Nieuw NQordhollondsch Dagblad De benoeming van Mr. Koel ma God beleedigd WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946 VERVOLG VAN PAG. 1 meente- en provinciaal recht san dezelfde hoogeschool. Van zijn hand verscheen bij N. Samsom „De Gemeentewet", be stemd in het bijzonder voor raads leden. In Juli 1942 werd de nieuwe burgemeester door de Duitschers gevangen genomen en tot Decem ber '42 in Haaren vastgehouden. In '44 werd hij opnieuw gearres teerd en via „Weteringschans" en Vught naar Sachsenhausen gezon den, alwaar hij tot de capitulatie verbleef. Onverwacht en spontaan Nadat de benoeming van den nieuwen burgemeester bij een'ge personen was doorgedrongen werd 's avonds voor de brandweer grooi alarm gemaakt om als eerste de hulde van de stad Alkmaar te brengen. Bijna niemand van de burgerij begreep, waarom dit te doen was en alleen de bewoners van de Emmastraat hadden ue vlaggen uithangen en waren aan wezig bij de serenade, gebracht door de Postharmonie en verlicht door desioortsen van de stedelijke rijwillige brandweer. Commandant J. H. Ringers bracht daarna in een kort woord de telicitatie's over namens zijn manschappen en de burgerij, waarna de nieuwe burgemeester, blijkbaar getroffen door deze o- taal-onverwachte hulde zijn dank overbracht en vooral de brand weer een riem onder het hart s ak met zijn rechistreeks tot de man nen gerichte woorden. Toen de brandweer, wedei"m voorafgegaan door de harmonie was afgemarcheerd werd burge meester Koelma door zijn naaste buren in een spontane straat-re ceptie gefeliciteerd met zijn be noeming. Bij deze avonümnüe waren aan wezig de loco-burgemeester G v. Slingerland en de wethouders "an Alkmaar. E Toen Weth. van Slingerland oij het afscheid van burgemeester van Kinschot het loco-Durgemees er- schap aam aardde, uitte hij daar bij den wensch, dat zijn inieri- maat niet lang zou duren. zijn wensch ten dien opzichte is vervuld; hij kan zijn taax, die hij sedert 15 Juni vervulde, thans overdragen aan Mr. Koelma, met wien hij vanaf 1930 reeds als wet houder heeft samengewerkt. De benoeming van Mr. Koelma zal voor de meeste ingezetenen een groote vex-rassing zijn. Wel was bekend, dat 'n kleine kring aan de candidatuur van Mr. Koel ma adhaesie be'.uigde, maar toch waren er belangrijke volksgroepen die zich meer voor andere candi- daten interesseerden. Zoo is net ons bekend, dat van de zijde van de P.v.d,A. pogingen waren on dernomen om iemand van haar richting benoemd te krijgen, de Katholieken die evenals de P.v.d.A. negen zetels in den Raad tellen heoben pogingen gedaan om een Katholiek bco-nid te krijgen en zij hadden daarbij ten candidaa' van groot formaat op het oog. Aangenomen mag o-ut worden dat de communisten, die vier raadszetels hebben en die bij hun verkiezingspropaganda het ver langen te kennen gaven, dat oij de burgemeestersbenoeming reke ning zou worden gehouden mei den uitslag van de verkiezingen, over deze benoeming niet erg em- tousiast zullen zijn. Blijven over de PvdVf met 1 ze tel en de Prot.