Nieuw vervangen de britten nederlandsche troepen HET „ZAAKJE"-VAN DER PLUYM Duistere machten aan 't werk? Nota's aan Rusland en Polen Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Ruim drie ton er door gejaagd Voor het einde van het jaar Anderhalf jaar en anderhalf jaar. J Dr. VAN MOOK: /2aalsle nieuws Sir Fred. Morgan verlaat Unrra Reorganisatie of Russische spionnage? Mgr. van Noort ernstig ziek Nederlandsche vliegers gered JOODSCH ARABISCHE CONFERENTIE Uitnoodigingen verzonden Lord Killearn te Batavia verwacht Truman richt zich tot de Joden VERGADERING EERSTE KAMER Verdediging Dardanellen door Veiligheidsraad? Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Pr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand: inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. «p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 et. p. m-m.; minimum f Fam. ber. 20 ct p. m.m.5 in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 42a JAARGANG - NUMMER 11008 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 f redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80: tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank vangt „Als niet komt tot iet, kent iet zichzelve niet". Dit spreekwoord is van toepassing op den man, die gisteren op het beklaag denbankje van de Alkmaarsche rechtbank zat: J. v. d. Pluym; vóór den oorlog een bescheiden kantoorbediende op een ver zekeringsbank te Amsterdam, daarna administrateur van de Luchtbescherming, waarna hij vanuit den Haag werd aange steld als directeur van "het Bureau Vluchtelingenzorg te Alk maar, dat zich ontwikkelde tot het Evacuatiebureau Noord- Holland. Zijn salaris, dat als kantoorbediende in Amsterdam 125.per maand bedroeg, als administrateur 'f 40.per week en als directeur van het Bureau Vluchtelingenzorg 250.per maand, was tenslotte gestegen tot 500.per maand. Deze maatschappelijke opgang hield voor den man echter de kiem in voor zijn neergang. Hij beschikte niet over de sterke beenen, die noodig zijn, om weelde te kunnen dragen. Als directeur van het Eva cuatiebureau kreeg hij de beschikking over enorme bedragen, die tot in de hon derdduizenden, later tot in de millioene'n liepen. Hij vergreep zich aan die gelden en reeds in het eerste jaar van zijn directeursschap gaf 'hij groote bedragen uit voor drinkgelagen en slemp partijen met aannemers, die voor het bureau werken uit voerden; zoowel in Alkmaar, Schagen en Haarlem als In Amsterdam was hij een graag geziene gast, die groote verteringen maakte. De aan- loop der jaren steekpennin gen tot een bedrag van f 275.000, waarvan hij „met zijn bëntgenooten", zooals de president mr. Krabbe zijn tafelgenooten noemde, plm. f 200.000 in de diverse eet- gelegenhed'en verteerde. In een zaak in de .Korte Leid- sche Dwarsstraat te Amster dam, waar hij driemaal per week met zijn vrienden kwam borrelen en eten, be droegen de uitgaven in twee jaar tijd reeds f 42.000. En toen de president hem vroeg, hoe hij dat wel vond, kon verdachte niet anders zeggen dan: schandalig! Kwamen er ambtenaren uit Den Haag. om de boeken te con troleeren, dan was v. d, Pluijm's goede hart begaan met het lot van die hongerige Hagenaars en noodigde hij hen aan zijn stam tafel, om ze in een tijd, waarin zoovelen hun suikerbieten zaten te verorberen, op het fijnste ge braad en de duurste dranken te tracteeren. Toen de oorlog voorbij was en v. d Pluijm de kas eens natelde bleek er een tekort van f 50.000 te zijn en hij schreef op een kladje: f 50.000 (niet te boeken; kwitantie volgt), get. J van der Pluijm. Die kwitantie was er nog niet, toen de wnd. commis saris van politie, de heer W. C Rijpma, het onderzoek in deze destijds geruchtmakende corruptie-affaire begon. Verdachte heeft toen nog ge probeerd het voor te stellen, alsof hij aan den inmiddels overleden illegalen werker, Frans v. d. Zijden, f 50.000 ter hand gesteld had; maar die minder-fraaie manipula tie gelukte hem niet. Het te kort van de f 50.000 bleef er en was aanleiding tot inbe slagname der boeken en tot een diepgaander onderzoek, waarbij, behalve genoemde aannemers, ook de ambtenaar M. Bart van hetSBouwbureau betrokken werd, Het moge misschien vreemd klinken, maar de aannemers werden in vrijheid gesteld en de heer Bart werd eenige weken van