Angst waart rond Europa Mogelijkheid van compromis verbeterd? Lidmaatschap der Ver. Naties door velen begeerd PROF. MR. A. KOELMA burgemeester van Alkmaar Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: De zending van Lord Killearn De vijftigduizendste gerepatrieerde Het probleem Triëst Voorstel aan de Vredesconferentie Kunstwerken opgespoord Een onverwachte benoeming AUSTRALIË VEEGT RUSLAND DEN MANTEL UIT Wij lafen ons niet infimid eeren Schadevergoeding van Duitschland (2aalsle nieuws Hoofdredacteur: H. N, Smits: rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p. m,m,; minimum I 4.—. Fam. ber. 20 ct p. m.m.5 in alle edities 30 ct NoordhoHandsch Dagblad t Buiten God, is 'i nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11014 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank I ORD KILLEARN is te Baa- tavia aangekomen en voerde reeds tweemaal be sprekingen met Van Mook. Hij wil ook Sjahrir ontvan gen. Volgens een Engel- schen woordvoerder is Lord Killearn gekomen, omdat de mogelijkheid van een com promisregeling van het Indi sche probleem de laatste we ken verbeterd zou zijn. De Engeische diplomaat voerde Dinsdagmorgen besprekingen met den Indonesischen on derminister van buitenland- sche zaken. Hadjoe Agoes Sa- lim. Intusscben waren eenige kilometers verder hevige ge veenten aan den gang. Het scheen een waarschuwing, bij komende compromispogingen niet^te vergeten, dat de taak allereerst bestaat in het ver zekeren van recht en veilig heid. zooals de woorden van generaal Spoor indertijd luidden in verband met de missie van Lord Killearn, waar van tusschen haakjes eenige le den van de Eerste Kamer blij kens het V.V. over het wetsont werp inzake de instelling van de Commissie Generaal veronder, slelden. dat zij geschied zou zijn op verzoek van de Nederland- sche Regeering. is het nuttig in herinnering te brengen, dat na besprekingen vanwege het kabi net Schermerhorn met de Re- geering-Attlee, in December j.l. op Chequers, Lord Inverchapeï, eerder geheeten Sir Archibald Clark Kerr, naar Indië ging, om bij dë besprekingen met de na tionalisten het Engeische aandeel te leveren in de pogingen, om tot een oplossing te komen. Enge land had daar belang bij, om dat het zijn troepen geheel wilde terugtrekken. De wensch van terugtrekking van die troepen is in een acuut stadium gekomen Engeland wil zijn 20 000 man troepen uiterlijk met Nov, te rugtrekken en ziet voor dien lijd de kwestie gaarne geregeld. Dit is echter nog niet eenvoudig. De bood'schaD van Clark Kerr had tot resultaat dat voorgesteld werd. de republiek te erkennen voor Java en voor Sumatra. Met dit laatste wilde de regeering niet accoord gaan. De conferen tie op Sint Hubertus had geen afdoende effect De partijen schenen sindsdien verder uit el kaar Ie gaan. Toen zijn de ver kiezingen gekomen. Én al kan gezegd worden, dat dë regeering- Beel de kern van de politiek van de regeeringSchermerhorn handhaaft, er is toch verschil in accenten en methodes. Boven dien -is er sindsdien de conferen tie van Malino gehouden, die de aspecten voor dë Nederlandsche souyereiniteit weer versterkte. Nog steeds echter wordt er op Java en Sumatra gevochten, nog steeds is er geen rust, nog steeds zijn er duizenden landgenooten in onveiligheid' Het schijnt, dat En geland meermalen bij de Regee ring in' Den Haag heeft aange drongen op voortzetting der on derhandelingen, doch verschil lende gebeurtenissen o.a, de be kende redevoering, waren niet geschikt, het vertrouwen in S.jahrir's gezag te versterken. Een geheel nieuw element 'is in- tusschen de voorgenomen zending van de Commissie-Generaal, welke de Eerste Kamer a.s. Vrij dag wel zal goedkeuren. Nog zal het niet gemakkelijk zijn. de partijen tot elkaar te brengen. Hoe sterk zullen de machten, die alle banden met Nederland wil len verbreken, blijken te zijn? Hoe sterk zal Nederland op zijn stuk staan om de Ri.ikseenheid te behouden? Volgens den diplomatieken re dacteur van de „Times" bestaan er thans aanwijzingen, dat „bei de partijen tot een schikking wil len .komen, en indien geduid en wederzijdsch begrip wordt ge toond. bestaat er een redelijke