-Christelijken mei 2 zetels, die ongetwijfeld wèl en thousiast over de benoeming van Mr. Koelma zullen zijn. Zoo beschouwd, mag geconclu deerd worden, dai deze benoeming nu niet bepaald overeenkomt met de wenschen van het overgroote deel der burgerij. Toch meenen wij, dat de Alk- maarsche bevolking Mr. Koelma met groote welwillendheid tege moet mag treden. Als burgemees- (er is hij nog een onbeschreven blad, doch wanneer straks blijkt, dat Mr. Koelma een evengoed burgemeester is als hij gedurende 23 jaar secretaris was, dan krijgt AJkmaar een uitstekend burge meester. Als secretaris trad Mr. Koelma nooit op den voorgrond; dit kwam overeen met zijn groote bescheidenheid. Als burgemeester zal hij zich meer op het forum der publieke belangstelling moeten bewegen. Hij is een goed spreker en zal daarom, waar het op repre sentatie aankomt, zeker op zijn plaats zijn. Hij is door zijn jaren lange ervaring als secretaris voorts volkomen op de hoogte van de plaatselijke toestanden en weet wat Alkmaar in de toekomst noo- dig heeft. Hoe hij als l'eider van den Raad zal voldoen, dient nog te worden afgewacht, ofschoon ook hier zijn bekendheid met per sonen en toestanden van groote beteekenis is. Dat Mr. Koelma zich voor het ambt van burgemeester beschik baar heeft gesteld, vloeit voort uit zijn liefde voor de stad Alkmaar, waarvoor hij zich reeds zoo groote verdienstenheeft verworven. Moge zijn ambtsperiode zich kenmerken door een gezonde ont wikkeling van de stad, die hem lief is en waarvan de bewoners hem ook een warm hart toedra gen, zooals o.m. bleek bij zijn te rugkeer uit het Duitsche concen tratiekamp, toen hij uit breede kringen van de burgerij blijken van belangstelling ontving. Wij wenschen daarom Mr. Koel ma gaarne van harte geluk met zijn benoeming, terwijl wij ook de stad hiermee mogen feliciteeren. Een nieuwe burgemeesters periode breekt aan voor Alkmaar; moge het er een zijn, waarvan zoowel de nieuwe burgemeester als de stad Alkmaar plezier van zal beleven. Fr O. Een belangrijke aanbesteding Ten stadhuize werd gisteren namens het bestuur van de Ver. voor Volkshuisvesting door den architect C. D. v Reijendam openbaar aanbesteed het bouwen van 23 woningen aan de Uiten- boschstraat. Er bestond van de zijde van de aannemers groote belangstelling voor deze aanbe steding, waarvoor 54 inschrijvin gen waren binnengekomen. Ingeschreven was als volgt; Th. Hoogerwerff, Ursem f 295.500; H Oppenkamp, H'lem f 294.400; J Henselmans, Limmen f 294.000 S' de Vries, Zaandam f 286.200; Jac. Tromp, Alkmaar f 285,565; H. Rijkenberg, Alkmaar f 272.500 C Henneman, Beverw f 261.000; J" G. Visser," Leeuw, f 2601000; L Schilder, Alkmaar f 258.150; Chr. Diters, Bussum f 257.650; J ter Voor, Hilversum f 257.291; J Schut, Zaandam f 256.000; Gebr. Schuijt, Egmond a.d. Hoef f 255 000; Schipper Vrugt, Arnhem f 255.000; N.V. Camer- iing, Dordrecht f 252.200; H, Koorn Zn., Alkmaar f 249.900; Jac. Schuit.' Egmond a.d. Hoef f 249.400; A Besteman,' Schoor! f 248.530; R. N oppert, Den Helder f 248.510; J. Schuit, Alkmaar f 248.500; G. Groot, Den Helder f 248 000; N. J. Schaap, Alkmaar f 247.260; Fa v d' Putten, Haar lem f 247.00Ó; Dirk Seijbel, Alk maar f 246 792; Klaver Mole naar, Koed'ijk f 246.000: V. de Vries, Haarlem f 245.200; G. Blanke, Bussum f 245 000; Fa' J. v. d Velde, Balk f' 244.960; W. Giltjes, Broek op Langendijk f 243.322; G. Kuipers, Hoogwoud' f 242.540; M. Duinmeijer, Alk maar f 242.512; Bouwbedrijf C. Waleveld, Haarlem f 242.000; C. v. Essen, Den Helder f 241.500; Fa. IJ. Kops Zonen, Hèiloo f 240.0*00; S. Kuit, Amsterdam f 239.650; P. Buis, Oudorp f 239.300; Smit's Bouwbedrijf, Beverwijk f 