Nieuw DE POORTEN OPEN voor de barmhartigheid Sjahrir over het bezoek van Lord Killearn Het Amerikaansche ultimatum aan Joego-Slavië Q Voor Alkmaar en omgeving 1 Bureaux: Niet één verrader zal zijn straf ontgaan RUSSEN DESERTEEREN Schermerhorn niet gewenscht Gunstig voor verdere besprekingen Eerste vliegers vrijgelaten Bijeenkomst Groote Drie? Besprekingen te Washington Verspilde gaven? Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct. p. mm.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m-m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandscli Daqblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11010 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 Tadm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West- straat80; teL K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank GEEN „oog om oog, tand om tand" t.a.v. het probleem der politieke delinquenten, heeft de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, in een gisterenavond gehouden radio rede waarin hij de richtlijnen en motieven der vrijlating for muleerde, gezegd. Dat 's ministers uiteenzetting zeker geen overbodige was, zal eenieder beamen, die na de bekend making 'der vrijlating het oor te luisteren heeft gelegd. De reactie was beschamend het te moeten toegeven zelfs hier en daar in onze katholieke kringen, uitermate scherp. Bij het optreden van het nieuwe kabinet wachtten duizenden reeds meer dan een jaar op hun berech ting. Voor de betrokkenen is dat onaangenaam en in zekeren zin hebben zij dat verdiend; wat aan het Nederlandsche volk is mis daan kan niet met 1 of 2 jaar kampstraf worden uitgeboet Doch indien alle barbaarschheid en on recht gewroken moest worden, dan zou er weer een gruwelijke ver schrikking over het land komen. Dit moeten zij die alleen maar recht wenschen, goed bedenken. Zonder barmhartigheid kan het probleem niet worden opgelost. Wil men geen barmhartigheid toepassen om Gods wil, dan nog dient het te geschieden ter wille van het nuchter verstand want een straf moet iSW nuttig zijn voor het algemeen welzijn. De straf moet den misdadiger ver beteren en an- lerpin van den misdaad af schrikken Landverraad wordt niet ge keerd door te zware straffen, daardoor verbittert men. Naast de taak om te straffen, heeft de regeering ook de Chris telijke plicht door barmhartigheid wonden te heelen. Doch niemand van wien be wezen kan worden dat hij medcmenschen moedwillig verraden heeft of lichamelijk mishandeld of gekweld heeft zal zijn gerechte straf ontgaan. De basis der vrijlating Een en twintig categorieën van misdragingen zijp opgesteld en zij die daar niet onder vallen ko men buiten vervolging op bepaalde voorwaarden Die er wel onder vallen kunnen alleen vrij komen indien zij tot de minder schuldi gen behooren. Zij die door marte ling gedwongen werden medewer kers te noemen op de Duitsche bureaux, kunnen moeilijk schul dig aan verraad worden bevonden. Collaborateurs die zich niet op groote schaal verrijkt hebben zul len vrijgelaten worden. Personen die bij gewapende vijandige formaties dienst heb ben gedaan zullen niet in vrij heid worden gesteld, alleen de lichtste gevallen komen eerder voor berechting in aan merking Een belangrijke factor is dat de berechting sne'ller moet gaan. Tot 1 Juli waren 9376 gevallen be recht hetgeen nog geen 10% be draagt. Niet 45.000 maar 25 000 Aangezien momenteel pl.m. 51000 politieke delinquenten wor den vastgehouden en de regeering er pl.m 25000 uiteindelijk vast wil houden gaat het er bij de vrij lating niet om 45000 maar pl.m. 25000 personen Naar schatting kunnen daarvan pl.m. 20.000 bij familie of in eigen tehuis worden opgenomen zoodat er 5000 over blijven die nog onderdak moeten hebben Dat is volgens minister van Maarseveen toch wel op te lossen. De vrijgelatenen moeten weer -in het normale leven en 't ar beidsproces worden opgeno men, veel zal daarbij afhan gen van 't gedrag der vrijge latenen zelf. De minister drukte den vrijgekomenen dan ook ernstig op het hart zich waardig te gedragen. Voorts dankte de minister de Kerkgenootschappen die de taak der christelijke