RADIO ika ECONOMISCHE TOESTAND IN INDONESIË HET SPEL DER KAJOTTERS VAN DEN HELD JAN TROMPETTER >IGT ►Iden- comen ik bij igen Nieuw Noordhollancfsch Dagblad Langzaam maar zeker vooruit Duitschers willen emigreeren Turkije antwoordt Rusland Nederlanders in Duitsch- land vastgehouden? De mobilisatie der communisten in China Demonstratie van ongekenden omvang joodsche sabotage op Britsche schepen Lijsten C 8 en C 9 Dammen V. ;s 1948 Izetting prs van luwen- pvenië, vol- lieuws- Paus niet ons, hebben, Dat is Eiaan en verdedigt de Gas- in Italië [•dedigen. moeten dat er Iters wa- [titen het hou<ïen. |vertoon- eigingen, 5ij weet, £elfs tij- eoo wei- Jje zijde In pries- Ipriesters Ig waar- 1 mengen leden," lldenbar- 12000 re- Irgen om Ikade te Ihad niet In boord, allen van |egkinde- en vlot Jl met in- Ichie'iter- 1 is Don- jit W. J. |t beken- een ko- .1, waar- .verd ge- - ongeluk autoritei- ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 ïentaren [pondent lar aan- [van be- ran het L dat op fisch ge- jedwon- igelucht faansche zal zijn staaltje )or den |gen. In len en toestand lig kun- ode van ïde de in Joe- rtrouwd Sinds de capitulatie van Japan is. alle tegenspraak ten spijt, aan den opbouw van Nederlandsch Indië ge werkt. In de eerste helft van het jaar 1946 werd voor 20.000.000 gulden aan zooge naamde ïnducementsgoede- ren geïmporteerd. Hieronder verstaat men dié goederen, die aan de dragers van het economische leven een soort injectie geven, een „induce ment", die tot nieuwe activi teit aanspoort Men besteedde 20.000.000 gul den voor den aankoop van klee- ren, huishoudelijke en verbruiks- artikelen. Voor de tweede helft van het jaar 1946 zijn voor de diverse inducementsgoederen aankoopprogramma's voor een totaal van 140.000.000 gulden opgesteld Van dit bedrag is on geveer 100.000.000 voor textiel bestemd. Bij dé samenstelling van de aankoopprogramma's wordt in het bijzonder gedacht aan tex tiel, waarvan de invoer ook voor de oorlogsjaren ongeveer 3/4 van den geheelen import van alle gebruiksartikelen bedroeg. De „Nirub", het Nederlandsch- Indische Rubberfonds, zond zijn vertegenwoordigers naar Borneo en Banka. Tot ultimo Mei werd in totaal ruim 16.000 ton rubber opgekocht, waarvan 8400 ton ge ëxporteerd werd, in hoofdzaak naar Amerika. Sorteer- en afpak- centra werden opgericht, o.a. een te Bandjermasin met 12Ó0 arbei ders. Voorts werden er trans portmiddelen verstrekt, ruim honderd' vrachtauto's, tientallen lichters en sleepbooten, en stelde men remillingfabrieken in be drijf, terwijl agentschappen wer den gevestigd. De dienst van den mijnbouw functionneert sedert September De tinproductie behoort tot zijn voornaamste activiteiten. Op Billiton bedraagt de. productie thans rond 450 ton per maand en op Banka zijn reeds een negen tal mijnen in bedrijf en verwacht men dit jaar een productie van 2000 ton. De dagelijksche steen koolproductie op Borneo be draagt thans 250 ton per dag (in Maart 70). Te Balikpapan en Tarakan verrichtte men voor de olievoorziening omvangrijke her stellingen, zooals de herbouw van distillatieeenheden, reparatie van putten en pijpleidingen enz. De productie bedraagt thans resp ongeveer 16.500 en 18,000 m3 olie per maand en beweegt zich snel in stijgende lijn. Uit Tarakan werd de eerste tanker- PROGRAMMA ZONDAG 25 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M.: 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 10.00 Kerkdienst; KRO 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.40 Prof. J. Kors; 14.00 Tuttti frutti vroolijke gram.pl.; 15.00 Luisterspel; 16.00 Boeren en Tuinders; 16.15 Zie_ kenlof; 