HONDERD JAAR ACHEL Overval le Hoorn opgehelderd Leer en Leven van Ruusbroec Nieuw Noordhollandsch Dagblad De geschiedenis van een Trappistenabdij Ontspoorde jongeren als eigen rechters Nieuwe spelling nog niet verplicht Z. H. de Paus te Castel Candolfo Vergunning voor banden blijft noodig Vliegdienst Curacao—Aruba De avond van den Dag des Heeren De in beslaggenomen Chineesche schepen Vervoer van fruit verboden Lever uw oud-papier in ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 WILDE MEN op 21 Maart het feest herdenken van de stichting van de alom bekende Achelsche kluis, de vas ten die door de Trappisten zéér streng wordt onderhouden, stond een echte feestviering niet toe en derhalve besloot men deze uit te stellen tot Augustus. Zoo zal dan op den 27sten het feit feestelijk herdacht worden, dat honderd jaar geleden op 21 Maart de Trappisten bezit namen van de beroemde abdij Het is in dit verband interes sant na te gaan hoe de Trappisten - orde ontstond en op welke wijze de monniken in Acnei belandden. Wij moeten dan teruggaan tot het jaar 1098 waarin Robertus, een Benedictijner-monnik het klooster Citeaux stichtte dat de bakermat zou worden van een nieuwe orde, die der Cisterclën- sers Deze orde kon zich spoedig in een grooten bloei verheugen en reeds in 1134 bevolkten de witte monniken met het zwarte scapu lier een 77-tal kloosters in Europa. In de bloeiperiode der orde kwam het meermalen voor dat reeds bestaande kloosters, ja zelfs geheele Congregaties den regel der Cisterciënsers aannamen. Groote heiligen als Mechtildis, Gertrudis en Bernardus waren lid der orde en Pausen en Kardinalen zooals Eugenius III en Benedictus XII hebben het Cistercienser-habijt gedragen. In de veer', lende eeuw echter begon voor de orde een tijdperk van verval, veroorzaakt door ver schillende factoren o.a. de pest die vele kloosters ontvolkte en de op komst der bedelorden, die der Franciscanen en Dominicanen die velen, die zich tot het geestelijk leven geroepen voelden, tot zich trokken. Daarna kwamen de gods diensttwisten en werd de orde gesplitst in verscheidene Congre gates die weinig of geen contact met elkaar onderhielden. De ver warde politieke en godsdienstige toestanden waren in de 15de en 16de eeuw niet bevorderlijk voor een herstel. In de 17de eeuw stond er echier een man op die de orde haar oude glorie zou teruggeven. Het was Armand Jean le Bouthillier de Rancé die na eerst prieste- te zijn gewijd en als kanunnik te hebben geleefd in 1663 al zijn be zittingen verkocht, uitgezonderd La Trappe en in de Cisterciënser- orde trad. Een jaar later werd hij tot abt gewijd en nam hij zijn in trek in La Trappe. Zijn regel werd in 1678 door Paus Innocentius XI goedgekeurd en in 1791 door abt Augustinus de Lestrange nog aan merkelijk verscherpt. In de meeste Europeesche landen werden kloos ters gesticht of sloten zich be staande Congregaties bij La Trappe aan. In 1796 werd het eerste Trappistinnen klooster be trokken. De abdij Westmalle, in 1803 in België gesticht kochi in het begin van de 19de eeuw de kloostergoederen van de sinds 1648 bestaande Achelsche Kluis op en op de 21ste Maart van 1846, op de feestdag van St. Benedictus, werd het verbouwde en vergroote klooster in gebruik genomen. Sindsdien is de „Achelsche Kluis" met haar Trappisten een zeer voorname olaats in het reli- gieuse leven van ons land gaan innemen en het zij -> vaak de zonen der beste families die daar het zware leven van boete, gebed en studie zijn begonnen De abdij groeide uit en stichtte op haar beurt kloosters te Echt, Diepenveen en Rochefort. Met die te Tilburg en Zundert telt de Trappisten-orde