HET DURE FRUIT LOONEN EN PENSIOENEN BLOEMBOLLENBEDRIJF EMIGRATIE 4 Nieuw Noordhoflandsch Dagblad Fruitwinkeliers contra den Minister DISTRIBUTIENIEUWS Margarine of vet naar keuze Radarinstallaties bij Ned. koopvaardij Curacao zendt hulp naar San Domingo Goedkeuring college Rijksbemiddelaars Stem van den Katholieken Boeren- en Tuindersbond Doodstraffen rn België ZEEHAVEN TE KATWIJK ONREDELIJKE BELASTING Request aan den Minister De dubieuse 100 m. uitslag ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946 Talrijke natuurliefhebbers brengen hun vacantie door op het eiland Texel. De drukte op de pont te Den Helder. Anefo P. DE UITGAVEN voor groenten en fruit vormen een zware belas ting op het huishoudelijk budget van gezinnen met een klein of middelmatig inkomen. Op de lange lijst van artikelen, die aan prijsvoorschriften gebon den zijn, komen groenten en fruit niet voor, met het gevolg, dat de prijzen voor deze artikelen zeer aan den hoogen kant zijn, verge leken bii de prijzen van andere levensmiddelen. Minister Mansholt heeft het fruit tot distributie-artikel ver heven, waarmee hij zich de oppo sitie van den groenten- en fruit handel op zijn hals heeft gehaald. Deze weigeren de bonnen in ontvangst te nemen, omdat zij van fruitdistributie een belangrijk minderen omzet vreezen. Aanvan kelijk was hun voornaamste be zwaar, dat de zgn. verzendhuizen die rechtstreeks aan de particu lieren leveren, buiten de distri butie bleven. De minister heeft echter laten weten, dat ook deze verzendhuizen niet zonder bon mogen leveren. Niettemin bleef de detailhandel bezwaar maken te gen de fruitdistributie. De argumenten, dié de fruit winkeliers aanvoeren, zijn: er is fruit zat er is zooveel, dat distri butie onnoodig is; voorts vreezen zij, dat zij aan de willekeur van de grossiers zullen zijn overgele verd, die hun na inlevering der bonnen een kwantum zullen toewijzen, zonder dat de detail handel zelf de kwaliteit kan be palen. Iedere winkelier wil graag het beste fruit en de beste groen ten voor zijn klanten inkoopen. Bovendien vreezen zij, dat op deze wijze de grossiers weer met het leeuwenaandeel in de winst gaan strijken. Wij vernemen intusschen, dat minister Mansholt, gezien de weigerachtige houding van den detailhandel, de besturen van de drie samenwerkende organisaties van den groenten- en fruithandel tot een confe rentie heeft uitgenoodigd, om van de bezwaren tegen de dis tributie van het fruit kennis te nemen en tot een oplossing van de moeilijkheden te gera ken. Wellicht komt dan meteen de prijs van groenten en fruit ter sprake, die wij wezen er. reeds op voor den man met de smalle beurs veel te hoog is; vooral de kinderrijke gezinnen kunnen door deze hooge prijzen niet in voldoen de mate van deze vitaminenrijke levensmiddelen genieten. Men vraagt zich at, waarom voor zoovele andere artikelen, zooals tex tiel, wél een prijs vastgesteld., terwijl ze kwalijk of in 't geheel niet te krijgen zijn en voor het fruit, dat toch in zoo ruime mate voorradig' is, JUet? De prijs wordt reeds aan de vei lingen opgedreven, hoe hooger de prijs, hoe meer de winst: Een der oorzaken van de hooge fruitprijzen ie de groote vraag. Het publiek koopt veel fruit, al vraagt menige huis moeder zich af, waar zooveel andere huismoeders het van betalen kunnen. Nu worden er bij de oogstwerk- zaamheden door een zekere categorie van menschen abominabel hooge loo_ nen verdiend en het ''zoo gewonnen; zoo geronnen" schijnt bij deze men'- echen opgang te vinden. Wondt de vraag minder; dan zal vanzelf de prijs dalen. Als alle huismoeders eens eensgezind een koopstaking begon nen, zooals haar Amerikaansche en Engelsche zusters, wellicht zouden de prijzen wat gauwer een normaal peil bereiken. Wij gunnen de fruitwinkeliers wij weten ook wel. dat de groen- tenboeren, die later kunnen gaan rentenieren, sporadisch te vinden zijn. Wij deelen ook hun bezwa- ren tegen den groothandel, die vaak oorzaak is van de hooge prijzen, die aan den consument