kans op welslagen." Wij hopen het van harte. Volkomen opti mistisch kunnen we echter nog niet zijn, als we nagaan, dat een dergelijk geluid al zoo vaak is gehoord. Toch mag de zaak ook in verband met dringende inter nationale aspecten, niet zoo heel lang meer sleepende blijven. De eerste evacué's uit Australië zijn Zondag met het m.s. Bloem fontein in Rotterdam gearriveerd. Onder hen bevond zich de vijftig duizendste gerepatrieerde, die in georganiseerd massavervoer in ons land terugkeerde. Het was de elfjarige Robbie Peters uit Den Haag, die door het hoofd van den repatrieeringsdienst, den majoor G. W. van Bockel, hartelijk wel kom werd geheeten en aan wien eenige extra versnaperingen wer den uitgereikt. Luitenant-admiraal Helfrich gaf eveneens van zijn belangstelling blijk. Aan boord bevond zich ook mevrouw Weiter, de schoondoch ter van den vroegeren minister van Koloniën, wier man door de Japanneezen wegens zijn illegale activiteit ter dood werd gebracht. Het nationale bevrijdingscomité van Venezia Julia heeft aan de Vredesconferentie te Parijs een memorandum gezonden, waarin een oplossing van het 'probleem Triëst wordt voorgesteld. Geheel Venezia Julia met inbegrip van Fiume, de eilanden Chersox en Lussino en Zara, zou een in auto nome kantons verdeelde speciale, zone vormen. Italië en Joego-Sla- vië zouden resp. het bestuur voe ren over de gemeenten, waar de meerderheid Ttaliaansch of Joego- Slavisch is. De rechten der min derheden zouden door een spe ciaal statuut worden gegaran deerd. De havens van Triëst en Fiume en de verbindingswegen hiermee zouden onder een inter nationaal bestuur komen, waarin Italië, Joego-Slavië en andere be langhebbende landen vertegen woordigd zouden zijn. Tenslotte zou het geheele gebied gedemili tariseerd en neutraal verklaard worden. Onder de door de Nazi's uit de bezette gebieden geroofde kunstschatten, zijn egp Raphaël en een Rubens ontdekt. De schil derijen werden in Beieren terug gevonden. Meer dan 15000 kunstr werken en meer dan 1.000.000 boeken werden in de Amerikaan, sche zóne aangetroffen, afkomstig uit elf verschillendë landen. De „Nigerstroom", welke tengevolge van een aanvaring met het Fransche s.s. „Ernest L. Dawson" ernstige averij opliep, in het „King George V-dok" te Southampton. (Ass. Press P.) De lidmaatschapscommissie van den Veiligheidsraad der Vereepig- de Naties heeft 'n uitv.oerig rap port gepubliceerd van haar be sprekingen inzake 9 aanvragen tot het lidmaatschap der V.N. De aanvrage ,van Zweden werd gesteund door Amerika, Engeland, China, Nederland, Brazilië, Frank rijk, Polen, Mexico en de Sovjet- Unie. De aanvrage van Transjordanië werd gesteund door Engeland en Egypte. Geen bezwaar tegen het lid maatschap van Portugal hadden: Engeland, de V.S., Frankrijk, Chi na, Brazilië, Nederland en Mexico. Polen had bezwaar en wees op de nauwe betrekkingen die Portugal met Spanje en de vroegere Duit- sche regeering heeft onderhouden. Rusland kon de aanvrage niet steunen, omdat het geen diploma tieke betrekkingen met Portugal onderhoudt. Albanië, de aanvrage van dit land vond grooten steun bij de Sovjet-Unie, die wees op de bij drage van Albanië in den strijd tegen de as-mogendheden. De aanvrage van Albanië is naar den Veiligheidsraad verwezen. Voor Mongolië vroeg China een jaar uitstel, daar het van mee ning was. dat Mongolië nog niet in staat was zijn plaats als lid van de wereldgemeenschap in te nemen. Tegen Eire (Ierland) hadden geen bezwaar: Èngeland, Ameri ka, China, Frankrijk, Mex'co, Ne derland en Brazilië. Rusland was tegen de toelating van Eire (geen diplomatieke betrekkingen). De aanvrage van IJsland en Afghanistan ondervond geen op positie. Siam's aanvrage is gesteund door V.6., Engeland, en China. De Fransche afgevaardigde had be zwaar. In een telefonische mede- deeling heeft Minister-Presi dent Beel gistermiddag te on geveer half zes aan Prof. Mr. A. Koelma bericht, dat deze benoemd was tot burgemees ter van Alkmaar. Spoediger dan iemand had verwacht is deze benoeming dus afgekomen en het onver wachte blijkt ook wel hieruit, dat het groote nieuws giste renavond nog nauwelijks be kend