in Nederland 5 mannenkloosters en een vrouwen klooster te Berkel-Enschot. Lou Steyger Op het nieuwe laarbeursterrein te Utrecht, waar op de a.s. Najaarsbeurs de agrarische afdeeling en de zware industrie zullen worden ondergebracht, heerscht reeds groote bedrijvig heid bij het inrichten der verschillende stands. (A.N.P. P.) Naar vernomen wordt zal de nieuwe spelling niet bij 't begin van het nieuwe schooljaar ver plicht zijn, aangezien de memo rie van antwoord op het voor- loopig verslag over het spellings- ontwerpnog niet is ingekomen en de Kamer op reces gaat Wanneer men, nu de overval aan het Breed te Hoorn vol komen is opgehelderd, van de feiten kennis neemt, is het niet op de eerste plaats een gevoel van verontwaardiging, dat men bij zich op voelt komen, maar een gevoel van verwon dering en van medelijden. Medelijden met het groepje jongelieden, dat zich liet op hitsen en met de beste bedoe lingen het recht in eigen hand meende te moeten nemen om het belang van het Vaderland te dienen. Allereerst de feiten. Dinsdag avond om ongeveer kwart voor elf stopten eenige auto's voor het café van den heer de V. aan het breed te Hoorn. Een zestal per sonen begaf zich naar binnen. On der hen bevond zich een politie man uit Castricum in uniform, een persoon in politie-uniformjas en een PRA-rechercheur uit Alk maar, gekleed in battle-dress met de schouderstrook „Rijkspolitie". Onder bedreiging met automati sche pistolen, revolvers en een parabellum werd de familie de V. in de bijkeuken opgesloten. Na 't huis doorzocht te hebben, ver trokken de overvallers met mede- nemen van f 3600.een hoeveel heid coupons! offen en wat andere artikelen. Zij inventariseerden deze en gaven er een ontvangst bewijs voor af. Manschappen van de rijks- en gemeentepolitie werden om kwart voor twaalf gealarmeerd, terwijl zij aan het oefenen waren en be gonnen terstond per auto de ach tervolging, die in de richting Cas tricum ging. Aldaar werd inder daad een au'to aangehouden; aan den Omval even buiten Alkmaar hielden inmiddels gealarmeerde manschappen van de Alkmaarsche politie de tweede auto aan en op den Westerweg arresteerde men een persoon, die daar gewapend rondkuierde. Allen waren van vuurwapenen voorzien en bij huiszoeking bij een van hen trof men zelfs een bren-gun aan. De achtergrond Bij het nog niet geheel beëin digde onderzoek kwamen dingen aan het licht, die erop wijzen, dat de beteekenis van' dezen overval ver boven het geval op zichzelf uitgaat Alle deelnemers aan den De gouden koets, het geschenk van het Nederlandsche volk aan H. M. de Koningin, welke koets volgens de vele geruchten weggevoerd of beschadigd zou zijn, bevindt zich in ongeschon den staat in de koninklijke stallen te 's-Gravenhage. Wij foto grafeerden de gouden koets op de binnenplaats van de konink lijke stallen. Ned. Fotobureau P. overval waren voormalige ille gale werkers, die zich uit onte vredenheid met zekere heer- schende toestanden aangesloten hadden bij een kortelings opge richte organisatie, die er zich op schijnt te specialiseeren derge lijke overvallen uit te voeren. Uit de correspondentie, die van de leiders dezer organisatie is aangetroffen, blijkt, dat het in hun bedoeling lag, zelfs een dag blad uit te geven in den geest van de „Ochtendpost". Men krijgt op deze wijze wel een be denkelijk vermoeden van de richting, waarin zich deze orga nisatie ging ontwikkelen. Eeni- gen der thans gearresteerden blijken ook schuldig aan over vallen ie Heiloo, ongeveer drie weken geleden. Schellinkhout en Blokker, waar bij een zekeren K. een pistool werd weggeno men. Dé overval werd niet met poli tieke bedoelingen