Rond het Adoption-Committee HET WELKOM VAN BERGEN 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Jeugd van Bath naar Alkmaar DE ZUIVERING VAN HET DAGBLAD VAN NOORDHOLLAND De uitspraken WEERBERICHT Meer een sociale en cultureele gemeenschap uia MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 Men schrijft ons: Langen tijd heeft er rondom het Alkmaar-Bath-Comité een eenigszins geheimzinnige sfeer geheerscht, hetgeen voor velen een reden was te veronderstellen als zouden de bezigheden van dit comité angstvallig „en petit comité" gehouden moeten wor den; de juiste toedracht is echter deze: Bij het laatste bezoek, dat het Alkmaarsche comité aan de En- gelsche stad Bath heeft gebracht, is bij monde van den heer Wales namens het Engelsche Adoption Committee, aan burgemeester v. Kinschot een cheque overhan digd, grjpt 1600. bestemd voor de burgerij Speciaal werd den burgemeestér gelijktijdig het mandaat gegeven, om met dat bedrag te handelen naar eigen goeddunken, zoodat zij absoluut geen medezeggenscTiap wilden hebben over de uiteindelijke be stemming van de gelden. Van den penningmeester van het comité, den directeur van de Midland te Bath, den heer C G, G Gordon, vernamen wij voorts dat dit geld slechts overgemaakt kon worden op naam van den burgemeester, terwijl door de regeering slechts een remmende bepaling was getroffen, nl. deze dat het geld niet aangewend mocht worden voor permanente gebouwen, voedsel, kleeding en giften aan particuliere personen. De heer Eli Prins, tijdelijk woonachtig te Bath en zich voor doende als ware hij lid van het comité, hetgeen in geen enkel opzicht het geval is, heeft voor enkele dagen zeer intrigeerende woorden gebezigd omtrent de uiteindelijke bestemming der gelden, daarbij de actie van het comité in een onjuist daglicht stellend Het betreft hier name lijk de bekleeding en inrichting van de veelbesproken nood- schouwburg, die binnenkort hier ter stede gevestigd zal worden. Zeer pertinent werd door ge noemden persoon beweerd, dat het totaal onjuist was. dat gel den, afkomstig van de laatste gift. voor dit doel bestemd zou den zijn De waarheid is echter, gezien de voorwaarden, geheel and'ers. Immers mag geconclu deerd worden, dat de nood- schouwburg, zijnde een niet per manent gebouw, onvoorwaarde lijk in aanmerking komt voor een toelage. Besprekingen in Bath hadden tot resultaat, dat volledige over eenstemming Ls bereikt op dit punt. ter will van de restanten van de 1600 een gedeelte be steed zal worden voor de inrich ting van een sanatorium. De Commissie-Vonckenberg, die voor 14 dagen Ie Amster dam in een Iweedaagsche zitting de directeuren, com missarissen en journalisten van het voormalige Dagblad voor Noordbolland, in ver band met «je zuivering van dit blad heeft geboord, heeft thans uitspraak gedaan. De directeur, de heer F Butter te Hoorn, tegen wien de maxi mum straf van 20 jaren uitslui ting uit bet dagbladbedrijf ge- eischt was. werd tot 12 jaar uit sluiting veroordeeld. De heer S. Koning, Pres. Commissaris (dir. Held-, Crt.) conform den eisch tot 7 jaar; de technische directeur de heer C. Krak (dir. Alkm. Crt.) 3 jaar (eisch 6 jaar); de heer Zuijdema, dir. Kennemer, 3 jaar conform den eisch; de heer Bel terman, redacteur Kennemer. 