Nieuw VERTROUWEN EN VRIJHEID door vreedzame samenwerking Byrnes verdedigt de Ver. Staten De moeilijkheden van Finland Opmerkingen van Truman aan Engeland Voor Alkmaar en omgeving nergens v(f^deX) Bureaux: VAN MOOK: Japans capitulatie herdacht Voorinleveringsbon Sinaasappelen Joodsche immigranten in hongerstaking Wegenwacht op den Afsluitdijk Bonnen voor aardappelen HELGOLAN Een vlagge(n)-schip J SJAHRIR Kabinetsformateur Achttien Chineesche schepen aangehouden Iets groots Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand: Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m., minimum 2.50; ln alle edities 26 ct. p. nun.1 minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct p. m.m.: ln alle edities 30 ct Noordhollandscli Dacrblad Buiten God is 't VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1948 42e JAARGANG - NUMMER 11004 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER; West- straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Voorbereidingen voor de nationale motorraces te Zandvoort. De laatste hand wordt gelegd aan het wegdek van het par cours. (Anefo P.) IN een toespraak ter gele- genheid van het feit, dat het een jaar geleden was. dat de Japanners capituleerden, heeft de luitenant-gouver neur-generaal Van Mook, o.a. gezegd, dat de vijand thans geheel is verslagen en wel zoodanig, dat hij zich plotseling als een ootmoedig en berou.wvol zondaar voor doet. Het gif is echter ver spreid en den invloed daar van is nog niet verdwenen. De nederlaag van den vijand is daarom niet eerder volle dig, dan nadat wij dit gif geheel uit de besmette lan den hebben verwijderd. Aan een ieder die de geschie denis van Azië heeft gevolgd, behoort het duidelijk te zijn, dat deze oorlog voor de Aziatische volkeren een nieuwen stoot heeft gegeven aan hun vrijheidsdrang. De huidige wereld, Nederland niet in de rlaatste plaats, begroet met sympathie de aspiraties naar een eigen nationaal bestaan. De Japansche erfenis van wantrou wen en rassenhaat verhindert eohter velen dit te onderkennen Hierbij komt nog dat over geheel Java en Sumatra het systeem van isolatie en van bedreigingen door middel van propaganda nog steeds voortduurt, hetgeen een typische erfenis is van het dic tatoriale Japanscne systeem. Er ligt een tegenstelling en geen verborgen bedoeling in het feit, dat de regeering Sjahrirs voorstel tot een wagenstilstand aannam en niet dë gemaakte be paling kon aanvaarden niet meer troepen aan te voeren. Onze troepen zijn hier niet -met het doel Ie onderdrukken doch om bescherming en veiligheid te verleenen. Geen enkele Neder landsche soldaat is hier gekomen om te overheerschen De conferentie van Malino heeft bewezen, dat een grondslag van onderling vertrouwen en vrijheid, die zoo naarstig wordt gezocht door dë Indonesiërs, verwerkelijkt kan worden in vreedzame samenwerking en vol gens de richtlijnen aangegeven door de Nederlandsche regeering. Indien Java en Sumatra dit ge zichtspunt deelden zou hier ge makkelijk lot een oplossing van het conflict gekomen kunnen worden. Zoolang deze eilanden zich echter afsluiten van ieder ac tueel, intellectueel en zake lijk contact, is het onmogelijk tot een overeenkomst te ge raken teneinde de niet te ver geven gevangenhouding van gijzelaars die slechts mogelijk zijn met herstelde verbindin gen, op te heffen. Meer dan wie ook, zal het Ne- derlaindsche volk verheugd, zijn. indien het door het in elkaar slaan 'van de handen met de In donesiërs. zij het Japansche systeem zal kunnen uitbannen en rust en ord'e herstellen. Dan eerst zal de naderlaag van Ja pan die wij heden gedenken, vol ledig zijn. Zooals reeds is gemeld, zal aan kinderen, geboren in 1942 of later, 500 gram sinaasap pelen worden verstrekt. In verband hiermede dient men bon 007 algemeen bij een de taillist in groente en/of fruit in te leveren uiterlijk