RADIO DAT DEDEN DE JAPPEN Frankrijk's moeWikheden me* Irido-China De meening van Manoeilsky VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Wat in Indië gebeurde HET STAUNTON- TOURNOOI Grieksche regeering reactionnair VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1946 Op de dorschplaatsen in Drenthe treft men allerwegen de typische „korenbulten" aan, waartusschen de dorschmachi- nes haar nuttig werk verrichten. (van Buiten P.) VAN de geschiedenis, die de Japansche beulen te Ban doeng schreven in de jaren, dat zij vrijelijk hun lage lus ten konden botvieren, worden thans de voornaamste bizon- derheden vastgelegd. De talrijken, die bezweken on der of als gevolg van de geweld pleging dier beulen en hun assi stenten, zullen helaas vele blad zijden blanco laten, doch anderen, die de lichamelijke en mentale martelingen, ondergaan bij den Japanschen politieken inlichtin gendienst in de gevangenis Ban Bantjeui overleefden, zullen in staat zijn nieuwe, en in de veel heid verloren gegane bijzonderhe den bekend te maken. De angst voor het verhoor en de folteringen was een der midde len, die de beulen weloverwogen hanteerden. Dag en nacht hoor den de gevangenen in hun cellen het schreeuwen en huilen van mrc<vevangenen, die „aan de beu.. waren. De eerste vraag, die een ver dachte gesteld werd, was: „Waar om ben je gearresteerd?", waarop de meesten met anders konden zeggen, dan dat zij het niet, wis ten. Vijftig tot driehonderd sla gen volgden, met een stok, met rotan van verschillende dikten, met riemen voorzien van metalen ballen, of, eri dit was het ver schrikkelijkste, met een zweep, waarvan de uiteinden waren voor zien van metalen haken, die het vleesch uiteenreten. Moesten de beulen voor. gaan hun slachtoffers tot bekentenissen te dwingen, dan was daar de electr.sche stroom: gewone wisselstroom van 110 Volt spanning; één klem beves .gri aan een been en de ander aan een arm of aan een neusvleugel De waterproef was de foltering, waarbij een handdoek, bevestigd onder de kin over.het gezicht werd geslagen en met water door drenkt, totdat het slachtoffer niet meer in staat was om adem te halen en als een verdronkene m zwijm viel. Het kaalscheren van het hoofd en het kerven met een scheer mesje, waarna de wonden met jodium werden „behandeld", wjas PROGRAMMA ZATERDAG 24 AUG. HILVERSUM I, 301.5 M.: KRO: 7.00 Nieuws, oehtendgymn. en mor. gengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk den dag; 10.45 Nederlandsehe humor; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Familie, berichten uit Indië; 12.30 Dolf van der Linden en zijn Metropole.orkest om 13.00 onderbroken door het pro gramma voor de Ned. Strijdkr.; 13.45 De Tooneelkijker; 14.00 Engelsclre platen; 15.00 Voor de kinderen; 16 00 Kamerorkest; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Ned. SIrijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Pa Pinkelman; 20.08 Lichtbaken; 20.40 Hadio..pot_ pourri; 21.30 Luisterspelwedstvijd; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.40 Gram.muziek; 23.00 Klaas van Beeck waarna sluiting. HILVERSUM n (415 M.): VARA: 7.00 Nieuws, oehtendgymn. en gram.; 8 00 Nieuws; 820 Gram.muziek; 10.35 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 12.35 Jan Corduwener; 13.00 Nieuws; 13.45 Sonates van Mo. zart en Debussy; 14.30' Omroeporkest; 16.30 Men vraagt en wij draaien; 18.00 Nieuwsberichten; 18.15 Miller-sextet met Jan Doedel; 19.00 Sopraan en piano; 20.20 Variatie; 21.30 Nationale hulpzegelprogT. door Koos Koen; 22.00 