Installatie van Schoorl's burgemeester 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad <Siad ert Omtrek e: Spontane ontvangst ALKMAAR MENIGTE ACHTERVOLGT ZWIJNTJESJAGER Gistermorgen is onder groote publieke belangstelling een rij- wielctief naar het politiebureau gebracht, die zich op de Laat had meester gemaakt van de fiets van mevr. V., hetgeen ech ter door het publiek werd opge merkt. Na een wilde jacht en een flinke knokpartij de rij- wieldïef was een man van groot postuur werd hij door de olitie met assistentie van en- ele burgers met de heele Lange- straat achter hem aan naar het politiebureau gebracht. VERZOEK AFGEWEZEN De Minister van Ocfrlog heeft de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens persoon lijke onmisbaarheid, ingediend door Theodorus Albertus Johan nes Meyer van de lichting 1946, afgewezen. LETTER S Morgen en overmorgen is het de beurt van degenen, wier naam begint met Som bonnen af te halen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Robertus P., zoon van Barend Groenwold en P. Koomen; Jan G., zoon van Ger. J W Schrasser en B J. Burger; Maria A J.. dochter van Petrus N. Peperkamp en M P. P. Ab bes; Pieter S., zoon van Pieter S Schutter en* C. Martin; Marga- retha J., dochter van Cornelis Stam en J L. Kooyman; Aafje, dochter van Jacob Hart en S. Groenhard. Gehuwd: Lambertus J. J Höfte en Johanna W M. Al: Adrianus L. W Kempen en Thecla M. Breed; Eilert B Harms en Anna M. Kleijmeer; Piet v d Hulst en Bontje Elias EEN WITTE KRUIS-COLLECTE Op Vrijdag 23 Augustus a.s. houdt het Wi te Kruis te Alkmaar voor het eerst na den oorlog weer zijn speld jesdag. Het Witte Kruis behoef geen aan beveling. K'et is de helpende vriend in eiKe ziekenkamer. Ditmaal is de opbrengs van de collecte geheel be stemd voor het door H'et Witte Kruis in e richten sanatorium voor t.bc._ patiënten te Hilversum en voor het eethuisje bij de ligballen e Alkmaar, Wij weten het allen: de t.b.c. heeft in den oorlog-s ijd veel slachtoffers gemaakt. Honderden patiënten wach ten op de dringend noodige opneming. In Alkmaar zien de patien en ver langend uit naar het eethuisje bij de ligthallen. Daarom verdient de col lecte op Vrijdag a.s. aller steun. Alle Alkmaarders en vreemdelin gen op Vrijdalg a.s. gesierd met het Witte Kruisspeldje beteekent nieuwe hoop in de harten van onze patiënten en redding' van velen die thans geen uitkomst zien! Geeft daarom op Vrijdag a.s. met milde hand. Alles voor onze patiën ten! Collectrices kunnen zich melden bij den administrateur van Het Witte Kruis, Gasthuisstraat 4; tel. 4296. Gedurende deze week kunnen groote en kleine giften worden ge stort bij den penningmeester van het Witte Kruis, Breedstraat 10 te Alk maar, giro 107190 ten name van Mr. G. A. de Lange. Wie vlug helpt, helpt dubbel! Steunt de Sanatoriumweek van Het Witte Kruis! BELANGRIJKE TOONEEL. AVONDEN TIJDENS DE KERMIS Maandag en Dinsdag van de ker_ misweek worden er in 't Gulden Vlies twee voorstellingen gegeven van het veelbesproken iooneelwerk "Er komt een vriend vanavond Dit prachtige tooneelsi.uk werd deze maand lederen avond in de Stads schouwburg ten tooneele gebracht en steeds voor uitverkochte zalen. "Er komt een vriend vanavond werd ook als laatste abonnements voorstelling van de Gulden Vlies serie voor een enthousiast publiek geigeven. Pers en publiek zijn dan ook over deze voorstelling uitermate tevreden. Woensdag 28 en Donderdag 29 Aug. kunnen wij hier Ko Arnoldi weer eens op de planken zien. Het is al heel wat jaren geleden; dat Alkmaar het voorrecht had deze ook hier zoo geziene acteur te kunnen bewonderen. Met een keur van ar_ tisten komt hij deze beide