Bath-gasten reizen en spreken DE KERMIS IS VOORBIJ FILMS VAN DE WEEK 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Buitengewone raadsvergadering en de stoelen voor den Nood-Sehouwhurg Oranje-Tuinfeest' Dankbrief uit Bath Nog eens: ,,'t Vierde Beest" Exploitanten zeer tevreden De wonirtgvorderingen WEERBERICHT MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 Vrijdagmiddag brachten de gasten uil Bath in een achttal auto's een bezoek aan de Wie- ringermeer. Het gezelschap'werd in het gemeentehuis te Luljekol- horn verwelkomd' door Burge meester Loggers van de Wierin- germeer die in een toespraak de geschiedenis van den polder, de onderwaterzettin'g en de droog making daarna schetste; nadat de thee was gebruikt, werd een bezoek aan den polder en aan de drie orpscenlra gemaakt. Voorts werd een bezoek gebracht aan 't gemaal De Lely; waar ir. Reedijk van de Wieringermeerdirectie aan de hand, van een film over de Wieringermeer voor en na de onderwaterzetting de gasten een indruk gaf van het nationale, werk, dat hier lot stand werd gebracht Mr. W. J. Hopkins gaf in een toespraak namens de gasten uitdrukking aan de be wondering voor de energie van liet Nederlandsche volk, waarvan de geschiedenis van de Wierin germeer, die thans reeds weer een belangrijke bijdrage in de voedselvoorziening ievert het be wijs is. Vervolgens wertf een bezoek gebracht aan den Afsluitdijk, waar bij het Monument even werd gepauseerd. Na aankomst in Akmaar ver- eenigden de gasten zich in Pa viljoen Kinheim aan een diner, aangeboden door den heer Joos- ten. Buitengewone raadsvergadering In de fraai versierde raaaszaai waarin o.m. de vlag van Bath prijkte naast de nationale driekleur; werd Zaterdagmiddag een buitengewone raadsvergadering gehouden, waarbij de gasten uit Bath waren mtgenoo. digd. De voorzitter, loco_burge_ meester van Slingerland, heette cie gasten welkom en herinnerd1 eraan hoe de Alkmaarsche bevolking aan_ genaam verrast werd, toen Bat»h Alkmaar adopteerde, wat het b€_ teekende; werd ons eerst in den loop van bret jaar duidelijk, toen Alk maar rijk voorzien werd van klee_ ding'; schoeisel en andere zaken van groote beteekenis. Van grooter br_ teekenis was de vriendschappelijke verhouding; die al spoedig fussclicn beide steden groeide. Voor de gast vrije ontvangst die ruim 250 Alk- maassche kinderen in 3slh ien deel viel; zijn de ouders vol lof en de kinderen waren vol lof, naast diepe gevoelens v;an dankbaarheid zijr er ook andere gevoelens die ens bezie len. Tijdens de bezetting was a^ onze hoop op Engeland cn later op de Ver. Staten gevestigd; de R.B.C. ver sterkte ons in dit vertrouwen en onderhield den band tusschen ons en onze geliefde Koningin, wier ver jaardag wij heden' vieren. Uw groot land, aldus spr., heeft ons vertrou wen niet beschaamd, uw troepen schonken ons onze vrijheid terug en ons volk kon zijn weg in de geschie denis vervolgen. Spr. citeerde Prof. H-uïzingndie schreef, dat ons land niet naar het Oosten doch naar het Westen georiënteerd is; de geest van vrijheid en democratie verbindt ons en zal dat blijven doen. Alkmaar is er trotsch op u als vertegenwoordi gers van de vrijheid te kunnen ver welkomen. Als bescheiden bewijs van de gevoelens van dankbaarheid en geestelijke verwantschap bood spr. een schets aan van een gong, be stemd voor het raadhuis van Bath; als herinnering aan de harmonie tusschen beide steden; die zich aan elkaar verbonden voelen en dat zul len blijven doen. Dank van Bath. Mr. J Ha11on bracht nadat Mr. Koelma de speech van den loco-burgemeester in het En- gelsch had voorgedragen na mens de gasten cank voor de vriendelijke ontvangst op het mooie stadhuis;- hij deelde mede. dat de burgemeester van Balh tot zijn spijt verhinderd was naar Arkmaar te komen, doch bracht diens hartelijke groeten- over. De burgers van Alkmaar, zoo zei hij, zullen in Bath altijd hartelijk welkom zijn. Hij verheugde zich erover, dat dit