Nieutu Als ik kon, deed ik het weer ten? n dak ganzen :hen Old. list jgowaard E-B AL li» Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: HESS: 't Laatste woord in Neurenberg De Fransche socialisten Correspondentie met militairen in indië Eerste verkiezingen in Saksen Voor exegese-studie naar Rome KONING HEEFT DE BESTE TROEVEN Zelfs in de republikeinsche districten (2aalsle nieuws Anti-Amerikaansche spionnage-groep ontdek? De extra snoepbon AFSCHUWELIJK MIS- DRIJFTE ROGZENDAAL Zijn oudste dochter vermoord 3TUS 1946 FREAU Ijkheden klijks in ;enomen slke in- |)ied van :osteloos I jonge loop- foederij, dan Izelf de ras te U betalen leg f 9.—, '45 in vollen pware volw. Iet de 20 st. et geh. land Lucht- roepsper- |e dienst- fMAKER fchool als: topleiding Idigs'e op neldings- l zieh Marine Ihoutsche- het rs Bureau pnel ERG al stemming genieten. Be dansvloer lorden door iORKEST. rijwielstalling jLIGE BAL denkt dit ook ;en brand- en roes de laat- kerd bedrag, fsschaderege- edels was de d. teL 3. 022. Stompetoren dags In de tot half één, nderdags te AN DAT? jen Lden aan: ZEIST Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentte-prDs: per editie 413 et. >p. m.m.; minlminn 1 2.50; ln alle edities 26 et. p. m.nu; minimum 4. Fam. ber. 20 et p. m.m.; ln alle edities 30 et Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11017 ALKMAARLangestraat 42A tel, 2046 (adm.): 2047 (redactie) 2200 HOORN: DraaMngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN jHELDEH West straat bO: tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank ■V GESCHENKEN Twee radio-eedevoerin gen op Koninginnedag heb ben aan het Nederlandsche Volk gevraagd, Koningin en Vaderland ter gelegenheid van H. M.'s ver. jaardag een geschenk van meer geestelijken aard, aan te bieden. Het was ten eerste de president van de Tweede Kamer, mi. J. R- H van Schaik, die om zulk een geschenk vroeg: een van waar lijk algemeen karakter. Nu er -in menig opzicht in ons vaderland nog bittere nood heerscht, door gebrek aan aller eerste levensbehoeften, moeten wij ons tot het uiterste inspannen, om uit de ruïnes zoo ,sndl moge lijk het nieuwe leven te doen op rijzen. Wij hebbep dit grootendeels in eigen hand: en wel door mid del van ingespannen doelmatigen en productleven arbeid. Nog bewuster dan tot nu toe moeten fcwij al onzen tijd en al onze vlijt en al onze zorg geven aan onzen dagelijkschen arbeid.; Man voor man en vrouw voor, vrouw moeten wij onze nuttige arbeidsprestatie steeds hooger we ten op te voeren. Een zoo 'recht vaardig mogelijke verdeeling van de vruchten van onzen arbeid over de gansche bevolking worde het symbool van ons gemeen schappelijk streven. Dit zal een geschenk zijn, dat in zijn duurzaamheid een eerbied wekkend getuigenis zal afleggen van de liefde van ons volk voor zijn vaderland en van de wanne genegenheid voor de Koningin: „het zal den nationalen vooruit gang sterk beïnvloeden". Van harte onderschrijven wij deze aansporing van president van Schaik en wij doen dat eveneens' de gedachte van de tweede rede voering, waarop wij doelden, al is die van geheel anderen aard: de Minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen, Mr. Jonkman, vroeg als geschenk van het Nederland sche Volk voor H. M.: „onze be reidheid, Haar boodschap van den 7èn December 1942 te gehoor zamen en, met Gods hulp, te ver. vullen. Er op wijzend, dat zoowel wie den geest van Malino aanvaarden.^ als wie de Indonesische republiek' aanhangen, zijn in groote meer derheid bereid tot verdere innige samenwerking in een vernieuwd verbond. Maar vele Indonesiërs zien hun strijd van thans als een strijd tegen Nederlandsche over- heersching. Ter oplossing van dit conflict heeft de Koningin 7 December '42 den weg gewezen: omzetting van de oude rijkseenheid in een bond van gelijkwaardige staten, vrij willig vereenigd. Het is, zoo zei Minister Jonkman verder, ons recht en onze plicht naar zoodani. ge oplossing te streven, „mits wij bereid zijn het belang der andere deelgenooten naast het onze ge lijkelijk te dienen". Het gaat er dus om, dat ons volk de boodschap van 7 December '42 beter leert verstaan. Daarom had den wij er in ons nummer van Vrijdag j.l. een beschouwing aan gewijd. De quinte-essence van dat betoog was .feitelijk ook, hoe de Regeering thans de erkenning van de Republiek ziet: als instrument, waardoor