Nieuw Erkenning van het Italiaansche verzet Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: DE MORALITEIT IN HET LEGER Nederlandsch succes te Parijs (2aa!sle nieuws DE AANKOMST VAN LORD KILLEARN Bijeenkomst der Big four? Goering zou den bacteriënoorlog leiden Ook Britsche vliegtuigen boven Joego-Slavië? Vaïicaan antwoordt Tito GESNEUVELD IN INDONESIë DE MOEFTI NAAR LONDEN? WAAR WIL MEN HEEN? Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand, Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 27 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11013 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER? West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De MORALITEIT in het leger en in het algemeen geldt dit voor alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht is den laatsten tijd bijzonder in op spraak. Wat met name Henri de Greeve in zijn wekelijksch „Lichtbaken" er van gezegd heelt, is scherp en kras geweest. Vele autoriteiten onderschrijven dat krasse oordeel niet. Het is typisch, dat de aal moezeniers in het algemeen min der kras zijn in hun uitlatingen. Toch is de onrust in den lande bij velen niet weggenomen, en het enthousiasme voor den militairen dienst dat onmiddellijk na- de bevrijding, vooral in het vroeger bevrijde Zuiden sterk aanwezig was wordt er niet door ver hoogd. Nu het punt in kwestie ook in de Kringvergadering van de K.V.P in ons gewest jl. Zaterdag ter sprake is gekomen, kan het nuttig -zijn, er iets van te zeggen. De vergadering heeft zich, naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van Heerhugowaard, ver- eenigd met een prae-advies van het bestuur, om de aandacht van de Katholieke Tweede Kamer fractie te vestigen op de blijvende onrust, welke in het land bestaat over de moreele toestanden in het leger en aan de Fractie wordt verzocht, bij de bevoegde instan ties alles in het werk te stellen, om in dezen toestand verbetering te verkrijgen Daarmee is de zaak niet opge lost, maar van de zijde onzer ge westelijke politieke organisatie is des wege gedaan, wat op het oogenblik mogelijk is. Bovendien bleek uit de mededeeling van het Katholieke Tweede Kamerlid -Hooij, dat de Fractie op dit punt voortdurend diligent is, evenals trouwens de Regeering; de Katho lieke Minister van Oorlog „is dag en nacht met. dit probleem bezig Uit de mededeelingen van Hen ri de Greeve in het „Lichtbaken" van Zaterdag j.l. bleek bovendien, dat verschillende maatregelen van constructieven aard zijn genomen en nog gisteren, Maandagavond, heeft een aalmoezenier voor de radio verschillende hoopvol1 e din gen gezegd, waaruit tevens is ge- oleken, dat de toestand niet zoo zwart moet worden ingezien, als men tot nog toe veelal meende. Op twee feiten willen wij nu in verband met deze zaak de aan dacht vestigen. Dit is ten eerste op een uitlating van den Minister van Oorlog, in een bespreking met Kamerleden gedaan, dat het Ne- derlandsche Volk niet alleen deze schaduwzijde vgn den militairen dienst moet zien. maar ook moet denken aan onzen grooten vader- landschen plicht, die nu eenmaal niet zonder offer kan worden ver vuld, om in Indië onze taak te vervullen. Het is zeker te betreu ren, dat in dit verband het woord „dienstweigering" wel eens te on pas gevallen is. Een ander punt bewijst ten overvloede nog eens, dat nog steeds niet alle zaken door „de politiek" alleen kunnen worden opgelost. Dit is het nieuwe werk, dat op'initiatief van de Katholie ke Actie in Nederland wordt op gericht; zorg van Katholiek Ne derland voor de Katholieke Mili tairen. iDe parochiebladen hebben er uitvoerige mededeelingen over gedaan Er is „een berg van plannen om op allerlei manieren; door K.A. in het leger, door lectuur- verspreiding, door allerlei practi- sche dingen voor een goede leger- zielzorg, door militaire tehuizen enz. een eind te maken aan de droeve klacht, die de militairen in Indië eenparig als volgt onder woorden brengen: „Nederland vergeet ons"! Beter nu dan het looze meeroe- pen in het koor van klachten over de moraliteit van het leger, is het, positief meedoen met de plannen, om een machtig thuisfront te vor men, dat den Katholieken militai ren in binnen- en buitenland en in het Rijk over zee, de hulp zal bieden, waarop zij recht hebben! Het Ned. m.s. „Nigerstroom" had in Het Kanaal een aanvaring met een Fransch schip. Passagiers van den „Nigerstroom" werden door den Engelschen torpedojager „Paladin" aan boord genomen en te Southampton aan wal gebracht. IN DE VERGADERING van de politieke en territoriale commissie ter behandeling van het ontwerp