Nieuw Tito aanvaardt Amerikaansche eischen GRIEKENLAND VOOR DEN VEILIGHEIDSRAAD DE KAJOTTERS IN ACTIE Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Weer vliegtuigen boven Joego-Slavië? 'n Verzoek van de Oekraine BURGEM. VAN BAAR Weer in functie. NIEUWE REGEERING IN BRITSCH-INDIë Congres en spel in het Stadion De geestelijke verzorging in Indië Zelfbewustzijn Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prtjs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum i 2.00: in alle edities 26 ct. p. tn.nl.; minimum 4. Fam. ber 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Daqblad J Buiten God is 'I nergens veilig (Vondel) MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11012 ALKMAAR: Langestr a at 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Het slottafereel van het Kajottersspel in het Stadion te Amsterdam. Duizenden vlaggendra gers maken front voor de autoriteiten en geven de noodige fleur en kleur aan de massale demonstratie. te wijken, daar het zicht vol maakt was. Nadat het onderzoek was voltooid heelt de Joegoslavi sche regeering op 21 Aug. iedere belemmering van de bewegings vrijheid der bemanning opgehe ven. Totdusverre heeft men nog geen leden der bemanning van het neergestorte toestel kunnen vinden. De Joegoslavische regee- riag is ten zeerste bereid om ver tegenwoordigers van uw regeering toe te staan contact met eventu- eele overlevenden te zoeken." De regeering van de Veree- nigde Staten heeft Zaterdag avond medegedeeld, dat. te oordeelen naar de rapporten, welke van Richard Patterson, den Amerikaanschen ambas sadeur in Joego-Slavië, zijn ontvangen, aan de door de re geering der Vereenigde Sta ten aan de regeering van Joe go-Slavië gestelde eischen ge volg is gegeven. Het Aijlbrrkaansohe ministerie van buit'enlandsohe zaken heeft terzelf. dertijd twee mededeelingen van am. bassadeur Patterson en een brief van maarschalk Tito aan Patterson gepubliceerd. In Pattersons mede. deeling van 22 Aug. wordt o.m. ge. zeigd dat maarschalk Tito hem op de hoogte had gesteld van de vrijlating van inzittenden van één vliegtuig; terwijl hij beloofde de overblijfselen van de twee vliegtuigen te zullen af staan en contact met eventueele overlevenden te zullen toestaan. De incidenten zullen; aldus maarschalk Tito; niet herhaald worden; terwijl Joego-Slavië ten allen tijde zal toe staan dat vliegtuigen die op een of andere manier hun koers verloren hebben, boven Joego Slavië vliegen. Tito stelde voor dat men een sy steem voor het zenden van S.O.S.. signalen door dergelijke vliegtuigen zou uitwerken. Tenslotte heeft maarschalk Tito erin toegestemd aan de eischen; vervat ln onze nota; tegemoet te komen. Het tweede Amerikaansehe vliegtuig en de stof felijke resten van de bemanning zijn gevonden." De tweede mededeeling van Pat terson waarin het vinden van het tweede vliegtuig wordt vermeld; luidt: "Wij zullen maarsohalk Tito van onze vondst op de hoogte stel len en om een eerewaeht, bestaande uit leden van cfe Joego-Slavische luchtmacht verzoeken en indien het Amer. departement .van buitenland, sche zaken het goedvindt; ook om een begrafenis op het Amerikaan sche militaire kerkhof te Belgrado met volledige militaire eerbewijzen van de zijde van Joego-Slavië. Er zijn geen overlevenden; het vliegtuig is totaal verwoest." In de brief van maarschalk Xito aan Patterson legt deze er nogmaals den nadruk op, dat Joegoslavische jagers een kwartier het vliegtuig (het le Am. vliegtuiguitnoodigden te landen. De bemanning van het vliegtuig weigerde aan die uitnoodiging gehoor te geven. Het is daarom niet juist om te verklaren, dat de Joegoslavische jagers het vliegtuig niet gewaar schuwd zouden hebben, 'noch is het juist te beweren, dat het vlieg tuig door weersomstandigheden genoodzaakt was van zijn koers af De tegenspraak tusschen de mededeeling van Patterson, da de stoffelijke resten van de beman ning van het tweede vliegtuig ge vonden zijn, is volgens Patterson waarschijnlijk toe te schrijven aan een vergissing. Radio Belgrado verklaarde gisterenavond, dat in de laat ste dagen opnieuw