Ramblers; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Stauntonschaaktour- tiooi; 23.30 Ametrikaansche solisten en orkesten; waarna sluiting. edheden. i ne een ander der vele wreei Brandende cigaretten, op Bet, li chaam geplaatst, veroorzaakten brandwonden, die het slachtoffer intense pijn bezorgden. Deze en andere daden s'.aan op de lijst van honderden van de moordenaars van Bantjeuj, die aan de bestraffing van hun wan daden niet zullen ontkomen. Stijlvolle viering van 31 Augustus In Apeldoorn, de zomerresiden tie van H.M. de Koningin, streeft men er naar de viering van den verjaardag van onze vorstin meer cachet te geven dan gewoonlijk. De vóór .den oorlog gebruike lijke kinderaubade vóór het ko ninklijk paleis zal worden ver vangen door een zanguitvoering door volwassenen, waaraan circa 1000 zangeressen en zangers dfeel zullen nemen 's Avonds wordt op „Marialust" een openluchtspel opgevoerd. De Apeldoornsche kunstgroep, zal on der leiding van Jan Duyvetter zang. dans en declamatie ten too- neele brengen, in hoofdzaak be rustend op motieven, ontleend aan den midzomernachtdroom van Shakespeare. Het geheel zal zich afspelen op een plankier, gelegen in een vijver. Een vuurwerk zal den feestdag besluiten Drie Hollebolle Cijzen Oudere menschen twijfelen Wel eens aan het spannende ver haal van Hollebolle Gijs die niet slapen kon omdat hij koeien, schapen en kazen had verslon den. Zij zullen zich echter dienen te bedenken! In Rotterdam hebben 'n drie tal knapen van 9 tot 17 jaar het gepresteerd een pakhuis binnen te sluipen en daar in een oogen- blik tijds 11 kilogram jam en zes flesschen bier te consumeeren Het hongerige stel heeft even min als wijlen Holle bolle Gijs kunnen slapen en wel omdat ze naar het politiebureau werden overgebracht. Ze zullen een tijd moeten sparen alvorens de be- noodigcTe bonnen bij elkaar te hebben! BENZINE VRIJ IN BELGLE Vanaf 1 September zal in Bel gië de benzine vrij zijn, ook voor builenlanders. Dr. Max Euwe heeft gisteren zijn eerste nederlaag geleden; terwijl hij zelf de ongeveer gelijk staande partij tegen den Rus Smyslof door een onnauwkeurig- -•v r„n Dar:jj waarin hij urenlang hopeloos op verlies had gestaan. De resultaten van de 8s(e ronde zijn: VidmarKottnauei Chris- toffelYanofsky Najdirf Tarla- kower, SzaboFlohr en .sndin Stoltz alle remise. Kotov win: var Guimard, Smyslof van Euwe "'"e'.ly Boles.-af- kiei ner- >r>rj',-pv -Bernstein werd afgebroken. De stand is thans: Botwinnik 7 punt; Euwe en Smislof ieder 6 punten; Tartako- wer 5Vz punt; Denker. Stoltz en Flohr ieder 5 punten; Najdorf 4 v2 punt; Szabo, Kottnauer en Kotov ieder 4 punten; Boleslafskiej 3% punt; Bernstein 3 punten en 1 afgebroken partij; Yanofsky, Lun- din. Christoffel ieder 3 punten; O'Kelly en Vidmar ieder 2 punten; Steiner 1 punt en 1 afgebroken partij; Guimard 1% punt Steiner is Euwe's negende te genstander. Hij is een vroolijke figuur, woont in Los Angeles, waar hij les geeft aan filmsterren. Charles Boyer is een van zijn schaakpupillen F\E FRANSCHE moeilijkhe- den in Indo-China draai en om de volgende twee pun ten: het geschil met Siam over de grensgebieden die tijdens den oorlog door de Fransche Vichy-regeering aan Siam zijn afgestaan en de politieke sa menstelling van den Indo- Chineeschen Statenbond, die op de conferentie van Fon- tainebleau wordt besproken. De oneenigheid met Siam is des te drukkender, daar de beide lei den practisch nog steeds in oorlog zijn. Het zijn wel geen groot- scheepsche operaties die worden uitgevoerd, doch in het