RAOIQé HONDERDEN DOODEN TE CALCUTTA indei- lichte qevaüen voor het Tribunaal VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen Raatsle nieuws 4,Sportnieuws CAUBERG-CRITERIUM MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 Be toestand is nog uiterst gespannen. Het aantal dooden en gewonden blijkt belangrijk hooger, dan aanvankelijk werd bericht. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden Herhaaldelijk moest de politie het vuur op de me nigte openen. Zondagmorgen braken opnieuw relleijes in Calcutta uit. In ver schillende stadsgedeelten en in het centrum opende de politie het vuur op de menschenmenigte. Toen pogingen werden gedaan een huis in brand te steken, werd opnieuw gevuurd Er vielen ge wonden. Britsche troepen en poli tie patrouilleeren in de rumoerig ste wijken. Er zouden 600 personen gedood en meer dan 2500 gewond zijn. In den loop van den morgen zijn hindoe- en moslemleiders bij een gekomen en hebben een vre- desprocessie georganiseerd, die met de vlaggen van het Congres en de Moslemliga door de rumoe rigs, e wijken trok Met het doel ,,den vrede en de broederlijke ge voelens te bewaren", trok de stoet rond. De deelnemers riepen de slagzin „Hindoes en Moslems moe ten zich vereenigen". De stoet werd door de Britsche posten in de stad toegejuicht. De bevolking wuifde als teeken van instemming en vredeswil met witte vlaggen De ongeregeldheden van Zondag morgen schijnen veroorzaakt te zijn door sikhs, die met zwaarden en handgranaten gewapend wa ren. De brandweer werd meer dan dertig keer gewaarschuwd. De straten, waar de ongeregeldheden het ergste waren, waren overdekt met vernielde meubelen en licha men. De Congresleider Sarat San dra Bose zou den gouverneur van ■Bengalen om meer militaire wachtposten hebben verzocht DISTRIBUTIE VAN FRUIT Binnenkort zullen voor appelen peren en pruimen maximumprij zen worden bekend gemaakt en zal met de distributie van dit fruit een aanvang worden ge maakt. De regeering heeft zich op het standpunt gesteld, dat iedere Ne derlander in staat moet zijn tegen •redelijke prijzen 'n bepaalde hoe veelheid fruit te koopen. Dit was gedurende de afgeloopen maan den wegens abnormaal hooge prijzen, voor velen onmogelijk. Het was te verwachten, dat o.a. door het uitschakelen van invoer van buitenlandsch fruit de prij zen zouden uitkomen boven het niveau van vorige jaren. Om aan de redelijke verlangens naar normale verhoudingen tege moet te komen, heeft de Over heid aanvankelijk afgewacht, hoe de vrije handel in fruit zich zou ontwikkelen De prijzen bleven evenwel ook na de zg. primeurs zoo hoog, dat de regeering zich genoodzaakt zag in te grijpen Hoewel het in de hand houden van de prijzen uitgangspunt is ;eweest, vergt een billijke ver heden. Zionisten over Palestina Het cestuur van aen Nederl. Zionistenbond verklaart, dat dei,deeling van het beschikbare fruit Engelsche regeering heeft bekend gemaakt, dat Joden zonder im migratievergunning, niet meer in Palestina zullen worden binnen gelaten. Naar aanleiding daarvan cohs.ateert de bond dat: le. De Britsche regeering zich- zelve tegen spreekt door te ver klaren dat het hier gaat om „aan zienlijke aamallen joden"; 2e. de oorzaak van deze immi gratie tweeërlei is n.l. de onhoud bare toestand van de joden in het na-oorlogssche Europa en het feit, da; sedert 1937 de immigra tie openliik om politieke redenen beperkt wordt In naam van het internationaal recht en de menschelijkheid pro testeert de bond er tegen, dat Engeland joden offert aan zijn imperialistische belangen. Het joodsche volk zal zich blij ven verzeden tegen deze