Nieuw tie Sjahrir spreekt op den verjaar dag der „Republiek" Oostenrijk mag zich laten hooren DE TOEGANG TOT DE DARDAN ELLEN laar IS UIS nnen gar. Mr. 189 Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Moeilijkheden schijnen toe te nemen DE AANGEHOUDEN CHINEESCHE SCHEPEN Een Nederlandsche verklaring K. L. M. VLIEGTUIG BESCHADIGD Over het vredesverdrag met Italië DE INVASIE-PLANNEN VAN HITLER 50.000 verplaatste personen naar Amerika? Nieuw Tweede Kamerlid Verwerping der Russische eischen Critiek op de Sowjet- politiek in Oostenrijk Koninklijk bezoek aan Marinetentoonstelling De executie van de oorlogsmisdadigers Mgr. Eras 70 jaar Paters Assumptionisten Ifkennis I schoen- |en ban- patroon- A1 deze tn hand- worden ferlingen, legelaten. IJS voor Ihtsscho- lankwer- auto- le-instru- auto- aibewer- vakken bn voort- fcursussen IGUSTUS >s avonds htsschool. de diplo- rsus, (ober a.s. door lenken ,ONNE 'AUG. tektent dienste asport- auziek versum Boek- MAAR ur bestaat et afhalen voor hun angewezen loopen of en gekre- or in aan- niet reeds ior dekens jrmulieren itus rstus. igustus. ;us Hoofdredacteur: H. N. Smlis; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief incasso. Advertentie-prijs: .per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.1 minimum 4. Fam. ber 20 ct p. nun.: in alle edities 30 ct Noordkollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11006 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 Sadm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN; Draafslngel 59 tel. 4243 JK 2290 2 lijnen DEN HELDER; West straat 80; teL K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 te). 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Te Zandvoort zijn de nationale motor wedstrijden gehouden. J. H. Sieverink (rechts) op B.M.W. en J. Pols op Velocette. Anefo P. Op den eersten verjaardag van de onafhankelijkheids verklaring door Ir. Soekarno heeft Sjahrir verkiaard, dat de Indonesische republiek niet zal ineenstorten en niet door militaire actie zal worden ver nietigd. Onze moeilijkheden met de Nederlanders schijnen zich te vermeerderen, aldus Sjahrir. De recente verklaringen van Neder- landsche ambtenaren klinken niet erg hoopvol. Sjahrir nam aan, dat de betrokken partijen een vre delievende regeling wenschen en om dit te bereiken moeten de In donesiërs sportief en beheerscht zijn en een bezonken oordeel be houden. Wanneer men vooropge stelde meeningen zou hebben over den mogelijken uiteindelijken uit slag tengevolge van bepaalde ver langens of te opgewonden denken hetgeen aanleiding zou kunnen geven tot overdrijving van machtsgevoel, dan vreesde Sjahrir dat niets zal worden bereikt. Ieder, die oprecht is in zijn wensch naar een vredelievenden uitslag van deze besprekingen mag niet vertrouwen op onze in eenstorting. Dit zou een verkeerde gedachte zijn. In verband met den onafhanke lijkheidsdag zijn door Sjahrir boodschappen ontvangen van Laskt, den vroegeren voorzitter van de Britsche Labourpartij, van den algemeen secretaris van de Britsche Communistische Partij en van Giral, Minister-President van de republikeinsche Spaansche re geering in ballingschap. De viering te Batavia. Een menigte van ongeveer 500 Indonesiërs heeft het verbod op het houden van alle demonstraties op den Onafhankelijkheidsdag, welke door het Geallieerd hoofd kwartier is uitgevaardigd, over treden en de een jaar geleden door de republikeinen afgekondig de onafhankelijkheidsverklaring gevierd. Sjahrir onthulde' bij deze gelegenheid op het