bezoek samenviel met den verjaardag va-n H. M de Koningin, die voor spr. het sym bool is van de geestkracht van het Nederlanidsche. volk. Bewon dering had" spr. voor hetgeen Ne- derand reeds aan wederopbouw gepresteerd had en waarvan de heele wereld no? iets kan leeron. Tenslotte bood spr. een fraaie collectie platen aan, de „Victoria Art Galley Collection", een ver zameling Engelsehe prenten over Bath in de 18de eeuw. Drie Musketiers Mr. A Berry zag zicih voor een moeilijkfneid gulplaatst; hij had een fraai album mett foto's bestemd voor cfen burgemeester* Burgemeester v. Kinschot is er niet, meer, de loco- burgemeester van Slingerland is er en burgemeester Koelma is de "co ming man"; hij vergeleek dit txio met de drie musketiers en meende niet beter te kunnen doen dan het album aan het gemeentebestuur aan te bieden als blijvende herinnering aan hei bezoek van Jihr. van Kin schot aan Bath en aan de verschil lende aciiies door het Adoptioncom- mittee te Bath ondernomen om Alk maar te helpe-n. De foto's hierop be_ trekking hebbend, waren van de Bath Chronicle; terwijl de fraaie leeren band een geschenk was van de Rotary Club. Ook van het bezoek van de eerste groep kinderen waren verschillende foto's in dit album- aanwezig; dat evenals de prenten- map ter inzage ligt op de Bath_ tentoonstelling die in de trouwzaal voor het publiek te bezichtigen is van 2 tot 4 uur eiken middag. Nadat de thee geserveerd was; sloeg het gezelschap vanaf het bor des van het stadhuis den optocht gade; welke ter gelegenheid van Koninginnedag passeerde met de Postharmonie voorop. Een spontaan applaus werd door de gasten aangeheven, toen de keu rige gidsen en padvinders voorbij trokken. Gastheer en gevraagd. 12 September komen nog 25 Engelsehe meisjes van 14 tot 18 jaar voor een veertien- daagsch bezoek naar Alk maar; het comité heeft ech ter voor deze kinderen nog geen enderdak en verzoekt ieder die een meisje 14 da gen gastvrijheid wil verlee- nenf zich te melden bii mej. Landman, Ramen 11, telef. 3458. Excursies kinderen De kinderen, die reeds een week in Alkmaar zijn. maken de ze week verschillende trips. Van daag gaan zij met de Alkmaar Facket haar Amsterdam, waar een bezoek aan het Vondelpark en een vaari door de grachten op het programma staat. Zij komen met den trein terug. Dinsdag»wordt de veiling van Broek op Langend ijk bezocht en staat- een vaartocht naar de dui zend eilanden van 't Geestmer- ambacht op het programma. Don derdag wordt een boottocht naar Volendam en Ecfèm g-emaakt via Purmerend en Vrijdagavond is er een afscheidsbijeenkomst in dé aula van het gymnasium Het stoelenplan Na de buitengewone raadsvergade ring had in de Nieropkamer van het Stadhuis een persconferentie plaats, waarin de heer F. C. Wiis, secretaris van he Adoption_Committee een uit_ eenzetting giaf over den gang van zaken betreffende gelden die1* door Ba h voor Alkmaar zijn ingezameld. Nadat, een gedeelte van dit bedrag -besteed, was voor aankoop van klee ding, voedsel e» schoeisel werd het restant, zijnde een bedrag van 1700 pond* in den vorm van een cheque, overhandigd aan Jihr. van Kinschot; die, als burgemeester van Alkmaar, de vrijheid had hierover naar goede vinden te beschikken; slechts werd de restrictie gemaakt dat het geld niet mocht besteed worden aan voed sel, kleeren; uitzending van perso nen, noch voor een of ander perma nent gebouw. Het comité te Bath heeft hem in dezen geen enkel voorschrift gegeven. De voorstellingdoor den heer E. Prins in enkele bladen gegeven, als mocht het geld niet besteed worden voor doeleinden zooals b.v. het stoe lenplan van de Noodscliouwburg; is slechts diens persoonlijke visie; die hij gegeven heeft zonder vooraf te informeeren naar de gevoelens van het Bath-Committee. Het bedrag zal thans aan den heer G. A. M. Snijders worden overhandigd die het t.z.t. aan den burgemeester van Alkmaar ter hand zal stellen, die dan dezelfde vrijheid krijgt om