De tweede phase der Grondwetsherziening RADIO Weer maximum-prijzen sche voor vleesch in Amerika VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollondsch Dagblad 5 •ffers bij impong ?n huizen f'o'P i de kanker stern-groep fg* Wetsontwerpen ingediend Film over Monte Cassino Mussolini, de plutocraat Kraakinstallatie te Pernis in werking Nederlanders in Duitsch land verzoeken steun Ongunstige reactie bij de veefokkers VRIJAF op Koninginnedag Activiteit van terroristen op Borneo en Celebes Geen verf voor onderhoudswerk Dammen STUS 1946 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1948 t zich onder ïasperi naar Jen, mogelijk nctionarissen solini bevon- en niet ge- as dat waar- i fascistische F de zuive- ambtenaar soldaat zijn fer geworden t aanval, toen politieagenten nabijheid van iden De aan een roovers- die gewapend zwaarden en r ontruiming gskamp Duin- engevolge ge- wederom ter lekomen van :entebesiuur. aren door dit 9 scholen en genomen. Bij 1 Januari 11. n vrij; bij die nzen en bij de ed 208 huizen, et kamp nog olen en 2 ker- sische doktoren d geleden een rd over de re- ïun strijd tegen bereikt. de bestudeering in Zuid-Ame- dekkingen ge verden om een te stellen wel- nfecteerde mui- ize stof zijn ook op menschen; keelkanker in wenen zijn ge- ad van-de stern- De Daad) wordt Ig gericht aan (torileiten, voor loodvonnis tegen groep door de iitvoer wordt ge- dat, indien de h worden vol- plten der Jood- onmiddellijk h worden. De kunnen volgen ambtenaren in den var» het. le an der recherche een Engelschman aagt. Boeke's werk- onze prinsesjes anders dan lee- n en ravotten er t met hun kame- tren morgen als komt, mogen er ren meerijden op rgentje. Zij loo- zij kunnen, want t komt, heeft het 3. Vandaag heeft rix het wel mooi (Anefo P Bij de Tweede Kamer zijn in gediend twee wetsontwerpen tot: 1. verandering in de grondwet, strekkende tot wij ziging van de bepalingen be treffende de veranderingen; 2. verandering van artikel 192 van de grondwet. Bij die wetsontwerpen worden de veranderingen in de grondwet definitief voorgedragen, zooals de •voorstellen zijn vastgesteld bij de wetten van 15 Mei 1946 In heti eerste ontwerp wordt o.m. voorgesteld artikel 203 der Grondwet aldus te lezen: "Na de afkondiging dezer wet wordt binnen twee maanden een verkiezing gehouden voor een kamer voor grondwetsherziening. Deze kamer overweegt dart voorstel en kan niet dan met de stemmen van drie vijfden van het aantal leden de aan haar overeenkomstig voornoemde wet voorgestelde,, verandering aannemen." Voorts wordt voorgesteld na artikel 203 drie artikelen in te voegen, Daar_ in wordt o.a. vastgelegd dat de ka_ mer voor grondwetsherziening niet mag beraadslagen of (besluiten; zoo niet tenminste drie vijfden van het aantial leden tegenwoordig' is. De leden deir kamer voor grond wetsherziening treden af op den dag volgenden op dien waarop tot aan_ neming of niet_aannemen van het voorstel is besloten. Als griffier der kamer voor grond wetsherziening treedt op de g'riffier der Eerste Khmer der Staten-Gene_ raai. In den huldigen tekst luidt art. 204 aldust "De veranderingen in de grondwet; door den koning en de Staten_Generaal vastgesteld, worden plechtig afgekondigd en bij de grond wet gevoegd." Voorgesteld wordt in dit artikel te laten vervallen de woorden: "door den koning en de Sta,ten-Generaal" vastgesteld. In het tweede ontwerp wordt voorgesteld artikel 192 der grond wet te lezen als volgt: In Italië wordt momenteel ge werkt aan een film over de ver woesting van het klooster Monte Cassino, de bakermat der Bene dictijner-orde. Het ligt in de bedoeling om door middel van deze documen taire de wereld te toonen dat de vernietiging van dit monument van beschaving en godsvrucht ge heel nutteloos was. Met de verheffing van het Ita- liaansche volk uit de armoede of althans met een wat falikant uit- geloopen poging daartoe, heeft Mussolini zichzelf een aardig