Nieuu/ Commissie-Generaal wordt ingesteld Truman over het Palestijnsche probleem SESEEEESa De berechting der politieke delinquenten EEN INCIDENT EN... EMOTIE IN PARIJS Voor Alkmaar en omgeving Bureaux ren, 69 48 1.20 10 25 89 Kleinzielige bezwaren ■nr ONGEREGELDHEDEN TE CALCUTTA De minimumprijzen Joden ook naar Amerika (2aalsle nieuw» Evacuatie wordt hervat Binnenlandscb nieuws Chineesche communisten maken vorderingen Buitenland sch nieuws Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct p. m.m-; minimum 4 Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11005 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafstngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank gepro- KNVB MET EEN KORTE ONDERBREKING heelt de Tweede Kamer gisteren in twaalf uur het wetsontwerp tot instelling van een Commissie-Generaal behandeld. De voornaamste critiek kwam, begrijpelijk, van de heeren Schouten en Tilanus en was voornamelijk van staatsrechtélijken aard. Maar ook het beleid van den Luit.-Gouverneur-Generaal werd zeer gecriti- seerd. De Katholieke sprekers gaven blijk in te stemmen met het ontwerp en oud-minister Logemann verklaarde het ont werp met vreugde te begroeten. Het wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 51 tegen 28 stemmen. schouwd. Het belangrijkste is 'n oplossing voor Indië te vinden. Nog geen instructie Bij den aanvang van de be handeling wees de heer Schou ten er op, dat men het ontwerp moeilijk kan bezien als men de instructie van de Commissie- Generaal niet kent. De heer Van Poll betoogde, dat eenzelfde moeilijkheid rijst ten aanzien van de personen, die in de Com missie-Generaal benoemd zullen worden Minister Jonkman er kende deze bezwaren. Het is moeilijk het ontwerp te bezien als men de instructie niet»kent, doch de bewindsman meende, dat het ontwerp op eigen meri tes kan beoordeeld worden. De instructie is echter nog niet ge reed en moet nog in den Minis terraad worden behandeld. Spr.' zal echter tijdens het debat alle inlichtingen verschaffen welke mogelijk zijn. Hiermede namen de heeren Van Poll en Joekes genoegen. Staatsrechtelijke bezwaren. De heer Vonk (PvdV) betoog de. dat de Comm.-Gen. slechts bij de wet kan worden ingesteld. Als bezwaar meende spr. te moe ten opmerken, dat de ministeriee- le verantwoordelijkheid in het gedrang kan komen. Er kunnen verstrekkende regelingen ge maakt worden door de Comm.- Gen. Hoe* kan de minister ver antwoordelijkheid dragen voor fouten, die hij niet heeft gewe ten? Een verplaatsing van een belangrijk deel der opper-be- stuurlijke taak naar Batavia is te vreezen De Comai.-Gen. zou een instrument kunnen worden tot verdere afscheiding van het Koninkrijk. Ook de heer Meye- rink (AR) voelde niets voor het ontwerp. Het opdragen van zoo veel bevoegdheden acht deze afgevaardigde een uit handen geven van bevoegdheden. De Chr Hist, heer Tilanus had' wel accoord gegaan met het zenden van een Commissie van deskun digen maar wat in het ontwerp wordt voorgesteld gaat veel te ver. Spr. ontkende, dat de Ko ning tijdelijk bevoegdheden van het opperbestuur aan anderen mag overdragen. De laatste kans De heer Palar van de Partij van den Arbeid' noemde de in stelling van een Comm.-Gen. zooals de Tijd schreef de laat ste kans Het belangrijkste voor deze afge.vaardigde is dat er ein delijk onderhandeld kan worden te Batavia met grootere bevoegd-' heden dan de heer Van Mook' had. De Comm.-Gen. worde snel uitgezonden Oud-minister Logemann acht de uitzending van een Com missie met ruime volmacht een scheppende staatkundige daad. De leden van dë Commissie zul len dë politiek der regeering hebben uit te oefenen. Noodig is daadkracht en besluitvaardigheid De grondwettigheid staat voor spr. vast De heer Van Poll was van meening, dat dit ontwerp een verdere dooreenstrengeling van opperbestuur en algemeen bestuur zal beletten. Daarom had hij tal van staatrechteli.ike be zwaren en verklaarde zijn stem niet aan het ontwerp te kunnen geven. De heer Hoogkarspel (Comm.) betreurde, dat men <fe staatsrechtelijke kwe.stie als het voornaamste in déze zaak be- Critiek op Van Mook. Er werd' ook heel wat critiek geleverd op het beleid van den luit.