grensge bied komt het geregeld tpt botsin gen, waarbij Fransch-, Siameesch- Indochineesctï- en zelfs Japansch bloed vergoten wordt Slechts eenmaal zijn de Franschen op een gewapende expeditie het betwiste gebied van Laos binnengetrokken om door een Siameesche partrouil- le buitgemaakte voorraden en wa pens terug te nemen. Op 3 April heeft Vietnam een overeenkomst met Frankrijk ge- teekend, waarbij de omvang van het Fransche militaire apparaat en de plaatsen van de Fransche militaire posten werden bepaald. Bovendien zou Frankrijk van el ke troepenbeweging binnen 48 uur aan Vietnam kennis geven. Viet nam klaagt er thans over, dat Frankrijk militaire versterkingen aanbrengt op plaatsen, die niet bij overeenkomst zijn bepaald, en dat Frankrijk niet binnen 48 uur ken nis geeft van troepenbewegingen Dit laatste land spreekt de be schuldigingen tegen. Intusschen hoopt men, dat de conferentie van Fontainebleau de geschillen uit de wereld zal hel pen. HEILIGVERKLARING PIÜS X Radio-Vaticana heeft gemeld, dat nu het voorbereidend onder zoek over het leven en de deug den van Paus Pius X (Giuseppe Sarto) is voltooid, met de pro cedure voor Zijn heiligverklaring een aanvang zal worden ge maakt De Oeki-ainschen afgevaardig de dr. Manoeilsky beschul digde den Griekschen afge vaardigde Tsaldaris van het veroorzaken van moeilijkhe den en verwarring. In de aan vallen van de zijde van Grie kenland ziet Manoeilsky meer haat tegen Bulgarije dan tegen heb fascistische Italië zelf. Dr Manoeilsky voegde er aan toe, dat Griekenland de grens incidenten opblies om de Griek sche aanspraken kracht bij te zet ten. Griekenland is volgens hem bezig ziin bondgenooten tegen te werken, hetgeen ook tot het ver trek van den Joegoslavischen am bassadeur uit Athene heeft ge leid. Manoeilsky noemde de huidi ge Grieksche regeering reactionair en fascistisch en ,er staving van zijn bewering citeerde hij u m. Britsche parlementsleden. Volgens deze laatsten zou ook het te hou den Grieksche referendum niet democratisch zijn. Manoe.lsky was daarom bezorgd over de waarde ervan Uit een en ander zag de Oekrainsche afgevaardigde een gevaar voor den vrede groeien Bij de vertaling in he Fransch Baby's krijgen minder rijst In verband met de slechte rijstpositie zal op 1 September het rantsoen rijst, kindermeel of kin- derh uits voor den leeftijdsgroe pen van 0 t.e.m 1 jaar worden verlaagd van 500 tot 250 gram per veertien dagen. Op dien datum zal het rantsoen bloem voor de baby's worden verhoogd van 100 fo; 300 gram per twee weken, zoodat de waarde van het levens middelenpakket voor de jongste kinderen door deze verlaging van bet rijstran.soen weinig verande ring ondergaat Russische spionne gearresteerd Het hoofdkwarlier van de Ame- rikaansche strijdkrachten in Duitschland meldl, dat in de Amerikaansche zone een spionne is gearresteerd. Het is dr. Lena Hertz-Krupenko, een UNRRA- werksler. Zij werd met een groo. te hoeveelheid verdoovende mid delen aangetroffen en heeft toe gegeven medewerksier van de Russische geheime poi.tie •- 'jn en te hebben ge racht het ••.re«t,ge van de V.S bij de verpiaatsu. personen te ondermijnen Dr. Krupenko is aan den Sow- jet-repatrieeringsdiensl in Frank- f.overgegeven. Zij is de vrouw op wie generaal MacNaruey deelde toen hij zeide, dal er en kele agenten onder den dekman tel van ce UNRRA werkten en dat slechts van een van hen vaststaat dat hei een Russische agenl is. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat zij 'valsche idënliteits- papieren aan derden had ver strekt en de Russische geheime polilie inlichtte over de politieke gezindheid van verplaatste per sonen, die de bescherming van de Amerikaansche regeering genie ten verbeterde dr. Manoeilsky een keer den tolk. Bevin informeerde onder gelach, of dr Manoeilsky iets wilde corrigeeren of een nieu we rede houden Bevin zei vervolgens dat hij tot nu ;oe den sprekers veel tijd oad gegeven, maar dat degenen, die nog het woord gingen voeren, zich strikt moesten beperken tot net vredesverdrag met Italië. Tsaldaris (Griekenland)/.ei daarop, dat hij zich he. recht voorbehield om aan de daarroor im aanmerking komende commissie der conferentie een verkla- ,ng voor te leggen Bevin meende tenslotte nog, aat he; t.verstandigst zou zijn, indien geen afgevaardigde Grièkenlands aandeel in den strijd zou pogen te verkleinen UITSPRAKEN TRIBUNAAL Uitspraak tegen Hendrik Ouweriing e Den Heider lid NSB en sociaal voorman van NAF op rijkswerf. Interneering tot heden Ontzegging recht op rijkswerf té dienen. Ui.spraak .egen Corneas Bie- mer te Scnoori lid NSB werk zaam in Oekraïne. 2 '-2 jaar inter neering dus tot 29 Nov 47, ont zetting recht te dienen bij open bare en gewapende mach', ver beurd verkl vermogen f2000. Uitspraak tegen Petrus Nicoiaas Pelt te Zwaas (reeds vrij) 1 aar detentie. Uitspraak tegen Jan Herman Bernard Bserding te Hoorn 1 ;aar 5 maanden Kom» 23 Nov '46 vrij. Uitspraak tegen Jacob Homan te Hoorn 1 jaa- 6 m 13 Nov vrij. Uitspraak tegin Albert Kaar. e W: erin "en lid NSB. noemde zich onderdaan van Se:jss Inquart. 1 u< iaar 9 Nov vrij f50nn verbeo s verklaard. Uitspraak tegen \Drauani Meijll te Schasen lid NSB en NAF, Heil Hitier l]/2 jaar. 10 Nov. '46 vrij. Ontzezein" recht gewapende mach' te d'enen Uitspraak 'egen Jan P-ets te Hoorn 1 jaar 7 maanden 13. 2. 47 vrij. Ontzegging uit de kierrech en Willem Spaander te Andijk: Aangehouden voor nade- onder zoek Tegen vriilatins "een be zwaar. Uitspraak tegen Jildert Zui- dema te Texel, lid NSB en NAF. Interneering voor den tijd van detentie. Komt heden vrij. Klaas Kamping te Wieringen, WA-man en lid NSB: Interneerig voor 1 jaar en zes maanden, dus tot 10 Nov. 1946. Uit vermogen verbeurdverklaring van 1000, Jochem Kars te Den Helder, lid NSB, NAF en Vova: Intern, voor den tijd van detentie, dus heden vrij. Uit vermogen ver beurdverklaring van 1000. Tjalling Brinksma te Den Hel der, NSB en WA: Intern voor den tijd van detentie: heden vrij. Jan'Hoogland ie Hoorn: Uit spraak aangehouden voor nader onderzoek Daniel Kaan te Wiennger- waard- Intern voor l'/a jaar, dus tot 9 Nov. 1946. Uit vermogen n verbeurdverkl van f 25.000. 25. Voor hotel „Het Gou den Hoofd" hield de stoet stil. De muzikanten hadden het van dat blazen zoo warm gekregen, en ze wa ren zoo dorstig geworden, dat ze in het hotel 'n bier tje dronken, dat Jan Trom petter moest betalen, omdat hij pas lid geworden was. Bij café „Het steigerende ros" namen ze er nog een, omdat Jan een trompet mocht koopen. Jan was het er eigenlijk niet mee eens,maar hij moest wel, want „de mees te stemmen gelden", zeiden de mannen van de fanfare. Om elf uur liepen ze nog op straat, op zoek naar een winkel, waar ze een trom pet voor Jan konden kor pen. Erg hard liepen de leutiop hlaaskakers niet. Ze konden dat ook niet, want dan zouden ze alle cafedeuren voorbijloopen. Om den moed er in te houden, begonnen ze weer eens 'n vroolijk wijsje te spelen, maar ze werden in hun kraag gegrepen door een politie-agent. „Mee naar het bureau!"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3