Nieuuu HET BEZOEK VAN KILLEARN AAN SJAHRIR Drie landen toegelaten tot de Ver. Naties Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: V GELUKKIG LAND Op drie punten overeenstemming Griekenland vraagt uitstel 'n Handvol tarwe Vonnis voltrokken Door zelfmoord aan executie onttrokken C2aalsle nieuws De Luisfervergunningen De Tabaksdisfributie AUDIëNTIE De arrestatie van Vogt Los van de commissie-Drost- Druk gebruik van het Veto-recht Bonnen voor aardappelen Hoofdredacteur: EL N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Stgon. Abonnementsprijs i 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p. m-m.; minimum 4 Fam. ber. 20 ct p. m-m.: In alle edities 30 et Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11016 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) ♦K2200 HOORN: Draafsingel 39 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHA GEN: 'Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank 4s NEDERLAND, dat morgen den zes-en-zestigsten verjaardag van HM Koningin Wilhelmina herdenkt, mag ondanks alles een gelukkig land genoemd worden. Na den oorlog hebben ver scheidene landen ook ten aan zien van de doelmatigheid en houdbaarheid van het koning schap een crisis doorgemaakt, soms om principieele, soms meestal om opportunistische redenen. Tegen den storm van de politieke en staatsrechterlijke problemen, welke door den oor log en de politieke revoluties, die daarmede gepaard gingen, bleken de tronen in verschillen de Europeesche landen niet be stand. Voor Nederland heeft dat vraagstuk zich nooit voorgedaan. Te juister tijd hoe weinigen konden het op het eigen oogen- blik begrijpen! besloot Ko ningin Wilhelmina in de tragi sche Meidagen van 1940 uit te wijken naar Londen. Vandaar heeft zij de wettige regeering van het overweldigde land ge leid in een nationalen verzets strijd, waarvan de geschiedenis eerst later de juiste waarde en beteekenis zal vermogen te schetsen. Reeds thans staan wij daar tegenover anders dan verleden jaar, toen wij voor het eerst na langen tijd den koninklijken verjaardag weer konden her denken in een vrij land Dat worstelde echter nog in' zoo sterke mate met zijn na-oorlog- sche problemen, dat het nog geen rijp oordeel over den voorbijen tijd kon geven, al was het oor deel, dat een man als professor Schermerhorn, in Juni 1945 aan de regeering geroepen, in zijn groote radiorede over de krach tige houding van de Koningin gaf, reeds in staat, om iederen Nederlander met trots over zijn Vorstin te vervullen. Wat later in de geschriften van een man als prof. Gerbrandy over het Londensche beleid van de Ko ningin is gezegd, was al meer in staat, dig trots te doen overslaan in inniffë dankbaarheid, ook je gens God, Die in het moeilijkste tijdsgewricht, dat ons land door maakte, Koningin Wilhelmina voor ons behield als de fiere draagster van het Nederlander schap, dat stand hield in den orkaan van revolutionnair oor logsgeweld en waarnaar iedere Nederlander met vertrouwen en ontzag opkeek. Teruggekeerd in een bevrijd, hoezeer ook berooid en beroofd en zwaar geschonden land, heeft geheel Nederland zich weer ge schaard om den ongeschonden troon van zijn Vorstin, die ook DIJ DEN TERUGKEEK van Lord Killearn van zijn bezoek aan Sjahrir, is offi cieel bekend gemaakt, dat een nuttige gedachtenwisseling heeft plaats gevonden met beide partijen, welke verlan gend uitzien naar verder con tact, tot welk doel Lord Kil learn in het begin van Sep tember naar Batavia hoopt terug te keeren. Volgens het Indonesisch Repu- blikeinsche Persbureau Antara is tijdens de bespreking tusschen Lord Killearn en Sjahrir. welke een uur heeft geduurd, óp drie punten overeenstemming bereikt. Ten eerste werd Lord Kil learn bereid gevonden om met de geallieerde militaire