ERVOL ONTSLAG EEN ILLEGALE N.S.B.-ER Afscheid burgemeester Lovink Directeur Lichthedrijven Duïnvermaak - Bergen Dansorkest De Dolonans 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad WEERBERICHT Hulde aan Raad en bevolking Vw- HET NEDERL. ROODE KRUIS „RAADT MEE WEDSTRIJD" J ALKMAAR PACKET SALONBOOT Alkmaar - Zaanstreek - A'dam Inlichtingen aan de kantoren V.. J VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946 Naar wij vernemen, is thans eindelijk de departementale beslissing afgekomen t.a.v. den heer H. A. Th. Hofman, di recteur van de Gemeente- Lichtbedrijven, die het vorig jaar door het M.G. in zijn functie was geschorst, waar tegen de heer H. in verzet was gekomen. Deze beslissing luidt Eervol ontslag, ingaande 1 Oct. 1945, met toekenning van wachtgeld en behoud van pensioenrechten. Ziin wii goed ingelicht, dan had de Documentatie-zuive- ringscommissie alhier destijds geadviseerd tot overplaatsing, hetgeen echter niet mogelijk was, daar de betrokkene geen rijksambtenaar is. Van eenige motiveering of zuiveringsmaatregel is, naar wii voorts vernemen, geen i'ürake. Dat aan den heer Hofman, ten opzichte van wien na een jaar schorsing geen enkele maat regel op grond van diens hou ding tijdens de bezetting voor gesteld werd, niettemin eervol ontslag wordt verleend' (onge vraagd), dient o.i. niet te wor den beschouwd als een afkeuring van zijn beleid tijdens de bezet ting, doch als een maatregel ter voorkoming van moeilijkheden van de zijde van het personeel bij een eventueelen terugkeer van den directeur Een houding, die o.i meer getuigt van een voorzichtig om niet te zeggen zwak beleid, d'an van een krachtig gezag Wij aarzelen daarom ook niet deze beslissing te betreuren, mede om de groote verdiensten, welke de heer Hofman zich in zijn 15-jarige ambtsperiode voor de gemeente heeft verworven. Toen hij 1 Mei 1931 als direc teur der Lichtbedrijven (Gas fabriek en GEB) benoemd werd, produceerde de gasfabriek, waar van behalve Alkmaar ook Ber gen en Heiloo gas betrokken, 3Vs millioen m3 gas en bedroeg de winst ca. f 70.000 per jaar. In den loop van de jaren werd," op initiatief van den heer Hofman, de gaslevering uitgebreid tot nog 11 gemeenten, te weten Schoorl, Warmenhuizen, Harenkarspel, Sint Maarten, Schagen, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Win kel, Oudorp, Koedijk en Heer- hugowaard, waardoor de pro ductie steeg tot ca. 10 millioen m3 per jaar en de jaarlijksche winst tot f 300.000. In 1933 werd de heer Hofman ook directeur van het Gem. Radiodistributie bedrijf. dat in 1941 door de PTT genaast werd. na ook belangrijke baten voor de gemeenschap te hebben afgeworpen. Ook het GEB werd onder de directie van den heer Hofman een gezond bedrijf, dat jaarlijks 2 a 2%. ton winst afwierp voor de gemeentekas. Als voorzitter van de Vereeniging voor Stroom- d'istributiebedrijven was het vooral de heer Hofman, die de promotor werd van het proces tusschen gemeente en provin cie. dat de bedoeling heeft het GEB voor de gemeente te be houden. Men zSl zich herinneren dat het Hof de vorige maand besliste ten gunste van de pro vincie. Wij vernamen echter, cTat B en' W. dezer dagen besloten hebben tegen het arrest van het Hof cassatie aan te teekenen. Uit deze weinige gegevens blijkt wel, dat Alkmaar in den heer Hofman een hoofdambte naar gaat verliezen, die 't onder zijn beheer staande bedrijf in de eerste tien jaar van zijn ambts periode tot gezonden groei en grooten bloei wist te brengen. De beslissing houdt voor den eervol ontslagen directeur de mogelijkheid in om elders be noemd te worden en aangezien de heer Hofman, zoo hij mis schien fouten gemaakt mocht hebben, toch zeker niet als fout kan worden gekwalificeerd en bovendien nog in de kracht van zijn leven is - is het te ver wachten. dat hij nog elders zijn vele capaciteiten ten nutte kan maken voor de gemeenschap. GESLAAGD Cinze