RADIO Ontwikkeling - Katholieke Gezondheidszorg VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Sterke uitbreiding van 't Wit-Gele Kruis Wijziging K. L. M.-dienst binnenland BENOEMINGEN MAROKKO WIL ONAFHANKELIJKHEID Buitenlandsch nieuws Motor in zeilboot ontploft Gecombineerde bon voor jam en suiker Nieuwe fruitbonnen De dfetFibutie van banden Kerkstrijd bij de Russisch-orthodoxen Constellations weer in gebruik? P.T.T. op Koninginnedag De Paus in den Vaticaanschen tuin J MAANDAG 12 AUGUSTUS 1946 men daarbij de kraamverzorgsters en het personeel -van provinciale- en districtsdiensten, dan kan het verplegend personeel worden ge schat op 1500 personen. De verklaring van den sterken groei van het Wit-Gele Kruis mag worden gezocht in de door den staat van de volksgezondheid toe genomen behoefte aan gezond heidszorg en ziekenverpleging, be gunstigd door het feit, dat het Wit-Gele Kruis in oorlogsjaren van vreemde smetten vrij wist te blijven. Mei ingang van 13 Augustus zal er op alle binnenlandsche luchtlijnen een dienst komen te vervallen Alleen naar Groningen worden nog vier vluchten onder nomen. De reden van deze wijzi_ ging in den dienst ligt in het feit dat de aflevering* der in Ame rika bestelde motoren vertraging ondervindt alsmede de bouw van de motorherstelplaats op Schip hol. Men wil de veiligheid der passagiers echter voor 100 pet. waarborgen Alle reizigers met plaatsbewij_ zen voor 2 September of later dienen zich met de K. L. M. te verstaan UIT de jongste gegevens be treffende het Wit-Gele Kruis in Nederland blijkt, dat het ledental van deze katho lieke organisatie voor gezond heidszorg en ziekenverpleging op 1 Januari 1946 is gestegen tot ongeveer 450.000. Daar het hier een gezinslidmaatschap betreft, mag^. worden aange nomen dat het Wit-Gele Kruis met zijn 574 plaatselijke af- deelingen zijn zorgen uitstrekt over plm. twee millioen men- schen. Hoe sterk de groei van het Wit- Gele Kruis is, toont vergelijking met de cijfers van 1 Januari 1940, op welke datum het ledental nog beneden de 300.000 bleef Opval lend is, dat ook in de groote ste den het ledental met sprongen toeneemt. Zoo nam het gezamen lijk aantal leden in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht in boven genoemde periode toe van ruim 12.000 tot ruim 30.000. Bovenaan staat nog steeds de afdeeling Til burg, die meer dan 90°/o van alle katholieke gezinnen omvat. Ook in de getroffen gebieden van- ons land wordt krachtig gewerkt aan uit breiding van de kath. gezond heidszorg, die daar meer dan ooit noodig is. Als voorbeeld jioemen wij Gelderland, dat op 1 Januari j.l. nog 68 af deelingen telde en op 1 Juli j.l. reeds 75, terwijl boven dien nog 11 correspondentschap pen werden opgericht. In de plaatselijke afdeelingen van het Wit-Gele Kruis zijn werk zaam 845 wijkverpleegsters. Voegt BISDOM HAARLEM Z.H Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Rotterdam (Heilige Familie) den weleerw. heer N. A Commandeur: te Amsterdam (O.L Vr. Alt. Bijst.) den wel eerw heer JAM Schmidt; te Vlaardingen den weleerw. heer H. Beek: te Spierdijk den wel-- eerw. heer B. J. M Quant; te Leidschendam den weleerw. heer A. C Raadschelders; te Pijnacker den weleerw. heer J. J Loerakker, die kapelaan was te Ovezande. VervoI"°ns tot kapelaan te Haarlem Joan, de Dooper) den weleerw. heer J. J. A. van der Zalm; te Castri- eum dén weleerw heer C Bak ker; te 's-Heerenhoek den wel eerw heer A. J. H. Drost, die kapelaan was te Bodegraven. Tenslotte tot kapelaan te Kwa- dendamme den weleerw heer A. E Auwens, neomist DINSDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301.5 M. KRO: 7.00 Nieuws, ochfendgymn en morgengebed; 3.00 Nieuws; 8.20 Pluk tien dag; 10.00 Radio-on- derwijscongres; 11.00 Gram.mu- ziek; 12.03 Pianorecital; 12.30 Lunchmüziek; 13.00 Nieuws-, 13.45 Radio-onderwijscongres; 14'30 Het dier