avonden het prachtige blijspel "Zesde Erage" opvoeren, een stuk dat al voor den oorlog groote successen heeft ge oogst. O.a. werd 't toen door Covoto in haar abonnement in Alkmaar ge bracht en wanneer men de abonne's nu nog daarover vraagt, dan vinden zij dit een van de mooiste opvoerin gen, welke Covoto heeft- gebracht. Ook nu weer hebben deze heropvoe ringen veei succes en wij twij felen er niet aan of Alkmaar en Omstreken zullen met veel plezier en waardeering een van deze voor stellingen komen bijwonen. Zoowel tn "Er komt een vriend vanavond" als in "Zesde Etage" spelen ongev. éen twintigtal actrices en acteurs mee; zoodat men ruimschoots gele genheid heeft een oordeel te vellen over dit door Albert van Dalsum en A. Defresne geregisseerde gezelschap. ROND ADOPTION-COMMITTEE Men schrijft ons naar aanleiding van het ons van de zijde van het v, ontvangen en Maandslg' geplaatste bericht het volgende: In het ongesigneerde artikeltje van 19 Aug. wordt m.i. wel wat al te on billijk over den oud-AIkmaarder Eli Prins geschreven en ik wil even hêr_ inneren aan wat Eli Prins voor Alk maar gedaan heeft. Hij heeft gedu rende den oorlog in Bath zulk een voortreffelijke propaganda voor Alkmaar in het bijzonder en voor Nederland in het algemeen gemaakt dat door zijn toedoen Bath Alkmaar geadopteerd heeft en dat door zijn toedoen een Bath Comité tot stand gekomen is. Laten we toch goed bedenken dat als Eli Prins niet voor onze stad in die mate geijverd had» tie meesten van onze inwoners waarschijnlijk nooi; over de stad Bath vernomen zouden hebben. Eli Prins heeft wel degelijk veel gedaan en dat mag nu niet zoo gebagatelliseerd worden. Wat Eli Prins oo-k nog gedaan heef.: door zijn ijver, door zijn toe doen zal onze stadgenoot Jan van der Peet twee clarinetten van de stad Bath en geschenke krijgen! En, wel beschouwd: heeft Eli Prins zoo ongelijk te me enen, dat Alkmaar alles eerder noo-dig heeft dan "de bekleeding en inrichting van een Noodschouwburg'Alkmaar is toch niet een stad die door bombarde menten al haar schouwburgzalen en andetre amusemen' slokalen verloren heeft? Van de "restanten' zal een "ge deelte" worden besteed voor de m_ rich ing van een sanatorium, zoo staat in dat artikeltje van 19 Aug. Lezers: le wel: ''restanten" en "gedeelte". Nee, Eli Prins, de eerste die Bath met Alkmaar verbond, is zoo gek nog niet! A.F.C.-NIEUWS JUNIORENDAG WORMERVEER AFC jun.—ZAP jun. 1—0. Finale: AFC jun.—ADO 1920 1—1. Na strafschoppen gewonnen door AFC .jun. waarmee %ij den eersten prijs behaalden. Keurig AFC.ers! De PPC-er. ALKM. ELFTAL A—ALKM. ELFT. B 5—2 Aardige oefenwedstrijd. De gisteravond op 't Gem. Sport park gespeelde oefenwedstrijd tus_ schen twee Alkmaarsche elftallen, trok ondanks het minder gunstige weer een vrij talrijk aantal toe schouwers. Men is getuige geweest van een aardige ontmoeting en waar in 't vertoonde spel best meeviel. Beide elftallen hadden invallers. Zoo ontbraken in 't A-elftal o.a. Pater en v. Wienngen. Dat 't A-elftal won, 't behoeft nau welijks vermeld, maar dit neemt niet weg dat in het B_elftal dikwijls ook uitstekend werk werd gedaan. In 't A-elftal maakte Kramer in het doel weer een betrouwbaren in druk. Maassen was uitstekend op dreef en zijn partner stond hem goed terzijde. De middenlinie met. Appel aan 't hoofd heeft goed voldaan. In de voorhoede viel op de rechts binnen door zijn snel en doortastend spel. Ook de overige voorwaartsen waren hun piaats waard. Jammer dat Untied kort na de rust moest uit vallen. De rust ging m met 21; na de rust maakten de vier A_voorwaartsen nog 3 doelpunten tegen B een. Zondag a.s. speelt 't Alkmaarsch elftal tegen