erf van zijn verblijf een obelisk en de menigte zong daarbij het Indonesisch volkslied. Britsche en Britsch- Indische militaire politietroepen patrouilleerden op intensieve wijze in de omliggende straten, maar grepen niet in de plechtigheid in. De voorzitter van de Chinee- sche im- en exportmij te Singa pore heeft, op een persconferen tie de Nederlandsche autoriteüen- rondweg beschuldigd door te ver-* 'klaren, dat de 18 schepen, die door hen vastgehouden werden, te Singapore geregistreerd staan. De Chineezen beweren, dat zij van de autoriteiten in de Neder- landsch-Indische havens in- en uitvoervergunningen hebben ge kregen. Zij beklagen zich er over, dat zij niet zijn gewaarschuwd en op hun herhaalde protesten geen antwoord hebben ontvangen. De JNederlanascbe autoritei ten te Singapore hebben ver klaard, dat de schepen in be slag genomen waren, omdat z(j, hetzij wapens, hetzij ille gale goederen, w.o. geroofde machines, vervoerden. Be treffende de bewering der Ctuneesche kooplieden, dat de waarde der in beslag ge nomen goederen 16.000.000 straits dollars bedraagt, ver- Klaren de Nederl. autoritei ten: „Dit cijfer is schromelijk overdreven. Er moeten twee, zoo niet drie nullen af." De Nederlandsche consul-gene raal zal binnenkort een commu niqué over de situatie aan alle bladen van Singapore verstrek ken, de Chineesche bladen daar bij inbegrepen, ten einde misver standen betreffende deze kwestie uit den weg te ruimen. Bij de landing van het KLM- vliegtuig, dat den nachtvlucht van Amsterdam naar Londen uitvoer de, is het toestel vrijdagnacht op het vliegveld Croydon op den buik terecht gekomen en licht bescha digd Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In de zitting van Zaterdag, die gepresideerd werd door Dr. Wang Tsjieh-Sjih, kwa men in behandeling de ver zoeken van Oostenrijk (ge steund door Groot-Brittannië) en van Pergië (gesteund door de Sow.jet-Unie) om gehoord te worden over het ontwerp verdrag met Italië. In zake het Oostenrijksch ver zoek deed Mc Neill voor Engeland het woord Hij betoogde dat Oos tenrijk onmiddellijk belang bij het verdrag met Italië had. Oostenrijk mag zich laten hooren over het Vredesverdrag met Italië. Wisjinsky opponeerde tegen het Britsche voorstel. Naar zijn mee ning waren de door Engeland aan gevoerde argumenten niet beslis send Hij legde er den nadruk op, dat Oostenrijk tot het einde toe een trouw bondgenoot van Duitschland is gebleven. Oosten rijk is met Italië ook niet in oorlog geweest, maar was in tegendeel Italië's bondgenoot. Hij wees er voorts op, dat de Oostenrijksch- Italiaansche grens door de vier Ministers, van Buitenlandsche Zaken was afgebakend, en dat het onjuist zou zijn er ter Vredes conferentie opnieuw over te dis cussieeren Benjamin Cohen (V.S.) onder steunde het Britsche voorstel. Hij deelde mee, dat de Raad der vier ministers in strijd met Oostenrijks aanspraken had beslist, zoodat dit land het recht zou hebben zich hier nog eens te laten hooren. Ook Couve de Murville (Fr.) Te Washington is een ge heim document gepubliceerd, dat in Augustus 1940 werd opgesteld en waaruit blijkt, dat Hitier het voornemen had Engeland binnen te vallen tusschen Ramsgate en het eiland Wight. „Het doel van de operatie is het elimineeren van Engeland als oorlogsbasis tegen Duitschland en indien dit noodzakelijk mocht zijn dit geheel te bezetten", aldus het document. De voorbereidingen voor de landing moesten midden Augustus gereed zijn Het was de bedoeling de Engelsche lucht macht moreel en potentieel