gevraagd moeten worden. Maar dat neemt niet weg, dat wij ook de belangen van de gezinnen met de kleine en middelmatige inko mens in het oog moeten houden en daarom van harte hopen, dat er niet alleen een distributie, maar ook een prijsregeling voor het fruit zal komen, waardoor het mogelijk wordt, dat ieder het zijne krijgt. Nader vernemen wij, dat van de onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van de drie vakorganisaties met den Minister, welke gisteren en eergisteren ten departemente gevoerd zijn, in zoo verre een gunstig resultaat ver wacht wordt, dat de detailhandel zich bereid verklaard heeft aan de distributie mede te werken, indien de reeds aangewezen fruit- bon, die door 'n groot aantal win keliers reeds ingenomen was, komt te vervallen en een nieuwe bon wordt aangewezen, teneinde te voorkomen, dat bedoelde win keliers sterk bevoordeeld zouden worden boven hen, die geen bon nen geaccepteerd hadden. Fr O. graag een behoorlijk inkomen en E dacht vait'op Nieuw Guinea, niet Met ingang van 18 Augustus zal de gescheiden distributie van margarine en vet worden opgeheven en zal een bon worden aangewezen waarop naar keuze vet of margarine kan worden gekocht. Daar naast zal de bon, waarop uitsluitend boter verkrijgbaar is, gehandhaafd worden. Deze maatregel heeft tot doel den consumenten meer ruimte te verschaffen om in de wisse lende behoeften aan spijsvetten en margarine te voorzien. Voor de periode van 18 t/m 31 Augus tus zijn de volgende rantsoenen vastgesteld: voor kinderen ge boren in 1942 of later een bon voor 250 gram boter en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet; voor personen geboren in 1941 of vroeger een bon voor 125 gram boter en een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet. Zooals bekend, is een hoe veelheid' vet van b.v. 100 gram in voedingswaarde gelijk aan 125 gram margarine. De „Westerdam" en de „Noor- dam" van de Holland Amerika- lijn zullen met het nieuwste type radar worden uitgerust. De „Ge neral Electrie" te New York heeft belangrijke verbeteringen aangebracht in de radarinstalla ties, zooals ze tijdens den oorlog werden gebruikt. Door de jong ste revisies zijn ze meer be- drijfszeker geworden en zeer speciaal geschikt voor de koop vaardij, De Holland Amerika lijn is een van de eerste maatschap pijen, die haar schepen van <feze moderne installaties laat voor zien Het is zeer waarschijnlijk dat de „Westerdam", die thans naar New-York onderweg is, bij haar terugreis reeds in het bezit 'zal zijn van deze kostbare instal latie. De „Noordam" zal er op haar volgende reis mee worden uitgerust, 18 man Roode Kruispersoneel zijn uit Willemstad per KLM! naar San Domingo vertrokken teneinde daar assistentie te ver- leenen na de aardbeving. KIU EU den laatsten tqfil veel gesproken en ge schreven wordt over het probleem der emigratie van Nederlanders naar Frankrijk en andere landen, ontwikkelt de emigratie-commissie van den Katholieken Nederland- schen Boeren- en Tuinders- bond, welke dit probleem in nauwe samenwerking met de andere standsorganisaties en de Stichting Landverhuizing Nederland bestudeert, groote activiteit. De KNBTB is eener- zjjds overuigd van de drin gende noodzaak, dat emigra tie plaats vindt en ander zijds van de groote moeilijk heden, die behalve op eco nomisch terrein ook op so ciaal en godsdienstig gebied aan emigratie verbonden zijn. Wanneer oyer emigratie ge sproken wordt, blijft het vestigen van Nederlanders in eventueel van Duitschland over te nemen grondgebied buiten beschouwing. Vanzelfsprekend zou gebiedsuit breiding een zeer gunstige oplos sing van het probleem zijn, daar de „emigranten" in dit geval bin nen het Nederlandsche Staatsver band blijven. En dat de bescher ming, die dit verband1 aan de ingezetenen biedt, toch wel ver kieselijk is, blijkt uit het feit, dat de talrijke vreemdelingen die Ne derland herbergt onder bijna al le omstandigheden er den voor keur aan geven in ons land te blijven, ornaat zij