18.30 Ned. Strijdikr.; 19.30 Nieuwsber.; 19.45 Kajotttersspel; 20.15 Kurhaus; 21.30 Lichtenvoorde 1000 j.; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondgebed'; 22.45 Vaudeville orkest gram.pl. en sluitling. HILVERSUM II 415 M.8.00 nieuws; 81S Gram.: 9.00 S. S. Lantinga; ïO.OO Omroepkamerorkest; 11.00 Triang'el; 12.00 Gram.; i2.40 Omroepkamerkoor 13.00 Nieuws; i3.50 Spoorwegen spre_ ken; 14.30. Kurhaus; 16.15 Wieler wedstrijd reportage Zurich; 17.30 Oome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.15 Athletiekreportage Oslo; 19.00 Stu diedienst; 20.05 Metropole orkest; 21.00 Weeti je nog wel oudje?; 22.00 Les gars de Paris; 23.00 Nieuws; 23.15 The Skymasters en sluit&ng. MAANDAG 26 AUGUSTUS HILVERSUM I 301 M. NCRV: 7.00 Nieuws; ochtendigymn. en gram.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.30 Piano recital; 9.50 RNIO Russisch progr.; 10.20 NCRV Pro Arte kwartet; 10.30 Morgend.; 11.00 en 11.35 Vioolrecital; 11.45 familieberichten uit Indië; 12.00 Postillons; 13.00 Nieuws; 14.00 voor jonge moeders; 14.20 Saxofoonrecital; 14.45 Vocale Soli; 15.15 Luchero Trio; 15.45 Zangrecital; 17.15 Koorzang; 17.45 Rijk overzee; 18.30 Ned. strijd krachten; 19.00 Nieuws; 20.08 Orgel bespeling; 21.10 Omroeporkest; 22.15 Nieuws; 22.45 Avond overdenking; 23 u. Trio v. Haydn; 23.15 Staunton, tournooi; gram. en sluiting. HILVERSUM II 415 M: 7.00 Nieuws ochtendgymn. en gram.; 8.00 Nieuws 8.20 Gram.; 10.20 voor de zieken; 11.15 Zang'recital; 12.00 Kon. Mil. Kapel; 13.00 Nieuws; 13.15 Eddy Wa lls; 14.30 voor de vrouw; 15.15 Voor de kleut|*-s; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Accordeoniband; 18.00 Nieuws; 18.45 Ramblers; 20.15 Residentieork. 21.00 GG_caibaret; 22.05 Brief voor meneer;; luisterspel; 23.00 Nieuws- 'chten; gram. en sluiting. lading in Januari verscheept. Wat het transport betreft een enkel cijfer: de „Niso" legde in het interinsulaire scheepvaart verkeer in November ongeveer 10 000 zeemijlen af, in Juli 10Ö.000. De ontwikkeling van de poste rijen sedert den niet-officieelen koeriersdienst van Aug.7Sept. 1945 is frappant. Het aantal ver zonden brieven in het binnen- landsehe verkeer steeg bij het Amacab-postkantoor te Batavia tot 35.000 kg in Juni, het aantaf pakketten tot ongeveer 8500 stuks; 64 radio-telegraafstations zijn weer in bedrijf, waardoor de Archipel tpt in de verste hoe ken bereikbaar is Het radio- telefoonverkeer met Nederland werd weer heropend1, in de voor naamste plaatsen functionneeren de telefoonnetten. Ter gelegenheid van de vier de herdenking van den raid op Dieppe legde Mackenzie King, premier van Canada en gedelegeerde op de Parijsche vredesconferentie, den eersten steen voor een gedenkteeken, dat door de Franschen wordt opgericht ter herdenking van dit historisch gebeuren en ter nagedachtenis aan de man nen, die bij deze operatie vie len. (Planet News P.) Het is werkelijk verbazing wekkend zoo graag als talriike Duitschers hun Heimat willen verlaten, nu het voorspelde Dui zendjarig Rijk is uitgebleven. Het volk, dat nog niet zoo lang ge leden de arrogante boodschap van zijn nationale trots over de wereld ui/zond', wenscht de ver slagenheid te ontvluchten en be denkt de vreemdste middelen om de zoo verhoopte grensoverschrij dingen te bewerkstelligen. Vluchtelingen en bannelin gen vinden hum nieuwe omge ving te vreemd om eenig ver langen te hebben er te blij ven. Voor d'e Joden is het dik. wijls onmogelijk normaal te leven tusschen menschen, die onmiskenbaar ergens de ras- bloed-en-bodem-theorieën van het Nazisme hebben bewaard; hun verlangen gaat naar Pa lestina. Volksduitschers