rechtsvervolging ontslagen. Duistere machten schenen er aan het werk, om de zaak- v. d. Pluijm te bagatellisee- ren en nu deze slechts te recht stond wegens verduis tering van f 50.000, moet wel geconcludeerd worden, dat v, d. Pluijm machtige be schermers heeft gehad En de vraag rijst: is al die'cor ruptie geoorloofd en niet strafbaar, of komt er nog een tweede zaak-v. d. Pluijm? Er bestond voor de behande ling van deze zaak veel publieke belangstelling De verdachte, aie smds 31 October in voorarrest is, Ook in de volgende zaak werd V/i jaar geëischt. A. J. M. B. te Venhuizen had a) f 600,- weggenomen plus een dameshorloge; b) eenige doozen chocolade; c) f 75.- ten eigen bate aan gewend. Deze jongen, die al vroeg met den Kinderrechter in aanraking was geweest, waarschijnlijk door een ver keerde opvoeding, nam vol gens eigen zeggen in de eerste twee verduisteringen de schuld voor een ander op zich, hetgeen niet kon worden bewezen. De officier wilde hier een gevoelige les zien gesteld en eischte anderhalf jaar. kwam met een bleek gezicht de rechtszaal binnen. Op de vraag van den presi dent: Wat is uw beroep? kwam het antwoord: Directeur Evacua tiebureau. Maar mr. Krabbe maakte hem er attent op, dat ■hij dit was. 'Kantoorbediende, was toen het antwoord. (Vervolg pag. 3, le kolom) Op een te Batavia gehouden persconferentie heeft dr. van Mook verklaard, dat de on derhandelingen met de Indo nesische republikeinen wel licht in de nabije toekomst hervat zullen worden. Hij wees er met nadruk op, dat het niet in het minst de bedoe ling is, iets, dat op een „ko loniaal systeem" gelijkt, weer in te voeren. Het is het vaste voornemen van de Nederlandsche regeering, dit land zoo spoedig mogelijk tot een zelfbesturende natie te maken, doch men is van meening, dat dit het meest doeltreffend kan ge schieden door te beginnen binnen het kader van 'het koninkrijk, ge paard gaande met den noodzake lijken opbouw tot volledig zelf bestuur. Dr. van Mook erkende, dat er in het Nederlandsche parlement oppositie bestond tegen de huidige, politiek Hij legde er echter den nadruk op, dat deze oppositie "ue gebruikte methode betrof en dat een groote meerderheid van de tegenstanders zeker geen verlen ging van het koloniale tijdperk wenschte. Hij verwachtte, dat alle Brit sche troepen in geheel Neder- landsch Indië voor het eind van het jaar door Nederland sche troepen vervangen zul len zijn. Dr. Van Mook verklaarde verder, dat de laatste publicaties van repu_ blikeinsche zijde in verband met de binnenkort 'te hervatten besprekin- gen hoopvol waren. De heftige pro paganda en de militaire aanvallen zouden moeten ophouden indien men een sfeer, waarin vruohtbare en vrije besprekingen zouden kunnen worden gehouden, zou willen ver krijgen. Dr. Van Mook vertrouwde er op dat', nog voordat de toekom stige onderhandelingen zouden zijn begonnen; de evacuatie ut# het binnenland zou zijn hervat. In verband met de vervanging van deBritsche froepen door Nederlanders merkte de Lt. G.G. op, dat dit vanzelfsprekend was. Heitps nooit de bedoeling ge weest dat de BriiSsche troepen tot In het oneindige in Neder. landsch.Indië zouden blijven. Over de Commissie-Generaal zei de Dr. Van Mook dat men verwacht dat deze commissie in de eerste helft van September zaïl arriveeren. Indien een oplossing, van welken aard dan ook, zou tot stand komen, zouden de Staten-Generaal hieraan hun goed keuring moeten hechten, doch Dr. van Mook ging van de veronderstel ling' uit, dat de Commissie-Generaal voldoende van den algemeenen toe stand in Nederland op de hoogte zou zijn om te weten welke overeenkomst voor de meerderheid vam de Staten. Generaal aanvaardbaar zou zijn. Dr. Van Mook verklaarde tenslotte dat hij persoonlijk bij de conferentie te Pangal Pinang op Banka tegen woordig zou zijn. Op de conferentie'zou de mogelijk heid geschapen worden om op geor ganiseerde wijze van gedachten te wisselen met de vertegenwoordigers van die bevolkingsgroepen, die tot nu toe nog niet zijn gehoord. Volgens Radio Parijs zal Spanje de Belgische fascistenleider Léon Degrelie niet uitleveren. Laguardia, de Directeur-Gene raal van de Unrra, heeft mede gedeeld dat het tbans mogelijk is geworden generaal Sir Frede rick Morgan van zijn functie als hoofd van het Unrra-werk in