schen ding van het volkenrecht Wieringertnc3- overdag vrij De verkee u.dening Wie- ringermeer, welke het betreden van den polder geheel verbrod is ■thans dusdanig gewijzigd, dat al leen een betredingsvergunnmg be- ncodigd is tusschen acht uur des avonds en zes uur des ochtends. Vergunningen zijn verkrijgbaar aan het gemeentehuis van Wie- ringermeer te Lutjekolhorn of ton bureele van den dienst voor den wed-—* PROGRAMMA - onvermijdelijk een distributie- regeling. Aan de uitvoering van deze distributie zijn vele moeilijkhe den verbonden en het gevaar voor den zwarten handel in fruit is niet denkbeeldig. Niettemin eischt het algemeen belang, dat op dit terrein ingrijpende maat regelen worden genomen. Uit documenten zou zijn geble ken, dat de Joodsche ondergrond- sche bewegingen in Palestina in het geheeie land een offensief zullen openen. Men schat het aantal dooden te Calcutta tusschen de twee- en drieduizend. De zaak v. d. Pluijm Voor dë meervoudige strafka mer van de Arr. Rechtbank al hier zal zich morgenmiddag te verantwoorden hebben de voor malige. Directeur van het Eva- cuatieboreao Noordholland, J. v. d. Pluijm. wien valschheid in geschrifte en verduistering ten laste wordt gelegd. Als getuige is gedagvaard zijn secretaresse Mej. J. Kühl, terwijl als verdediger optreedt Mr. H. Scholten. H. Landstichting trekt veel bezoek De H. Landstichting bij Nijme gen is bijna ongeschonden door den oorlog heengekomen Zoowel de Duitsche als de geallieerde le- germachteji hebben de stichting op opvallende wijze gespaard. De monumenten van cultuur historische beteekenis zijn vrijwel geheel behouden gebleven. Duizenden trokken dan ook dezen zomer naar de H. Land stichting, waar zij door deskun digen werden rondgeleid Wij vernamen dat tot heden dezen zomer het getal bezoekers reeds in de 30.000 liep Wieringermeer heeft weer een brandweer Bij alle moeilijkheden waar mede men bij de opbouw der Wieringermeer te kampen heeft kwam ook nog het gebrek aan brandbluschmateriaal, waardoor een gevaarlijke toestand was ont staan In geval van brand zou men nl. steeds aangewezen zijn op ver af gelegen brandweerposten, die onmogelijk tijdig genoeg ter plaat se zouden kunnen zijn. Thans is aan deze ongewenschte toestand een einde gekomen daar men de beschikking heeft gekregen over eenige slangen, waardoor de beide nog aanwezige motorspuiten weer dienst kunnen doen. Met de be diening is voorjpopig het politie personeel belast DINSDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I: 301.5 M. KRO: 7.00 Nieuws; ochtend'gym. en mor gGiiffebfid; 8.00 Nieuws;; 8.20 PluK den°dag; 9.45 Herhaling Lichtbaken 10.45 Aart van der Leeuw; 11.00 Gram. muziek; 11.45 Familieberieh- ten ui Indië; 12.30 Lunchconcert; 13 00 Nieuws; 13.45 Grafische kunst; 14 00 Van Lebar tot Sullivan; 15.00 Gr pl.- 16.00 Zonnebloem; 18.00 Splendo.ra; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuwsberichten; 20.08 Biddend Leger Nederland; 20.15 Radio-Phil'harmonisch orkest; 21.00 Filmkwar ier: 22.00 Nieuws; 22.35 Orkest Jaap Meiier; 23.15 Staun on_ tournooi; 23.30 "Paris vous presen te...." waarna sluiting. HILVERSUM n: 415.5 M.AVRO 7.00 zie I, 8.15 Gr. pi.; 9.50 Arbeids vitaminen; 11.15 In de parfumfabrieik 1125 Goldstreamguards-Band; 12.30 Ons platteland; 13.00 Nieuws; 13.15 Malando; 14.20 Trio; 15.00 Voor dracht; 16.00 A'damseh Strijkkwar- te 16.30 Kindertijd; 18.00 Nieuws; 18.15 Renovasepfteit; 19.15 Stichting Oorlogsgetroffenen;; 20.15 The Swin ging Nightingales; 21.10 Gram. mu ziek; 21.30 Kurhaus-concert; 23.00 Nieuws, ensemble Chrlo Careassola en sluiting. In verband met <ïe nieuwe bepalingen der regeering bij de berechting der politieke delinquenten kwam een deel der beschuldigden van de rol voor de zitting van het Alk- maarsche Tribunaal te ver vallen. Slechts diegenen, die niet gerekend kunnen wor den onder de graad lichte gevallen, hadden zich te ver antwoorden en als eerste verscheen van hen de 38- jarige Neeltje Burgers-Hoog- vorst uit Alkmaar voor de le Kamer. Een lange waschlijst van be schuldigingen was tegen haar ingebracht Omdat haar man geen werk had kunnen vinden, was zij als lid tot de NSB toe getreden. Toen haar man echter goed en wel een betrekking had, werd hij in 1941 toch naar de Oosterburen toegestuurd, het geen voor haar aanleiding was weder om te bedanken Niet lang daarna maakte zij kennis met de onbetrouwbaar heid van de Duitschers. Haar zieke moeder, die naar elders ge- evacueerd was, kon zij naar Den Helder terug krijgen, mits zij ging werken bij het „Zeugambt en Artillerie Waffen Commando" te dier stede. Naar zij verklaarde had zij deze betrekking op zich genomen uit liefde voor haar moeder. Ware het hierbij gebleven, dan was zij reeds lang op vrije voeten gesteld, doch zij had in 1943 een brief geschreven aan haar zuster van den volgenden inhoud: „Acht. dagen na dezen moet moeder kolenkaart en kleeding hebben anders geef ik het aan bij de Grüne. Ik spaar jullie niet en je zoon, die zooveel weet te vertellen van Duitschland, laat ik ophaïen. Alles wat ik weet wordt verteld en deze brief is door mijn chef, den ortscom- mandant in Puimerend, gele- zen." Vanzelfsprekend had deze brief heel wat opschudding teweegge bracht bij de familie, maar ge lukkig hadden zich geen compli caties voorgedaan. Beschuldigde vond het nu toch wel verkeerd dien brief geschre ven te hebben. Zij verklaarde, nooit de bedoeling te hebben ge- bad haar zuster te verraden en slechts handelde uit liefde voor haar moeder, een verklaring, die een interruptie aan de publieke tribune ontlokte. Haar raadsman, mr. dr. C Berkhouwer, weerlegde de dag vaarding. TABAKSARTIKELEN NIET VRIJ In den laatsten tijd verschijnen in de pers regelmatig berichten, als zou de tabakspositie dusdanig zijn, dat rookartikelen in ruime mate beschikbaar komen, ja zelfs vrij van de distributie! Deze berichten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De waarheid is, «tt hetgeen momenteel aan laba,«-artikelen wordt «verstrekt in groote mate bestaat uit sigaren in de goed- koopere prijsklasse en slechts betrekkelijk weinig sigaretten en duurdere sigaren Dat er zoo wei nig sigaretten beschikbaar zijn vindt zijn oorzaak in de vacan- ties van de tabaksarbeiders en in een onverwacht tekort aan ver pakkingsmiddelen. waardoor sommige fabrieken de 'sigaretten niet kunnen verzenden. Wanneer men zich den eersten tijd nog met weinig of heelemaal geen sigaretten zal moeten tevre den stellen, verwijte men dit niet den winkelier, hij heeft daaraan geen schuld. Laat het publiek er toch aan denken, dat wij nog steeds in een distributietijdperk leven. Onder enorme belangstelling werd te Valkenburg het tradi- tioneele Cauberg-criterium ver reden. Bij de professionals zege vierde over een afstand' van 149,16 K.M. Schellingerhout uit Zaandam, gevolgd door Middel kamp, Sijen en Pauwels. De amateurs hadden een afstand van 99,44 K.M. af te leggen. Hier was de volgorde: Kleefstra, Verhoe ven, Voorting en van Elshout. Moterraces Zandvoort 25.000 toeschouwers sloegen te Zandvoort de nationale motor- uurwedstrijden op den weg gade, die in geen 7 jaar meer waren gehouden. Bij de junioren werd' van Rijssel in de 125 cc. Sekuur in de 250 cc, Heeres