hier tenminste zeker zijn van ïiun geld en eigendommen Voorloopig' echter zal van een ves tiging in eventueel te ann exeeren febied uit het voormalige Duitscühe Hjk of in de Overzeesche gebieds- deélen w.o. in het hij zonder ae aan_ veel terecht komen. Daarom moet; indien Nederland er in eigen land niet in slaagt bestaansmogelijkheden te vinden voor een steeds stijgende bevolking'; het oog wel gericht wor den op het buittei»land. Daarbij komt wel op de eerste plaats Noord-Frankrijk in aanmer king; een gebied dat door zijn voort. schrijdende ontvolking gemakkelijk een aanzienlijk aantal immigranten kan opnemen. De emigratiecommis sie van den Katholieken Doeren en Tuindersbond deelt hieromtrent mede dat emigratienaar Frankrijk reeds tlhans mogelijk is; doch uit sluitend voor jonge boeren die be reid zijn eenig'en tijd als arbeider op Fransche bedrijven te gaan werken; teneinde op deze wijze met de Fran sche samenleving en de Fransche landbouwmethoden op de hoogte te komen. De emigratiecommissfe is echter van meening dat zij het te werkstellen van K. K. jonge boeren op willekeurige Fransche bedrijven ten sterkste moet ontraden; gezien de gevaren voor g'eloof en zeden; welke n.l. een ongecontroleerde uit zending met zich brengt. De emigratiecommissie zoekt thans naar middelen om de jonge boeren zonder nadeelen in staat- te stellen met den Franschen landbouw kennis te maken, met deze plannen worden reeds goede vorderingen gemaakt. In het algemeen is het streven van den Bond erop gericht in de emigra- tielanden centra' te stichten van waaruit de immigratie van Katho lieke jonge boeren wordt geleid; voorlichting gegeven wordt op tech nisch en economisch gebied en de Êjeestelijk-zedelijke belangen van de immigranten worden behartigd. Zoo- dra bij het behandelen van deze problemen iesultaten zijn bereikt, zullen deze tei kennis van belang- stellénden en belanghebbenden wor den gebracht. Naar te Brussel vernomen wordt hebben Belgische militaire gerechtshoven tot 1 Juni 3.758 doodstraffen voor oorlogsmisda den uitgesproken. Hierbij zijn 2 454 vonnissen bij verstek Slechts 102 vonnissen zijn tof nog toe ten uitvoer gebracht Het college van rijksbemidde laars heeft naar aanleiding van het verzoek van de Neder- landsche R. K. Landarbeiders- bond St. Deus Dedit te Haar lem namens de samenwerken de organisaties van werkge vers in het bloembolienbedryf de C.A.O. in Noord- en Zuid- Holland goedgekeurd, behou dens ten aanzien van de loo- nen van losse arbeiders en de vergoeding voor overwerk. Het loon voor losse arbeiders; uit betaald op den eersten Zaterdag in Mei tot en met den laatsten Zaterdag in October zal 43.per weefk be dragen voor 21 jarigen en ouder; 39 voor 20 jaar en ouder, 35 voor 19 jaar en ouder, f 31 voor 18 jaar en ouder en 27 voor 17 jaar en ouder per week. Gedurende de overige maanden zal bet loon van de losse arbeiders gelijk staan aan dat van de vaste arbeiders, waarvan de loonen van 21 jaar en ouder t 39 per week zullen bedragen; voor 20_jarigen 35, voor i9-jarigen 31, voor 18_jarigen 27 en voor 17-jarlgen 23. Voor arlbeid buiten den aangegeven ar beidstijd zal 1 per uur worden be taald. De in deze schikkingen ge noemde loonen gelden ook voor vol waardige arbeiders. Op een verzoek van de Stich ting Pensioenfonds voor het bloembollenbedrijf namens een aantal vakbonden voor het bloem bollenbedrijf, heeft het collége van rijksbemiddelaars overwogen, dat het gewenscht voorkomt een nieuwe regeling ten aanzien van de pensioenvoorziening voor de werknemers in het bloembollen- bedrijf goed te keuren en voorts dat er geen bezwaar bestaat de ongeorganiseerden te verplichten tot de bepalingen als waartoe de georganiseerden zich in vrij over leg gebonden hebben. Het College heeft derhalve de sta tuten van de stictoting Pensioenfonds evenals het reglement van de stich- Het ziet er naar uit, dat Kat wijk een zeehaven in optima forma zal krijgen. Een commis sie van onderzoek heeft onlangs verslag uitgebracht en