Nieuw Noordhollandsch DacrLlad 4 Verwerpt Tito het Amerikaansche ultimatum? Amerika houdt Joego-Slavische schepen vast Het vredesverdrag met Italië Voor Alkmaar en omgeving nergens v(^del) Bureaux: Tegenstrijdige berichten (2aalsle nieuws Bonnen voor aardappelen Polen beantwoordt Britsche nota SCHOENENBON VOOR SEPTEMBER DE „NIGERSTROOM" HEEFT AVERIJ In het Kanaal aangevaren Brusselsche gasstaking duurt voort Protest bij de Vereenigde Naties Z. H. DE PAUS OP CASTEL GANDOLFO Twee paragrafen aanvaard Nederlandsch amende ment aangenomen HET AANTAL DOODEN IN CALCUTTA HET CONFLICT IN CHINA Voor de Vereenigde Naties? - Willem Vogt gearresteerd DECRELLE ONTSNAPT Veiligheidsraad Woensdag bijeen Marva's van alle landaarden Democratie of sabotage? Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 et p. m.m.; ln alle edities 30 ct Buiten God is 't ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11011 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHA GEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Het s.s. „Johan van Oldenbarneveldt" is te Amsterdam aan gekomen met een groot aantal repatrieerenden. Het schip aan de kade. A.N.P. P. anders dan verzoeken zijn sou- vereiniteit te eerbiedigen. In dit opzicht heeft het reeds zeer veel geduld betoond, aldus Tito. Het doel van het overvliegen is ver der het intimideeren van het va derlandslievende deel van de be volking en het aanmoedigen van anti-nationale elementen. Tito zeide dat er in de toekomst niet meer op buitenlandsche vlieg tuigen zal worden geschoten. Zij zullen door middel van seinen worden uitgenoodigd om te lan den. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, zal aantal en na tionaliteit worden genoteerd, waarna de regeering de noodige stappen zal ondernemen. De ministerraad der Sovjet unie heeft Maxim Litwinof ont heven van zijn functie als plaats vervangend minister van buiten landsche zaken en heeft twee anderen als zoodanig benoemd Lord Killearn wordt Maandag te Batavia verwacht. II IT BELGRADO meldde u gisteren „L'Agence Fran ce Presse". dat Tito besloten zou hebben het Amerikaan sche Ultimatum te verwerpen. Volgens de laatste berichten heeft de waarnemende minis ter van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Ache- son, verklaard, dat de Ver Staten, op grond van de thans te Washington binnengekomen inlichtingen, niet van meening zijn, dat Joego-Slavië aan het Amerikaansche ultimatum heeft voldaan. De mogelijkheid blijft, aldus Acheson. dat de Ver. Staten de kwestie nog aan den Veiligheidsraad zullen voorleggen. Een verklaring van Tito Tijdens een vraaggesprek met Britsche en Amerikaansche jour nalisten heeft maarschalk Tito verklaard, dat "het vliegen met ge allieerde mil. toestellen boven Joe- goslavisch gebied geschiedt uit mi litair machtsvertoon. Joegoslavië betreurt, dat. de geheele kwestie in het buitenland wordt ver draaid en dat Joegoslavië wordt afgeschilderd als zich ernstig schuldig makend aan het vertroe belen van^e geallieerde betrek kingen. In feite doet het land niets Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 25 Augustus tot en met 31 Augustus de bon nen 410 aardappelen recht geven op het koopen van 3 kg. aard appelen en de bonnen 910 aard appelen op 1 kg. aardappelen. De geldigheidsduur van de bonnen 409 en 909 aardappelen is ver lengd tot en met 31 Augustus Een officieele woordvoerder voor Polen te Londen heeft de' Britsche nota aan de Poolsche regeering betreffende het hou den van vrije verkiezingen in Polen .gekenschetst als een in menging in Poolsche binnen- landsche aangelegenheden, voor al omdat het Britsche standpunt slechts door geruchten en niet door feiten gesteund wordt. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de journalisten der geallieerde pers zich voor en ge durende de verkiezingen vrij zouden kunnen bewegen, terwijl de kieswet in behandeling zou. komen bij den nationalen raad' en zeker niet minder democra tisch zal zijn dan in menig wes- tersch land., Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat in den loop van de maand Sep tember 1946 diegenen voor een schoenenbon in aanmer king komen, wier stamkaart nummer op het cijfer 4 ein digt, voorzoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvan gen. De plaatselijke distributie diensten zullen na 1 Septem ber bekend maken op welke dagen men onder overlegging van zijn/haar stamkaart met bijbehoorend inlegvel de bon nen kan afhalen. LI ET m.s. „Nigerstroom" I" heeft vannacht in het Ka naal een zware aanvaring ge had met een Fransch schip. De „Nigerstroom" heeft een groot gat in het voorschip opge- loopen, waardoor de ruimen één en twee water maken. De beman ning is aan boord gebleven, de passagiers zijn overgebracht op het Fransche schip, Waarmede de aanvaring plaats vond Dit schip is op weg naar Le Havre. De „Ni gerstroom" zelf wordt momenteel gesleept naar een haven aan de Zuidkust van Engeland. Het m.s. „Nigerstroom" is ge bouwd in 1939 met een draagver mogen van 6539 ton, was zonder lading op weg van Amsterdam naar de Westkust van Afrika. Het schip behoort aan de N.V Hol- landsche Stoomboot Maatschappij en vaart in dienst van de Holland West-Afrika' Lijn. Het personeel van de gasmaat schappij te Brussel heeft na een gehouden vergadering besloten het werk niet te hervatten ondanks tegenovergesteld advies der vak bonden. DADIO-MOSKOU heeft be- - kend gemaakt, dat de Joego-Slavische gevolmach tigde bij de V. N. aan Trygve Lie, den secretaris-generaal van de Vereenigde Naties een nota heeft overhandgdi, waarin wordt verzocht op de agenda te plaatsen de kwestie van ae ongerechtvaardigde achter houding van Joego-Slavische schepen door Amerika. Deze schepen, zes passagierspoo- ten, zestien sleepbooten, achttien tankschepen en honderdnegentien kleine booten, alsmede zeven pon tons, een kraan en vier andere schepen, welke Joego-Slavisch eigendom zijn, werden door de Duitschers gestolen en bevinden zich op den Donau in de Ameri kaansche zones van Oostenrijk en Duitschland. Dr. Stamper, de Joego-Slavische gevolmachtigde bij de V. N. ver klaarde in zijn nota, dat ondanks herhaald verzoek van de Joego-' Slavische regeering om teruggave de Amerikaansche regeering en5 militaire autoriteiten „deze.<sche- pen blijven vasthouden zonder en kele juiste reden". Z H. -de Paus is Donderdag avond naar Castel Gandolfo ver trokken. Z. H. zat alleen in een auto die werd voorafgegaan door een wagen, waarin de comman dant van de Vaticaansche gendar merie had plaats genomen, en werd gevolgd door een au'to met graaf Galeazzi, speciaal gedele-' geerde van het Commissariaat voor de Vaticaansche Regeering. Het vertrek van den Paus ge schiedde vrijwel onopgemerkt, evenals zijn aankomst op Itali- aansch gebied. Eenige uren tevo ren had de Paus nog zijn gebrui kelijke wandeling in de tuinen van het Vaticaan gemaakt. De Paus heeft den eersten dag op Castel Gandolfo in de grootste rust doorgebracht. Geen der- func tionarissen van het Staatssecreta riaat verliet heden het Vaticaan om zich naar Castel Gandolfo te begeven. BIJ de bespreking van het ontwerp-Vredesverdrag met Italië op de vergadering van de Italiaansche politieke en territoriale commissie der Parijsche conferentie werd een Nederiandsch amendement aanvaard met 11 tegen 9 stemmen. Twee paragrafen van het ontwerp-Vredesver- drag met Italië werden aan vaard De eerste paragraaf noemt de leden van de conferentie, die het verdrag zullen onderteekenen. De ze paragraaf werd zonder moei lijkheden vastgesteld. Bij het debat over de tweede paragraaf, waarin vermeld staat, dat Italië „een agressie-oorlog had verklaard" en dat Italië „in de oorlog trad met de geallieerden" kwamen bezwaren van Nederl. zijde. De Nederlandsche delegatie stelde voor „verklaren" te ver anderen in „ontketenen" en de tweede zinssnede te veranderen in Het aantal dooden tengevolge van de ongeregeldheden te Cal cutta is volgens een officieele verklaring tot 2020 gestegen. De politie is nog steeds doende lij ken uit de huizen te halen. Het aantal gewonden in de zieken huizen, met inbegrip van de reeds ontslagenen bedraagt 4291. De verklaring voegt hieraan toe, dat dé toestand in Calcutta veel verbeterd, doch nog verre van normaal is Nieuwe inci denten