auto riteiten overeen te komen, dat verdere militaire bewe gingen zullen ophouden. Ten tweede heeft Sjahrir zich accoord verklaard met de hervatting van de evacua tie van geallieerde krijgsge vangenen, zoo snel dit maar mogelijk is. Ten einde hiervoor de noodige maatregelen te treffen zijn een aantal offi cieren van het republikein- sche leger naar Tjirebon'ge zonden. HE SECRETARIS der Ver. Naties, Trygve Lie, heeft een telegram ontvangen van den Griekschen waarnemen- den minister van Buitcnland- sche Zaken, Stefanopoelos, waarin den Veiligheidsraad verzocht wordt de discussie over de aanklacht van de Oekraïne tegen Griekenland tien dagen uit te stellen. gebleven was het trouwe sym bool van de waarlijk nationale eenheid. Gelukkig Nederland, dat nooit eenige kwestie om zijn Koningin, laat staan om zijn monarchie ge kend heeft. Gelukkig Nederland, dat nog lang niet alle moeilijk heden van geestelijken en stof- felijken aard van na den oorlog te boven is, maar die onder lei ding van de regeering en Konin gin Wilhelmina te boven komen zal Zoo viert ons land morgen weer, ondanks bekommernis en klemmende zorgen, den verjaar dag van de Koningin, dankbaar en hartelijk meelevend met het Koninklijk Gezin, waarin nieuwe hoop voor vaderlandschen trots opbloeit. En vuriger dan ooit stijgt in onze kerken Zondag in vrome traditie het aloude „Te Deum Laudamus" op als een bijzondere dank voor alles, wat wij ons bij dezen verjaardag weer sterker dan ooit herinneren van al wat Koningin Wilhelmina in de zwa re jaren van de bezetting voor het lieve vaderland heeft gedaan. Die dank vereenigt zich met de nationale kreet, die duizend voudig in heel het land morgen zal weerklinken: Leve de Konin gin! God zegene Haar en ons dierbaar Vaderland! Ten derde verklaarde Sjah rir zich bereid verdere orders uit te vaardigen ten einde te bewerkstelligen, dat de be langen van de Britsch-Indiërs en de Chineezen verder zul len worden beschermd. Lord Killearn is ontvangen door vice-president Mohammed Hatta, minister-president Soetan Sjahrir en andere republikeinsche ambte naren. President Soekarno, die nog in Oost-Java vertoeft, was niet aanwezig. De woordvoerder van het ge zelschap ^an Lord Killearn heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers .verklaard, dat de Britten slechts als intermediair aan de besprekingen zullen deelnemen, zoodat de volledige verantwoor delijkheid door de Indonesiërs en de Nederlanders zelve gedragen moet worden. Dezer dagen werd in Adrian, Michigan U.S.A., een oogstfeest gevierd, waarbij <fe geheele oogst ter beschikking werd ge steld van dë hongerende bevolking der wereld. De verbouw van deze tarwe is op een origineele wijze ge schied. Zes jaar geleden opperde nl Dominee Clif ton J. Robinson het idee om een handvol graan te bewerken en de opbrengst gecTurende zes jaar opnieuw te zaaien, zulks naar aan leiding van den Bijbeltekst die zegt: „Voorwaar, voor waar Ik zeg u: indien het tarwegraan niet in de aarde valt en sterft, zoo blijft het alleen; maar indien het sterft, zoo brengt het dui zendvoudige vrucht voort" Als resultaat van deze gedachte konden thans 266 farmers een hoeveelheid van 100.000 bushels graan overzee zenden INE Procureur-fiscaal bfj het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem deelt mede, dat gis teren, 29 Augustus, des voor middags om 6 uur in de ge meente Arnhem door den ko gel is ten uitvoer gelegd het doodvonnis, uitgesproken ten aanzien van J. E. Feenstra, gewezen gewestelijk comman dant der marechaussee te Arnhem. De procureur-fiscaal mr. J. W: M. des Tombe, en advocaat-fiscaal jhr. mr. W: J. A. Serraris, woonden de executie bij. Feenstra liet zich begeleiden door een geeste lijke. Namens den Minister van Justitie wordt bekend ge maakt, dat