daaruit blijkt, dat de aanletg van een zeehaven sociaal en economisch noodzakelijk en financieel vol komen verantwoord is. Nu het er toch naar gaat lijken dat de wederopbouw van Kat wijk een slordige 20 millioen zal kosten, moet bij de vaststelling der bouwplannen zoo sterk mo gelijk rekening, wordep gehouden met de toekomst van de gemeen te. De bevolking heeft zich on der alle omstandigheden krach tig met de zee verbonden ge voeld; bovendien is het een alge meen Nederlandsch belang, dat de Katwijksche visscherij door de beschikking over een eigen zeehaven in stand wordt gehou den en tot grooteren bloei ge bracht. De aanleg van een haven moet niet alleen op haar eigen ver diensten worden beoordeeld. In dit geval zijn dé belangen van Rijk. Provincie, Spoorwegen en Rijnland er zoodanig bij betrok ken. dat van die zijde financieele steun gerechtvaardigd1 geacht mag worden. De kosten voor aanleg bedragen één millioen guldèn ineens, die van onderhoud en exploitatie jaarlijks f80,000. tine Pensioenfonds voor het bloem- bollenbe<frijf goedgekeurd en stelt dientengevolge een aantal bindende regelingen vast; waaraan wij onllee- nen dat de premie tien bedrage van 1 4.per week voor de werknemers van 21 jaar tot 65 jaar en van j 2. per week voor werknemers van 18 tot 21 jaar voor de helft Idoor den werkgever en voor de helft door den werknemer wekelijks aan het fonds zullen moeten worden voldaan. Werk gevers en werknemers zijn verplicht de bepalingen van het reglement en de statuten van het tonde na te lezen en hebben de rechten die dit regle ment en deze statuten aan hen toe kent. De Stichting voor den Land bouw heeft naar aanleiding van het wetsontwerp Belastingherzie ning een request aan tien Minis ter gezonden, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de belas tingvermindering voor onge- huwden en gehuwden zonder kinderen, welke vermindering gepaard gaat met een belasting- verhooging voor de grootere ge zinnen. Vooral op den Nederland- schen landbouwer zou deze be lasting een onredelijk-zwaren druk uitoefenen. De bestaande belastingwetten schieten reeds te kort in het verleenen van vol doenden steun aan het groote gezin. Tevens betreurt d'e Stichting, dat een tariefsverhooging in suc cessierechten voor de categorie „kinderen en echtgenooten" in uitzicht wordt gesteld. De beta ling van het verhoogde recht moet leiden tot gedeeltelijken ver koop van het geërfde bedrijf, waardoor boerenbezit uit handen van boerenfamilies raakt. Tenslotte spreekt de Stichting er haar verwondering over uit, dat onder de noodzakelijke le vensbehoeften waarvoor vrij stelling van omzetbelasting is verleend, hei vleesch niet is in begrepen. Men vreest dat bij het dalen van het prijspeil voor den consument een verhooging van de omzetbelasting ten nadeele van den boer komt, die in de geldende veeprijzen toch al een te magere belooning ontvangt. Dank zij de filmopname van het journaal Nederlandsch nieuws heeft <1© betrokken jury haar beslissing inzake de veel omstreden finale 100 m. heeren tijdens de Nationale Kampioen schappen Zondag jl. te Amster dam kunnen herzien. De film wees nl. uit, dat de uitspraak van den chef aankomst, kapitein van der Lee t.o.v. de toekenning van het kampioenschap, juist is ge weest Kapitein van der Lee rec tificeerde aan de hand van de filmopname de uitslag van de overige juryleden en stelde de volgorde van aankomst als volgt vast: 1) Scholten, 2) Lammers, 3) van OstaJ 4) Zwaan, 5) Nusse en 6) Klein, met welken uitslag de scheidsrechter, d'e heer J. H. Moerman, die de filmvoorstelling eveneens bijwoonde, zich kon vereenigen en deze thans onher roepelijk bindend verklaarde. Ter gelegenheid van de vacantieweek hielden de Haagsche politieruiters een ruiterfeest op het Alexanderveld. Een der aardigste nummers was het stoelrijdenwaarbij tien ruiters op verschillende momenten een van negen opgestelde stoe len moeten zien te bemachtigen. Thurlng P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4