vredesverdrag met Italië werd gisteren weer een Nederlandsch amendement aangenomen. De vijfde week der vredesconferentie ging in en behalve de commissie voor Italië waren ook de economi sche commissie voor den Bal kan en de algemeene militaire commissie bijeengekomen. Er waren twee Nederlandsche amendementen ingediend, le er kenning van de rol "Boor de Ita liaansche verzetsbeweging ge speeld en 2e de toevoeging, dat Italië aan Japan den oorlog heeft verklaard. Na eenige discussie trok Nederland zijn amendement met betrekking tot Japan in. Hoe wel Wisjinsky zich aanvankelijk tegen beide amendementen had verzet, voegde hij zich tenslotte bij de andere leden der groote vier, die het andere Nederland sche amendement steunden. Het amendement werd zonder tegen stemmen en een onthouding, van Joego-Slavië, aangenomen. In de economische commissie voor den Balkan stelde Beasley (Australië) voor, dat Roemenië aan Rusland herstelbetalingen Volgens de laatste gegevens daalt de werkloosheid in ons land met sprongen. Uit een internee- nngskamp in Amsterdam-Oost zijn tien N.S.B.-ers ontvlucht. De „Volkskrant" weet te melden, da't Willem Vogt dezer dagen in vrijheid zal worden gesteld, de zuiveringscommissie zou gunstig in zijn zaak beslist hebben Rus land zou een nieuwen ambassa deur in Londen benoemen, De Dakota, waarmede Lord KH- learn gisteren te Batavia aan kwam, werd boven het vliegveld tegemoet gevlogen door vijf Thun derbolts van de R.A.F. Op het vliegveld waren ter begroeting aanwezig Dr. van Mook, Generaal Spoor, vice-admiraal Pinke, lui- tenant^eneraal Mansergh, alge meen opperbevelhebber en Maeke- reth, Britsch consul-generaal te Batavia. Voorts stonden een Nederland sche eerewacht stoottroepen Ne derlandsch marinepersoneel en eenige Seaforth Hooglanders op gesteld. Er waren geen Republi- keinsche vertegenwoordigers op bet vliegveld aanwezig. zou doen uit de loopende produc tie en wel door een regelmatige toewijzing van een deel van de buitenlandsche valuta van het be talende land, verkregen door ver koop van zijn producten Molotof antwoordde den Austra- lischen afgevaardigde met de op merking, dat Australië zich meer bezorgd maakt over de Roemeen- sche belangen dan Roemenië zelf. „Het schijnt dat men beter Roe- meensche belangen kan begrijpen als men op 15.000 kilometer af stand leeft". Het voorstel van Australië zou beteekenen, aldus Molotof, dat Roemenië, afhanke lijk zou worden van dollars en ponden, met andere woorden van de Ver. Staten en Engeland. Volgens den politieken corres pondent van de Daily Mail wor den opnieuw pogingen gedaan om in den loop- van deze week een bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier te organiseeren. Op deze bijeenkomst zou de inter nationale toestand, welke sededt het begin van dë conferentie van Parijs langzaamaan verslechterd is, onder de loupe genocmen moe ten worden. Bevin zou een der gelijke bijeenkomst voorslaan. Ook Byrnes zou er thans voor voelen. Dezer dagen heeft hij melt president Truman een transatlan tisch telefoongesprek gevoerd over deze kwestie. Generaal-majoor Schreiber, die als krijgsgevangene in handen der Sovjets is, heeft voor het tribunaal te Neurenberg mede gedeeld, dat Hitler tijdens een 'conferentie van dë wehrmacht in Juli 1943 Goering „alle nood zakelijke bevoegdheden" gaf voor de leiding en voorbereiding van een bacteriënoorlog. Volgens den Londenschen cor respondent van het Joegoslavi sche persbureau Tan jug heeft een woordvoerder van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken desgevraagd verklaard', dat de Joegoslavische regeering eenigen tijd geleden een protest heeft ingediend tegen het schen den van het Joego-Slavisch grondgebied door Britsche vlieg tuigen. A NTWOORDEND op woor- den van maarschalk Tito, die in een toespraak er op aangedrongen heeft, dat de geestelijkheid in Joego-Slavië zich zou houden aan het ver vullen van haar bediening zonder zich in de politiek te mengen, schrijft de Osserva- tore Romano: „de geestelijken vragen op hun beurt aan maarschalk Tito zich te hou den aan zijn politieke functie en zij kunnen niet toestaan, dat hij zich bemoeit met den godsdienst. Niet alleen de Katholieke Kerk in Joego-Slavië, maar eveneens de afgescheiden kerk veroordeelt de vervolgingen, waaraan de geeste lijkheid blootstaat. Ook de „Quoti- diano" verwijt aan maarschalk Tito, dat hij zich mengt in gods dienstige aangelegenheden. Na de woorden van den Paus ten gunste van een rechtvaardigen vrede voor allen te hebben aangehaald, schrijft het blad: „Is er in die woorden iets, dat het Joego-Slavische volk en maarschalk Tito zou kunnen be- leedigen? Wij gelooven van niet. Slechts zij zouden tegen deze woorden in opstand kunnen ko men, die weloverwogen tegen de rechtvaardigheid ten velde willen trekken en die daardoor in de woorden van den Paus bij voor baat een veroordeeling van hun egoisme zien". De regeering maakt 'tot haar leedwezen bekend, dat in de af_ geloopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Van de koninklijke marine twee, van de koninklijke landmacht acht en van het koninklijk Ned.