gepleegd, zoo verzekerden de autoriteiten ons Hij is ontsproten aan het brein van enkele gederailleerde ille gale werkers, die nog niet met beide beenen op den grond kun nen komen. Hun bedoeling was wapenen op te sporen en ook dachten zij een groot bedrag aan geld te zullen vinden, dat zij en dit dient uitdrukkelijk ver meld niet ten eigen bate wil den aanwenden, doch ergens bij politie of PRA deponeeren. Zij voelden zich zoo onschuldig als welke officieele PRA-man ook; hun was zelfs gezegd, dat poli tie bij den „inval" ter bescher ming aanwezig zou zijn. Zelfs toen zij meegenomen werden naar het politiebureau, vermoed den zij niet het minste kwaad. Intusschen blijkt duidelijk, dat bepaalde personen aan het werk zijn de ontevreden heid van enkele en geluk kig slechts een kleine, ver blinde groep ex-illegalen ten eigen bate te exploitee- ren Deze jongelieden zelf hebben niets dan goede be doelingen; achter de scher men staan echter intellec- tueeien, die aan de touwtjes trekken en ophitsen tot overval en plundering hetzij uit politieke hetzij uit andere motieven Men neme dit op zichzelf meelij- en lachwekkend gebeuren niet te licht op. Achter de on evenwichtige en fantasie rijke uitvoerders staat een commando, dat zeer duide lijk weet wat het wil. En men herinnere zich slechts de activiteit van een EAM en Elas-beweging in Grie kenland om te begrijpen wat het beteekent, wanneer de dreiging van een goed ge organiseerde en sterk bewa pende ondergrondsche boven de maatschappij hangt. De arrestanten, t.w S K., tuinder te Blokker;' G. S. B', rechercheur PRA te Heiloo; W, A., fabrieksarbeider te Limmen; D, J. S.. politiebeambte te Cas tricum en zekeren G. en M te Castricum hebben volledig be kend en zijn gistermiddag voor geleid Z. H. de Paus is gisteravond uit het Vaticaan maar zijn zomerver blijf te Castel Gandolfo vertrok ken. Het Departement van Econo mische Zaken deelt ten over vloede mede, dat de distributie van alle soorten auto- en motor rijwielbanden (zoowel binnen- als buitenbanden) onverminderd van kracht is gebleven. Het is derhalve niet geoorloofd zulke banden te verkoopen, af te leve ren of te verkoopen zonder daar toe strekkende vergunning, door of namens den directeur van het Rijksbureau voor Rubber ver leend. Het koopen. verkoopen én af leveren van rijwielbanden (zoo wel binnen- als buitenbanden) zonder afgifte, onderscheidenlijk inlevering van bonnen of schrif telijke vergunningen is verboden Woensdag 14 Augustus is het eerste viermotorige vliegtuig van de KLM, de nieuwe „Oranje stad", van Curagao naar Aruba vertrokken. Met een snelheid van 330 k'm per uur vliegend was de afstand spoedig afge legd. Een van de passagiers ver klaarde tenminste; „Nauwelijks had ik een cigaret gerookt en een glas Coca Cola gedronken, of we waren reeds hoven Aruba" Op het vliegveld van Oranje stad zelf was vrijwel heel Aruba aanwezig om bij de ontvangst en de doopplechtigheid tegen woordig te zijn Het parkeerter rein was veel te klein om de honderden auto's te kunnen bergen en ook het stationsge bouw, dat toch al niet te groot is voor het zich steeds uitbrei dende luchtverkeer, puilde bij deze gelegenheid heelemaal uit. Nadat de heer Bouman, ver tegenwoordiger van de KLM, het neerdalen van de Snip, twaalf jaar geleden, op het geïmprovi seerde landingsterrein Sabaneta had herdacht, sloeg de weduwe van den 2 jaar geleden gestor ven bankier John Eman de flesch champagne tegen 't neus- wiel aan scherven. PASSAGIERSLIJST BLOEMFONTIJN De passagierslijst van het m.s. Bloemfontijn ligt op onze Bureaux voor een ieder ter inzage. §OMMlGE MENSCHEN be ginnen zoo goed en eindi gen zoo