over het bedrag te beschikken, dat aan Jhr. van Kinschot^ was gegeven. Het bleek intusschen wel; dat de heer Wills f»n met hem de andere heeren uit Bath, die hierbij tegenwoordig waren, geen bezwaar mdakten tegen het besteden van een gedeelte van dit geld voor de stoelen van de Nood- schouwburg. Tot besluit van Koninginnedag organiseerden de gezamenlijke Oranjeverenigingen een tuin feest in den Muziektuin. Na het openings- en welkomst woord van d'en voorzitter, ook .voor de Engelsehe gasten wer den het Wilhelmus en 't Engel sehe volkslied gezongen Hierna voerde Reverend W. G. Hopkins uit Bath het woord, die ons ge luk wenschte met onze Koningin en onze Koninklijke democratie, welke hij vevrgeléek met die van Engeland Met den wensch, dat God! onze Koningin mocht zege nen, besloot hij zijn met groote aandacht beluisterde toespraak. Soli Deo Gloria zorgde verder voor het muzikale gedeelte, ter wijl de heer Jonker eenige volks- zangnummers begeleidde, afge wisseld door declamaties van en door den heer Bosman. Ook tra den nog eenige turnsters en tur ners op de besten uit Alk maar en dit selecte gezelschap demonstreerde prachtig werk aan de ringen (dames) en rek stok (heeren) Het publiek werd er op attent gemaakt, dat deze ploeg in Bath de turnsport wilde gaan propa- geeren Het zij hun gegund!, want de verrichtingen waren uitste kend. Na dit alles werd er nog, een tuinvuurwerk afgestoken, waarna de enorme menigte zich door de uitgangen perste, om nog eenige uurtjes te genieten wan dezen bijzond'eren nationa- lln dag ALKMAAR De gemeen.e ontving dezer dagen een aan den Burgemeester van Alkmaar gericht schrijven uit Bath van den volgenden inhoud: „Dear Sir, For several months I have oeen meaning to write to you to say how much I enjoyed the tulips, that were given to Bath by Alk maar. Every time I passed-by they gave me great pleasure by the'colour and uniform height. So I thougt I should like you and through you the people of Alkmaar to know how much I appreciated thts gift. Yours faithfully; M. L. Morgan" (Vertaald: Geachte Heer, At verschillende maanden ben ik van plan geweest LP te schrij ven hoeveel genoegsn ik heb be leefd aan de tulpen, die door Alkmaar aan Bath werden ge schonken. Iedere keer, als ik er voorbij kwam, deden ze mij een groot plezier door hun kleur en hoogte, die bij allemaal precies hetzelfde was. Ik dacht derhalve da; ik er prijs op zou stellen U en middels U de inwoners van Alkr maar te laten weten hoezeer ik dit geschenk op prijs stelde. Hoogachtend M. L. MORGAN) Door toevallige omstandig heden worden de inwoners van Alkmaar en omgeving nog eens in de gelegenheid gesteld om een opvoering van 't Vierde Beest bij te wonen. Vrijdag 6 September des avonds 8 uur komt Pater de Greeve in 't Gulden Vlies. Kaartenverkoop en plaatsbe spreking Dinsdagmiddag van 23 uur aan de cassa van ,het Gulden Vlies. Tel. na half vier. De vijf dagen van kermis zijn weer achter den rug. Het bezoek is overweldigend ge weest en de gemaakte zaken zijn in verhouding daartoe. Dat verzekerden ons de ex ploitanten, die tevreden waren over, de resultaten, maar die er hun verbazing over uitspra ken, dat in tegenstelling met voorheen, de vermakelijkhe den maar vijf dagen mochten bezig blijven. Zij vertrouwen er dan ook op, dat volgend jaar weer zooals van ouds, de geheele week kan worden ge vuld met de kermis. Sommige attractie's konden de laatste avond de groote menschen- stroom bijna niet meer verwerken en juist daardoor werd het er een vroolijke boel. waar de bezoekers voor het laatst nog eens goed uit gingen. De aftrek, die de koek- baas had met zijn geluksrad en dat alles voor een kwartje, was verbazend en sommige winnaars wisten met al de spullen bijna geep 'raad. Het was dan ook niet mis om voor een of twee kwar5 jes een taart en een stapel koek te kunnen bemachtigen. Daarnaast de golvende massa op de glij1rap, die buitelend en tollend naar bo ven werd