2 jaar (eisch 3 jaar); de commissa. rissen P. Best, Berkhout en Mr. Otten, Utrecht 114 jaar (eisch 2 jaar); geen straf werd opgelegd aan de commissarisen G. Nobel, Lutjewïnkel, Swart, Ree en Smit, terwijl aan de journalisten de heeren Tj. Adema, Alkmaar (eisch 1 jaar ing. dag van uit spraak), R. Dihkelberg, Zaandam (eisch 2 jaar) en Jac Broersen, Hoorn geen enkele maatregel werd opgelegd en hel certificaat van geen bezwaar werd ver leend. De uitspraak in de zaak-Kees man, dir. Sch. Crt. werd aange houden; de journalist H. P. v. d. Aardweg werd voor onbepaalden tijd gesehorst in verband met een nader onderzoek. (Door omstandigheden j.l Zaterdag onjuist geplaatst). Alle laster ten spijt, mag het comité zich op een goeden gang van zaken beroemen, waarbij zij de intriges van genoemden per soon rustig naast zich neerlegt. De heer Prins is noch aanwezig geweest bij de besprekingen in Bath, noch uitgenoodigd-voor een bezoek aan Alkmaar, hetgeen meer dan voldoende zeggen wil voor het tegendeel van zijn sta vingen. Nu wij! Tegen het eind van deze maand zullen de Alkmaarsche scholie ren, die. veertien dagen te gast gingen in Bath, terugkeeren en zullen vrijwel te zelfder tijd 150 jongelui uit Bath in den leeftijd van 1418 jaar naar Alkmaar komen. Reeds vele weken worden voorbereidingen getroffen om den indruk, dien deze Engelsche jongeren van ons land zullen krijgen, zoo gunstig mogelijk te doen zijn De heer Joosten van het bekende restaurant KïnTieim biedt hun zelfs een gratis lunch aan en bevestigt daarmee, dat ons Hollanders het etiket van gastvrijheid en gulhartigheid nog steeds mag sieren. Anderen zullen de gasten op voor ons nog steeds schaarsche artikelen we ten te tracteeren, om op deze wijze te helpen, de laatste resten van het vervelende idee, dat wij zouden zijn een volk van bede laars, weg te nemen. Dat is noodig. Niet alleen vanwege <fe tallooze bedelbrieven, die men naar het buitenland verstuurde, doch ook omdat sommige Alk maarsche kinderen bij hun be zoek aan Bath onbescheidenheid tot een deugd verheven hebben. Wat men in Bath gedaan heeft door de adoptatie van Alkmaar tot een daad te maken, die ge- eerd mag worden goederen zendingen, de schenking van een boerderij en geldinzamelingen heeft men niet uit weelde ge daan, doch omdat men het voel de als een ernstige plicht, omdat men meende, dat Alkmaar nog ernstiger onder den oorlog ge leden had In opofferingsgezind heid vergat de burgerij eigen moeilijkheden en leed En daar om wil Alkmaar eind van deze maand bij de ontvangst der 150 jongelui en bij de ontvangst d'er 33 Bath-gasten toonen, dat er waardeermg is in de harten van velen. Waardeering en dankbaar heid Op deze basis kan een vriendschap gebouwd worden, die blijvend is. En wat is anders de bedoeling van de uitwisseling, dan vriendschapsbanden te leg gen. Vandaar dat de „World Friendship Association" achter deze heele organisatie de stu wende kracht is bonnen afhalen Morgen is het de beurt aan letter P om bonnen af te halen. blijvende herinnering Een mooi plan is van het Be vrijdingscomité 1945 uitgegaan. Na de schitterend geslaagde hef vrij dingsfeesten bleek, dat er nog geld was overgebleven, ondanks de grandioos-opgezette viering. Men heeft nu besloten dit geld om te zetten in een blijvende herinnering aan het jaar 1945, dat de vrede en de vrijheid bracht. Hiertoe is aan de fa. Bogtman, glazenier te Haarlem", opdracht gegeven een glas-in- loodraam te vervaardigen, dat symbolisch dit jaar moet uit beelden. Het ontwerp is reeds klaar: een figuur, de slavenke tens verbrekend, richt de drie kleur weer op, terwijl op den achtergrond het silhouet van de stad Alkmaar zich afteekent. Verder zijn er de wapens van Alkmaar's burgemeester en van den voorzitter van het Bevrij dingscomité in verwerkt. Het Taam zal ter zijner tijd worden geplaatst in het Stadhuis tegenover de sombere uitbeelding van de evacuatie in 1940, waar af de ellende van een naderen den oorlog in weerspiegeld ligt. De twee tegenstellingen herinnef ren dus tot in lengte van dagen de bijzondere gebeurtenissen uit deze eeuw ETALAGEWEDSTRIJD Zooals bekend zal 25 September a.s. de groote Landbouwtentoon stelling worden gehouden, die de stad Alkmaar zeer ten goede zal komen. De contact-commissie Middenstand heeft besloten in het raam van deze tentoonstelling