de uiting van den vrijen wil der Indonesische Volkeren tot ons komt. De minister had daarover te vo_ ren op een andere plaats, n.l. bij het jongste debat in de Eerste Ka-^ mer, iets gezegd, dat grootendeels^ aan ons verlangen voldoet en tot geruststelling stemt: inderdaad volg ook uit de rede van de Ko ningin, en uit het standpunt van de regeering, dat ook het, nog niet altijd begrepen, standpunt van de meerderheid der Volksvertegen woordiging is, n.l. dat het recht van zelfbeschikking geen zin zou hebben zonder erkenning van de mogelijkheid van afscheiding, maar: daarbij dienen enkele voor. waarden te worden vervuld. Het betreft hier juist het punt, dat wij in ons artikel van Vrijdag uitdrukkelijk aanvoerden. Welnu, de minister zei in de Eerste Ka mer Vrijdagavond: De zelfbeschik-, king moet-tot stand komen door' organen, die als vertegenwoordi ging van hét Indonesische volk kunnen worden beschouwd. Een Vrijdag werden de laatste pleidooien te Neurenberg ge houden. Goering beweerde nog eens, dat de Nazi's den oorlog niet gewild hadden Hij zelf zou nooit bevelen tot moord of mis handeling hebben gegeven. De vernedering van Duitschland noemde hij groot onrecht. -Hess zag -zelfs met genoegen op zijn daaen terug en betreurde zijn handelwijze -niet. Integen deel, hij zou opnieuw zoo hande len al wist hij ook dat hij zijn leven zou verbeuren. Von Neurath's leven was „ge wijd geweest aan den vrede Zoo goed als alle beschuldig den weigerden schuld te erken nen. Keitel wilde wel een zekere verantwoordelijkheid aanvaar den. Frank was eigenlijk degene die ruiterlijk schuld erkende en, ook de oorzaak .van ,al het onheil aangaf: de verwijdering van God.- De Fransche aanklager wees op de massale misdaden door SS en dergelijke organisaties begaan Op 23 September zullen de vonnissen geveld worden. Men overweegt eventueele 'terecht stellingen door de pers te laten bijwonen. Het congres der Fransche socialisten had verleden week een uitspraak gedaan tegen de gematigde politiek van de leiding. Daardoor sprak een groote meerderheid zich uit voor een ruk naar links, in communistische richting en yorder weg van de M.R.P. Blijkbaar is men later van de consequenties van deze uit spraak geschrokken, want men heeft nog eens uitvoerig over een en ander gesproken en dertien uur gedokterd aan een resolutie, die practisch op de aanvankelijke beslissing terug komt en nu naar buiten al thans de eenheid weer hand haaft. De resolutie, die een compromis beteekent tusschen den linker- en den rechter vleugel. is tenslotte met alge- meene stemmen aangenomen. Nog steeds heeft vertraging van distributie der in Indië ont vangen poststukken plaats ten gevolge van onjuiste of ondui delijke adresseering. Men dient er goéde nota van te nemen, dat voor correspon dentie gericht aan militair per soneel behoorende tot de Kon. Landmacht en het Koninklijk Ned. Indische. Leger in Neder- landseh Indië de navolgende adresseering moet worden ge bruikt: naam, voorletters, rang, legernummer, onderdeel veld postkantoor Batavia vrije volksuitspraak moet gewaar, borgd'zijn. In den overgangstijd verlangt de Regeering, dat vóór de beslissing valt, door „de overzijde" Indonesië dus de gemeen schappelijke belangen zullen wor den erkend en behartigd en als duurzaam zullen worden gezien- Dit is een belangrijke verkla ring, die het aan breedere kringen van ons volk mogelijk zal maken, aan den wensch.van den Minister te voldoen, n.l.' om, mede als ge. schenk aan Vaderland en Konin gin, „de Koninklijke boodschap van 7 December 1942 te gehoor zamen en, met Gods hulp, te ver vullen." Gisteren zijn in Saksen voor het eerst sinds 1933 verkiezin gen gehouden. Saksen ligt in de Russische zone en een So cialistische Eenheidspartij met sterken communistischen in vloed is dan ook favoriet. Zij geniet ook allerlei voorrech ten. De algemeens verwachting is een overwinning voor die partij. Naast deze zijn slechts twee partijen toegelaten, n.l. de christelijke democraten en de liberale democraten. Van morgen om twee uur waren de volgende resultaten be kend: Social. Eenheidspartij 205.686, christ. democraten 123,639, liberale democraten 122.847. Met groote eneraie is men be zig aan het c^iruimingswerk in de beroemde abdij van Monte Cassino, welke tenge volge van de oorlogshande lingen ernstig werd getroffen. De weleerw Heer W. Tamis. kapelaan