-Ind. leger vijf manschappen. Uit Jerusalem is het. voorals nog officieuse bericht gekomen, dat het Arabische Hooge Comité bereid' is aan de ronde tafel con ferentie over Palestina deel le nemen, mits de Moefti van Jeru salem, thans voorzitter van het comité, aan de besprekingen kan deelnemen De regeering van Irak 'heeft medegedeeld, dat deze regeering bereid is aan de besprekingen deel te nemen, mits noch Joden, noch de Ver. Staten bij de conferentie vertegenwoor digd zullen zijn. Naar Reuter verneemt zou de Engelsche re- geering niet bereid zijn de eisch van het Arabische Hooge Comi té in te willigen. Luitenant-generaal sir Alan Cunningham, le Engelsche hooge commissaris in Palestina heeft aan Jamal Hoesseini, vice-voor_ zitter van de Arabische Hooge Commissie voor Palestina, mee gedeeld. dat met het inwilligen van den eisch der Hooge Com missie. dat de Moefti van Jeru zalem de komende besprekingen over Palestina te Londen moet bijwonen „moeilijkheden"met zich meebrengt r\E WETHOUDERS-VERKIE- ZING in tal van kleine en grootere plaatsen in ons 'gewest geeft een merkwaardig en betreu renswaardig beeld te zien Eenerzijds een streven bij de Partij van den Arbeid, om in de colleges van B. en W. meer zetels op te eischen, dan waarop de sterkte van de fractie in den Raad recht geeft, anderzijds een koers, die soms bewust, soms onbewust maar ook in dit laatste geval niét minder feitelijk aanstuurt op een samengaan bij de wethou dersverkiezing. met de commu nisten. In al deze gevallen keert de P.v.d.A, zich echter bewust van de K.V.P. af. Nu schijnt het ons toe, dat het, in het algemeen belang, wensche- lijk is, op enkele vragen een ant woord te bekomen Het algemeen belang is nl. gediend met zuivere politieke verhoudingen. Met een zuivering van die verhoudingen is duidelijk een begin gemaakt, sinds de katholieke formateur dr. Beel erin geslaagd is, een kabinet tot stand te brengen, dat een voor uitstrevende politiek waarborgt en dat derhalve voornamelijk steunt op de K.V.P. en de PvdA. Deze koers kan op den duur geen stand houden, indien de P.v.d.A. door haar houding plaat selijk de K.V.P. van zich ver vreemdt Temeer niet, waar die houding mede tot gevolg heeft, dat de P.v.d.A. en de C,P,N, samen gaan. Is hier sprake van een welbe wuste tactiek? Gaat die tactiek, indien ze bestaat, van de lande lijke Partijleiding uit of alleen maar van het Gewest? Deze vra gen hebben zin, omdat er tot nog toe een overtuiging bestond, dat" ook de P.v.d.A. zich weloverwogen en overtuigend van samenwerking in welken vorm dan ook met de communisten afkeerde. Men wist tot nog toe niet beter, dan dat de Partijleiding samenwer king met de communisten, juist ook bij de wethoudersverkiezin gen, afkeurde, afraadde, onge.- wenscht achtte. Ook de vraag of op dit punt de koers van de P.v.d.A veran derd is, heeft zin, omdat de Par tijleiding van de P.v.d.A. eenige weken geleden in een circulaire richtlijnen inzake de wethouders- verkiezingen aan de afdeelingen gegeven heeft. Ons is niet bekend, wat die richtlijnen inhouden. Maar wanneer wij zien, hoe in ver scheidene plaatsen van Noordhol land de raadsfracties van de P.v.d.A. welbewust samengaan met de Communisten, dan wel op de stemmen van de Communisten speculeeren, dan schijnen ons maar twee dingen mogelijk: of de Noordhollandsche P.v.d.A.-fracties lappen die richtlijnen aan hun laars, of de richtlijnen komen overeen met de koers, die in de practijk gevolgd wordt; in dit laatste geval zou de Partijleiding een omzwaai hebben gemaakt, waarvan de wetenschap in het be lang van de zuiverheid der poli tieke verhoudingen niet tot de kringen van de P.v.d.A. beperkt mag blijven. De nieuwe Nederlandsche toeslag-postzegels met de beelte nissen van de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. De zegels zijn verkrijgbaar van half September tot 31 October en blijven geldig tot 1 Januari 1948. De netto-opbrengst van den toeslag is bestemd voor het hulpbehoevende kind en de tuberculoze- bestrijding.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1