naastenliefde ernstig opvatten en die evenmin als tijdens de bezetting hun roeping ontrouw werden Ook de Vakvereeni- gingen die hun steun toezeg den is mr. van Maarseveen erkentelijk en hen die door juiste voorlichting der pu blieke opinie bijdragen tot het slagen der regeeringsplannen. Aan het slot van zijn rede deed de Minister een beroep op het Nederlandsche volk om de vrij gelatenen niet vijandig te beje genen. Den illegalen werkers werd een laatste offer gevraagd; het offer der vergevingsgezindheid De historie zal moeten getuigen dat Nederland na een geweldige beproeving een zedelijke kracht heeft getoond die het een eervolle plaats onder de volkeren zal ver zekeren. „Onze vijanden hebben door het vertreden der goddelijke en menschelijke wbtten de vloek van boven over zich afgeroepen. Mogen wij door de christelijke barmhartigheid Gods zegen over ons dierbaar vaderland waardig worden" aldus besloot de Minis ter van Justitie zijn radiorede. Volgens een officier van den Amerikaanschen vei ligheidsdienst te Berlijn zouden officieren van het roode leger bij heele groepen tegelijk pogen naar het Amerikaansche leger over te loopen. Het aantal Russische solda ten, dat tracht naar de Ame rikaansche zone over te loo pen, aldus zeide de Ameri- 'kaansche officier, loopt zekel in de honderden. Dergelijke pogingen zouden een dage- lijksch verschijnsel zijn. On der de overloopers bevinden zich zoowel kolonels als mili tairen van alle rangen daar beneden. Allen, die mogelijk deserteurs zijn, worden zon der meer uitgewezen. Niet al leen te Berlijn, maar overal elders aan de Amerikaansch- Russische zönegrens trachten Russen over te loopen. De af deeling Soerabaja van den Democralischen Bond in Indo nesië heeft het volgende tele gram aan den minister van Over- zeesche Gebiedsdeelen gezonden; „De Democratische Bond te Soerabaiia verzoekt de regeering dringend' een Indonesiër en een Chinees in de commissie-gene raal op te nemen en Schermer horn, die het Nederlandsche volk zelfs niet in staat achtte tot het houden van verkiezingen, niet als lid te benoemen". A NETA seint, dat Sjahrir een nieuw licht heeft ge worpen op de missie van Lord Killearn, door zijn ver klaring, dat hjj, bij het over handigen van de Indonesi sche tegenvoorstellen aan dr. Van Mook, in een aanvullen de nota erop had gewezen, dat verdere besprekingen een gunstig verloop zouden kunnen hebben, indien zij plaats vonden onder voor zitterschap van een neutra len derde. Dat het komende bezoek van Lord Killearn aan Batavia het begin van een laaiste phase van de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en dë Indonesiërs zou kunnen beteekenen, wordt uit de verklaring van Sjahrir vol komen duidelijk. Niettemin moet er de nadruk op worden gelegd, dat het nog geenszins zeker is, dat Lord Kil learn zijn diensten aan zal bieden ten einde de partijen tot elkaar te brengen. Tot dusver hebben noch de Nederlanders noch de Indtonesiërs hem daartoe een strekkend verzoek gedaan Der halve zal zijn bezoek zeer waar schijnlijk slechts een informato- risch karakter dragen en zal hij pas na zijn terugkeer te Singa pore beslissen of hij zal inter- medieeren of niet. In de eerste week van zijn ver blijf te Batavia zal Lord Killearn niet veel contact met de republi keinen op kunnen nemen ,daar Sjahrir verwacht een week of 10 dagen in het binnenland' te blij ven, waarheen hij morgen zal vertrekken. Volgens Radio Frankfort zijn door een militair tribunaal te Warschau 23 leden van een onder- grondsche terroristengroep ter dood veroordeeld. Uit Belgrado wordt gemeld dat de inzittenden van het eerste Amerikaansche vlieg tuig, dat op 9 dezer in Slove nië tot landen werd gedwon gen, zijn vrijgelaten. Tot dusver zijn leden van het Joegoslavische vierde leger er niet in geslaagd een spoor te vin den van de twee inzittenden van het tweede in Joegoslavië neerge haalde Amerikaansche vliegtuig, die zich met behulp van hun pa rachute in veiligheid zouden heb ben gesteld. In Joegoslavische kringen wordt het voor mogelijk gehouden, dat men stukken van de brandende machine voor parachutes heeft