in de muziek; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Ned'erland- sche Kamermuziek; 17.45 Rijk over zee; 18.00 The Mauna Kora Hawaiians en sportpraatje: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.30 Voor de werkende jonge ren; 19.45 Dep spreken; 20.00 Nieuws'; 20.15 Kamerorkest; 21.00 Filmkwartier; 21.45 Beroeps keuze; 22.00 Nieuws en avond gebed- 22.45 Kath. Volkshooge- school"; 23'30 Paris vous précente waarna sluiting. HILVERSUM H. 415,5 M. AVRO: 7.00 Nieuws, ochtend- gymn en 'grpl.; 8.0Ó Nieuws; 8.15 Vroolijke 'gram.muziek; 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 11.15 Voordracht; 11.45 Vaudeville-orkest; 12.30 Ons Platteland; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 14.00 Met naald en schaar; 15,00 Voordracht; 15,15 Ketelby i'n vacantiestemming; 16.30 Kindertijd; 17.30 Renova- septet; 18.00 Nieuws- 18.15 Broadway; 18.45 The Skymas- ters; 19.30 Omroeporkest; 20.25 Cabaret; 21.18 Les gars de Paris; 21.45 Reportage; .22.00 Contact; 23.15 Schaaktournooi Groningen; 23.30 Moment Musical, waarna sluiting Volgens de democratische par. tij voor onafhankelijkheid is de protectoraatsvorm voor Marokko verouderd en dient spoedig een einde te woren gemaakt aan de uitlevering van Marokko en zijn rijkdommen aan de Fransche en buitenlandsche kapitalisten-. Naai de partij meent, kan hel Marok- kaansche probleem alleen wor den opgelost door het afschaffen van den protectoraatsvorm en het erkennen van. de onafhanke lijkheid en de territoriale en po litieke eenheid van Marokko. Om dit streven te steunen is thans te Parijs door een aantal Fransche studenten en professo- .ren schrijvers en journalisten tezamen met Marokkaansche of- ficieele personen de Liga ter ver dediging van een vrij Marokko opgericht. De totale graanexport uit Ame rika naar Nederland bedroeg in de eerste helft van 1946 plm. 115.000 ton. In Roemenië zou den naar verluidt op 10 Novem ber verkiezingen worden gehou den. Aan de in Spanje wo nende Duitschers is verzocht het land te verlaten. Dinsdag zui len Amerikaan'sche financieele deskundigen onderhandelingen met Spanje en Portugal begin nen over de Duitsche activa in die landen. De president van Equador is afgetreden doch her kozen, vele personen zijn gear resteerd tijdens een 'mislukte staatsgreep. De Duitsche vis- schers vloot krijgt een aantal nieuwe schepen. Slowakije heeft een autonome regeering onder communistische leiding gekregen De „Vereinigte Stahlwerke", het grootste Euro- peesche bewapeningskartel, zal door de geallieerden worden overgenomen. Het meer aan honderd jaar oude Engelsche garnizoen op de Bermuda-eilan den wordt opgeheven. In de Oude Maas onder Oud- Beijerland is Zondagmiddag een zeilbootje, waarin zich twee man nen en twee vrouwen bevonden, in de lucht gevlogen. Een van de opvarenden werd vrij ernstig ge wond, twee anderen kwamen er met lichte kwetsuren af, de vierde kreeg slechts een nat pak. Een van de mannen in het bootje had pogingen in het werk gesteld om den motor, waarmede het zeilvaartuigje was uitgerust, op gang te brengen. Juist op het moment dat dit scheen te geluk ken, volgde er een hevige knal, waardoor het bootje met beman ning en al in de lucht vloog en onmiddellijk zonk. Er bevond zich een motorjacht in de nabijheid dat de bemanning aan boord nam 1 September komt er wijziging in de rantsoeneering van jam en suiker. Vanaf dien datum zal, in een période van zes weken, elke veertien dagen een gecombineer de bon worden aangewezen voor suiker, chocoladekorrels en bo terhamstrooisels of de dubbele hoeveelheid jam, pasta, kunst- honing, stroop en andere boter hamsmeersels, voor 750 gram in de eerste 14 dagen, 500 gram in de tweede 14 dagen en 750 gram in de dei-de 14 dagen. Dus resp. 1500, 1000 en 1500 gram jam. Kinderen, geboren in 1942 en later, ontvangen 750, 500 en 500 gram suiker