238.414; D. Boek'el, Schagen f 238.000; Fa. C de Geus Zonen, Broek op Langendijk f 237,440; J. Feijen, Heiloo f 237.333; Pasma, Amsterdam f 235'900; R. J. Bot. Alkmaar f 235.403; Fa, Balver Zn., Uit geest f 235352; Sehoonewil Jonker, Alkmaar f 235.000; A v. Varik, Haarlem f 233.000; T. Kuiper, Aartswoud f 232,900; Ribberink, Soest f 231.000; T Bot, Heerhugowaard f 230.000; M. Marquering, Bergen f 229.000; J, de Vries, Heemskerk f 228,000; D Langedijk, Heiloo f 226.000; Gébr Broertjes, O verveen f 221.840; T Alma, Enkhuizen f 219.600. De begrooling was f 243,500. De gunning is aangehouden. Er komt een vriend vanavond Voor een overvolle zaal, waar de mensclTen enthousiast waren om het prachtige, spel van alle acteurs en ac_ trices van 'het Amsl._Rotti Tooneel_ gezelschap, werd het Fransche stuk ,,Er komt een vriend vanavond opgevoerd. Dit tooneelstuk, thriller zoo men wil, vol sensatie, emotie en diepe be_ teetoenis; omdat het den achtergrond schildert van het leven tijdens de bezetting; van het doel der onder- grondsche strijdkrachten en van de foutieve idealen der Duitschers; heeft overal in de groote schouwbur_ gen het publiek verrast, niet in het minst, om het zuiver acteeren van de medespelenden, geen enkele uit gezonderd Eenige Maquis, verborgen in een rusthuis voor zenuwpatiëntensimu_ leeren denzelfden toestand en doen intussohen hun gevaarlijke plicht. Er komt een Gestapo-agent onder het> mom van een belangstellend genees_ heer, die de mensehen probeert te ontmaskeren en dan te arresteeren. Dit alles mislukt na veel tragiek en na eenige wrange humor. Wij willen kort, zijn in onze beoor deeling, omdat hier weinig aan toe te voegen is. Zweemt het stuk soms naar het theatrale, gaan soms ook de spelers even over de streep in het acteeren van hun rollen, toch moe ten zij allen worden geprezen om dit uiterst-moeilijk en aangrijpend spel. Wij willen geen namen noemen, omdat het er teveel zijn, die ge noemd moeten worden. Zij waren al len uitstekend, met de meeste lof voor den Gestapo_ag'ent voor zijn uiterst Jbeheersoht spel en voor den Maquis-commandant,. De serie successen, met dit tooneel. spel behaald, zal in Alkmaar weer met eenige avonden worden aange vuld. EEN BRUTAAL HEER EN EEN FLINKE DAME Dezer dagen gebeurde het op het Centraal Station te Amster dam. dat een heer bij het ver laten van den trein het onge noegen opwekte van een jonge dame, die hem er op attent maakte, dat hij haar koffertje meenam, hetgeen de man in hei lige verontwaardiging ontkende. Doch de dame liet niet af, hem te overtuigen (Jat hij abuis was. De heer scheen echter geenszins van plan het pleit gewonnen te geven, hoewel ook een derde in de coupé de dame gelijk gaf. Bij het verlaten van den trein echter hield de dame den chef op het station aan deze greep den „heer" bij den kraag en bracht hem naar het kantoor, waar de hulp der recherche werd ingeroepen. Het bleek ondertus- schen dat de bewuste heer nu zelfs drie koffers meesjouwde. Van den inhoud der koffers was hij totaal niet op de hoogte, aan gezien zijn vrouw ze ingepakt had. De recherche was zoo ver standig de dame haar rechtmatig eigendom terug te geven en den heer gevankelijk weg te voeren. Ook de andere voorwerpen zul len weer op hun plaats moeten terug keeren BONNEN AFHALEN Heden is het de beurt voor degenen wier naam met de letter W of X begint, om bonnen af te halen; morgen voor Y en Z. OPENBARE VERKOOPING In 't Gulden Vlies had gisteren ten overstaan van notaris M. C. Roos de openbare verkooping plaats van de volgende percee- len: Huis met erf, Kooltuin 11 (ver huurd voor f 10.50 p, w.) Kooper Ph. Ottink, Alkmaar^ voor f 3480. Huis en erf, Oudegracht 20 (verhuurd voor f 4 p. w.). Koo per J. v. Ammers, Alkmaar, voor f 2195 (max.pr, f 2200) Huis en erf,'le Landdwarsstr. 