Joegosla- visch grondgebied door Ame rikaansche vliegtuigen was geschonden. In de laatste elf dagen zouden 110 van derge lijke gevallen zijn voorgeko men, waarvan negentig dooi militaire vliegtuigen. Op 13 Aug vlogen 30 militaire vlieg tuigen boven Joegoslaviseh grondgebied en op 16 %,ug. zag men 13 militaire en 3 ci viele toestellen met Ameri kaansche kleuren. Naar te New York uil ge woonlijk betrouwbare bron verluidt heeft de Oekraine aan de Ver. Naties verzocht den Veiligheidsraad te doen ingrijpen in Griekenland. De Oekrainsche regeering heeft in een uitvoerig stuk weder om de critiek uiteengezet, die zjj ook reeds tijdens de Pa- rjjsche conferentie heeft doen hooien. In den brief van Manoeilsky aan den Veiligheidsraad wordt de Grieksche regeering er van beschuldigd „een ernstig gevaar voor den vrede" in den Balkan !e veroorzaken. Tallooze grensinci denten aan de Grieksch-Alba- neesche grens worden door ge wapende eenheden van het Grieksche leger uitgelokt, met medeweten en onder aanmoedi ging van de Grieksche regeering a|dus de brief Verder wordt de Grieksche regeering beschuldigd van vervolging van minderheden in Macedonië Thracië en Epirus. Op een persconferentie te Pa rijs heeft Manoeilsky nog nader verklaard, dat de Grieksche po litiek nieuwe verdeeldheid in den Balkan dreigt te veroorza ken. Het gevaar bestaat, dat Al banië eens te meer als pion op 't internationale schaakbord' ge bruikt zal worden Hij voegde er aan toe: Het thans houden van het referendum in Grieken land is in strijd' met vroegere overeenkomsten en verklaringen van geallieerde staatslieden. Gr. Brittannië, Amerika en Frankrijk waren overeengekomen dat het referendum niet voor December 1948 gehouden moest worden Naar de „Nieuwe Purmeren- der Courant" meldt, heeft de heer C. v. Baar die vorig jaar op voorstel van de zuiverings commissie. door den Commissa ris der Kóningin als Burgemees ter van EdamVolendam was geschorst, van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat zijn schorsing is opgeheven. Met" ingang van 1 September a.s. zal hij zijn ambt opnieuw aanvaarden. Koning George VI heeft het ontslag van het Vóor-Ind'isch zakenkabinet aanvaard en een nieuwe regeering benoemd, waarvan de congres-voorzitter Pandit Jwaharlal Nehroe het hoofd is. deed ons wel wat tè simpel aan. Wij hadden gaarne wat meer beweging in cTe starre massa's op het veld gezien. Het geheel miste daardoor een zekere dynamiek, die massa-spelen, willen zij den toeschouwer tot het einde blij ven boeien, nu eenmaal vragen. Het was echter een zware op gave om ondanks regen en on weer het spel tot een goed einde te brengen. Het laatste tafereel, het binnendragen der vlaggen, dat nog veel 'had kunnen goed maken, werd door den regen grootendeels- bedorven. Het spel is dus eeni'gszins te leurstellend geweest, zij het bui ten de schuld der spelers, d e REEDS VROEG in den morgen was het een ongekende drukte op het Centraal Station te Amsterdam. Uit alle streken des lands stoomden de extra-treinen de overkappin gen binnen en losten aan de perrons hun lading, allen ge kleed in de witte blouse met de roode das. Tegen negenen waren de laat ste treinen binnen en reeds klonk door d'e straten van het anders op dit uur nog zoo rustige Am sterdam het tromgeroffel, dat het gedreun der duizenden voet stappen begeleidde van de Ka- jotters, die zich in snel tempo en ordelijk naar het Stadion be gaven. Daar werd de dag begonnen met een plechtige H. Mis, opge dragen door den nationalen aal moezenier der KAJ, den weleer waarden heer v. d. Bergh uit Utrecht, met assistentie van dc aalmoezeniers Drost uit Amster dam en Beel uit Kerkradè. Een schola cantorum ver zorgde op zeer verdienstelijke wijze de wisselende gezangen, terwijl de deelnemende Kajot- ters de Mis zongen De predi- catie werd door den nationalen aalmoezenier gehouden. 's Middags stonden d'e duizen den reeds aangetreden, toen on der luid gejuich en donderend applaus de Kardiaaal, Mgr. Hui- bers en Mgr. Giobbe, vde pause lijke internuntius, de eereloge betraden gevolgd door den mi nister-president dr. Beel en de ministers mr, van Maarseveen, dr Gielen. eri lt.