Duitschland te ontheffen. Hij noemde Mijer Cohen, directeur van de Ünrra-repatrieerings- afdeeling te Washington, als 'tij delijk opvolger van Morgan. Een «permanente opvolger zal na den terugkeer van Laguardia naar de VereenigcTe Staten <foor dezen worden benoemd in overleg met vertegenwoordigers van de Ver- eenigde Naties. Laguardia zéide verder dat Generaal Morgan zijn beschuldi ging, dat Russische misdadige elementen (Je Unrra hadden ge bruikt als dekmantel voor hun practijken in Duitschland, 'nog niet met bewijzen had gestaafd. Het ontslag van Morgan was ech ter het gevolg van de reorgani satie der Unrra. De oud-Deken van Amsterdam Mgr. Dr. G. C van Noort, is gisteren op zijn verzoek van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien Een Nederlandseh militair vliegtuig, dat op weg was van Valkenburg naar Hendon (Enge land) is voor dë Engelsche kust tengevolge van motorstoring in zee gestort. De inzittenden, de luitenants J. G. Zegers de Beijl en K. A. La Bree. werden door een Noorsche vrachtboot opge pikt. Later zijn zij door een loodsboot le Margate aan land gezet. Een der bij den roofdoverval te Helmond gestolen geldkistjes is weer teruggevonden. Er ontbreken nog f 2000.— De Britsche .regeering heeft uitnoodigingen verstuurd aan de vertegenwoordigers van het Je wish Agency ter bijwoning van een conferentie tusschen Joden en Arabieren over de Palestiin- sche kwestie, te Londen ,te hóu den. Van Joodsche zijde zijn nog geen tegenberichten ontvangen. Naar verluidt zouden vier van de zeven Arabische vertegen. woodigers toegestemd hebben de conferentie bij te wonen Een da tum voor de conferentie is nog niet vastgesteld. Uit gezaghebbende bron ver neemt men ,d'at Lord Killearn in de eerstkomende dagen te Bata via verwacht wordt. Het doel van lord. Killearn's eerste bezoek aan Batavia is zich ter plaatse van de situatie op dë hoogte te stellen. Hij zal contact opnemen en 'besprekin gen voeren met Britsche, Neder landsche en repubikeinsche autoriteiten en op deze wijze een persoonlijken indruk van den toestand' verkrijgen. Zijn bespre kingen zullen de rijstkwestie zoo wel als den politieken toestand betreffen. In een boodschap van President Truman ter gelegenheid van het Joodsche 'Nieuwjaar, dat 2 Sep tember wordt gevierd' heeft hij gezegd dat geen rechtvaardige en duurzame vrede mogelijk zou zijn, zoo lang niet alle volken, onverschillig van welk ras zij zijn, vrijelijk hun meening kun nen uiten. De vergadering der Eerste Ka mer der Staten-Generaal, oor spronkelijk op Woensdag bepaald, zal gehouden worden op Donder dag 22 Augustus om 2 uur. De waarnemend minister van buitenlandsche zaken der V.S., Acheson, heeft ver klaard. dat de Amerikaansche regeering de Sowjet-Unie een nota heeft doen toekomen in antwoord op de Sowjet-voor stellen inzake een revisie va» de conventie van Montreux. In het kamp der arbeiders voor den wederopbouw in Arnhem maakt men gebruik van een nieuw soort woning. Het zijn de zgn. nissenhutten, welke door de geallieerde legers werden gebruikt Acheson zeide, dat hij vandaag den inhoud van de nota hoopte te publiceeren, wanneer zij officieel door de Sowjet-regeering zou zijn ontvangen. Te Washington is men van mee ning, dat de Amerikaansche nota de Russische voorstellen verwerpt en verzoekt, dat de revisie van de conventie van 1936 binnen het kader van de conventie zal plaats vinden. Dat de andere Montreux- mogendheden bij een revisie be trokken zullen zijn en dat de ver dediging van de Turksche zee engten door Turkije zal geschie den Ook zou geopperd zijn, in ge val Turkije de verdediging der engten niet op zich kan nemen, deze door de Veiligheidsraad zou moeten worden overgenomen. Thans is de tekst gepubliceerd van nota's die de regeeringen van Engeland en Amerika aan Polen hebben doen toekomen. Er wordt op gewezen, dat in overeenstem ming met de besluiten van Yalta en Potsdam alle democratische partijen in Polen vrij moeten zijn in het ontplooien van politieke activiteit gedurende de periode voorafgaande aan de algemeene verkiezingen, die in November in Polen zullen worden gehouden. De nota's beschuldigen de Pool- sche regeering van „ernstige on regelmatigheden" tijdens het on langs gehouden referendum.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1