uit te schakelen, zoodat deze niet lan ger een aanvalsmacht beteekende. Het Kanaal zou aan beide uitein den door middel van een inten sieve mijnenblokkade afgesloten worden. De Britsche vloot moest in de Noordzee door de Duitschers en in de Middellandsche Zee door I verzoek niet zou mogen weigeren. I Tweede Kamer den heer L J. de Italianen worden vastgehouden I Tenslotte werd het Britsche Zimmerman te Amsterdam. voorstel met vijftien tegen zes stemmen aanvaard. Tegen stemden; Joego-Slavië, Oekraine, Polen, de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Wit-Rusland Het voorstel van de Sowjet-Unie om Perzië deel te laten nemen aan de beraadslagingen werd na een korte uiteenzetting door Wisjins ky en na steun te hebben ontvan gen van de zijde der V.S. en China met algemeene stemmen aanvaard Volgens een bericht van den Washingtonschen journalist Drew Pearson koestert President Tru man het voornemen het Congres toestemming te vragen voor de immigratie van 50.000 verplaatste personen, onder wie joden uit Europa, naar de Vereenigde Sta ten. Truman verklaarde Vrijdag dat hij een dergelijk voorstel over woog, doch hij gaf geen details ten aanzien van het aantal perso nen Ook zullen de regeeringen van de Britsche dominions uitgenoo- digd worden een aantal verplaat ste personen op te nemen in hun gebied. De heer J W. Rengelink (P.v. d.A.) te Amsterdam, die benoemd verklaard was tot lid der Tweede Kamer, heeft deze benoeming niet aanvaard. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans Acheson, waarnemend Mi nister van Buitenlandsche Zaken der V.S. heeft 'n ver klaring afgelegd, waardoor het duidelijk wordt, dat de Rus sische eischen t.a.v. de Dar- danelien door de V.S. ver worpen zullen worden. Ache son zeide, dat de V.S. binnen kort het antwoord op de Russische nota zouden bekend maken. In dit antwoord zouden de ver klaringen van Byrnes, afgelegd tijdens een persconferentie op 7 Nov. 1945, nogmaals bevestigd worden. Byrnes had toen de Ame- rikaansche politiek t.a.v. de Dar- danellen en een wijziging van het Verdrag van Montreux in 4 pun ten vastgelegd. Deze behelzen o.m.: 1. de Dardanellen moeten te allen tijde voor handelsschepen uit alle landen toegankelijk zijn; 2. de V.S. wenschen, dat de Dar danellen te allen tijde voor oor logsschepen van landen aan de Zwarte Zee open gehouden zullen worden; 3. een algeheel verbod tot toegang tot de Dardanellen voor oorlogsschepen van andere landen dan de boven vermelde, tenzij toestemming is verleend door de landen aan de Zwarte Zee of tenzij het schepen betreft die onder hef gezag van de V.N. staan; 4. de regeering der V.S. stelt een zekere „modernisatie" van de conventie voor, zooals het elimineeren van Japan, als onder - teekenende mogendheid. (De voornaamste Russische eischen zijn: De oprichting van gemeen- meende, dat men ^Oostenrijk het benoemd verklaard tot lid der Generaal Mark Clark, comman dant van de Amerikaansche bezet tingszone in Oostenrijk, vestigde in zijn rapport over de maand Juli de aandacht op de critieke ben zinepositie in de westelijke zone Dit als gevolg van het feit dat de Sowjets de Oostenrijkers bevalen om aan hun zone en Weenen een volledige toewijzing van benzine te geven, terwijl de andere zones slechts 18 pet. kregen toegewezen en tot 25 Juli heelemaal niets had den ontvangen. Clark zeide verder dat de Sow jets de algemeene gedragslijn volgden om den Geallieerden Raad uit te sluiten van iedere con trole over of discussie van zaken, welke zij beweren alleen hun