slecht! Ik bedoel: den Dag des Heeren Zater dagsavonds houden zij schoon maak in de biechtstoel. Zon dagsmorgens wonen zij in goe de stemming het Heilig Mis offer bij en gaan zij ter Hei lige Tafel. Kostbaar was tot zoover hun Zaterdagavond en hun Zondagmorgen: een rijk dom van genaden werd ver kregen en aan zoovele goede werken werden deze men- schen deelachtig! Maar Zon dagsavond tijgen zij, zonder rijp van groen te onderschei den, naar een bioscoop waar een schunnige film wordt ge draaid; vertrapt, verscheurd, vernield wordt het schoone dat tevoren verworven was! De geheele Zondag behoort den Heer toe! Velen echter hebben den Zondagochtend aan Jesus, maar den avond van den Zondag aan Satan ge wijd. MARCUS. Radio-Tsjoenking heeffr mede gedeeld, dat de regeeringen van China en van Nederland aan net onderhandelen zijn om de 11 scheepsladingen suiker, welke op 9 Juli op weg van Nederlandsch- Indië naar Singapore door Neder landsche marinepatrouilles in be slag zijn genomen, weer vrij te ge ven. Volgens het radiobericht heeft de in beslag genomen suuter een totaalgewicht van 6.700 ton, terwijl de waarde wordt geschat op een millioen Nederlandsche guldens. In verband me. de komende distributie van fruit is het ver voer van appelen, peren en prui men met ingang van 26 Augustus verboden. Dit verbod geld'l niet, wanneer het betreft vervoer van hoeveelheden, rechtmatig door consumenten verkregen bijv op den bon of uit eigen tuin indien aannemelijk is, dat dit bestem is voor eigen gebruik of voor het eigen gezin. Op verzoek van het Rijksbureau voor papier, papierverwerkende en grafische industrie worden de bij de hoofdgroep Banken aangesloten ondernemingen gewezen op de wenschelijkheid oud-papier in te leveren daar bij de papierindustrie hieraan dringend behoefte bestaak De medewerking der leden kan hierin bestaan, dat zij het oud- frapier en de eventueele archieven en kaartsystemen, die opgeruimd kunnen worden, door een hande laar in oud-papier laten wegha len. WIE BELANGSTELLING heeft voor de geschiedenis der literatuur en niet onver schillig staat tegenover de ontwikkeling van het gee--te-, lijk leven in onze Lage Lan den zal ongetwijfeld met vol doening het werk van Dr W. Beuken over Ruusbroec leren dat onlangs bij „Het Spec trum" te Utrecht is versche nen. Dit uitstekend gedocumenteerde en kennelijk mei veel liefde voor het onderwerp geschreven boek bevat geen droge opsomming van data en feiten. Integendeel, hoe verder men in dit interessante "Werk vordert, met des te rpeer be langstelling leest men het. Ruusbroec is een der grootste, zoo niet dè grootste mysticus uit de veertiende eeuw geweest Hij werd in f293 in de omgeving van Brussel geboren, waar hij in later jaren kanunnik was aan de St. Goedele. Op vijftigjaren leef'ijd Die siel die moet van binnen Te Gode Sijn ghekeert. trok hij zich uit het openbare le ven terug en nam na verloop van tijd het habijt der Augustijnen aan. Zijn voornaamste werken; „de Spieghel der Ewigher Salichkeit" en „De Seven Trappen der ghees- teliker minne" en vooral ,Die Chierheit der gheesteliker Bru- locht" hebben hem doen kennen als ..een der scheppers van het Ne derlandsche proza. Ziin leven te Brussel en Groe- nenaaal alsmede de geest die uit zijn werken spreekt tot ons, twin tigste eeuwers, wordt op verdien stelijke wijze door Dr. Beuken be schreven. Een werk dat er zeker toe zal bijdragen meer begrip en waar deering te vormen voor dezen veel miskenden middeleeuwer van groot formaat die met recht mét Geert Groote de Vader der mo derne devotie genoemd kan wor den. LOU STEYGER m

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3