ook voor den middenstand iets goeds te voorschijn te brengen. Daartoe zijn plannen gemaakt om van 24 September tot 2 October a.s een etalageweek te organiseeren, waar aan vanzelfsprekend ieder winke lier moet medewerken. De moei lijkste bezwaren zijn reeds opge lost, zoodat van den kant der win keliers alleen maar goede wil noodig is. Het beeld van tallooze onverzorgde en gedeeltelijk-ge vulde etalages moet op deze ma nier verdwijnen en zoo kan het ook niet anders of Alkmaars za- lcenenleven zal er indirect zijn gunstigen weerslag van ondervin den. Want ook moet in de toe komst worden gekeken, zoodat de klacht, die indertijd is gelanceerd, dat het platteland naar andere plaasen dan Alkmaar ging, onge daan wordt gemaakt. Immers ook de zakenlieden kunnen er nu veel aan doen. De etalageweek zal veel belangstelling trekken uit het pu bliek. want de oplossingen, ver bonden aan den wedstrijd, zullen worden beoordeeld, waarna de besten ervan een prijs ontvangen. Van beide kanten rekent men dus op zooveel mogelijk medewerking. Nadere bijzonderheden worden via de contactcommissie Middenstand bekend gemaakt. EEN BLOEIENDE AMANDEL In opdracht van de Hortus Botanicus werd door Piet Dela- marre een foto gemaakt van den bloeienden amandelboom op de Jan van Scorelkade. De boom draagt prachtige bloesems en is momenteel de eenige die in vol len bloei staat BERGEN VOORTREFFELIJKE UITBEEL DING VAN „MARIKEN VAN NIEUMEGHEN" Tot slot van het openluchtsei- zoen speelde Pierre Balledux en zijn gezelschap, beter bekend als Zuid-Nederlandsch Tooneel, het mooie middeleeuwsche „Mariken van Nieumeghen". Een vol openluchttheater heeft intens kunnen genieten van de prachtige middeleeuwsche taal, van de eenvoud der menschen en van de overgave waarmee de ac teurs en actrices hun rollen droe gen De inhoud ervan is wellicht bekend, in ieder geval wel zoo. dat men een denkbeeld kan vormen, welke moeilijkheden cfe moderne mensch heeft, om zich in dien tijd te kunnen inleven, dien tijd te kunnen weergeven, zooals het zal zijn geweest. Pierre Balledux heeft met de opvoering ervan getoond, dat zoo wel spelers als publiek zich ge boeid weten doa«,iets dat in die „donkere" eeuwen werd geschre ven, waarin de mensch gelukkig meer dan nu zich bewust was, dat God de wereld beheerscht en uit het kwade het goede weet te halen. Cathy Buning ontroerde diep als Mariken, terwijl Pierre Balle dux zelf de moeilijke opgave had gekozen het publiek den duivel in zijn ware gedaante te toonen. Hij is daarin in alle opzichten voor treffelijk geslaagd Oom Ghijs- breght wer^l gespeeld door Jan Korevaar, men zou beter kunnen zeggen er bestond geen Jan Ko revaar meer fn die oogenblikken. Daar stond werkelijk de eenvou dige priester. Zoo met alle andere spelers. Het stuk verdient uitvoeriger bespreking dan in een klein he- dendaagsch dagblad mogelijk is. We volstaan met een vc-zoex; ook het spel „Elcerlijk" door dit gezelschap te zien gebracht. ZIJPE VACCINATIE Gelegenheid tot vaccinatie tegen pokken voor kinderen be neden het jaar zal worden ge geven t s: Schagerbrug op 21 Augustus a.s. te 3 uur in het Witte Kruis- gébouw St Maartensbrug op 28 Aug. a.s. te 3 uur ten huize van Dr. van Slooten; Burgerbrug op 5 Sept. a.s te 3 uur. ten huize van C. Schrie- ken Burger vlotbrug); 't Zand op 5 Sept a.s te 2 uur ten huize van Dr Boerma; Oudesluis op 12 Sept. a.s te 3.30 uur in de O L School HEERHUGOWAARD-N. AUTO-RIJSCHOOL Naar wij vernemen zal een dezer dagen in Heerhugowaard een auto-rijschool worden opge richt en wel voor Hee-hugo- waard en omstreken Daar er veel vraag is voor hebleeren van auto-rijden, is het wel toe te juichen. De heer F. Lubbens heeft daar examen voor gedaan en bezit al jaren ervaring op dat gebied. Wij wenschen hem dan ook veel' succes toe