zelf en de Oostenrijksche regeering aan te gaan, afgezien van het ef fect op Oostenrijk als geheel. Zaterdag heeft H. M de Ko ningin een bezoek gebracht aan de Van Kinsbergenschool te Apel doorn, waar op het oogenblik de reizende tentoonstelling wordt gehouden van de Koninklijke Ma rine. Hare Majesteit werd rond geleid door het hoofd van den Marinevoorlichtingsdienst, den heer K. W L. Bezemer. Duidelijk bleek hoezeer H,M, op de hoogte is van de verrichtingen van de marine gedurende den oorlog. Bij het overzicht van den on derzeedienst interesseerde de hoo- ge bezoekster zich in het bijzon der voor de acties van H. M 's „Zwaardvisch", een zeer moderne onderzeeboot, welke vooral in het gebied van den Stillen Oceaan met veel succes de Japanners heeft bestreden en over welken oorlogsbodem lt. ter zee le klasse H. A W. Goossens het bevel heeft gevoerd. Alvorens de tentoonstelling te verlaten, onderhield de Koningin zich nog eenigen tijd met het aan wezige marinepersoneel en infor meerde belangstellend waar zij gediend hadden en naar bijzon dere prestaties van enkelen hun ner. schappelijke Russisch-Turksche bases aan de zeeëngten; de beper king van de nieuwe conventie tot de Zwarte Zee-mogendheden; bui tensluiting van de V.N.). Men verneemt uit welinge lichte kringen te Ankara, dat het Turksche antwoord op de Russische nota t.a.v. de zee engten eenigen tijd op zich zal laten wachten De Turk sche regeering wenscht eerst de standpunten van de lan den, die het meeste belang hebben bij een wijziging van de conventie van Montreux, te leeren kennen. Deze z(jn nog niet alle in Ankara be kent*. Het Agence France Presse meldt dat de executie van de eventueel door het tribunaal 1e Neurenberg ter dood veroordeelde oorlogsmisdadigers waarschijnlijk zal geschieden in de gevangenis Plotzensee te Berlijn. Men ver wacht de uitspraken van het tri bunaal rond medio-September. De ter dood veroordeelden zouden per vliegtuig naar Berlijn ge bracht worden. In Plotzensee zijn behalve de ongeveer twee honderd deelne mers aan het Juli-complöt tegen Hitier een vijfduizendtal anti nazi's om het leven gekomen Woensdag 21 Aug. a.s. hoopt Mgr Dr, B, Eras, procurator van het Nederlandsche Episcopaat ie Rome zijn 70sten verjaardag te vieren. In November 1918 werd mgr. Eras benoemd tot procurator en vertegenwoordiger van het Ne- derlandsch Episcopaat in Rome, welke functie hij thans dus bijna 40 jaar bekleedt. Door Z H. den Paus is de Ne derlandsche afdeeling der Paters Assumptionisten tot zelfstandige provincie verheven en tot eerste overste is benoemd Pater Wiro van den Dungen uit Boxtel. J^EBT U wel eens levens beschrijvingen van hei ligen gelezen? Dan is u zeker deze eigenaardigheid opge vallen, dat zij zich erbarme lijke zondaars noemden. Dat was geen vroom praatje, geen salon-bescheidenheid zooals de wellevendheidsboekjes die voorschrijven." Zij meenden dat voor de volle honderd procent. Eerst wanneer het ge loof levendig en de liefde vu rig wordt, komt men tot zelf kennis en ziet men, hoe schro melijk men tekort schiet. Aan zelfkennis ontbreekt het ons en daarom meenen wij in nerlijk beter te zijn dan pu blieke zondaars (zeg tolle naars) en misdadigers. En daarom ontbreekt het ons aan deemoed. En daarom oordee- len wij over anderen. En daarom vinden wij, die hon derdmaal per dag vergeving noodig hebben, het zoowaar! moeilijk om éénmaal per jaar een ons aancjedaan leed te vergeven. In eén woord: daar om zijn wij farizeeërs. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1