ONZE BESCHAVING ALUMINIUM AUTOBUSSEN OP KOMST Nederlandsche eisch aan Italië 4 Nieuw NQordhollondsch Dagblad Belangrijk fundament van Volksbestaan Binnenlandsch nieuws In November meer gedistilleerd FATHER VAN HEININGEN f Vliegtuigervaring bij bussenbouw De Sultan van Pontianak in ons land Varkenshandel en Overheid Groote Vier vergaderen Eenvoudiger behandeling van amendementen Commissie voor Finland verbetert record Engelsche stedenbouw kundigen in ons land Hof van onderzoek in Frankrijk Het bezoek van Baden Powell Lady Geen mondorgeltjes Middeleeuwsche wereldkaart Bevin over de Italiaansche koloniën DE ZEVEN WERELD WONDEREN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1946 Te Nijmegen werd Woensdag een driedaagsch congres ge opend door het Nationaal In stituut georganiseerd ter be studeering van de toekomst der Nederlandsche beschaving. In de aula der Universiteit wa ren een groot aantal personen vereenigd onder wie vele uit uni versitaire kringen en een aantal Belgische gasten. De gastheer van het congres, de Rector Magnificus der R.K. Universiteit, Prof. Dr, J, Cornelissen sprak een begroetings_ woord waarin hij vooral Z.K.H~ Prins Bernhard welkom heette en de nadruk iegde op verdieping van het nationale bewustzijn en versterking van de gemeenschaps zin, waarop het streven van het congres gericht moet zijn. Prof. Cornelissen klaagde over de ach terstelling van het Oosten door het Westen en waarschuwde er voor dat de materieele achterstel ling van sommige streken des lands fatale gevolgen zal hebben. Hij hoopte dal 't congres verbete ring zou brtngen. Rede Prins Bernhard Z. K. H. Prins Bernhard, in zijn functie van voorzitter van het Nationaal Instituut, hield de officieele openingsrede waarin hij gewaagde van het feit dat on danks belemmeringen, de vrijheid van het geestesleven zich kon om wikkelen. Wij moeten ons thans bezinnen op onze cultureele taak in den na-óorlogschen wereld. Een zekere ordening is daarbij onmis baar en ondanks principiëele ver schillen kan er overeenstemming worden bereikt en richtlijnen worden vastgesteld langs welke dit congres zal kunnen komen tot het geestelijk herstel van ons land. Levensverdieping nood zakelijk Prof. Dr. J. Waterink bracht dank aan Prins Bernhard voor zijn tegenwoordigheid en zijn stimu- leerende woorden waarna hij ver klaarde dat indien de Nederland- sche beschaving en cultuur iets willen gaan beteekenen in ons volksbestaan de menschen anders moeten worden; levensverdieping beteekent verrijking der cultuur en het levend houden van onze nationale beschaving. In de ochtendzitting werden re feraten besproken over de Neder- landsche cultuur tijdens de Fran- sche tijd en de Duitsche bezetting. Voor de Nederlandsche Rij school is te Dublin 'n vijftal paar den aangekocht. Te Utrecht wordt 4 Sept. een cursus „leeraar in 't kruideniersbedrijf" geopend. Zwitsersche industrieelen en zakenlieden zullen van 9 tot 12 September een bezoek aan ons land brengen teneinde zich een beeld te vormen van industrie- en zakenleven. Amsterdam, en Rotterdam gaan op 9 September eikaars havens bezichtigen. Ge zelschappen uit beide steden zul len door de resp. gemeentebestu ren worden ontvangen. Een Amerikaansch studentenkoor komt in 1947 naar Amsterdam. De beruchte auto-dump in Deelen staat thans onder be waking der Rijkspolitie. Om diefstal te voorkomen, heeft men, behalve prikkeldraad versperringen een met 2000 volt geladen electrïsche draad aangebracht. Waarschuwings borden duiden op deze „doo- delijke" versperring. Het was een fout de histo rische beschouwingen te be perken tot de zestiende en volgende eeuwen daar de cul tuur der vijftien eerste eeu wen de grondslagen onzer be schaving hebben gelegd. Juist de godsdienst dier tijden heeft een groot aandeel in onze cul tuur gebad. Dit wordt toegegeven doch men vestigde er de aandacht op dat in dién tijd ons volk een zwak na tionaal bewustzijn koesterde. Het Calvinisme is van belang geweest voor