10 (verhuurd voor f 4,50 p, w.). Kooper J. v. Ammers voor dén maximumprijs van f 2500. Het perceel Heiligland '8 werd aangehouden, terwijl het perceel Liefdelaan 25 waarvoor niet meer dan f 480 werd geboden, niet gegund werd GEZ. BOUBER MET ORANJE HEIN IN 'T GULDEN VLIES Vrijdag 30, Zaterdag 31 Aug. en Zondag' 1 Sejpt>. komt tot slot van de serie tooneelvoorstellingen het ge-, zeischap Bouber met de Amsterdam. scihe volksschets Oranje Hein. Dit spel door Herman Bouber samenge steld is overal weer met enorm suc ces vertoond. De muzieik is van Mar_ -gie Morris en Louis Davids, terwijl de zangteksten eveneens van Louis Davids zijn. De hoofdrollen worden weer op een kostelijke manier door Aaf en Herman Bouber vervuld, terwijl de verdere medespelenden zijn: Annie Bangenaken, Dré v. Dijk Lena Kemper, Heddy Bouber, Ben Biele_Smïtt, Netty Hart, Piet Urban Bebby Roelofs, Coni Kapper, Tonny Foletta, Gonda Gijswit, Ben Minoli, Rien .Zalmstra. Regie; Hennan Bou_ ber. Kapwerk; van Volen; Décors: B'eijne en Zn.; Costumes: Firma Baikker. Oranje Hein is een lach en een traan, en wij zijn er van overtiuigd dat de bezoekers bij deze voorstel lingen echt_ouderwetsche Bouber. avonden zullen meemaken. KINDERVOORSTELLING Rood Kapje en de Wolf, het mooie verhaal voor kinderen (en misschien ook wél voor groote ren: zal Zondag 1 September in het Gulden Vlies word'en gege ven, Ieder kind zal daar weer opnieuw kunnen genieten van het mooie, dat in het boekver- haal is opgetooverd en van het spannende, dat er in te vinden is. Ook komen er vogeltjes-elfen op het tooneel en worden er schitterende dansjes uitgevoerd De opvoering begint om 2 15 uur POSTDUIVENVEREENIGING ALCMARIA VICTRIX Bto ven genoemde vereenglng hield Zondag 25 Aug. 1946 een course vart af Neufville (België) 238 K.M. Uit. slaig en tijd van aankomst als volgt: le Th. Pronk 11.1.50; 2e C. J. Pijper 11.7.31; 3e Meijer Dingerdis 11.15.12; 4e L. van Vuure ll. 17.20; 5e. N. IJp_ ma 11.24.30; 6e Vrasdon Oldenburg 11.31.00; 7e Meijer Dingerdis. 11.39.11; 8e Jb. Dingerdis il.42.50. HET W^JPEN VAN HEEMSKERK Geslaagde restauratie De tooneelzaal van het Wapen van Heemskerk heeft een be langrijke restauratie ondergaan, welke uitstekend geslaagd ge noemd mag worden. De geheele zaal is in een nieuw kleed gestoken en de prettige, frissche lichte kleur doet het uit nemend Met de moderne indirecte- en neonverlichting is een fraai ef fect bereikt, waardoor de zaal een aparte sfeer heeft verkre- fen, die niet weinig er toe zal ij dragen he t bezoek aan het Wapen van Heemskerk nog meer te veraangenamen. Ook aan het tooneel zijn eenige verbeteringen aangebracht en speciaal die opr.