op Don derdag 22 Augustus. Natdat in de ochtendzitting van Donderdag Jan Masaryk, de Tsjecho-SIowaaksche mi nister van buitenlandsche za ken de door Hongarije ge uite beschuldigingen had af gewezen, nam vervolgens de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Byr nes voor het eerst tijdens de debatten over de vredesver dragen met de satellieten van de as het woord om de Vcreenigde Staten te verde digen tegen de aanvallen, die tijdens de debatten op dit land zijn gericht. Hij verzet te zich tegen de opvatting van de Sowje-Unie. dat de Itallaansche regeering min der democratisch zou zjjn dan dien van de andere voor malige vijandelijke staten, dat haar opvattingen afweken van die van de Sowjet-Unie. Byrnes protseteerde vervol gens legen de bewering van Molotof, dat andere mogendhe den voordeel trachten te trekken uit Italië; „Ik hoop dat Molotof niet op de Ver. Staten heeft ge zinspeeld." De Ver. Staten kunnen niet af zijdig blijven wanneer de econo mische betrekkingen van vele leden dër Ver. Naties in de war dreigen te worden gestuurd. Wysjinski verklaarde, dat op een later tijdstip Molotof op dë rede van Byrnes zal antwoor den Ten aanzien van Hongarije verklaarde hij, dat Hongarije aanzienlijk minder had betaald' aan de Sowjel-Unie dan waarop deze recht had. bovendien heeft Rusland voor groote bedragen aan goederen naar Hongarije gezonden. Het Finsehe standpunt In de middagzitling lichtte de Finsehe premier jiet Finsehe standpunt ten aanzien van het ontwerpvredesverdrag met dit Charles Ross, perssecretaris van het Witte Huis, heeft op een persconferentie bevestigd, dat president Truman aan de Britsche regeering eenige op merkingen heeft doen toeko men, die mogelijk van nut kunnen zjjn in verband met de Palestjjnsche kwestie. Later wordt gemeld, dat men van de zijde van het Witte Huis geweigerd heeft commentaar te leveren op Amerikaansche berich ten, volgens welke president Tru man in een particulier gesprek zijn afkeuring zou hebben uitge sproken t.a.v. de Britsche blok kade van illegale immigratie in Palestina. Volgens genoemde be richten zou Truman zijn afkeu ring niet hebben vervat in zijn ..opmerkingen aan de Britsche re geering, maar alleen terloops in gesprekken met adviseurs en vrienden. Opnieuw een schip te Haifa. Een schip met 815 illegale im- Met ingang van gisteren is de A.N.W.B.-wegenwacht in het Noorden gestart. Een aan tal belangrijke routes, alsme de de afsluitdijk, zijn thans ook in het natroqilleerings- svsteem opgenomen. migranten is Donderdag te Haifa binnengeloopen. De immigranten weigerden mede te deelen, van waar zij vertrokken waren. Docu menten of kaarten waren niet te vinden. De machines van het schip waren defect. Uit betrouwbare joodsche bron te Tel Aviv verluidt, dat meer dan 1400 illegale joodsche immi granten, die zich op schepen ter hoogte van Haifa bevinden, een hongerstaking begonnen zijn. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat voor de week van 18 t.e.m. 24 Aug. de bonnen 409 aardappelen recht geven op 3 kg. aardap pelen en de bonnen 909 aard appelen op 1 kg. aardappelen. Bovendien is voor het tijd vak van 18 t.e.m. 31 Aug. a.s. bon B 96 reserve aangewezen voor 2 kg. aardappelen. Zij, die deelnemen aanSnaaltijden van de centrale keuken moe ten aldaar bon 409 aardappe len inleveren. land toe. Finland stuurt aan op een politiek van samenwerking met de Sowjet-Unie. Het zwaarst wordt Finland thans getroffen door de ter ritoriale regelingen van het ontwerp verdrag; de econo mische gevolgen van het af staan van 24.000 vierkante kilometer grondgebied zullen zeer groot zijn, vooral door het verlies van Viipuri, dat een in- en uitvoerhaven is voor een groot gebied, dat aan Finland blijft. Boendien wordt de economi sche wederopbouw van Finland vertraagd door het half millioen personen, die in het laatste ge