in de 350 cc en van Katwijk in de 500 cc-klas- se eerste. Bij de senioren zege vierden resp. Renooy. Simons, van Rijswijk en Piet Knijr>en- burg. De laatste had geruime» tijd de tweede plaats ingenomen achter Masselinck, welke echter kwam te vallen. Naar Zurich Naar wij vernemen is thans de Nederlandsche ploeg voor deelneming aan de wereldkam pioenschappen wielrennen te Zü- rich definitief samengesteld als volgt: Professionals: Schellingerhoudt. Schulte .Middelkamp en Vooren Amateurs: Kleefstra, Voorting, Verhoeven, Verbeek. STAUNTONTOURNOO! Bcfwinnik leidt Botwinnik won op zijn 35ste verjaardag in 60 zetten een zwa re partij tegen Vidmar en kwam daardoor met een halve punt voorsprong op Euwe, die het te gen Naj Virf tot remise bracht, aan den kop van den stand. He den begint om 2 uur de voort zetting van een viertal afgebro ken partijen en morgenmiddag De 18-jarige Cor Kleefstra uit Amsterdam werd winnaar bij de amateurs tijdens de natio nale wielerkampioenschap pen op den weg, welke op den Cauberg te Valkenburg werden gehouden. Hij legde den afstand van 99,440 km in den tijd van 3 min. 20 sec. af. Anefo P. wordt aangevangen met de zesde ronde. Na de vijfde ronde is de stand als volgt: Botwinnik 5 punten; Euwe 4Yi p.; Denker en Stolz ieder 4 p.; Smislof 3% p.; Tarta- kower 3 p. en 1 afgebroken par tij; Najdorf en Kotov ieder 3 p.; Flohr 2 y, p. en 1 afgebr. partij; Szabo 2 p en 1 afgebr. partij; O'Kelly en Lundin 2 p. elk; Bo- leslafskiej en Yanofsky ieder lVz p.: Guimard lp. en 1 afgebr. partij; Ohristoffel en Vidmar ieder 1 p.; Bernstein p en 3 afgebr. partijen; Kottnauer ]A p. en 1 afgebr. partij: Steiner p. Nel van Vliet verbetert wereldrecord Tijdens de nationale wedstrij den van de zwemvereeniging „Brandenburg" te De Bilt verbe terde Nel van Vliet van de Rob ben het wereldrecord 200 m. schoolslag door den afstand in 2 min. 52.6 sec af te leggen. Het oude wereldrecord stond op naam van A Kapel (Duitschland) met 2 min. 55.5 sec. MARKTBERICHTEN LANGENDIJK, 19 Aug 67300 kg roode kool 4.505.80; 2800 kg gele kool 12 60—15.70; 8000 kg witte kool 55.80; 4000 kg sla- boonen 1-725.70; 500 kg wasch- peen I 8, II 5; 275 st. bloemkool f84; 550 kg tomaten 34 9036.60; 27000 kg aardapp., eerstelingen 6.60, eigenheimers 7, bevelanders 7.30. WARMENHUIZEN, 19 Aug. 38500 kg aardapp., bevelanders 7.20, eigenheimers f7, bintjes 6 60. NOORD SCHARWOUDE 17 Aug. Aangevoerd: 5500 kg. slaboo^en 2425.60; 13000 kg. witte kool 4.50 5.50; 7500 kg. witte kool 5.30—5.70; 2000 kg. gele kool 14.6014.70; 70 kg peren 2324. Benoeming Heemraad Bij K.B. is benoemd tot Heem raad van den Prins Hendrikpolder op Texel J. Beumkes, te Den Hoorn (Texel) 21 Het licht van 't maan tje bescheen een vroolijk Iconcel. Daar stonden on der het uithangbord vier muzikanten te trommelen en te blazen. Het waren de gebroeders Kloris en Kre- lis Bontekoe, Jan de Beer en Pietje de Bruine. i-ieije hield twee tellen op om een straaltje water uit zijn instrument op de keien te laten loopen. Toen moest hij vlug blazen om de anderen in te halen, maar hij was toch nog ge lijk met zijn vrienden aan het eind van den marsch. Jan Trompetter maakte een vriendelijke buiging in de richting van de muzi kanten. Hij dacht even na, om een toespraak te repe- teeren, want hij wilde de mannen voor hun serenade toch bedanken. Maar ver der dan „Geachte heeren" kwam hij niet, want Jan de Beer commandeerde „voor waarts marsch", en onder de vrolijke tonen van Sary Marijs stapte de fanfare de kleine gang in en marcheer de naar de keuken van Isabel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3