getrokken. En zoo was het over de heele kermis met zijn oliebollenkrameu, waar dikke rookwalmen hingen en met zijn haringtent jes waar de hijgende jongens en meisjes even hun dorst en honger weghaalden. De auto- tjes snorden langs de racebaan en het is alleen te "hopen, dat de rij ders dezelfde manoeuvres nie't langs de straat gaan uithalen, want anders kon het wel eens wat anders worden dan pret en herrie. De Turksche schop draaide rus'ig zijn rondjes of liever zijn ronden en stoorde zich niet aan de gillen de meisjes, wanneer ze naar de diepte gingen. Eén uur kwam het einde van de vijf dagen en langzaam, heel langzaam zelfs trok men weg van de verschillende stands, in de hoop dat het nog- even langer zou duren. Maar de klok was onver biddelijk en de tentjes, kramen, caroussels, schommels enz. enz. hielden stil. De cafélichten gingen uit en de deuren werden op slot gedaan. Het is een eigenaardige ge waarwording dat zoo midden in tde week de boel afloopt en het publiek was het er ook lang niet mee eens. Volgend jaar zal het wel anders worden, verwachten we. De Harmonie vertoont in "De zuster van den huis- knecht" Deanne Durbin, de populaire beschaafde star, die zich, blijkens de enorme belangstelling ook te Alk maar no-g steeds over een groofcen kring bewonderaars mag verheugen. Als Ann Carter speelt zij het meisje dat naar New York gaat om* een contract te bemachtigen, haar broer blijkt in New York huisknecht te zijn bij den theater-exploitant. Wan. neer zij daar haar entree maakt als meisje in de huishouding, ontstaan natuurlijk de meest ongedachte ver_ wikkelingen met vanzelfsprekend een happy end. Jammer is het dat in Cinema Americain het voorprogramma beneden peil is gebleven. Een reclamefilm over Pro_ dent is allerminst geslaagd. De hoofd, film' echter; waarin de beroemde negerzanger Paul Robeson zijn» "lied van de Vrijheid" zingt; is het aan_ zien en -hooren ten volle waard. Vol sensatie en spanning is als van ouds het Alkm. Bioscooptheater waar het tweede deel van de Cow boyfilm "De Ratelslang" draalt. Men blijft tot aan het einde onwetend wie nu eigenlijk wel de Rattelslang is; de geslepen misdadiger verschijnt in zoovele vermommingen dat meerdere personen voor hem worden aange zien. Prachtige staaltjes van rijkunst ^.zijn hier te zien en ook de komische noot ontbreekt niet. Victoria toont een prachtig spel van Michele Alfa in de Fransche film "Het ge heim van Mad&me Clapain". Na een vreemd bezoek van een onbekende wordt Madame Clapain dood gevon den; een van de" zusters met wie ze heeft geleefd, Therese; verweert zich tijdens het onderzoek met een vast beraden stilzwijgen en vele dingen in (het, duistere verleden van Madame Clapain moeten opgelost worden voor het, raadsel is ontward on Tnerese haar golak vindt. De Arrondissementsrechtbank krijgt voortdurend zaken te be handelen. die zijn ontstaan door woningvorderingen. Zoo was het Zaterdag j.l. de heer Langendijk, die een deel van zijn woning hoek StationsstraatS'uartstraat moest afstaan aan een zekeren Schreu- der. Mr. Leesberg Jr. betoogde, dat de gemeente zich voor het kar retje van Schreuder liet spannen om he htuurgeschil op te lossen! Ook in Schoorl is er om de wo ningvordering onvriendelijkheid ontstaan. Daar was ten behoeve van den nieuwhenoemden officier 'van Justitie te Alkmaar een wo ning gevorderd, bewoond door Mgj. Simon? die van Joodsche afkomst tijdens de bezetting veel ontberingen had moeten doorstaan en haar woning met hooge onkosten weer bewoonbaar had gekregen. Aan de nleidooien te hooren zou men wel*een vreemden indruk krijgen de wijze waarop met het womngvorderingsrecht wordt omgesDrongen. Mr Meischke vond hef hem aangeboden huis te duur en wilde bovendien in een rustige omgeving wonen Mr. Leesberg concludeerde dat Burgemeester To"hems te ver was gegaan en het algemeen belang voor het privé- belans zal moeten stellen. Er is eens mand geweest en 't was niet eens een