was, toen de brandweer 's avonds laat in vol tenue uit rukte, voorafgegaan door de Post fanfare. Prof. Mr. A. Koelma werd 25 October 1889 geboren te Wolvega, gem. Weststellingerwerf, waar 'hij ook van 1906 tot 1909 als volontair ter secretarie werkte. Daarvoor had hij in Heerenveen de H.B.S. gevolgd. Vervolgens was de nieu we burgemeester van 1909 to' 1919 te Dordrecht in verschillende ran gen ter secretarie werkzaam, waarna hij tot 1923 als Referen daris op de Haarlemsche secre arie verbleef. In 1923 volgde zijn benoeming tot Gemeente-secretaris van Alk maar, als opvolger van den heer Donath. Inmiddels deed Mr. Koel ma staatsexamen, om de studie in de rechten te kunnen volgen, waarop hij in 1934 werd benoemd tot lector in de bestuursweten schappen aan de Economische Handelshoogeschool te Rotterdam. Dit leeraarsambt vervulde de Ge meente-secretaris tot 1946, want in het begin van dit jaar werd Mr. A. Koelma benoemd tot buiten gewoon hooaleeraar in het ge- tfiWk'M DAT DE ANGST rondwaart in Europa en dat dit de schuld is van de Russische tactiek, om. zijn meening aan anderen op te' dringen, is nog weer eens openlijk gezegd en wel in een commissie vergadering van de Parijsche con ferentie. Het ging over de politieke en territoriale commissie en betrof de grensregeling van Italië. De Australische woordvoerder Hodgson wilde ter vergemakke lijking van de besprekingen, de werkzaamheden opdragen aan een enquêtecommissie. Rusland was daar, bij monde van Wisjinsky, tegen. Beasly, de andere Australi sche woordvoerder, veegde daarop den rus op een scherpe manier den mantel uit. Hij trok fel van leer tegen de Sovjetmethode, om de Russische meening aan anderen op te dringen en sprak van inti midatie, machtspolitiek en derge lijke. Wij kunnen tegenwoordig niet meer leven zonder angst, ze; hij en Europa ziet er na den oor log toch al zoo droevig uit. Wij weigeren ie erkennen, dat Rusland meer rechten heeft dan wij, zei de heer Beasly en laten ons niet m- timideeren omdat Rusland zich machtig voslt. De Australiër nam ook *de Russische aanmatiging on- VOLGENS den correspon dent van de Daily Herald te Berlijn zou hef Sovjet-Rus sische militaire bestuur in Duitschland de Vier-Mogend- heden-overeenkomst betref fende de schadevergoedingen naast zich neer gelegd hebben en thans in de Sovjet-Russi sche behoeften trachten te voorzien door een campagne voor de productie van Duit- sche consumptie-artikelen. Van gezaghebbende geallieerde zijde is verklaard, dat overweldi gend bewijsmateriaal zou wijzen op een enkele maanden geleden genomen Sovjet-Russische beslis sing om geen machinerieën meer uit de Sovjet-Russische zone v an Duitschland naar de verwoeste in- dustrie-strek.en van Sovjet-Rus land te vgrvoeren. Naar ver klaard werd, zouden de Russen een dergelijke procedure te kost baar en te oneconomisch vinden, derhanden ten aanzien van de pers. Als men, zoo verklaarde hij, den heer Wisjinsky hoort, zou men meenen, dat de communistische pers over de geheele wereld toon aangevend was. Maar.... in Australië leest niemand een com munistische krant en ik vertegen woordig het volk van Australië (dit had Wisjinsky bij een andere gelegenheid in tvVijfel getrokken.) Ik weiger om te worden aange blaft door wie dan oox en ik zal zooveel amendementen indienen als ik wil. De conferentie scheen na deze uitbarsting te z'.jn opge lucht en Beasly was het na de vergadering blijkens de aangena me conversatie al weer roerend eens met den Rus.... Over de zaak zelf werd men het tenslotte eens over een Fransch voorstel, dat in dezelfde richting ging als het Austral'sche. Volgens de Amerikaansche radio zou binnenkort een vierde atoom- bomproef plaats hebben met ex plosies boven en onder water. Het Internationale gerechtshof in Neurenberg zal waarschijnlijk omstreeks 23 September de von nissen uitspreken. Tot konink lijk commissaris bij de Ned. Bank is benoemd Prof. Mr. F. de Vries, hoogleeraar te Amsterdam. Het kabinet voor Noord-Rijnland Westfalen is door de Britten goed gekeurd. Volgens de laatste be richten is de zaak Vogt nog in onderzoek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1