de maatschappelijke samenleving en het nationaal be wustzijn doch is practisch zonder invloed geweest op kunsten en heeft moeilijk zijn houding t.o.v. de wetenschappen kunnen bepa len. Liberalisme en Socialisme heb ben de invloed van het Christen dom in de 19de eeuw en 20ste eeuw beperkt. Protestanten en Katholieken handhaafden in deze tijden de na tionale cultuur. Het modern Hu manisme dat meent een eenheids cultuur te kunnen bewerkstelligen doch daarin niet kan slagen werd nog besproken waarna de eerste dag van dit belangrijke congres werd gesloten. Tengevolge van de verbetering van de gron'dstoffenposit'e, die te danken is aan de ie verwach. ten opbrengst aan melasse een afvalproduct der suikerindustrie uit den nieuwen suikerbieten- oogsi. zal het mogelijk zijn het rantsoeneeringspercentage van gedistilleerd te verhoogen. Met 'nganig van 1 November a.s. zal het percentage, dat thans de helft van den omzet van 1939 b.edraagt van 50 op 75 worden gebracht. De export van gedistilleerd, waarvan de ontwikkeling gaat in de richting vani de voor.oorlog- sche verhoudingen, verloopt zeer bevredigend. De door de over heid voor export aangewezen hoeveelheid zal in haar geheel worden gexporteerd, hetgeen een belangrijke dev'ezenwinst ver. schaft. Father J. van Heiningen, thans algemeen procurator van de St. Josephs Missie congregatie van Mill Hill is op tragische wijze om het le_ ven gekomen bij een ver. keersongeluk op den Rond weg bij Roosendaal. In den stroomenden regen werd Father Van Heiningen, d'e op de motorfiets vanuit de richting Breda naar Roosendaal reed, gisterenavond door de lichten van een vrachtauto verblind, waardoor hij een verkeersboom die een opengebroken stuk weg afsloot, te laat zag. Toen hij dan op het laatste moment het ob stakel wilde ontwijken werd hij door de vrachtauto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij werd onmiddellijk van de laatste H.H. Sacramenten voorzien en naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal vervoerd', waar hij kort na aankomst overleed. Father Van Heiningen, die in 1924 tot priester was gewijd, is leeraar geweest aan het Mill Hill Studiehuis te Tilburg, later was hij 6 jaar directeur van het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn en in 1937 werd hij tot algemeen procurator van de congregatie benoemd'. Hij zou zeer binnen kort naar de missie op de Philip- pijnen vertrekken. dij de afd. vliegtuig bouw van de Kon. Maat schappij „De Schelde" zijn thans in opdracht van de Ned. Spoorwegen 130 alumi nium autobussen in aanbouw, waarvan de eerste vijf bin nenkort gereed zullen komen. Dit zijn de eerste geheel van licht metaal vervaardigde autobussen in Nederland en de constructie is geheel geba seerd op ervaringen, die deze maatschappij in den vliegtuig bouw heeft opgedaan. De N.S. bestelden onlangs bij een Zwitsersche firma een aan tal autobussen, waarbij bleek, dat de Zwitsers in tegenstelling tot de geheel-stalen bussen, die men normaal gebruikt een alumi nium geraamte toepasten, afge dekt met aluminium platen De N.S. stelden zich in verbinding met „De Schelde", die zich niet alleen in staat verklaarde vol gens hetzelfde procédé te bouwen, doch die tevens door haar groote ervaring bij het bouwen van Dor- nier vliegtuigen capabel bieek een zgn. zelfdragende bus te vervaar digen. Deze bus mist het geraam te, daar de beplating de dragende taak hiervan overneemt, hetgeen dus op een nog grootere gewichts besparing neerkomt De bussen worden voorloopig nog gebouwd op Bedford vracht auto chassis, omdat speciale bus- chassis nog niet verkregen kun nen worden hierin komt echter spoedig verandering. Momenteel heeft de fabriek een capaciteit van 21 bussen per maand, doch men verwacht dit aantal binnenkort door toepassing van vervaardiging belangrijk te kunnen uitbreiden aan den loopenden band. Belangrijke voordeelen. De lichtmetalen zelfdragende bus biedt talrijke voordeelen bo ven die van andere types. Terwijl zij