of 1500, 1000 en 1000 gram jam. Zij krijgen dus in elke dercip veertiendaagsche periode 250 gram suiker resp. 500 gram jam minder dan de ouderen. Het rantsoen .kan ook gedeel telijk in suiker en gedeeltelijk in Jam worden opgenomen. Op deze wijze kan tegemoet worden gekomen aan de uiteenloopende behoeften in de sted'en en op het platteland Nu de regeeriing en de iruit- detaillisten tot overeens:emming zijn gekomen, zal de distributie van appelen, peren en pruimen zoo snel mogelijk worden uitge voerd. Er zijn nieuwe bonnen aan gewezen nl. 476 algemeen en 976 algemeen. Tot en met Maandag 19 Aug. kan men deze bonnen bij groen ten- en fruithandelaren inleveren waarop zoo spoedig mogelijk ap pelen peren of pruimen beschik baar zullen worden gesteld. Va- cantiegangers kunnen deze bon nen deze week aan hun leveran ciers opzenden. Er zal geen na- levering mogelijk zijn De Kon. Nea. Toeristenbond A.N.W.B, heeft zich tot den Mi nister van Handel en Nijverheid gewend met het verzoek over te willen gaan tot een meer alge- meene distributie van rijwielban den. De ANWB meent dat het niet langer noodig is de volle productie van rijwielbanden ter beschikking te blijven stellen van enkele bevoorrechte groepen. In Vele gezinnen levert het ont breken van een bruikbare fiets, .vooral bij het onvolkomen tram- en busverkeer van het oogenblik, zeer groote moeilijkheden op en het is dan ook redelijk dat thans ook de gewone burger een beurt krijgt. Op deze gronden heeft de ANWB aan den minister verzocht per maand 200.000 stuks banden te bestemmen voor het publiek en te doen distribueeren volgens het voor de schoenen gevolgde sy steem, waarbij men voorloopig al leen de gezinshoofden voor een band in aanmerking wil laten komen. In Russische kringen te Parijs acht men door de komst van den Metropoliet der Orthodoxe kerk te Moskou naar Parijs ter bijwo ning van de begrafenis van Eu- logius aartsbisschop der Russisch olthodoxen in West-Europa, een geschil in kerkelijke kringen zeer waarschijnlijk De internationale aihletiek- wedstrijden Holland-België op het Nenytoterrein te Rotter dam. De Belg Reiff won de 1500 meter. (A.H.F. P.) Volgens Jack Frye, voorzitter van de wereldiuchtvaartmaat. schappij, zullen de Constellation- vliegtuigen 1 September weer in: den dienst worden opgenomen. Een nieuw ontworpen electrische aanleg heeft de mogelijkheid van een defect, waardoor de machine neerstort, uitgesloten. Op 31 Augustus zal de P.T.T.- dienst als op Zondagen worden uitgevoerd. Aan het- einde van de vorige week begaf de H. Vader zich voor het eerst in de tuinen van het Vaticaan, waar hij eenige uren in het Chineesche paviljoen vertoefde. Temidden van eeuwen oude hoornen heeft de Paus rus tig kunnen werken in een klein metalen gebouwtje, waarin een tafel geplaatst is, beschut door gordijnen. Zooals men weet, gaat de Paus ook dit jaar nog niet naar Castel Gandolfo VERVOLG VAN PAG. 1 LIEFDE EN GERECHTIGHEID IN PLAATS VAN HAAT ielaas, Beminde Geloovigen, tegen al deze eischen van recht en billijkheid is ten aanzien van de politieke delinquenten in ve lerlei vorm en vaak op ontstellen de wijze gezondigd Wij hebben Ons daarover dan ook ernstig verontrust en Ons herhaaldelijk met groote bezorgd heid afgevraagd: waar gaan wij toch héén in ons dierbaar Vader land, dat steeds zooveel prijs stel de op het beoefenen van rech' en gerechtigheid en daar door andere volkeren zoo terecht om werd ge prezen en benijd? En, speurend naar de diepere oorzaken van zooveel onrecht, moeten Wij tot Ons leedwezen vaststellen, dat tengevolge van de aari eigen lijf ondergane ellende en de verkrachting van alle rechtsnormen door den bezet ter er in breede lagen van ons volle een geest is gevaren van verbittering en wrok, van verruwing en nazificeering, die het verstand heeft bene veld en het gemoed heeft ver hard; een geest, die