HEILOO KLOMPEN Kinderen en zij, die volgens hun beroep hiervoor in aanmer king komen en die na 30 April 1946 geen bon voor klompen hebben ontvangen, kunnen in 't tijdvak 19 t.m 23 Augustus een aanvrage indienen voor klom pen ERNSTIG VERKEERSONGELUK Gisteravond om 9 uur is op den Rijksweg tusschen Burgervlot- brug en Schoorldam de Helder- sche bus, waarvan de bestuurder verblind werd door een tegen ligger, met groote snelheid inge reden op een paard en rijtuig, waarin een viertal Egmonders van familiebezoek in Burgerbrug huiswaarts keerden. Het rijjuig werd volkomen vernield. De heer Zentveld uit Rinnegom was vrij wel op slag dood, de twee gebrs. De Wit werden zeer zwaar ge wond naar het St. Elisabeths- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Hun toestand is zorgwekkend. De vierde inzittendte. de heer Valkering, werd slechts licht ge wond De bus had vertraging. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI ie De Bilt; .geldig' van Maandagavond tot Dinsdagavond: VERANDERLIJK! Veel bewolking met tijdelijk eenige regen. LaJter opklarend. Matige wind aanvankelijk zui_ delijk; later omgaand naar het Westen of Noordwesten. Vrij koel. ZON opk. 5.31; ond. 19.56 MAAN opk. 23.19; ond. 14.43 Na 23 Augustus a.s. worden geen formulieren meer afgege ven noch in ontvangst genomen, spreekuur In verband met reorganisatie van den distributiedienst zal door den directeur voorloopig geen spreekuur worden gehou den. Voor inlichtingen en bijzondere gevallen kan men zich wenden tot den ambtenaar van loket „Voorlichting" ZONDAGSDIENST ARTSEN Ingevolge de eerder gepubli ceerde regeling voor een artsen- Zondagsdienst gelieven de inwo ners der gemeenten Harenkarspel, Oude en Nieuwe Niedorp, Winkel, Barsingerhorn, Schagen, Zijpe, St. Maarten, Callan'.soog, Anna Pau- lowna, Wieringen, Wïeringer- waard en Wierimgermeer er reke ning mede te houden dat de artsen die geen dienst hebben, van Za terdags 16 uur tot Maandagsmor gens 8 uur niet te consulteeren zijn. (Vervolg) Een magistrale rede zoo betitelde de voorz. van het Huidigingscomité later' de rede die Burgemeester Dr W. Huij- gens na zijn installatie hield; de rede is dan ook waard in extenso gepubliceerd te worden; doch wij zullen ons, door plaatsgebrek genoopt, tot enkele kerngedeel ten eruit moeten beperken. Na dank te hebben gebracht aan H. M. de Koningin en aan degenen, die aan zijn benoeming hadden meegewerkt, dankte hij weth. Miltenburg voor de op rechte hartelijkheid, waarmee deze hem namens Raad en bevol king tegemoet was getreden. Na waardeerende woorden van hulde aan zijn voorganger, oud burg. Lovink, richtte spr. zich tot den Raad dien hij het toporgaan van de gemeente noemde en waarmee hij aller eerst overleg wilde plegen, al vorens een bestuursprogram te ontvouwen; hij riep de mede werking en voorlichting van den Raad in en deed een beroep op ziin geduld. Spr zegt den nieuwen Raad toe vóór te zullen gaan in samen werking met allen die Bergen willen dienen. u krijgt geen partijburge- meester, doch wel een voor uitstrevend man; waar noo dig zullen wij zoeken naar een compromis, dat uit juri disch ert zedelijk oogpunt in bestuurszaken na de een stemmigheid de mcest-juiste oplossing is. Slechts voor hen, die geen respect hebben voor eens anders oprechte over tuiging. heeft het begrip „compromis" een slechte klank. Laten wij ons hoeden voor de na-galmen van die klanken uit achter ons lig gende dictatuursperiode. Het streven naar sociale recht vaardigheid is ons aller lens en doel Niet alleen de fin. verhouding doch ook de algemeene taak ver deeling en inkomsten der pu bliekrechtelijke lichamen zullen nader geregeld worden; op binn. zaken tveft men een open oor» voor de waardg van het gemeen te-eigene en slaat men op het standpunt der autonomie. De