- het gebied der verlichting mogen met onver meld blijven. Het Reclamebureau „Redo" van den heer Balder, dat ook deze restauratie verzorgde, heeft hiermede wel eer Jn ge legd. GEMEENTERAAD De nieuwe gemeenteraad zal Woensdag 4 September a.s. des middags om 2 uur voor het eerst bijeenkomen. OPTOCHT OP KONINGINNE DAG De voorzitter van het Sportco mité „Alkmaar", de heer J. van Zoonen, verzoekt de leden der Alkmaarsche gymnastiekvereeni- gingen, van de Alkm. jeugdge meenschappen, padvinders en pad- vindsters, verkenners en gidsen, kortom alle leden van Alkmaarsche jeugdvereenigingen van 12 jaar en ouder in costuum met vlaggen en vaandels met oranje te willen komen, Zaterdagmiddag om 2,30 uur, op het Waagplein voor 't sa menstellen van een optocht ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin en de aanwe zigheid van de gasten uit Balh, die vanaf 't bordes van 't stad huis, waar zij om 3 uur door den gemeenteraad worden ontvangen, den oDtoebt zullen gadeslaan. HEILOO RAADSVERGADERING Maandagavond kwam dé nooc'gemeenteraad voor de laat. ste maai in vergadering bijeen onder voorzilterschap van den wnd burgemeester Vennik. Af wezig de heer Hopman met ken. msgeving. Aan de heeren O. Hoogvorst en Van Kesteren worc't op hun verzoek eervoi ontslag verleend als onderwij zers aan de Gemeentelijke Ulo school. Een voorstel van den heer Dekker om de hondenbe lasting voor luxe honden tot f 25 te verhoogen, wordt niet ge steund Het bedrag is bepaald op f 10.De geheele verorde ning wordt aangenomen met de stem van den heer Dekker tegen Het voorstel van B. en W. tot wijziging der woningdistributie- verordening wordt zonder stem- mng aangenomen Met algemee. ne stemmen wordt mej. C. G. KleinPoelhuis onderwijzeres te Heerhugowaard en nummer één van de nominatie tot onderwij zeres aan de O L. school be noemd. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden wor den in orde bevonden. Bij de rondvraag' vraagt de heer Kraakman het swingen bij het dansen te verbieden. Ande re gemeenten gingen hierbij voor. De burgemeester wenscht hierin geen beslissing te nemen De heer Van Engelen vindt de swing leelijk en hinderlijk doch niet slecht en wil het verbieden er'- van aan den ondernemers over laten. De heer Arts stelt den burgemeester voor. de zaak ernstig te onderzoeken, heigeen zal geschieden. De heer Kraak man vraagt, waarom de commis sie van Openbare Werken niet geraadpleegd' is" inzake het bou wen van een kleedlokaal op het gemeentelijk sportterrein Waar. om zijn de bona-fide aannemers uitgeschakeld? De heer Rus ant woordt, dat het bouwen in club. verband' voor de goedkoopte is geschied. De heer Kraakman handhaaft zijn bezwaren De heer Bronk- horst wenscht het losloopen van honden te verbieden, omdat er schade aangericht wordt in kweekerijen. vooral in bepaalde perioden. De burgemeester zal het in overweging nemen. De heer Robert klaagt over de slech- De NIEUWE SCHAGER van Zaterdag 24 Augustus jl ontziet zich niet, een ingezonden stuk op te nemen van zekeren Henk Dekker uit Nieuwe Nie- dorp over religie en godsdienst, waarin God beleedigd en ieder christenmensch diep gegriefd wordt in het heiligste, wat hem beroert. Dekker is klaarblijkelijk niet bevoegd te schrijven over de din gen, die hij aanroert. Hij schijnt een arme dwalende, die eerder ons medelijden en ons gebed verdient Maar wat ons grieft en hevig teleurstelt, dat is dat een blad als de Nieuwe Schager een dergelijk stuk, dat alle welden- kenden beleedigt, opneemt. Wij meenden, dat de N.S, een'blad was, voortgekomen uit de ille gale pers en het verzet, dat naar een nieuw