stadgenoot de heer W. G. Rupert slaagde voor het examen Fransch M.O. a ALKMAAR, Kaasmarkt. Aan_ voer 31000 kg. Fabr.kaas 59,50; Boerenkaas 60,50. HEILOO Het vorderen van woningen In kort geding werd voor de Alkmaarsche rechtbank de zaak behandeld tegen den bur gemeester van Heiloo in ver band met het vorderen van een woning. Eenigen tiid geleden had de wnd. burgemeester, de heer Vennik, ten beheve van den Heilooër Roggeveen een wo ning gevorderd, waarin woon achtig was de heer v. d. Horst. De eigenaar der woning, de heer Jonker, had het huis aan deze v. d. Horst verhuurd, om dat hii dan vlak bil ziin zaak kwam te wonen. Volgens het oordeel van den wnd. burgemeester had Rogge veen een grooter huis noodig in verband met ziin gezin, ter- wiil v. d. Horst het huis van Rccreveen zou kunnen bewo nen. v. d. Horst was hiertegen in beroep gegaan. Hii werd ver tegenwoordigd door Mr. Schutte te Amsterdam, terwijl voor den burgemeester optrad Mr. Scholten te Alkmaar. Uit het pleidooi van Mr. Schutte viel op te maken, dat het huis, dat Roggeveen eerst kon krij gen, even groot was als dat waarin v. d. Horst woonde, doch dit was niet naar zijn zin, omdat er geen gvmnas- tieklessen in konden worden gegeven. Mr. Scholten ontkende, dat er die lessen in werden gege ven, Roggeveen had geen be voegdheid tot het geven van lessen, terwijl uit 't antwoord van den wnd. burgemeester viel op te maken, dat daar ook niets van bekend was. Ook voerde mr. Scholten aan, dat v. d. Horst in feite clan destien in Heiloo woonde, om dat hii geen vestigingsver gunning had. Dit clandestiene wonen werd door Mr. Schutte ontkend. Het huis dat earsr eigendom van Kusters was, werd duor Jonker gekocht, omdat volgens hem de wnd burgemeester de verzekering had gegeven, dat het dan ge makkelijker was, v. d. Horst er in te plaatsen. Uit de re pliek van Mr. Scholten bleek, dat de vordering aan Jonker gericht was en niet aan v. d. Horst. De feiten kwamen dus in 't kort neer op het al of niet bevoegd ziin van den burge meester om huizen te vorde ren. ook als dit nadeelig is voor de betrokken bewoners Aan eischers Jonker en v. d. Horst is opgedragen met ge tuigen te staven, dat bedoelde Roggeveen het huis noodig heeft om heilgymnastiek te kunnen geven. Aanstaande Woensdagmiddag moeten deze getuigen voorkomen. NOODWONING IN VLAMMEN Woensdagmiddag is te Hei loo in de noodwoning van den heer v. Bohemen aan den Kennemerstraatweg te Heiloo, tijdens het koken voor den in maak, de vlam in de schoor steen geslagen. In minder dan geen tiid stond de woning in lichterlaaie. Eenig huisraad kon worden gered. Een tragi sche bijzonderheid is, dat het vorig iaar de boerderij van den heer v. Bohemen op de zelfde wijze door brand is vernield. OUDORP VOETBAL De Randers spelen a.s. Zondag middag een bekerwedstrijd tegen KFC 4. Beide elftallen zijn ge promoveerd, dus deze wedstrijd zal mooi en spannend worden, omdat de winnaar ervan in de demi-finale uitkomt Er wordt op het geheel gerestaureerde ter rein gespeeld. L1MMEN DIERENBESCHERMING Sinds een week zwerft in Lim- men een hondje, type Fok, wit m. bruine kop. Adres; Zwart, Wes- terweg 3, Limmen. Te Heiloo zwerft een fokhondje, reu, 1 jaar oud, zwarte vlek op den kop. Adres: Pilkes, Oostzijde 194 te Heiloo. LANGENDIJK WITTE KOOL Met ingang van heden is de minimumprijs van witte kool f 6.- De tweede kamer van het Alkmaarsche tribunaal behan delde gisteren onder presidium van mr. A. Schenkeveld en kele zaken tegen gedetineer den uit de kampen Duin en Bosch en fort Spijkerboor. Een wethouder-N.S.B.