eindje mee verheven. Alleen al in Milaan bezat de Duce een fortuin van 700 millioen lire, w.o. twee groote moderne drukkerijen, waar in thans verscheidene dagbladen en persbureaux zijn onderge bracht. Verder bezat hij een kostba re verzameling onderscheidingen, waarbij zich rijk met diamanten en brillianten decoraties bevonden uit Duitschland, Albanië, Uruguay en Spanje. Een gouden scheermes, een met diamanten en robijnen bezette twee-koppige adelaar en een groote collectie edelsteenen completeerden den inhoud van Mussolini's schatten. PROGRAMMA VRIJDAG 33 AUGUSTUS HILVERSUM I, 301.5 M.; KRO: 7.00 Nieuws, ochtendgym. en morgenge_ bed; 8.00 Nieuws; 8.30 Pluk den delg'; 10.00 Sibelmsprogr.; 10.45 Bezoek aan een abdij; 11.00 Opera.aria's; 11.30 Als de ziele luistert..; 11.45 Familjp. berich.en uitv Indië; 12.30 Van man tot man; 12.45 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gram. muziek; 17.00 Stud'enten.ru. briek; 17.15 Roemeensehe klanken; 18.00 Mauna Kora Hawaiians; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.46 Kajotters repeteeren; 20.15 Kur_ hausconcert; 21.00 Op de brug; 21.45 Opvoeding; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.35 'De Ricardo's; 20.15 Slauntontournooi waarna gr. pi. en sluiting. HILVERSUM n, 415. VARA: 7.00 Nieuws ochtendgym. en gr. pl.; 8.00 Nieuws; 820 Gram. muziek; 9.00 Werken van J. Brabms; 9.50 Ouver ture Egmont; 10.20 Voor de zieken; 11.30 Eddy Walis; 12.35 AVRO Bandi Balog'n; 13.15 Pierre Palla en Ans Heidendaal; i4.20 Kamerorkest; 15.35 Hoorspel; 16.30 Vacantieprograinma VARA; 17.30 Kon. Mil. Kapel; 18.00 Nieuws; 20.05 Chopins Pianowerken; 21.30 Men vraagt en wij draaien; 22.15 En nuJazz!; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Nederlandsch Gram. progr. waarna sluiting. „De dienstplichtigen, niet val lende onder artikel 191, mogen zonder hunne toestemming niet dan krachtens eene wet naar Nederlandsch-Indië, Surina me en Curagao worden gezonden". (De tekst van het huidige artikel 192 luidt aldus: „De dienstplichti gen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar Neder- landsch-Indië, Suriname en Cura gao worden gezonden". Artikel 191. waarnaar in art. 192 wordt verwezen luidt als volgt: „De dienstplichtigen ter zee zijn bestemd om te dienen in en buiten Europa Aan den dienst, door hen in Nederlandsch-Imdië, Suriname en Curagao te vervul len, worden door de wet voordee- len verbonden"). In tegenwoordigheid van de burgemeesters van Rotterdam en Vlaardingen. en vele autoriteiten, heeft de minister van economi sche zaken dr. G. Huysmans Dins dagmorgen op het „B.P.M."-ter- rein te Pernis de herstelde kraak installatie in werking gesteld In het bijzijn van een groot deel van het personeel werden eenige redevoeringen gehouden o.a. door den directeur van de kraakinstallatie, die wees op het groote belang voor het economisch leven van geheel Nederland, dat deze installatie thans weer in be drijf komt. De B P.M.-installatie is een der eerste in Europa, wel ke haar volle capaciteiten weer kan ontwikkelen. Spreker bracht in dit verband bijzonder hulde aan het personeel. Thans beschikt de installatie te Pernis over ongeveer 200 Tanks met een capaciteit van 600.000 M3. Ruim 100.000 ton aan producten ligt er ODgeslagen voor Zwitserland, Frankrijk en Tsje- cho-Slowakije. Nu deze installatie hersteld is, vervolgde spreker, nemen onze plannen voor den bouw van nieu we installaties steeds vaster vorm aan. Vervolgens kwam de minister van economische zaken, dr. Huys mans, aan het woord, die er zijn voldoening over uitsprak, dat hij te midden van groote moeilijkhe den in den lande getuige kon zijn van nieuwe vorderingen, die het mogelijk maken 50.000 ton ruwe olie per maand te verwerken. Ons land mag zich gelukkig prijzen, dat Nederlandsche interesse en Nederlandsch organisatietalent de B.P.M. hebben opgebouwd en het stemt mede tot groote voldoening, dat de binnenlandsche