de tweede klasser Velox. Wij zijn zeer nieuwsgierig wat 't ver tegenwoordigend Alkmaarsch team tegen deze tweede klas ploeg zal presteeren. HET GEMIS VAN BLANCO STRAFREGISTER De meervoudige Kamer van de Alkmaarsche rechtbank onder presidium van Mr. Krabbe behan delde diverse zaken van diefstal c.q. verduistering. G. v. H. uit Hilversum had er een heel eigenaardige methode op na gehouden. Nadat hij in Hoorn een meisje had geholpen met het dragen van haar koffers, bracht hij die op verzoek zoolang in een winkel, waar ze later zouden worden weggehaald. Hij was ech ter vlugger dan het meisje en eigende zich koffer met inhoud toe, om dit alles later te verkoopen. Verd. had geen blanco strafregis ter, want reeds eerder haalde hij iets dergelijks met een koffer uit. Mr. Schoüen schetste zijn cliënt als eenigszins debiel, die leeft aan den rand van het normale. Hij verzocht den jongen nog een kans te geven in een of ander op voedingskamp, met een voorwaar delijke veroordeeling. De officier had 6 maanden geëischt. Uit spraak op 3 September. J K. uit Den Helder had bij de fa. Nypels aldaar een aantal cos- tuums gestolen, ook nog wat stoffen en handdoeken. Later haalde hij in Alkmaar een hee- renfiets weg, terwijl hij van een damesrijwiel, da', er bij stond, de banden sloopte. Hij had hierbij niet veel geluk gehad, want on derweg onderschepte de politie zijn vertrek Ook deze verd. stond al voor eenige diefstallen in vroegere jaren te boek. De presi dent sprak dan* ook zijn oordeel uit, dat dit alles een beetje op rooven leek. De officier schetste dezen persoon als iemand, die liever lui dan moe was en den gemakkelijken weg van geldver- dienen koos. Hij eischte een jaar hechtenis, met aftrek van ore- ventief DIEFSTAL IN DRONKEN BUI J. K. ha<i een rijwiel wegge haald. dat voor een café stond. De caféhouder had dit bemerkt en was er achteraan gegaan, met het gevolg, dat J. K. de fiets toen tegen een muur had gezet en er vandoor was gegaan Hij stond nu terecht en op de vraag van den president oi hij soms gedronken had, antwoordde hij: een stuk of vijftien borrels en waf glazen bier. Mr, Schuurman hield een uiterst vriendelijk pleidooi, dat zoo'n beetje in de sfeer van de zen vroolijken avond paste. Hij veronderstelde dat verdachte er zonder bij te denken met de fiets vandoor was gegaan, omdat hij nog ergens een boodschap moest doen. Niet met den opzet het voertuig».mee naar huis te nemen want zijn weg was een geheel anderen kant op. Hij vroeg in- vrijheidsstelling of uitspraak voor den duur van de detentie. De officier had 6 maanden ge- eischt met aftrek. Uitspraak 3 September a.s. HEILOO UITREIKING OORLOGSKRUIS Door de wnd. burgemeester is de zer dagen aan den Kornet der Veld artillerie H. Rieim Jr. het oorlogs- kruis met g'esp ui gereikt, welke on derscheiding door den Minister van Oorlog was toegekend ter zake van door hem betoonden moed in den strijd voor de bevrijding van ons va derland. Nadat de wnd. Burgemeester Kor net Kiem en zijn familie lrad welkom geheeten; memoreerde spreker in het kort de redenen, welke tot de toekenning der onderscheiding had den geleid. Gij hebt aldus spreker in den tijd der bezetting eerst met g'root levensgevaar tal van Duitsche versteikingen in den omtrek in kaart gebracht, daarna hebt gij die voor dé Geallieerde legerleiding zoo be langrijke gegevens ingevolge de u g'egeven opdracht naar het inmiddels bevrijde Zuiden gebracht. Ook dat ging met groot risico gepaard, den eersten keer lukte de overtocht over de groote rivieren niet; maar ge hebt ni.et versaagd en een tweeden keer was het lot u gunstiger gezind. Al hadt Ge toen aan uw opdracht vol daan; ge