plaats biedt aan 30 passagiers, heeft zij een gewicht van 1325 kg, hetgeen 700 kg minder is dan de niet-zelfdragende Zwitsersche en 900 kg minder dan de gewone stalen bus. Het betalend gewicht bedraagt resp. percentsgewijs 4214 37% en voor de stalen bus slechts 33 procent van het totaal gewicht. Een ander voordeel blijkt uit het feit, dat een autobus gemid deld 18 uur per dag rijdt, waar van zij 5 uur stilstaat. Van de overblijvende 13 uur is zij meer dan de helft bezig te versnellen of te vertragen, hetgeen bij de Nederlandsche zelfdragende alu minium bus aanmerkelijk minder is. De lichte Scheldebus is slechts een derde deel van die 13 uur be zig vaart te verhoogen of te ver- mindesen. De „Schelde" streeft ernaar om in de toekomst zelfs geheel chas- sislooze bussen te vervaardigen, zooals reeds in de U.S.A. worden fefabriceerd. De afzetmogelijkhe- en zijn bijzonder gunstig. Neder land heeft dringend 7000 bussen noodig, die bovendien om de acht jaar vernieuwd moeten worden. En men dient de exportmogelijk heden van deze nieuwe vinding niet te onderschatten! Het is te verwachten, dat de bussen van dit type binnen kor ten tijd den weg zullen veroveren, omdat zij in elk opzicht efficiën ter zijn dan stalen bussen, terwijl zij ook bij eventueele aanrij dingen niet minder sterk blij ken te zijn dan deze. Woensdagavond zijn Z. H". Sjarif Hamid Alkadrie;; sultan van Pontia» nak en de heer Soekawati; een der Balineesche afgevaardigden op de conferentie van Malino, per Sky_ master op Schiphol gearriveerd. Aan een redacteur van het A.N.P. deelde de sultan mede, dat het doel van zijn reis is het kennisnemen van den po_ litteken toestand hier te lande en het inlichten van de Indische regee_ ring hieromtrent, de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk voor te lichten over den toestand in Indië,' in het bijzonder over de con ferentie van Malino en tenslotte om hier te lande aan te dringen op gTooter hulp aan Indië; in het bij zonder op het gebied van hygiëne en onderwijs. De reis van de 1 heer Soe kawati heeft hetzelfde doel. Het bedrijfschap voor vee en vieesch is met ingang van 26 Augustus j.l. overgegaan tot herinvoering' der aanlioopvergunningen en vervrerbe_ wijzen voor biggen. Deze controle maatregel is eenvoudig, in werke_ lijikheid beteekent 2ij den terugkeer van omvangrijke administratieve be slommeringen. De ervaring heeft uitgewezen dat aankoopvergunoin- gen en vervoerbewijzen povere hulp middelen bij de bestrijding van de clandestiene slachting zijn, omdat de zwartslachters deze bescheiden ook gebruiken om hun zwarte lading te dekken. Op grond van deze overwe gingen heeft het bestuur der onder vakgroep "groothandel in varkens" met klem geadviseerd tot dezen maatregel niet over te gaan, maar den handel in biggen vrij ie laten- De vergadering van de mi_ nisiers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier ie Parijs kenmerkte zich door kalmte en zakelijkheid. De ministers besloten alle arti kelen van de ontwerp.vre- desverdragen. waarover zij overeenstemming hadden be- re'kt, te zullen verdedigen. Men besprak ook een mogelijk uitstel van de bijeenkomst der algemeene vergadering der Ver. eenigde Naties Hierover werd evenwel geen overeenkomst be. reikt. Byrnes en Bevin waren tegen uitstel, doch Molotpf was van meen'ng, dat de kleine lan. den niet genoeg vertegenwoor digers hadden voor beide ver. gaderin'gen Besloten werd over te gaan tot een eenvoudiger wijze van behandelen van amen dementen op de Vredesconferen. tie. De verschillende amende menten zullen door de plaats, vervangers der ministers wor gden besludeerd teneinde uit te maken of een amendement even. tueel steun van de Groote V'er verdient. Eventueele meenings- verschillen zullen op informeele bijeenkomsten van dgn Raad van Ministers worden opgelost. Tijdens het debat in de com missie voor het verdrag met Italië heeft de voorzitter be kend gemaakt, dat België en Nederland een eisch tot her stelbetalingen