-kol. Fievez. Onder dé genoodigden merkten wij o.a. op de heer van Wijek, wethouder van Amsterdam, als mede de heer A C. de Bruijn, de voorzitter der Ned. Kath Arbei dersbeweging. Op de eéretribur.e hadden voorts nog plaats genomen on geveer tweehonderd Belgische Kajotters en afgevaardigden der vrouwelijke KAJ uit België. De heer Jef de Schuyffeleer, voor zitter der internationale KAJ, was eveneens aanwezig. rHet spel begon met een pre sentmelding van de Kajotters uit alle diocesen. Daarna volgde een begroeting van den Kardinaal, de bisschoppen en de autoritei ten Dan werd herinnerd aan hetgeen zich in de bezettings jaren afspeelde, waarbij de na druk werd gelegd op den dwang vooral op de jongeren uitge oefend. De arbeidsmannen be traden het veld zooals zij eens de indringers op den voet volg den, den schop fier op den schou der. De weigering der jeugd dwóng den overweldiger naar andere middelen uit te zien en onmiddellijk nadat de moreel ge slagen arbeidsdienst aftrekt, kwamen de soldaten en maak ten jacht op de jongens, die dan in slavernij werden weggevoerd. Dit tafereel miste reeds direct veel aan effect floor den regen, die onafgebroken viel en het den spelleider practisch onmogelijk maakte de discipline onder de 30.000 door en door nat geregen de jongens te handhaven! De -materie-aanbidders, die God hebben uitgeschakeld, kwa men aangetreden met roode vlaggen en vormden op het po dium een kring van gelijke men- schen, die denken den hemel reeds op aarde te kunnen heb ben. Zij moesten ervaren, dat huri systeem de menschen niet gelukkig kon maken; de kring draaide terug en verliet het ter rein Dan kwamen onweerstaan baar de Kajotters naar voren gedrongen en lieten tot uiting komen, dat zij paraat waren om hun katholieke idealen uit te dragen en er naar te leven. Vervolgens zagen wij duizen den vlaggen binnendragen als symbool van de overwinning, waarvan de nationale vlag en de vijf diocesane vlaggen door den Kardinaal werden gezegend. De inhoud van het spel, dat af gewisseld werd door een viertal liederen, was eenvoudig, doch duidelijk van taal. De vorm, waarin het spel was gegoten, die groote offers van gelcf en vrijen tijd er voor over nebben gehad. Sommigen waren reeds Zater dagnacht (de eerste trein ver trok om 12.40) uit hun woon plaatsen vertrokken om er Zon dagnacht in terug te keeren. Teleurstellend was ook 't aan tal bezoekers, dat nauwelijks dat der spelers evenaarde Er waren heele vakken in het Stadion on bezet en wij vragen ons af hoe het komt. dat de eerste de beste hardlooper wel 50.000 menschen kan trekken, terwijl men bij een gebeuren van dieperen zin, van hoogere moreele waarde, slechts met groote moeite voldoende publiek kan trekken. Het is jammer! Al met al brengen withui de aan de organisatoren en de dui zenden jonge mannen, die hun enthousiasme voor de goede zaak niet dopr een bui regen lieten bekoelen. Majoor Lam. plaatsvervangend hoofdaalmoezenier, spreekt he denavond om 18.30 uur in het programma der Neaerl. Strijd krachten, Hilversum I over ae geestelijke verzorging der Ne- derlandsche soldaten in Ir.dië. „HOOR DE genade van God ben ik datgene wat ik ben" zei Sint Paulus gisteren. Nemen wij dat woord'terstond over. Maar houden wij het on- vervalscht! „Datgene wat ik ben Maar wat ben ik eigenlijk? Een man in bonis? Een couponknipper? 'Een voor aanstaand parochiaanIemand voor wie het heele dorp zijn petje afneemt? O maar dat zegt alleen wat ik heb of waarvoor de menschen mij a a n zi e n maar niet wat ik werkelijk ben. Bezit en aan zien zijn beproevingen van Godswege of zeer vaak bekoringen van duivel en we reld. Laten we daar niet iets verhevens van maken. Het bijzondere, verhevene wat ik ben, is: gedoopt als katho lieke christen! Dat alleen be doelde Sint Paulus. Dat is ook voor ons de eenige titel voor zelfbewustzijn. Van een zelf bewustzijn intusschen dat in diepen ootmoed Gods genade als eenige oorzaak erkent. En ook dienovereenkomstig op treedt. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1