bent niet blijven rusten en hebt u bij de Nederlandsche strijd krachten aangemeld om daadwerke lijk aan den oorlog deel te nemen. Zoo zij t ge bij de Stoottroepen te recht gekomen. Bij een patrouille- odht ten tijde van de gevechten om Kleef zijt ge ernstig gewond geraakt den heer Riem Jr. is het rechter been igrootendeels geamputeerd en zoo hebt ge het bes'e wat ge te geven had: uw leven; voor het Vaderland veil gehad. Uw ouders en verdere fa milie mogen tro'sch op u zijn; niet alleen maar ook ons geheele Vader land! Ge behoor, tot de beste .onen van ons volk! Met enkele woorden heeft daarna de gedecoreerde voor de hem toege kende onderscheiding en voo-r het ge sprokene bedankt. URSEM ORANJEVEREENIGING Vrijdagavond had een bijeen komst plaats met als doel het op richten van een Oranjevereeni- ging. De voorzitter van het plaatse lijk Oranjecomité zette het doel van deze vergadering uiteen nl. het Oranjecomité om te zetten in een vereeniging Na enkele dis cussies wordt de vereeniging op gericht, die den naam zal dragen O ran je vereeniging „Ursem". In het voorloopig bestuur wer den gekozen de heeren C Schaap. G. Seits, Jb. Vet, P, Oudejans. B, Mak, N v, d, Bijl, C, Verdwaald, Met algemeene stemmen werd besloten om een contributie te heffen van 25 cept per jaar voor personen boven aen leeftijd van 18 jaar. Er werd een subcomité gevormd van jongere personen die belast werden om leden te wer ven. Voorts werd besloten om de Koninginnedag te vieren op Woensdag 4 September SCHOORL BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina Francisca Geertruida Jacoba, dochter van Gerrit Meereboer en Wilhelmina van der Peet; Johannes Petrus, zoon van Johannes Schotvanger on Anna Schouten: Euphemia Catharina Suzanna. dochter van Reinier Dekker en Catharina Stam NIEUWE NIEDORP EERSTE OFFÏCIEELE RAAD Nieuwe Niedorp heeft in dit rayon wel ongeveer de primeur wat betreft de vergadering van de nieuw gekozen raad. Vrijdag a.s. komt deze reeds bijeen voor het afleggen der eed en het verkiezen van ae wethouders Onder een opgetogen ont vangst heeft Schoort haar nieuwen burgemeester bin nengehaald en bij monde van den loco-burgemeester geïnstalleerd als hoofd der gemeente. Daarmede is de oude draad weer hersteld en kan ook daar de voltallige gemeenteraad, tezamen met B en W.. het bestuur her vatten over het natuurrijke dorp. 's Middags twee uur werd mr. C. A. J. Jochems aan den rand der ge_ meente bij Aagtüorp ontvangen door het Comité van ontvangst en werden aan diens dochter bloemen aan£ebo_" den, waarna de rijtioer door tiet uit_ gestrekte Sehoorl begon. Vele men. sbhen waren hiervan getuige en ook in Groet waar de ttree werd gebruikt en in Camperduin was de belangstel. Iing groot. In Camperduin kon de nieuw.benoemde burgemeester een van zijn. taken, den herbouw van diti dorp, in oogensehouw nemen. Terug' bij het Raadhuis zongen de schoolkinderen een meerstemmie lied en daarop het Wilhelmus. Hierna werden nog verschillende nummers door toet muziekkorps geblazen, welke nummers mr. Jochems staande op het balcon van Restaurant Timmermans beluisterde. De installatie Om vier uur had de eigenlijke installatie plaats, voorafgegaan door het voorlezen van de be noemingsbesluiten De loco-burgemeester, de heer Selhorst, herinnerde den burge meester, alvorens - hem den ambtsketen om te hangen, er aan, dat hem een veelzijdig werkprogramma wacht, zooals de V V V van Sehoorl en Camper duin, de vernieuwing der ver schillende toegangswegen, het bouwen van scholen, in het bij zonder die' van Groet en ten slotte de bloei van Sehoorl als vacantieoord. Hem de verzeke ring gevend,' dat de burgemees ter steeds