tegen Italië hebben ingediend. Een goed voorteeken voor het verdere verloop van de Conferen tie van Parijs was de zitting van de politieke commissie voor het verdrag met Finland, waarbij alle records van de conferentie werden gebroken door dat elf van de 56 artikelen van dat verdrag werden aangenomen, zonder discussie. Er zat minder gang in het werk van de politieke commissie voor Italië, die een amendement van Australië verwierp, waarbij een sub-commissie zou worden inge steld om te beslissen of het pla teau van de Mont Cenis aan Frankrijk of Italië zou behooren. De economische commissie voor den Balkan kon niet tot een be slissing komen over een amende ment van Zuid-Afrika, waarbij er bij de Roemeensche regeering op werd aangedrongen redelijks prij. zen te betalen voor de goederen, die haar als herstelbetalingen wer den geleverd. Het amendement werd ondersteund door Engeland en de Vereenigde Staten, doch bestreden door de Sowjet-Vnie, de Oekraine en Joegoslavië. Engelsche stedenbouwkundi gen zullen van 12 tot 17 Septem ber een studiereis door ons land maken, als gasten van de Ned, Vereeniging van Stedenbouw kundigen en het Ministerie van Openbare Werken en Wederop bouw. Amsterdam, Rotterdam, Nijmegen, Arnhem, Middelburg en Den Haag zullen bezoek van dit gezelschap ontvangen De Franscbe nationale verga dering heeft eenstemming beslo ten een Hof van onderzoek in het leven te roepen, dat tot taak heeft een ondëïeoek in te stellen naar de politieke en militaire ge. beurtenissen! in Frankrijk van het moment van Hitler's opkomst in 1933 tot het eind van den oor. log in 1945. Tijdens het bezoek van Lady Baden Powell aan ons land zal zij dë volgende steden bezoeken: Amsterdam, Utrecht, Groningen, Arnhem, Eindhoven, Dordrecht Rotterdam en Den Haag. Voorts zal zij een bezoek brengen aan Zeeland'. Er heerscht in Nederland een groote vraag naar mondharmo nica's en dientengevolge is er nergens zoo'n populair inslru. mentje te krijgen Een importeur wendde zich tot de Regeerin'g voor dev'ezen; de mondorgeltjes moeten tegenwoordig uit Ameri ka kohier- Maar dé regeering heeft het verzoek afgewezen, omdat mond harmonica's niet als een urgent artikel worden beschouwd. Zij, die dus nog een vooroorlagsch exemplaar bezitten, moeten er dus zuinig op zijn) Cfnder de manuscripten van een Russische staatsbibliotheek werd een middeleeuwsche we reldkaart ontdekt.. De kaart wordt toegeschreven aan dén Romeinschen geleerde en phi- losoof Ambrosius Theodosius Macrobius. Antonini, voorzitter van den Ita liaans chArnerikaansclhen Art) e ids raad, heeft in een interview met Ansa, het Italiaansch persbureau, verklaard; dat Bevin hem te Parijs heeft medegedeeld dat, wanneer Italië afstand doet van zijn koloniën; dit nog niet beteekent dat een recht matig aandeel in het bestuur dezer koloniën aan Italië zou worden ont zegd". B'evin had echter verklaard dat het niet mogelijk is over het lot van deze gebieden te beslissen, in dien Italië niet afziet van de souve. reiniteit hierover. Meesterwerken der oudheid In de oudheid kende men zeven wereldwonderen. In de eerste plaats de pyramiden van Egypte, die we allen kennen van foto's en beschrij vingen. Verder de hangende tuinen van Babyion, Eet Mausolaeum te Idalicarnassus en de tempel van Diana te Efeze. Voorts waren daa« nog de Kolos van Rhodos, hei beeld van Zeus door Phidias en tenslotte de pharus ol vuurtoren van Alexandrië. Het waren mee6ter« werken die terecht beroemd waren, Tegenwoordig kennen we ook nog meesterwerken die befaamd zijn. Bijvoorbeeld de drie onover* troffen melanges van de Gruyter's koffieRood, Blauw en Oranje tnerk. Meesterstukjes van vakman schap. Door ervaren specialisten samengesteld en gebrand. De lucht dichte koffiesilo's van De Gruyter beschermen het aroma en verzeke ren U daardoor het puur genot van deze edele drank. De Gruyter's koffie een wonder van geur en gmaak. 4 (Advertentie)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4