komen tot dusver niet voor en er zijn feekenen die wijzen op een terugkeerend ver. trouwen. De burgers blijven ech ter de stad verlaten. In to*aal zijn 90.000 personen naar elders vertrokken LIET is mogelijk dat de Chi- n neesche regeering het con flict met de communistische strijdkrachten aan de Veree nigde Naties zal voorleggen, aldus een hooge Chineesche diplomatieke bron in China. Dezelfde zegsman verklaarde dat de regeering te Nanking thans overwoog de Vereenigde Naties of de Vereenigde Sta ten te verzoeken het bestuur van de omstreden gebieden over te nemen Dreigt er een gasoorlcg? Een communistisch woordvoer der te Nanking heeft heden ver klaard, dat de communistische autoriteiten beschikken over „de finitieve inlichtingen" dat de re- geeringsvliegiuigen traangas en mosterdgasgranaten overbrengen naar de slagvelden van den bur geroorlog. Men neemt aan, dat de commu nistische vertegenwoordiger, ge neraal Tsjoe en Lai, in een ge sprek met den specialen Ameri- kaanschen gezant, generaal Mars hall, uitdrukking heeft gegeven aan zijn vrees, dat gifgas gebruikt zal worden in den strijd tegen de communisten. Naar verluidt heeft generaal Tsjoe' verklaard dat de communistische partij de toestand als „hoogst critiek" beschouwt. Mrs Clare Seridan, een nicht van Churchill en bekend schrijf ster en beeldhouwster, is tot de Katholieke Kerk overgegaan, ge doopt en kort geleden in een klooster getreden. „lokte een staat van oorlog uit met". De tweede Sovjet-afgevaardig de, Wissjinsky, stond er evenwel op, dat hei woord „verklaarde", dat oorspronkelijk in het ontwerp verdrag stond, werd gebruikt, boe- wel hij erkende, dat Italië niet aanstichter nummer 1 was. Na een debat vanMwee uur werd het Ne derlandsche amendement aange nomen. Gisterenmorgen is in Hilver sum de bekende directeur van den A.V.R.O., de heer Willem Vogt, gearresteerd en over gebracht naar het Huis van Bewaring aan de Wetering schans te Amsterdam. In een onderhoud met den advocaat-fiscaal van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, mr. W. P Bakhoven, deelde deze mede dat tegen den heer Vogt ernstige bezwaren zijn gerezen met betrekking tot zijn houding als directeur van den A.V R.O. in den bezettingstijd. „In verband hiermede", aldus mr. Bakhoven, „is het noodig geoordeeld tegen hem een bevel tot bewajing te geven, hetwelk geldig is gedurende 14 dagen In deze twee weken zal een nader onderzoek naar zijn gedragingen worden ingesteld. Na afloop van dezen termijn zal worden over wogen of de uitslag van dit on derzoek aanleiding geeft de be waring te verlengen Leon Degrelle, die door de Spaansche regeering is uitgewe zen en gelegenheid had gekre gen om voorbereidingen te tref fen voor zijn vertrek uit Spanje heeft hiervan gebruik, gemaakt om spoorloos te verdwijnen Zijn opsporing en gevangenneming is thans gelast. Het secretariaat der V.N, heeft medegedeeld, dat de Veiligheids raad Woensdagochtend a.s, bij een zal komen De agenda be staat uit het bestudeeren van 't rapport der commissie voor het lidmaatschap Uit Ba'avia wordt gemeld, dat voor meisjes van alle landaar den, mits Ne.derlanrtr"h ond=-- daan thans de gelegenheid wordt geopend om bij de Marva dienst te nemen, waarbij zij dezelfde rechtspositie zullen verkrijgen als wanneer zij in Nederland' zijn aangenomen. Naar aanleiding van de be schuldiging der Sovjets, dat de S.P.D. in de Russische bezettings zone bezettingsmaalre gelen zouden suboteeren, heeft toans het be stuur der Soc. Pat ij geantwoord, dat er van eenige sabotage geen sprake is. De partij heeft naar ie- den in het Oosten met "erbcden deel te nem.n aan de verklo^'n- gen, hoewel z'.J geen eiger, candi- daten mogen voordragen Men kan echter van niemand verlan gen, zoo zegt de S.PD dat hl; op candidaten stemt legen wien hij bezwaar heeft; het inleveren van ongeldige i.e. omen is trouwer;» •toegestaan en dus niet als sabo tage aan te merken Klaarblijkelijk hebben de S. P. D. en de Sovjetbezettingsa iton- teiten ieder een verschillend 'doe over het democratisch beginsel bij verkiezingen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1