-er die een jodin verborg De landbouwer Piet de Wildt uit Castricum, die na zijn aan melding bij de N.S.B., successie velijk lid werd van den Volks- dienst, den Winterhulp en den Landstand, had zich te verant woorden Als boer interesseerde hij zich voor het Agrarisch Front, waar hij de functies vervuld had van boerenleider en streekleider voor Kennemerland. Op aandrang van den burgemeester was hij eenige jaren wethouder geweest, van sociale en agrarische zaken. Het vorderen van paarden werd eveneens in de ten laste legging vermeld. Inderdaad had hij de or ganisatie op zich genomen, doch door zijn toedoen verminderde het aantal paarden van 800 tot 180, hetgeen bij den boerenstand alge meen gewaardeerd werd. Misleid door het N.S B.-program meende hij in die beweging de kans te zien voor een beiere toe komst. Hij had zien op alie mo gelijke manieren ais N.S B.-er verzet tegen de Duitschers en op de vraag van den president, waar om hij niet bedankt had ant woordde deze figuur, dat in een dergelijk geval zijn invloed ver dwenen zou zijn Mr. de Groot, zijn raadsman, schilderde in zijn pleidooi dezen man al's een vroom en hulpvaardig mensch, die van ieder dorpsgenoot de vriendschap en het vertrouwen wist te win nen. Ook tijdens den oorlog wist hij die vriendschap te behouden. In zijn voordeel pleitte ook het feit, dat hij te Leeuwarden een jongen bevrijdde uit het Huis van Bewaring en onderweg naar Hol land nog twee onderduikers en 'n jodin oppikte en thuis verborg. Als wethouder bekend met de lijsten, waarschuwde hij meermalen des betreffende personen, waardoor menig menschenleven gespaard is gebleven. Nog steeds wordt hij op de handen gedragen, zelfs door zijn gezin, waarvan hij de negen kin deren behoedde voor den slech ten weg dien hij zelf ging. Mr. De Groot bepleitte gerechtigheid en verzocht in vrijheidstelling van De Wildt Hij rapporteerde sabotage daden. Een lange lijst van beschuldi gingen werd aangevoerd tegen Cornells Huisman uit Alkmaar, Hoewel nij lid was geweest van de NSB tot November 1940 had hij zich niet ontzien de volgende jaren werkzaam te zijn bij de Duitschers op het vfiegveld Ber gen, bij de Wehrmacntsbezirks- verwaltung, bij de Transport colonne en last not least bij de NSKK te Maastricht en Alkmaar Het was een eigenaardige man die den vijand op alle fronten geholpen had en steeds de beve len van 't Arbeidsbureau nauw keurig opgevolgd had. Ook tee- kende hij een verklaring, waar bij hij toezegde sabotagedaden onmiddellijk te rapporteeren, In zijn NSKK-uniform en voor zien van wapens was hij versche nen bij zijn broer, die bij de spoorwegstaking ondergedoken was; hij dreigde toen met aan gifte bij den Ortscommandant, indien hii niet oogenblikkelijk aan het werk toog. Zijn broer is voor deze dreiging gezwicht en ging als spoorwegbeambte weer aan het werk. Mi-, Leesberg voerde nog en kele verlichtende omstandighe den aan voor zijn cliëht: hij wees er o.a. op, dat hij als NSKK-er menschen gered had van depor tatie en in nauw contact had ge staan met den chef van den Spionnagedienst te Haarlem. per 100 kg. Wanneer de witte kool niet voor f6.- per 100 kg voor di recte consumptie wordt afgeno men, wordt het product ter be schikking gesteld van de fabrie ken voor verwerking tot zuurkool. BERGEN AAN ZEE VERDRONKEN Gistermiddag is bij het zwem men in zee, doordat hij zich te ver van het strand waagde, ver dronken de 54-jarige Is. Over weg, wonende te Enschede De pogingen om hem te redden had den geen succes.. Het lijk is ge borgen NOORD-SOHARWOUDE 16 Aug. 23000 kg aardapp., eerstelingen 6.60; eigenheimers 7; bevelanders 7.20; 700 kg uien afwijk. 10,50; 640 kg slaboonen 32,4036,50; 21500 kg roode kool 56.80; 45000 witte kool 6—6.20; 1800 kg gele kool 16.60—19.20 OBDAM 16 Aug. 25-900 kg roode kool 5.—; 7200 kg gele kool 16.50-21.80 9700 kig slaboonen 33—40 950 kg uien 4.30—11.80; 650 kg krooten 4.60; 150 kg appelen 50—54; 100 kg peren 22-31; 450 kg augurken 2023. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond STIJGING VAN TEMPERA TUUR! Voor het Noordelijk gedeelte van het land: In den ochtend hier en daar nevelig; overigens gedeeltelijk bewolkllt; droog; zwakke veranderlijke wind en stijging van temperatuur. Voor het- Zuidelijk gedeelte van het land: Meest zwaar bewolkt; droog; zwakke toili matige wind tusschen Oost en Zuid en stij ging van ipmperatuur. ZON opk. 5.26; ond. 20-02 MAAN opk. 22.08; ond. 10.36 Woensdag nam Bergen af scheid van den heer Lovink, die sinds de bevrijding waar nemend burgemeester was. Uit de hulde, hem door den Raad en daarna door de bevolking gebracht, bleek wel, dat zijn werk en leiding in Bergen zeer gewaardeerd werd. De Raad besloot het gedeelte van de Wilhelminalaan tusschen Ruïnelaan en Maesdammerlaan als blijvende herinnering aan dit interregnum Burgemeester Lovinklaan te noemen en bood den scheidenden burgervader, bij monde van weth. Milten burg, de eeremedaille van de gemeente aan. In de laatste raadsvergade ring waren ook de nieuwe raadsleden, de ambtenaren en de burgemeesters van de om liggende gemeenten aanwezig. Weth. Miltenburg sprak de afscheidsrede en herinnerde er aan, onder welke moeilijke omstandigheden de heer Lo vink na de bevrijding zijn ambt aanvaardde; als zijn leef tijd geen beletsel ware ge weest. zou Bergen hem gaarne nog langen tijd als burge meester hebben willen behou den. Hii huldigde den heer Lovink als een man van na tionaal gevoel en bracht hem dank namens de gemeente voor het vele goede, dat hij hier tot stand heeft gebracht. Dat aam ziin opvattingen over gezag en moraliteit christelijke motie ven ten grondslag lagen, kwam meerdere malen tot uiting en werd zeer gewaardeerd. Ook mevr. Lovink betrok spr. in het dankwoord. Vervolgens spraken de raads leden A. de Lange, C. Ellis, mr. Sluis. dr. Hemelrijk en C Brak, die den heer Lovink schetsten als een rechtvaardig man en voortvarend werker, als een man van karakter en groote al lure, die het gezag niet aan zijn ambt ontleende, doch door zijn persoonlijkheid het gezag aan zijn ambt gaf. De heer dë Vries sprak namens de ambtenaren woorden van dank en bood een teekening van de Ruïne aan. Burgemeester Lovink bracht dank aan al zijn medewerkers, wethouders en ambtenaren, als ook aan ir. de Vassij van den Wederopbouw. Hij wenschte den femeentesecre'taris, d'en heer aapken, een spoedig herstel toe en zei met zeer gemengde ge voelens heen te gaan; met droef heid, omdat hij een mooi ambt vaarwel moet zeggen, met vreugde, omdat dit heengaan een stap is 'op weg naar meer nor male verhoudingen In de Rustende Jager was hierna voor de bevolking gelegenheid af scheid' te nemen. Naimens het huldi- glngsccumité sprak de heer D. Klomp woorden van waardeering, daarbij den wensch uitend, dat Bergen den heer Lovink en zijn gezin spoedig onder zijn inwoners moeht rekenen. Sfpr. bood voorïs den heer Lovink als blijvende herinnering' een fraaie oor konde aan van den heer Roggeveen; aan mevr. Lovink offreerde hij een fraaie bouquet anjers. Een lange rij van sprekers voerde hierna het woord. De Z.E. Heer Pastoor Th. v. Beers en de beide Dominees v. Minnen en Bierman spraken resp. namens de katholieken en het prot. chr. deel der gemeente woorden van dank en waar. deering'. Burgemeester Nieuwenhuis van Limmen sprak namens de col- lega/s van den burgemees terskring; Baron Taeis van Amerongen namens Bergen aan Zee en de heer Kleijberg namens de B'ergensche middenstands- vereeniigingen, onder aanbieding van een aardige verrassing voor mevr. Lovink. De heer Den Das sprak na mens het Burgerlijk Armbestuur, waarna de heer Lovink allen dank bracht voor de hem gebrachte hulde; dat uit aller woorden gebleken was dat men in Bergen tevreden wafe over zijn beleid, stemde hem tot voldoe, ning. ZONDAG 18 AUGUSTUS (8 personen) INWONERS VAN Alkmaar, Oudorp, St. Pancras, Lan- gendijk, Heer Hugowaard, Oterleek. Groot Schermer, Hensbroek, Obdam en Ursem ZENDT UW OPLOSSING naar het Informatiebureau van het Nederl. Roode Kruis. Choorstraat 29. Alkmaar Dagelijks van ALKMAAR van AMSTERDAM 7.20 9.00 1 j.20 u 18.00 U.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2