groot den ker die beweerde dat een our- .gmeester zich op de snelste en doeltreffendste wijze impopulair kan maken door zich in woning vorderingen te begeven DE SCHOLEN BEGINNEN Vandaag zijn de lagere jongens scholen weer begonnen; alleen de 5de en 6de klas van de St. Adel- bertusschool begint morgen 3 Sep tember, evenals de 6de klas van de andere scholen. De St. Lauren, tiusschool voor voortgezet lager onderwijs begint Donderdag 5 Sept. a.s.: de 7de klas om 9 uur, de 8ste klas om 1,30 uur, in het Keetkolk-schoolgebouw. De meisjesscholen beginnen morgen, evenals de fröbelscholen; de meisjes uloschool begint Maan dag 9 September. MUTATIES EERW. BROEDERS De Eerw. Broeders Oscar en Virgilius zijn naar Roosendaal overgeplaatst; de Eerw. Broeder Honorius is overgeplaatst van de lagere school naar de uloschool. Aan de St. Adelbertusschool zijn benoemd uit Oudenbosch de Eerw. Broeder Fortunatus (1ste klas), de Eerw Broeder Josepho (2de klas) en uit Roosendaal de Eerw. Broe der Paternus (4de klas). BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina M. d. v. Ja cobus J, van Saaze en G, M, Broersen; Ans d. v. Andries Kal- lansee en A. M. Troostheide; Pie- t.er C, z, v, Pieter van d"er Werf en M Dijksma; Reinier z. v, Lud- zer Godijn en F, van Riel; Luut- je d. v. Abraham Hoogland en L, de Moes; Bertus z, v, Nicolaas J, Duyneveld en A. Drygala. Gehuwd: Jacob C, Kroon en Petronella M. Peereboom. A. M. CONIJN f In den ouderdom van 83 jaar is te Nijmegen overleden de heer A. M. Conijn, die vele jaren in Alkmaar als arts werkzaam was. De uitvaart zou hedenmiddag plaats vin der; op de H Landstichting te Nijmegen, terwijl de bijzet ting ',p het familiegraf mor gen, Dinsdag om 11 uur zal geschieden cp het kerkhof St. Barbara. Na afloop is in het „Gulden Vlies" gelegenheid tot condoleeren. VOORDRACHT RECHTER Voor de benoeming-van rechter aan - de Arrondissementsrechtbank alhier is de volgende voordracht opgemaakt: Mr. T. G. A, J, Hor stén Adv, en Proc. te Bergen op Zoom; Mr, G. J. Paré Sutost. Griff. - Arrondissementsrechtbank te Haarlem: Mr. H. K. H, Stoffels, Hoofdcommies Dep. van Just, te 's Gravenhage DE TOESTAND VAN DEN HEER ANDRIF S5MA De heer N. Andriesmia. die de vorige week in het ziekenhuis te Amsterdam werd opgenomen voor het ondergaan van een oDeratie, maakt het naar wij hedenmor gen vernamen, naar omstandig heden redelijk wel. De operatie heeft hem zeer verzwakt en de patiënt mag dan ook voorloopig geen bezoek ontvangen. Wij wenschen den heer Andries- ma van hart8 SDoedig herstel toe. EVEN REMMEN! Zaterdagmiddag werd in de Langestraat een motorrijder aan gehouden. Bij onderzoek bleek, dat hij zonder rem reed, terwijl hij bovendien niet in het hezit was van een rijbewijs. Zijn motor werd in beslag genomen en tegen hem werd proces-verbaal ODge- maakt. WEDSTRIJD TUSSCHEN TWEE EERSTE KI,ASSERS IN HEILOO Op Zondag 8 September a.s., zal de onlangs opgerichte vcetbalver- eeniging .,De Foresters" te Heiloo haar terrein officieel in gebruik nemen. Zij heeft de medewerking verkregen van de eerste elftallen der vereenigingen Stormvogels te IJmuiden en Excelsior te Rotter dam, beiden behoorende toi de Eerste Klasse van den K.N.V.B, De wedstrijd tusschen die elf tallen is een gebeurtenis voor onze omgeving, waar hoogst zelden een wedstrijd tusschen eerste klassers bij te wonen is. Het is daarom te verwachten, dat ieder die belang stelt in de .voetbalspon deze wedstrijd, die ongetwijfeld op hoog peil zal staan, zal gaan bijwonen. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig' van Maandagavond tot Dinsdagavond: IETS MEER ZON! Gedurende den avond en nacht: tijdelijk opklarend; voorname lijk aan de kust echter nog enkele buien. Morgen overdag: geleidelijk weer toenemende be wolking met later plaatselijk eenige regen; naar het Zuiden krimpende en aanwakkerende wind. Weinig verandering in temperatnnr.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2