op de medewerking kon rekenen van den raad, hing hij hem den ambtsketen om en droeg tevens het voorzitterschap over op den zoo juist geïnstal- leerden voorzitter. Namens de Katholieke fractie zeg de de heer Kaandorp na het uitspre ken van een felicitatie de volledige medewerking toe van dé Katholieken. Men is blij een vreemdeling als bur gemeester te hebben gekregen; die immers onbevooroordeeld tegenover ieder zal staan. Deze vreugde wekt ook verwachtingen, met name toe zien op de openbare zedelijkheid, het beschermer* van het grooteLgezin en een goede woningpolitiek. Hij hoopte dat burgemeester Jochems, die vol gens zijn eigen zeggen boven alle partijen staat, ook hieraan zijn volle medewerking zou vexleenen. Dan nam namens de P.v.d.A. de heer Slikker het woord; die evenals zijn voorganger volledilgen steun be loofde. Hij beval in'het bijzonder het natuurschoon der gemeente aan. Het woord nemend namens het se crete riépersoneel; sprak de gemeen tesecretaris, de heer Belonje; een woord van felicitatie; terwijl hij den burgemeester de verzekering gaf dat veel werk te wachten ligt; maar dat Mr. Jochems met zijn capaciteiten zeker voldoenden tijd zou weten over te houden om zich ook met het ideëele van zijn functie bezig te houden. Voorstander van overleg en samenwerking Dan nam burgemeester Jo chems zelf het woord, om eerstens allen te danken voor hun felicitaties en hun toe- fezegden steun en med'ewer- ine Na vervolgens zijn eer biedige hulde aan H.M. de Koningin te hebben gebracht ontvouwde hij in het kort zijn programma, dat er voor al op gericht zou zijn Sehoorl als zelfstandige gemeente te behouden, omdat het dit verdient. Tevens zou hij alles doen om de geled'en oorlogs schade zoo vlug mogelijk te doen herstellen Een voorstander van overleg en samenwerking, vroeg hij dit ook aan zijn ambtsgenooten in de omgeving, om hem te helpen bij zijn werk. Hij, stond' er op te verklaren, dat hij boven alle partijen stond, maar dat zijn inzicht was, dat ieder burger med'e-verantwoor- delijk is voor het sociaal gebeu ren en dat een ieder streven moet naar sociale rechten. Ver der zou hij alle mogelijke moeite doen de verbindingen beter te krijgen met de omgeving. Tenslotte gaf hij als zijn stand punt, dat hij ieder zou geven wat hem toekwam, ongeacht partij of religie Totf slot spraken nog de burge meesters van Limmen en Bergen, de oud wnd. burgemeester Lo-vink'en de Pastoor van Scihoorl; die de Katho lieke beginselen inzake overheid en burger in het/ kort schetste en mede_ werking vroeg' voor alles wat ten goede kwam aan het geestelijk be houd van gemeente en inwoners. Na de officieele installatie had een druk bezochte receptie plaats, waar de burgerij kennis kon maken met den nieuwen gemeentebestuurder en waar de burgemeester een kijkje kon krijgen op zijn burgerij. WAARSCHUWING VAN DEN KEURINGSDIENST In eenige kruidenierswinkels in het keuringsgebied Alkmaar werd door den betreffenden Keuringsdienst weer witte olie aangetroffen, die ward aangebo den voor bakken en braden Deze „witte olie" is minerale olie, waarin bij verhitting, dus bij bakken of braden, voor de ge zondheid schadelijke bestand- deelen ontstaan. Met klem wordt het publiek gewaarschuwd tegen het gebruik van deze olie voor het bakken of braden De winkeliers doen ook goed met deze waarschuwing rekening te houden. MOTORRACE's TE HOORN Voor de tweede maal in dit sei zoen zullen er op Zondagmiddag 25 Augustus in het Juliana-sport park e Hoorn Nationale motorra- ce's worden gehouden. In tegenstel ling met den wedstrijd op Tweeden Pinksterdag, heef1, men nu gelegen heid gehad belangrijke verbeterin gen aan te brengen, zoodat