J. C. Moolenijzer, wiens gratieverzoek was af gewezen, zich door zelfmoord aan de executie heeft ont trokken. Tijdens Haar bezoek aan Drente heeft H.M. de Koningin te Assen een aantal onderscheidingen uitgereikt wegens de bui tengewone verdiensten tijdens de eerste oorlogsdagen en ge durende den bezettingstijd. Z.K.H. Prins Bernhard en vele hooge autoriteiten, g.w. generaal Kruis, woonden de plechtig heid bij. (Anefo P.) Lord Killearn is weer naar Sin gapore vertrokken. Het hoofd van het Joego-Slavische Scheep vaartbureau is door de Amerika nen. bij de Oostenrjjksche giens gearresteerd. Naar de PTT mededeelt moe. ten radio-lu'stervergunningen met dë serieletter D in het tijd vak van 5 t/m 16 September a.s op een postinriehting (geen post. agentschap) worden omgewisseld. Vrijdagavond 30 Augustus te 19,15 uür zal over den zender Hilversum IX een vraaggesprek worden uitgezonden met den heer A. Polak, d'recteur van het Rijksbureau voor labak en ta. baksproducten over de tabaks distributie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 4 Sept. géén audiëntie verleenen. VAN bevoegde zijde wordt, ter voorkoming van ver dere misverstanden, medege deeld, dat de inhechtenisne ming van den heer W. Vogt door den procureur-fiscaal bü het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, geheel los staat van de behandeling van de zaak-Vogt door de zuiverings commissie-Drost e.a. Deze commissie werd door den minister van Onderwijs, Kunstpn en Wetenschappen ingesteld om hem van advies te dienen bij zijn beslissing of de heer Vogt in de toekomst een functie zal kunnen bekleeden in het radiobestel. Het advies der commissie-Drost is thans door den Minister ont vangen. De Minister zal spoedig een beslissing rihar aanleiding van dit advies nemen. In de vergadering van de Vei ligheidsraad werd gisteren uit voerig gedebatteerd over de acht aanvragen voor het lidmaatschap der Vereenigde Naties. Gromyko verzette zich tegen toelating van Transjordanië, Eire en Portugal, omdat de Sowjet-Unie geen di plomatieke betrekkingen met deze landen onderhoudt. Johnson (Ver. Staten) haalde uit de verklaring van Potsdam het besluit van Engeland, Rusland en de Ver. Staten aan om de toelating van alle neutrale landen behalve Span je te steunen. Dit vergelij kende met de Russische ver klaringen van vandaag, aldus Johnson, kunnen de leden van den Raad zelf hun conclu sies trekken. Gromyko antwoordde, dat John son de verklaring van Potsdam verkeerd interpreteerde en dat de Veiligheidsraad elke aanvrage op de merites moest beoordeelen. Na een lange verwarde discus sie over de procedure ging men tot stemming over betreffende de toe lating tot het lidmaatschap. Deze stemming had de vol gende resultaten: Albanië: verzoek om toelating als lid van de organisatie der V.N. verworpen met 3 tegen 5 stem men. Tegen stemden: Engeland en de V.S. (veto) en Nederland. Mongolië: verworpen met 3 tegen 6 stemmen. Engeland en de V.S. spraken namelijk hun veto uit. T'-ansjordanië: verworpen met 2 tegen 8 stemmen. Polen stemde tegen, Sovjet-Rusland sprak zijn veto uit. Eire: verworpen met 1 tegen 9 stemmen (veto van Sovjet-Rus land). Portugal: verworpen met 2 te gen 8 stemmen (Polen tegen, veto van Sovjet-Rusland). Het verzoek om toelating van Zweden, IJsland en Afghanistan werd ingewilligd met 10 stemmen voor en één onthouding in alie drie gevallen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor de week van 1 t.e.m. 7 September bon „509 aardappelen" is aangewezen voor het koopen van drie kilogram aardappelen en bon „009 aardap pelen" voor het koopen van één kilogram aardappelen. Gedurende het tijdvak van 1 14 September geeft voorts bon „B 15 reserve" recht op twee kilogr. aardappelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1