uit Tsjechoslowakije en Polen voe len zich slechts als tijdelijke gasten in een vreemd land en willen zoo snel mogelijk naar hun geboortegrond terugkee- fen. Overal worden emigratiecon tacten gezocht. Duitsehe meisjes gebruiken al haar charme en on schuld om trouwbeloften van vreemdelingen los te wringen, geleerden trachten fantastische uitvindingen aan het buitenland te verkoopen in ruil voor natio naliteitspapieren en d'e staten- loozen die voorheen algemeen veracht werden, worden nu be nijd en hun papieren zijn zeer begeerenswaardige artikelen op de zwarte markt. De aspiraties gaan voorname lijk in de richting van Zuid- Amerika waar reeds voor den oorlog vele Duitschers zich met succes een goed bestaan tracht ten te verwerven. Turkije heeft geantwoord op de Sowjetnota inzake de Dardanellen De Turksche verklaring zegt uitdrukke lijk, dat Turkije het Sowjet- voorst<y. dat alleen de Zwarte Zeemogendheden aan de nieuwe onderhandelingen zouden deelnemen, niet kan aanvaarden. De Turksche regeering wijst met beslistheid het Russische voorstel tot de gemeenschappe lijke verdediging en controle op de zee-engten van <Je hand. Tur kije stemt slechts toe in een be spreking van het vraagstuk der Turksche zee-engten wanneer alle betrokken landen en de ge allieerden er aan deelnemen Naar uit Ankara verluidt is dé Turksche nota opgesteld na overleg met de Britscne en Ame- rikaansche ambassadeurs. In een in beleefde termen vervatte pre ambule der nota verklaart Tur kije zich bereid tot een wijziging van de statuten ta..v. de Darda nellen en den Bosporus, indien alle onderteekenende landen van de conventie van Montreux er in toestemmen. Naar uit de grensstreek wordt vernomen, zou sedert een week in Duitschland een gezelschap Nederlanders worden vastgehou den, in hoofdzaak afkomstig ui't Twenthe, die, naar verluidt, on langs de grens zijn overgegaan om zakenrelaties aan te kfioopen en inkoopen te doen Enkelen hunner reisden in uniform. Enkele leden van het gezelschap zijn reeds te ruggekeerd, doch het meerendeel zou worden vastgehouden in Gro- nau. Het beroemde beeld „Chris tus de Verlosser" op den top van den Coroovado (bochel) berg nabij Rio de Janeiro. Het beeld is ruim 35 meter hoog en de armen vormen een kruis van ruim 25 meter, gemeten van vin gertop tot vingertop. Het werd vervaardigd door den Franschen beeldhouwer Paul Landowski, die in 1922 met het werk begon. Het Chris tusbeeld werd in 1931 ge wijd ter gelegenheid van de 100ste herdenking van Brazilië's onafhankelijkheid. Een communistisch woordvoer der te Nanking heeft verklaard, dat je oproep tot algemeene mo bilisatie, door het communistische radiostation te Kalgan uitgezon den, noch een officieele noch een feitelijke oorlogsverklaring betee ken de Hij voegde hieraan toe: „Wij streven nog steeds naar een onvoorwaardelijk „staakt het vu ren". De huidige critieke situatie was volgens hem ten top gevoerd door de „eenzijdige Amerik.aan- sche hulp en bemiddeling". De communisten verklaren, dat generaal Tsjang Kal Tsjek 204 di visies in den strijd tusschen com munisten en nationalisten heeft geworpen, terwijl 49 divisies over zijn voor de bescherming van de achterliggende provincies. ZIJ die as. Zondag in de gelegenheid zijn het Sta dion te Amsterdam te bezoe ken, het zullen er hopen- lijk zeer velen zijn, krijgen een spel te aanschouwen dat èn wat het aantal der spelers èn wat regie en organisatie betreft, haar weerga in de ge schiedenis van het openlucht spel nog niet heeft gevonden. In het buitenland hebben meer dan eens geweldige demonstraties van dien aard plaats gehad, zij vallen echter