-gouv. gen. Zoo verklaarde de heer Vonk, dat Van Mook de ministerieele aanwijzingen heeft overtreden en spr. kon dan ook niet instemmen met de figuur, dat de luit. gouv.-gen. ambtshal ve lid zal zijn van de Comm.- Gen. en dat hij preseance zou hebben voor de Comm.-Gen. De heer Meyerink betoogde, dat d'r. Van Mook builen zijn boekje is gegaan en ook de heer Tilanus zei, dat sinds de capitulatie van Japan de luit. gouv. gen zijn eigen opvattingen heeft doorge voerd. Het resultaat is echter droevig Oud-minister Logemann noemde het echter een onrecht te zeggen dat dë heer Van Mook een eigen politiek zou voeren. De heer Van Poll merkte nog op, dat dr. Van Mook niet meer met vertegenwoordigers van de repu bliek heeft gesproken sinds het vrijlaten uit dë kampen niet voortgezet werd. De katholieke afgevaardigde achtte 't mogelijk met vertegenwoordigers van de republiek te spreken zonder de republiek te erkennen Als protest tegen het Brit- sche plan voor India was door de Moslemliga de dag van gisteren bepaald als de „dag van het daadwerkelijk ver zet." In Calcutta kwam het tot plunder- en steekpartijen. Britsche troepen moesten de orde herstellen. Ongeveer 90 personen werden gedood en 900 gewond. Berichten van nieuwe ongeregeldheden te Calcutta komen nog steeds binnen, terwijl het aantal slachtoffers nog stijgt. In an dere steden van Britsch-In- dië beperkte het daadwerke lijk verzet zich tpt demon straties en massa-bijeenkom sten. Hierbij deden zich ver der geen incidenten voor. Met ingang van Maandag 19 Auguslus zijn de minimumprij zen als volgt vastgesteld'; Peen zonder lof I 8,idem II 5,Roode kool 4,50; Savoye kool 4,50; Witte kool 5,Kroten 3,50. Overige minimumprijzen on veranderd PRESIDENT Truma.i heeft in een verklaring de hoop uitgesproken, dat tengevolge van de Britsche conferenties met de Joden en Arabieren een eerlijke oplossing van het Palestijnsche probleem kan worden gevonden en onmid dellijke stappen kunnen wor den gedaan om den toestand, waarin de verplaatste Joden in Europa verlteeren, te ver beteren. President Truman zeide. dat hij overwoog een speciale wet bij het Congres in te dienen voor het binnenlaten in de V.S. van een vastgesteld aan tal verplaatste personen uit Europa, onder wie Joden. In de verklaring wordt gezegd, dat de Amerikaansche regeering „geen enkel eigen plan heeft voor gesteld voor de oplossing van het probleem", hoewel de president met den Britschen eerste-minister, Naar wij vernemen, heeft de Minister van Justitie een bespreking gehad met de procureurs-fiscaal over de uitvoering van de regeeringsplannen betreffende de invrijheidstelling van de politieke delinquenten. Daarbij bleek, dat van de uniforme wijze van buitenvervolgingstelling van de zgn. lichte gevallen kon afgeweken worden in die gevallen, welke zich bij onder zoek hiervoor niet bleken te leenen. De procureurs-fiscaal hebben hunnerzijds toegezegd te zullen zorgen, dat vóór 1 October de voorgenomen werkzaamheden zullen zijn voltooid en er ernstig naar te Zullen streven, dat alsdan slechts het door den minister genoemde aantal dergenen, die voor be rechting door Bijzonder Gerechtshof en Tribunaal in aanmer king komen, in 'de kampen zal zijn achtergebleven. WltlJDAG hebben de ope- ningsbjjeenkomsten plaats gehad van acht commissies, die de oniwerpvredesverdra- gen moeten bestudeeren. In de vergadering van de po litieke en territoriale commis sie voor Roemenië had een in cident plaats. Nadat de Sov jet-afgevaardigde Wysjinsky vijftig minuten lang gesproken had over de kwestie, dat Frankrijk behoorde deel te ne men aan de discussies, of schoon dit land niet in oorlog met Roemenië is geweest. De afgevaardigde van Nieuw- Zeeland, L. J Jordan, protesteer de daarna op emotioneels wijze tegen het feit, dat de vorige spre ker een onderwerp, dat niet ter zake deed, had behandeld. Ik zou bij mijn leven nog resultaten wil len zien, zei hij, we hebben we ken met de plenaire zitting ver knoeid. Gaan we nu hier ook we ken verknoeien? Naar Jordan's, meening ging er te veel tijd ver loren met redevoeringen houden, „wauwelen" en vertalen. In de daarop volgende discussie bleek de bedoeling