aangezien. Aan den Amerikaanschen con sul te Zagreb is toestemming ge geven de plaats waar het toestel is neergestort te bezoeken Volgens den correspondent te New York van de Evening Stan dard zouden Truman. Attlee en Stalin „ergens in Èuropa" waarschijnlijk in de maand Octo ber een bijeenkomst houden, tenzij de internationale toestand verbetert. De vroegere beu! van Ber lijn, Friedrich Wilhelm Roet- ger, is in een rusthuis te Hann over gearresteerd. Hij execu teerde o.a. maarschalk von Witzleben en de samenzweer ders van 20 Juni 1944. In verband met het Grieksche re ferendum van 1 September a.s. zijn de verloven van alle Grieksche militairen ingetrok ken. CEN niet officieel woord- voerder voor Joegoslavië heeft te kennen gegeven, dat Joegoslavië behandeling voor den Veiligheidsraad van de zaak der twee omlaagge- schoten Amerikaansche vlieg tuigen niet zou vreezen. Naar zijn meening hebben de Ame rikanen het incident uitgelokt om op de Parijsche confe rentie de weegschaal ten gunste van Italië te doen doorslaan. De bij Ljoebljana neergescho ten vliegtuigen verschenen juist, toen er een demonstralie ten gunste van een Joegoslavisch be. stuur voor Triest plaats had. Bei de vliegtuigen weigerden het be vel om te landen op te volgen, dalt werd gegeven voordat het vuur werd geopend. Men acht het te Parijs niet uit gesloten, dat maarschalk Tito d'e Amerikaansche nota van de hand zal wijzen, hoewel de woordvoer der te kennen gaf, slechts zijn persoonlijke meening te uiten. Wel weel men, dat hij in nauwe betrekking met den leider der Joegoslavische delegatie te Pa rijs. Kardelj, slaat. Herschel Johnson, waarnemend Amerikaansch afgevaardigde bij den Veiligheidsraad, is vandaag naar Washington geroepen voor besprekingen me't het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken in verband met de kwestie, die Amerika aan den Veiligheids-, raad wil voorleggen, voor het ge val zijn waarschuwing aan maar schalk Tito geen effect zou heb ben In bevoegde Amerikaansche kringen neemt men aan, »dat de Tijdens Haar bezoek aan Zutphen legde H.M. de Koningin een krans bij het gedenkteeken voor hen, die aan den vooravond der bevrijding door de S.D. ter plaatse werden vermoord. De vorstin onderhield zich geruimen tijd met de nabestaanden. Amerikaansche waarschuwing aan Joego-Slavië op zijn laatst a.s. Za terdagochtend om 4 uur (Ned. tijd), verloopt. Men verwacht geen directe actie van de zijde van de V.S. indien de gang van zaken niet het gewenschte verloop voor Amerika zou hebben. In Washing ton bespreekt men de mogelijk heid van het afbreken van diplo matieke betrekkingen met Joego- Slavië, indien Belgrado niet op bevredigende .wijze reageert of indien de Veiligheidsraad zulks niet doet Men verwacht, dat de V.S de kwestie eenvoudigweg aan den Veiligheidsraad zal voorleggen, ofschoon het den V.S vrij zou staan volgens de bepalingen van het handvest uit zelfver dediging te handelen tegen een gewapenden aanval, totdat de Vei ligheidsraad maatregelen zou heb ben genomen. Men neemt aan dat elke actie der Ver. St., in deze zaak aan den Veiligheidsraad voorgesteld; zal stranden op heit veto van de Sovjet.Unie. In dat geval zouden de Vereen. Staten slechts de ge. wone diplomatieke pressie kun. nen uitoefenen bijv. door het af. breken der betrekkingen met Joego-Slavië. „QOOR DE GENADE van God ben ik datgene wat ik ben!" Glashelder, dit woord van Sint Paülus in het Epistel van Zondag: eenerzijds erken ning dat hij uit zichzelf een nul is, een „misgeboorte" en dat hij iedere graad die hij boven het nulpunt is gestegen, aan Gods genade heeft te danken; anderzijds geen val- sche nederigheid, maar de er kenning dat hij „iets" is ge worden, zij het: dank zij God en ondanks zichzelf. Doch dit woord mag hij erop laten vol gen: „Zijn genade is in mij niet vergeefsch geweest". Ge wetensvraag: kan ik ook zeg gen: „De Genade is in mij niet vergeefsch geweest!" of moet ik bekennen: „Aan mij was Zijn Genade tot dusver groo- tendeels verspild!" Die vraag biedt mij stof voor een uur meditatie MARCUS.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1