te Voorhout, is door Z. Hoogw. Excellentie den Bisschop van Haarlem aangewezen voor studie in de Exegese te Rome. Molotof is uit Parjjs naar Mos kou vertrokken om Stalin verslag uit te brengen. In Bombay zijn hevige onlusten uitgebroken: de Moslim-Liga tegen de nieuwe Hindoe-regeering; er vielen reeds 50 dooden. De Parijsche con ferentie was Vrijdag bijeen en doorleefde een hevig tumult rond het verzet van Rusland tegen een Grieksch uitstel inzake de grens geschillen met Albanië. BR1T- SCHE EN AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHEPEN ZULLEN NA 18 SEPT. EEN GROOTSCHE VLOOTKRUISTOCHT ONDER NEMEN IN DE MIDDELLAND- SCHE ZEE; EEN GERUCHT WIL, DAT.ATOOMBOMMEN GEBRACHT ZULLEN WORDEN NAAR ATHENE! Hoewel de einduitslag van het Grieksche plebisciet over den terugkeer van den Ko ning nog niet bekend is en de verwachtingen in meer dere 'provincies nogal uit- eenloopen, ziet het er, vol gens de laatste berichten, toch naar uit, dat de volks stemming ten gunste van 's konings terugkeer is ver- loopen. Zelfs in het ver- meend-republikeinsche Thes- salië behielde de koning de overhand. De plaatsvervangende eerste minister Gonatas deelde he dennacht mede, dat Saldaris, de premier, koning George zou De Amerikaansche geheime dienst heeft te Frankfurt vijftien Duitschers gearresteerd, die van Sowjet-Russische zijde instructies ontvingen. Deze groep stond on der leiding van een zekeren Wal- Iher Kazamarek en had een be paald politiek program, dat op alle zones van toepassing zou worden gebracht „wanneer het Oosten aanvalt". Er bestond samenwer king met een gedeelte van de be. weging „Vrij Duitschlend" en Ka zamarek had in contact gestaan met een Sovjetrussischen majoor. Volgens de Amerikaansche radio hee'ft Kazamarek beweerd een som van vijfduizend mark ont vangen te hebben ,om inlichtingen te verzamelen over de Ameri kaansche troepenmacht in het ge. bied van Frankfort. Het s.s, „Meerkerk", dat enkele weken geleden voor de kust van Westkapelle op een mijn liep, zakt steeds dieper weg, op de zand bank waar het is terechtgekomen. Slechts een schoorsteen en een paar stukken mast zijn nog te zien. Het schip kan definitief als verloren worden beschouwd. doen weten, dat de volksstem ming ten gunste van den vorst is verloopen. In republikeinsche kringen betwist men echter de juist heid van dit bericht. De com munisten trachten het succes van den koning te verdoeze len door te zeggen, dat terro risme en intimidatie de hooge percentages in de landelijke districten bewerkstelligt heb ben. Ter verduidelijking van de aan. wijzing van een versnaperingen- bon voor 200 gram chocolade en/of suikerwerken in de Woensdag j.l. gepubliceerde bonnenlijst, kan nader worden medegedeeld, dat de bonaanwijzing voor versnape ringen voortaan eens per 14 dagen zal geschieden voor een rantsoen van 200 gram. De extra bon voor versnaperingen van de zuivere versnaperingenkaart, welke eeni- gen tijd geleden is aangekondigd, zal om redenen, hiermede verband houdende, in de volgende 'bonnen- lijst bekend gemaakt worden. Te Roosendaal heeft zich in een nabij de stad gelepen boerderij een afschuwelijk misdrijf afgespeeld. Een boer heeft daar zijn 21-jarige dochter Johanna door wur ging van het leven beroofd. Aanvankelijk bestond er na het overlijden van 't meisje weinig argwaan, doch de vrouw, die het lijk had af- aelegd, ontdekte een wonde en is gaan praten. Bij onderzoek bleek, dat de boer ziin dochter, die niet ge heel normaal was. gedurende een half jaar opgesloten ge houden heeft in een klein alkoof, waarvan de deuren waren geblokkeerd en waarin alleen door een kier licht en lucht konden binnenkomen. Het meisje lag daar al dien tijd op stroo: zij werd slechts gevoed met eiken dag een kleine hoeveelheid melk. Toen de man haar tenslotte wurg de met een eind touw, was het meisje zoo apathisch en hulpeloos, dat het zich niet meer kon verweren. Enkele inwoners van Roo sendaal hadden een vermoe den. dat er op de boerderij vreemde dingen gebeurden. De boer hield echter zijn wo ning -voor de buitenwereld hermetisch gesloten. Aan H. M. de Koningin werd ter gelegenheid van Haar Misten verjaardag op het Loo een groote aubade gebracht, waarna voor de jarige Landsvrouwe gedefileerd werd. De koninklijke familie slaat het défilé gade. A.N.P. P, I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1