deelte van den oorlog uit het nu af te stane gebied naar Finland vluchtten en die thans gehuis vest en verzorgd' moeten worden. De Zuid-Afrikaan Theron drong er op aan welwillendheid den grondslag te doen zijn bij het grondvesten van den vrede. De volgende spreker, Alexan der (Engeland), verklaarde zich accoord met de rede van Byrnes, en ook hij verklaarde, geen re denen te zien waarom men de Italiaansche regeering on-d'emo- cratisch zou moeten noemen. Door middel van Engeland en Ameri ka hebben dë Ver. Naties een bijdrage geleverd, voor het her stel van Italië. Bidault verklaarde, dat ook Frankrijk wenscht, dat de Euro- peesche landen, die tot dusver nog geen lid zijn van de V. 'N., dit spoedig zullen worden. Het einde van de fascistische dicta tuur in Italië maakt het thans mogelijk weer normale betrek kingen met dit land aan te knoo- pen. Het is de plicht van de con ferentie de eerste schreden van Italië te helpen vergemakkelij ken. Frankrijk wenscht de ban den met de voormalige vijande lijke staten te hernieuwen. Molotof verklaarde, dat dë voorgestelde grenswijzigingen met Finland noodzakelijk zijn om Leningrad te behoeden voor een mogelijke gevaarlijke positie in dë toekomst. Van Engelsche zijde werd ver volgens medegedeeld, dat Enge land zal voorstellen. Oostenrijk ter conferentie uit te noodigen. De Sowjt-Unie verklaarde, dat zij zich tegen een dergelijk voor stel zou verzetten. 1400-1700 AAN SLEESW'JK 1700-1800 AAN DENEMARKEN. 1800-1890 AAN ENGELAND 1890-1946 AAN DUITSCHLAND. 14676 I v- PELT. ^E K.L.M. - persdia tst deelt mede: De Ame rikanen plegen hun transatlantische vlieg tuigen soms als „flag ships" aan te duiden. Als deze naam echter ooit van letterlijke toepassing is geweest op eenig vliegtuig, dan gold dit toch zeker de K.L.M.- skymaster, die Woensdag j.l. naar Indië vertrok. Dit vliegtuig heeft, meer dan eenig ander vliegtuig ooit gedaan heeft, de Nederlandsche driekleur hoog gehou den. Aan boord benou den zich n.l. 300 kg. Nederlandsche vlaggen, bestemd voor Insulinde. Binnenkort zal het eiland Helgo land worden opgeblazen In deze publicatie is aangegeven de 'lig ging van het eiland en enkele punten uit het bestaan ervan. J^ADIO Djokjakarta heeft gisteren bekend gemaakt, dat Soekarno in een op 14 Augustus te Djokjakarta ge houden voltallige kabinets zitting aan Sjahrir de op dracht heeft verstrekt een nationaal kabinet te vormen, daar „de omstandigheden spoedig weer normaal zul- len zijn". Achttien Chineesche schepen die goederen uit Indonesië aan boord hadden, ziin aangehou den door Nederlandsche sche pen. die ook de lading van deze schenen in beslag hebben genomen. De ladingen, die voornamelijk uit suiker en rubber bestonden, hadden een waarde van ongeveer 16 mil lioen dollars. £EN DROEVIG misverstand van vele christenen is, dat zij hun kleinzieligheid, be krompenheid, pietluttigheid, oppervlakkigheid en middel matigheid voor christelijke ne derigheid en evangelische ar moede van geest aanzien. Zoo nederig als de christen is, te genover God en zijn mede- rnenschen, in het besef van zijn zonden en natuurlijke zwakheid, zoo fier en groot moedig is hij in het besef van de hem door Gods genade ge schonken mogelijkheden, van zijn grootsche roeping. De dag van Maria ten Hemelopneming was tevens de feestdag van den H. Stanislaus Kostka, een engelachtige heilige uit Polen. In een zeer kort leven heeft hij een zeer hooge graad van volmaaktheid bereikt. Doch niet zoo maar vanzelf! Van jongsaf had hij zich tot lijf spreuk gekozen: „Ik ben tot iets groots geboren!" Daarmee worstelde hij zich, biddend, vastend en zich aan Jesus in Diens Mysterie overgevend, naar de hoogste toppen om hoog. Ook gij en ik zijn „tot iets groots geboren". Wordt het geen tijd, dat wij ons dienovereenkomstig gaan ge drag en? MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1