van Wysjins- ky's rede niet geheel duidelijk, daar volgens andere sprekers Frankrijk als lid van den raad van ministers van buitenlandsche zaken uiteraard zitting had in de commissie voor Roemenië en an dere Balkanstaten. Vervolgens zëtte de Sovjet-af gevaardigde Novikof uiteen, dat Frankrijk en de Vereenigde Staten die niet in Oorlog met Finland waren geweest maar wel zitting hadden in de commissie, geen stemrecht toekwam. Novikof voegde er nog aan toe, dat hij geen bezwaar heeft tegen deelnemen der betrokken landen aan de discussies. Zijn verklaring sloot aan bij die van Wysjinsky en verduidelijkte het feit, dat de Sovje't-Unie niet wenscht, dat landen, die met een land geen oorlog hebben gevoerd, hun stem uitbrengen bij het nemen van be slissingen over de betrokken voor malig vijandelijke mogendheid Een -'otselinge overstrooming in Illinois (V.S.) heeft 2000 pe. jonen dakloos gemaakt. Er zijn dooden en gewonden. De stad Belleville is van de buitenwereld afgesloten. l}E INDONESIëRS hebben het geallieerde hoofd kwartier ervan in kennis ge steld, dat zjj bereid zijn de evacuatie uit het binnenland te hervatten. Onmiddellijk nadat Sjahrir gis teravond in Batavia was terugge keerd, werd het geallieerde hoofd-1' kwartier mondeling medegedeeld, dat de Indonesische republikeinen bereid waren de evacuatie in de onmiddellijke toekomst te hervat ten Soedibyo heeft verzocht, een vertegenwoordiger van de gealli eerden naar Djokjakarta te stu ren, teneinde over de bijzonderhe den van de evacuatie 'in het begin van de volgende week te onder handelen. Het voorrijden van de tuigpaarden tijdens het groote natio nale concours hippique, dat te 's-Hertogenbosch gehouden werd. A. N. P. P. A'ttlee, een onderhoud over deze kwestie heeft .gehad. De President verklaarde voorts, dat men dit probleem in een geest van verzoening moet aanva'ten, wil het vrede en voorspoed voor Palestina brengen. Een woordvoerder van het Je wish Agency heeft te Parijs naar aanleiding van de verklaring van Truman over het Palestijnsche probleem gezegd, dat Amerika zich al eens eerder heeft bereid ver klaard een aantal Joodsche vluch telingen op te nemen. De Ameri kanen houden er niet van zich te binden. Het critieke stadium bereikt? Over het resultaat van de be sprekingen tusschen Bevin, Byr nes en Hall, de Engelsche minister van koloniën, wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Het schijnt dat naar de meening van Bevin de Palestijnsche kwestie in een kritiek Stadium is gekomen. Hall keert vandaag naar Londen terug. 15 Zweedsche zuiveldeskun- digen zullen ons land bezoe ken. Tusschen Chili en Ne derland .wordt het handelsac- coord voor een jaar verlengd. Te Niimegen zijn zes sla gerijen gesloten wegens frau de. De Intern. Esperantis- tenbond wil de UNO vragen het gebruik van Esperanto te bevorderen. Het amateurs- tooneel in Nederland gaat con tact opnemen om tot een in ternationale organisatie te ko men. De Amsterdamsche Jodenbuurt zal verbouwd wor den. Het Londensch phil- harmonisch orkest komt over enkele weken naar ons land. Een delegatie van de Ned. Wielren Unie, bestaande uit een 8-tal personen, zal bij de wedstrijden om het wereld kampioenschap te Zurich aan wezig zijn. De Chineesche communisten hebben de spoorlijn tusschen Hautsjow (in het noordwesten van Kiangsoe) en Kaifeng (een belangrijk spoorwegknooppunt in Honan) bij Loenghai afge sneden Volgens persberichten uit Nan king hebben de communisten Kaifeng en Lioepotsjeng omsin geld1 Hun doel is, aldus de be richten, den Loenghai spoorweg, de hoofdader. die door vier pro vincies loopt, over een grooten afstand in hun bezit te krijgen. De Amerikaansche kruiser „Fargo" is voor Tanger aan gekomen. Veldmaarschalk Kesselring en een aantal an dere voormalige Duitsche le geraanvoerders zullen dezen herfst in Italië berecht wor den. De eerste conferentie, van Duitsche vakvereenigin- gen in de Britsche zone zal Woensdag te Bielefeld wor den gehouden. Sinds Dec. van het vorig jaar hebben zich bijna 3500 verplaatste per sonen. in hoofdzaak Polen, Duitschers en Statenloozen in de Ver. Staten gevestigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1