het pu bliek op behoorlijke wijze kan wor den on'vangen en geborgen zoodat leder verzekerd kan zijn van een behoorlijke plaats. Door de gemeente Hoorn is o.a. een speciale staantribune gebouwd, die plaats bied aan 3000 personen en welke juis verleden week gereed is gekomen. Daarnaast heeft het bestuur van V.V.V. zich een aantal zittrïïbunes aangeschaft, de van dermate solide cons Tuctie zijn, dat elk risico voor bezoekers is uitgesloten. En zoo maakt Hoorn zich weer gereed voor de ontvangst van de e'telijke duizenden toeschouwers, die van elders worden verwacht. De Nedeülandsche Spoorwegen hebben extra_treinen ingelegd uit alle windstreken, zoadat van een per fecte voorbereiding' kan worden ge sproken. Niet minder groot is de belang stelling van de zijde der renners. De baan in Hoorn word' n.l. aange duid als één der snelste grashanen van ons land, waarop zij gaarne rij den. Piet van Aartsen zal zich bij de Senioren tot he uilerste moeten verdedigen om ondermaal beslag op den wisselprijs van de fa. Vroom en D'ree«mann, die definitief in zijn bezit komt, als hij andermaal weet te zegevieren. UITSPRAKEN TRIBUNAAL P. Binnen wijzend, Akersioot, intern, voor tijd van detentie; reeds vrijgelaten 18 Mei '46* ont zei uit kiesrechten en ambten, verbeurdverklaring f35000 plus radio en motorrijwiel. J. Wagenmaker, Alkmaar, in tern. 1 Yi jaar met aftrek; dus tot 15 Nov. 1946. Ontzet uit kiesrech ten en ambten. J. Swidde, Alkmaar, ex-kring leider. Intern, tot 15 Mei '47; ver beurdverklaring foöO. Ontzei uit kiesrechten en ambten Jac. Korver, Alkmaar; intern, tot 21 Aug. "46. Ontzet uit kies rechten en ambten: verbeurdver klaring van f300 D. M. Postma (over'eden) Alk maar; alleen het lilmaaisehap van de N.S B. bewezen; verbeurd verklaring f35.000 Het Tribunaal keurde ten sterkste af dat P zich als beëedigd officier had aange sloten bij de N S.B. H Kistemaker, Koihorn; intern, tot April '46. Ontzet uit kiesrech ten en ambten en verbeurdver klaring van f15 000. 'T VELD DE GEHEIMEN DER H. MIS Als waardig slot van het 40-jarig Priesterfeest van den Z.Eerw. Heer M. J. v. d. Burg werd op Zaterdag en Zondagavond voor een groot aan tal toeschouwers met leekenkraehten maar mef groote toewijding' op keu rige wijze opgevoerd het openlucht spel "De Geheimen der H. Mis". Deze opvoeringen mogen zoowel voor alle spelers en speelsters als voor de leid ster van he. spel mej. A. Sweers een schitterend succes en voor de toe schouwers onvergetelijk maar ook buitengewoon leerzaam worden ge noemd. WARMENHUIZEN NOODGEMEENTERAAD Vrijdagavond werd de laatste vergadering van den noodge- meenteraad gehouden onder voor zitterschap van Burgemeester No- let. Vijf van de zeven raadsleden keeren niet terug. Na onderzoek van de binnenge komen stukken van de nieuw ge kozen raadsleden t.w. mevr J. Vogelaar, geb. van Driel, P. J. Mink. Joh. de Groot, L. Dekker, C. Roozendaal, Ani. Nannes en Corn. Mosch, werden genoemde candidaten tot lid van den raad toegelaten. De heeren Beemsterboer, Halt en Rempt, die niet meer voor de functie van raadslid in aanmer king wenschten te komen, spra ken een woord van dank. Tevens dankten de heeren Jonker en Tesselaar den voorzitter voor de tot hen gerichte woorden Bij de ingekomen stukken wa ren verschillende processen-ver baal over de verkiezingen van het hoofdstembureau. J. in sprd eeni de zijnjj slecj eteri tijdj te het I der! om r eva4 7.00 geng dag;L Srj I 10.45/ bloei India Nieu landl A'da 16.00! 17.40 S'rij. straif ren; vain 23.001 Scliu 7.00 Irjke Pl.; Piam Pian/J roon gezoi 16.20 Gr. mast! Radii Zonn eers; fourri ing

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2