activiteit zich ook uitstrekt tot het winnen van grondstoffen uit eigen bodem. Daarna stelde de minister in het bijzijn van den directeur der B.P.M. de pompen in werking Hoe belangrijk deze installatie is blijkt uit het volgende: Bii het verwerken van ruwe olie, blijft er een bepaald residu over welke in de kraakinstallatie opnieuw wordt gesplitst, zoodat er nieuwe olie-, gas- en benzineproducten ontstaan. De benzine is zelfs van grootere waarde dan de eerst ge fabriceerde. Den laatsten tijd is de produc tie van Coevordensche ruwe olie stijgende. Er mag echter niet ver wacht worden, dat de binnen landsche productie in de toekomst de Nederlandsche behoeften aan aardolieproducten zal kunnen dek ken De verwerkingsmogelijkheid der kraakinstallatie bedraagt ruim een millioen ton per jaar. De be- teekenis van het weer in bedrijf stellen dezer installatie ligt in de daardoor sterk vergroote produc tie van motorbenzine en butagas. Naar uit Rheinberg (Did) wordt vernomen, heeft een 20-tal leden van de Nederlandsche Vereeni- ging aldaar, zich tot H M. de Ko ningin gewend met het verzoek een steunactie voor de Nederlan ders in Duitschland te willen be vorderen. In dit verzoekschrift wordt er op gewezen, dat de leden van de Nederlandsche kolonie in Rhein berg dermate kleine levensmid delenrantsoenen toegewezen krij gen, dat „met recht van honger lijden" gesproken kan worden. De zilveren cigarettendoos, welke door H.M. de Koningin be schikbaar is gesteld voor den winnaar van het Staunton- schaaktournooi. (Hooghuis P.) De Amerikaansche commissie voor het vrijgeven der prijzen heeft Dinsdagavond het be sluit genomen, dat weer maximumprijzen voor alle vleeschsoorten moeten worden ingesteld, maar zuivelproduc ten en de meeste graansoorten niet aan maximumprijzen on derhevig moeten zijn. De beslissing van de commissie van drie man, welke voor het eerst haar bevoegdheden uitoefent, was unaniem. De commissie be sloot tevens, dat de controle op prijzen voor sojaboonen en ka- toenzaadproducten en subsidies voor vee weer moeten worden in gesteld. De nieuwe maximumprijzen zul len worden vastgesteld door het Lbureau voor de prijsbeheersching 'en a.s. Vrijdag van kracht wor den. De commissie had bevonden dat de prijzen on»edelijk hoog hoven het niveau van 30 Juni waren gestegen; de voorraden klein zijn en prijsbe heersching "uitvoerbaar en in het algemeen belang is". Zij zette ten aanzien van de nieuwe maximum prijzen voor vleesch uiteen; dat de prijsverhooging voor vee sinds 30 Juni 20 tot 50 procent bedroeg en de vleesdhprijzen 35 tot 80 procent de hoogte in gingen. De reactie tegenover de maximum prijzen voor vleesch is bij leden van In verband met blijkbaar ge rezen misverstand wordt van of- ficieele zijde onder de aandacht gebracht, dat de regeering het op prijs zal stellen wanneer op den verjaardag van H. M. de Koningin zoo mogelijk den geheelen dag vrijaf wordt gegeven Zooals reeds gemeld zal, voor zoover de dienst het toelaat, het overheidspersoneel op dien dag verlof worden gegeven. het congres uit staten; waar vee ge fokt wordt, ongunstig'. Zij voorspel den; dat hierdoor en door het feit; dat de meeste graansoorten niet aan maximumprijzen onderhevig zullen zijn; eenl chaos zal ontstaan. Te Washington werd het vanwege de C 10 (vakcentrale der industrieele organisaties) betreurd dat de con trole op prijzen voor zuivelproduc ten niet weer is ingesteld. Nabij Longkali (Oost-Borneo) is een Nederlandsche patrouille gestooten op een rooversbende, waarvan vier leden werden ge dood. In de nabijheid van Rap- pang (Zuid-Celebes) werden 30 leden van een bende plunderaars gearresteerd. In de omgeving van Makassar hebben sluipschut ters Dinsdag eenige activiteit ont plooid. Volgens de op 16 Augustus j.l. in de Staatscourant verschenen nieuwe voorschriften ter uitvoe ring van de verf- en verfgrond- stoffenbeschikking, is het een ieder verboden oliehoudende verf producten (met uitzondering van plamuur, stopverf en oliehouden de siccatief) zonder vergunning van het rijksbureau voor chemi sche producten te koopen, te ver- koopen of te verbruiken. Ook iedere particulier heeft dus even tueel zulk een vergunning noodig, terwijl het koopen van oliehou dende verfproducten bij den de tailhandel zonder vergunning ver boden is. Deze rigoureuze maar regel is noodzakelijk geworden, omdat de grondstoffenvoorziening in de laatste maanden sterk is achteruitgegaan en een verbete ring daarvan voorloopig niet is te verwachten. Voor onderhoudswerk zal dan ook voorloopig geen verf beschikbaar zijn. De wederop bouw, de scheepvaart en andere vitale bedrijven zullen voorgaan. Vera probleem (A) (Met Figuratie slotstand.) Stand: Zwart 3 schijven op 15, 21, 26 en 1 dam op 1. Wit 10 schijven op 23. 24, 29, 31, 32, 37, 42, 48, 49 en 50. Op velerlei verzoek geven we ditmaal een Vera-oefenprobleem In dit vraagstuk wordt niet al leen gevraagd, dat wit om te winnen al zijn schijven gaat offeren, maar tevens nog in hoofdzaak, dat dit zoodanig ge beurt, dat zwart tenslotte een figuur-opstelling, nl een letter uit het alphabet, met een bui- tenlandsche benaming- onder op het bord overhoudt. Al de zwarte stukken blijven hierbij aldus op het bord. Met nog andere te vol gen vraagstukken is dit een wed strijdprobleem om prijzen. Een week na de verschijning van dit probleem dienen de oplossingen te worden ingezonden, terwijl nog weer een week later nog weer een andere categorie van oplossers, die de winst nog niet hebben kunnen vinden, hun ge luk zullen kunnen gaan beproe ven. Ook dezen zullen in een andere afdeeling naar prijzen mede kunnen dingen. Om deze afdeeling iets op gang te bren gen, zal in de volgende dam- rubriek worden medegedeeld, welke letterfiguratie met den slotstand overblijft De opi \;ing Wordt bereikt met zes zeiten. We willen mededeelen, dat het geenszins zeker is, dat in de vol gende rubriek wederom een wedstrijdvraagstuk wordt gepu bliceerd. Onze oplossers hebben nl. juist'een grooten en tamelijk moeilijken oplossings wedstrijd achter den rug en de meesten wenschen wel iets op verhaal te komen, en daarom beginnen we met dezen nog wel in wording zijnden nieuwen wedstrijd kalm pjes en geleidelijk aan. Voorloo pig zal een ieder het dan ook wel een beetje bij kunnen slof fen. Zouden er rubrieklezers zijn die ook problematiek werk van dit genre, met figuratie-opstel lingen, zooals letters, cijfers of andere voorstellingen, die reeds met de aanvangsstelling zicht baar zijn, zooals net onlangs ver scheden probleem „Het ver dwijnende vraagteeken", of fi guratie. die eerst met den slot stand zichtbaar wordt, zooals oefenprobleem (A), dat men thans in de rubriek aantreft, of volgens winstsystemen, zooals deze in dë problemen No 50 en 51 waren vervat, dan zien we deze met genoegen tegemoet. Vooreerst om dienst te doen als wedstrijdprobleem zullen ook gemakkelijke stukjes welkom zijn. Er wordt thans oüs nog niet zoo krap gekeken. Aanbe veling verdient het echter om zooveel mogelijk ook de een of andere doelstelling aan te geven J. WAGENAAlt 24. „Ja", zei Jan, „ik heet Trompetter". „Dat is dus voor elkaar", juichte Klo ris. „Je hoeft alleen nog maar te leeren hlazen en je bent er". En alle muzikan ten wreven zich in de han den, omdat Jan het nu wel gauw zou leeren. „En krijg ik een nieuwe trompet?" vroeg Jan, die er hoe langer hoe meer zin in begon te krijgen. „Natuur lijk", zei de penningmees ter. „En we gaan hem met een koopen." Kloris com mandeerde nu „voorwaarts marsch" en gaf een klap op zijn trom dat het daverde. Het heele stel trok de keuken uit; de muzikanten, Jan Trompetter en Tobias. Isabel was het er eigenlijk heelemaal niet mee eens, dat Jan zich met de fan fare ging bemoeien. Doch ze liet hem gaan en riep hem alleen achterna: Denk er om dat je niet te laat thuis komt!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5