met hun 3 a 4000 spelers in het niet bij wat het Ka- jottersspel met zijn. schrik niet lezer, 30.000 spelers te zien zal geven. De hoofdrollen worden door niet minder dan 4000 personen ver tolkt, voor de bijrollen en de figu ratie komen 25.000 man op het veld. De regisseur Anton Sweers wordt bijgestaan door 96 assi stent-regisseurs die de organisatie tot in de perfectie hebben gere geld. De tekst van het openluchtspel is speciaal geschreven door Mr. Jan Derks den bekenden journa list die als tooneelschrijver reeds vele lauweren oogstte De muziek die het gesproken woord en de handeling accentueert is door Ma- rius Monnikendam gecomponeerd. Het is een gebeuren, dat geen enkele katholiek die het goed met de jeugdbeweging meent, zonder zijn aanwezigheid kan en mag la ten voorbijgaan. De Kajotters zor gen voor het spel, Spoor en tram voor vervoer, laat nu Katholiek Nederland de rest doen. De Joodsche geheime zender „Stem van Israël" heeft in een uitzending verklaard, dat leden van de Joodsche verzetsbeweging sabotage hadden gepleegd op de Britsche schepen Empire Rival en Empire Heywood, die gebruikt worden voor het transport van il legale Joodsche immigranten uit Haifa naar Cyprus. In de uitzen ding werd ervoor gewaarschuwd, dat de Joodsche verzetsbeweging niet stil zou zitten, wanneer er Joden uit Palestina zouden wor den gedeporteerd. De lijsten G 8 en G 9 van het Roode Kruis met de namen van geïnterneerden op Java geëvacu eerd naar geallieerd gebied, liggen op onze Bureaux voor een ieder ter inzage. ZATERDAG 24 AUG 1946 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Probleem no. 60 van G Dentroux te Lyon Éflt: 9 s éi e i m 1 .3 Mm pp a J§§ 3 n m firn/, a MM .1, '2 llll i 1VI MM Stand: Zwart 6 schijven op 3 10 13 15 19 26 en 1 dam op 16. Wit 8 schijven op 12 24 27 28 29 32 36 en 43. Wit speelt en wint. Bij probleem no. 60 Een probleem dat ongeveer als een tegenhanger van probleem no. 58 van Le Breux kan worden be schouwd. Ook hier problematiek acrobatisch spel. Zooals allicht be kend vormen de Dentroux te Lyon een uitgebreide damspelersfamilie. Hypolite, de broer van Gabriel (de problemist van no. 60) is ook een bekwaam problemist en tevens nog een eindspelspecialist, terwijl hun vader, Joseph Dentroux, die op 97-jarigen leeftijd in 1932 is overleden, zich op problematiek gebied ook lang niet onbetuigd heeft gelaten. Problemen, die hij 89 jaar zijnde, nog heeft gecom poneerd, waren nog geniaal en af te noemen. Een Titiaan gelijk kwam er zelfs 6 en 7 jaar later nog nieuw werk van hem uit, maar toen ging het in afdalende lijn. De ouderdom begon zich toen te la ten gelden. J. WAGENAAR 26. Ze schrokken er van, want geen van aller, had zin om den nacht op het politiebureau door te bren gen. „Pak ze", riep Jan Trompetter tegen Tobias. Maar een agent riep „Kss" en Tobias ging er vandoor. De Vroolijke Blaaskakers werden meegenomen en voor den commissaris ge bracht. De commissaris had zoo vroeg in den nacht nog niet op klanten gerekend en daarom wreef hij zich ver genoegd in de handen. „Wat brengen jullie daar mee, mannen?" „Deze mannen zijn misdadigers, commis saris. We hebben ze be trapt op dronkenschap, bu rengerucht en het houden van een optocht. Bovendien heeft deze kerel een hond op ons af willen jagen. „Breng die kerel vlak voor mij", bulderde de commissaris. Want een bul dog op een agent loslaten is het ergste wat iemand kan doen." Jan Trompetter werd naar voren geduwd en de commissaris begon te ondervragen. „Je naam?" „Jan Trompetter." Ge trouwd?" „Ja commissaris, met Isabel."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5