Nederland streefde, op zijn minst genomen echter op een humanistisch - christelijken grondslag, die althans voor de erkenning van de grondwaarhe den van het Christendom ruimte liet. De practijk heeft ons ai meer aan het effect van deze goede bedoelingen doen twijfelen. Maar dezen keer maakt de redactie het toch ai heel bar Men is er niet mee af, een in gezonden stuk „buiten verant woordelijkheid van de redactie" op te nemen, wanneer in dat stuk verklaringen voorkomen als deze „Maatschappelijk en zede lijk zijn (bedoeld zal wel zijn: is) godsdienst een groote misluk king", En dan dit Godslaster lijke: „Want in het nieuwe reli gieuze bewustzijn is voor god (met een kleine letter, red. N.N.H.D.!) en zijn trawanten niet' veei plaats meer". Met deze citaten is het ge schrijf in de Nieuwe Schager voldoende gekenschetst. Uit naam van Christelijk voe lend en Christelijk denkend Noordholland protesteeren wij tegen de beleedigingen, God door de plaatsing van dit stuk aange daan Wij jyotesteeren ertegen, dat op deze wijze ook de heilig ste gevoelens van velen ten diep ste worden gekrenkt. Wij betreuren het diep, dat de „Nieuwe" Schager zich tot taak schijnt te gaan stellen, de kwade reputatie van de „Oude" Scha ger op het stuk van religieuze voorlichting te gaan voortzetten. En wij vragen ons af, hoelang mensehen met een christelijke overtuiging zich er nog toe zul len leenen, direct of indirect steun te verleen en aan een blad, dat op een dergelijke wijze aan de „vernieuwing" denkt mee te werken, wanneer het zoo het ware fundament van de samen leving helpt ondergraven. Ie gastoevoer. B en W. hebben zich reeds tot het gasbedrijf ge wend. Heiloo verbruikt te veel gas. Nadere berichten zuilen volgen De heer Olivier vraagl om meer lichtpunten in de gemeen te, ook al vanwege" de inbraken. Het aanlal wordt bepaald door het PEN. Burgemeester deelt ,ede. dat van de N.S. een schrij ven is ontvangen, dat niet tot afsluiten van de onbewaakte overwegen kan worden overge gaan. B. en W vinden dit zeer teleurstellend en zullen zich ot- nieuw tot de N.S. wenden. Burgemeester dankt de schei dende raadsleden, in het bijzon der de heer Keesman en gaat over tot sluiting KOEDIJK GEMEENTERAAD Wetlioudersverkiezing uitgesteld Nadat de burgemeester der ge. meente J. A. Pesman de nieuw.ge. kozen raadsleden had gelukge. wensdht met hun benoeming en hen gewezen had op hun taak, beëedigde hij hen op de gebruikelijke wijze. De ■thans beëedig'de raadsleden zijn H. Dammerschaag, G. Brammer, P. Hart, W. Kes, S. Visser; F. Riek wil en W. de Jong. Aan het cardinale punt van de agenda gekomen, n.l. de benoeming der wethouders; ble. ken vijf van de raadsleden geen ge noegen t nemen met den voorge. stelden heer P. Hart. Vooral de heer W. de Jong' weigerde de candidatuur van den heer Hart te ondersteunen. Een voorstel den burgemeester, de vergader! een kwartier te schorsen om o- erlihg in overleg te treden, werd niet. aangenomen, zoo. dat er wel niets anders op zat deze mislukte vergadering uit te stellen. Ook het laatste punt van de agenda, de vaststelling' van het vermenigvul. digmgscijfer voor de heffing van het schoolgeld; werd aangehouden tot de volgende vergadering, die ge houden zal worden op Vrijdag 30 Aug., waarop dan hopelijk de wet houders gekozen zullen worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2