technische diensten dei andere departementen vormen de grootste bedreiging voor de activiteit der gemeenten En hoewel hun streven ongetwij feld goed bedoeld is, dreigt toch een groot brok cultureele en sociale zelfwerkzaamheid der burgerij in gemeentelijk verband Oen pas afgesneden te worden. De gemeenten zullen in hooger mate maatschappelijke en cultu reele gemeenschappen moeten worden; door de zelfwerkzaam heid der burgerij te stimuleeren en te betrekken in de functionee ring der districtsorganen en plaat- seliik door het cultureele en so ciale leven van anderen aard tot ontplooiing te brengen. Met erkenning van de geeste lijke schakeeringen der bevol kingsgroepen en respecteering van de roeping en plichten der kerken en instellingen, heeft de plaatselijke overheid de taak en de nlicht ervoor te zorgen, dat in gemeenschappe lijke en cultureele verheffing der burgerij bevorderd wordt. Spr. I wijfeit er niet aan, of in Bergen is de wil tot samenwer king in déze richting aanwezig en zegenrijke plannen tot uilvoe ring zullen komen. Om blijvende bewoners te trekken zal Bergen, woekerende mei de gaven der natuur, die aanwezig zijn, een lustoord moe ten worden voor oog en geest. Vóór alles gaan wij ons weipen op het volledig herstel der uiter lijke schade, door de bezetting aan Bergen toegebracht. De burgerij stelt zieb voor. fn de Rustende Jager waren alle groepen der burgerij vertegen, woordigd op een drukbezocht re_ ceptïe. Hier kreeg allereerst de voorzitl «er van het Huldigings- comité, de heer D. Klomp het woord, die namens de burgerij den burgemeester en diens gezin verwelkomde Spr. schets'e de ge schiedenis en de beteekenïs van Bergen als vacantieoord en hoopte dal- de V.V.V bij het voeren van een welvaartspolitiek op den steun van den burgemeester zou mogen rekenen. De bevolking, aldus spr., is u met gr. hartelijkheid tegemoet getreden en spr. hoopt dat het den burgem. gegeven mocht zijn lang Ie mogen werken tot heil van de bevolking. Hij bood Dr. Huijgens tenslot'e zijn boek oveT de Berger School aan, terwijl hij Mevr Hiiijgens namens de bur gerij een fraaie bloemenmand aan bood. Pastoor Th. van Beers maakte zich de ;olk van de katholieke bevolking, namens welke hij vol- ledigden steun toezegde. Spr. ver trouwde, dat de burgemeester naas: de stoffelijke belangen, ook de geestelijke belangen van de gemeente niet uit t oog zou ver liezen en zou medewerken aan het moreele volksherstel door de be langen van he g'ezin te beharti gen. Nadat Ds. B'ierema en Ds. v. Min nen zich in gelijken geest hadden ge uit, sprak oud-burgemeester Lovmk, die zijn opvolger den raad gaf Ber gen te verwennen, zooals de burg'e- meesters van Reen en het altijd ver wend hadden en he' naar Vondel's woord te "besorgen als uw eygen." Burgem. Nieuwenhuis sprak woor den van gelukwenseh namens de col lega's-burgemeesters, waarna nog spraken Rector Slijkenman namens de St. Josephsticfr ing;, de heer Broersma naméns Berg'ens Mannen koor; de heer P. Blankendaal na mens Bergens Harmonie, A Lek na mens Gemengd Koor, P. Blokker namens Be Quick, P. Smit namens de Brandweer, A. Tros namens de beide middenstandsvereenigingen, de heer Hageman namens de Wolfedera tie en Mr. Plomp namens de P. v. d. A. daarbij een bloems uk aanbiedend. Burgem. Huijgens sprak een alge meen dankwoord en besloot met een hoera voor Bergen en een driewerf hoera ,op H. M. de Koningin. Van de gelegenheid met den bur gemeester kennis te maken werd hierna door velen gebruik gemaakt. 's Avonds maakte Bergens Harmo nie een muzikalen rondgang, was de ruïne met schijnwerpers verlicht en amuseerde de jeugd zich in,de Sta tions Taat met een dansje bij een draaiorgel, ei was heel den avond 'n feestelijke drukte in Bergen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2