aan al wat de bezetter tegen ons volk misdreef, ook de politieke de linquenten schuldig acht, een geest, die voor alle leed en ellende, die de vijand over ons bracht, ook al deze men- schen aansprakelijk stelt, zon der onderscheid .te maken tusschen de werkelijke misda digers onder hen en de tien duizenden, die in hun kort zichtigheid alleen maar ge loofd hebben in de betoove- rende leuzen en de schijn- schoone beloften van den vijand, maar die hun mede burgers nimmer ernstig leed hebben aangedaan, die zich nooit hebben vergrepen, rechtstreeks noch middellijk, aan het leven, de vrijheid, den goeden naam of de stoffelijke goederen van hun landgenoo- ten, doch evenzeer als wij de gruwelen van de Jodenvervol ging, van deportatie en con centratiekamp hebben veraf schuwd, en juist ;en gevolge van die gruwelen te laat, helaas tot de ontdekking kwamen, dat zij een wolf in schaapskleederen waren nage- loopen. De vooroorlogsche crisis in den. landbouw en in zoo menigen tak van handel en industrie, met als ge_ volg langdurige en steeds groeiende werkloosheid en te lage svenn_uit_ keeringen, voorts de sluwe propa ganda in de pers en radio en mo- reel e dwang tijdens den oorlog, te_ I zarnen met een tekort aan gods dienstig en moreel besef, ziedaar eenige zeer voorname beweegrede nen, waarom duizentfen en nogmaals duizenden zich in de gelederen heb ben geschaard van het na*ionaal_so_ ealisme. Koe nu echter, beminde Geloovi gen, is het deze. menschen vergaan? Terstond na de bevrijding werden zij in groote groepen gearresteerd. Maar deze massale gevangenneming is niet gevolgo, zooals toch recht en billijk ware geweest, door mas sale en snelle berech ing. Ware dit wèl geschied dan zouden de meesten dezer menschen; onder wie meerde ren achteraf zelfs geheel zonder schuld bleken te zijn, reeds lang hun vrijheid hebben herkregen. Maar, zegt men. zulk een massale en snelle berechting' was nu een maal nie' mogelijk. Welnu, dan lag de fout in het stelsel der massale arrestatie zelf: en van die foui'i werden zij het slachtoffer. Denken we voorts aan de erger lijke methoden, die bij de gevan genneming van velen zijn gebezigd, aan de wantoes anden in de kam pen; met name in tie eerste maan den. Grievend onrecht is daar me nigeen aangedaan en veel en bit er leed is er in die kampen geleden en wordt er nog geleden. Daarvan kun nen vele onbevooroordeelde en on verdachte kampbezoekers getuigen. Terecht schreef dan ook kor: gele den een onzer dagbladen; „tiet zou gemakkelijk zijn eenige bladzijden te vullen met de meest tragische en navrante bijzonderheden omtrent deze menschenOok de meest verbitterde Nederlander zou zwij gend erugkeeren van een excursie naar die kampen.'* Bovendien heb ben velen hun huis, hun have, en goed. hun gezin en hun bestaansmo gelijkheid verloren, hun gezinnen zijn uiteengerukt en hun gezinsver houdingen denk aan de vele echt scheidingen hebben vaak onher- s'elbare schade geleden; en zelfs tal van kinderen van gedetineerden werden, en worden nóg, onnoodig in kampverband samengehouden. (Slot volgt) N 16. Morjoleintje was dol gelukkig, dat ze haar mooie schoentje weer terug had. In ,.De twee knooplaarsjes" liep ze te dansen van plei zier. Ook vrouw Isabel was in haar schik. Zingend poetste zij het goudbroca- ten schoentje, tot het blonk als een spiegel. Ze herinnerde zich opeens dat Jan nog een pak slaag tegoed had. Uit de werk plaats haalde zij een span riem en zei: „Dat is voor Jan, als hij thuiskomt." Marjoleintje dacht dat ze gingen touwtje springen. „O, wat is dat leuk", riep ze uit. ,JVIag ik ook eens slingeren?" Daar hoorden ze buiten het geschreeuw van Jan, het gehuil van Tobias en het woedend geblaf van de honden uit de buurt. „Daar is hij eindelijk", gromde Isabel en met een barsch gezicht ging ze naar buiten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3