KONINGINNE DAG IN HET KONINKRIJK Zanghulde op 't paleis het Loo Commissie-Generaal passeert den Senaat ONZE BESCHAVING HET A.S. TOONEELSEIZOEN Nieuw NoordhoHandsch Dagblad 3 PRINSESJES BIJ HET VUURWERK Uitbreiding algemeene gratie Jubileum Bach-vereeniging DE ROOFOVERVAL TE ROTTERDAM Petroleum voor kook- doeleinden en verlichting De tweede Congresdag Van Dal sum en Defresne doen hun best Loonderving bij militaire keuring MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 IN ALLE DEELEN van het Koninkrijk der Nederlanden en ook in diverse buitenlandsche hoofdsteden is de verjaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina onder hartelijk medele ven en met groote opgewektheid gevierd. In Batavia nam dr. van Mook een groote parade van Engelsche en Nederlandsche troepen af; vliegtuigen namen er in formatie aan deel. Een parade was er, ten overstaan van der. gouverneur, dr. Kasteel, ook in Willemstad. In den Haag was er een groot défilé op Plein 1813, ten overstaan van den gouverneur der Residentie, generaal ba ron van Voorst tot Voorst. Ook in Amsterdam had een parade plaats. Een verras sing was de bloementooi, die de Aalsmeersche kweekers in de stad ten toon spreidden. In verschillende buitenlandsche steden vierden de Neder landsche kolonies het feest met groot enthousiasme. Vijftig duizend Transvaalsche schoolkinderen hebben 12.722 pond sterling bijeengebracht voor het steunfonds voor Nederland. De radio-omroep had een uitstekend verzorgd nationaal programma, waarin o.a. een aardige uitzending uit Canada, met een gelukwensch van de Canadeesche regeering voor kwam. Zanghulde en rijtoer Bewoners van Apeldoorn, meerendeels leden van Apel- hebben Zaterdagmorgen H.M. doornsche zangvereenigingen, de Koningin op het paleis het Loo een zanghulde bereid. Ook Prinses Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet wa ren aanwezig. Onder leiding van den heer G. J. Tiemessen zongen meer dan duizend vrouwelijke en mannelijke zangers een aan tal liederen, dat zoo gekozen was, dat het een weerspiege ling trachtte te geven van het geen het Nederlandsche volk de laatste jaren heeft door leefd. Na de aubade compli menteerde de Koningin den dirigent met de uitvoering en keuze der liederen. Een défilé van deelnemers besloot de huldiging, welke onder groote en enthousiaste belangstelling geschiedde. Des middags reed een auto, bestuurd door Prins Bernhard, de Paleislaan uit. Men wist dat de Koninklijke Familie een rijtoer zou maken, maar door het vervroegde vertrek van het paleis was de tocht een verrassing voor velen. Naast den Prins was H. M. de Ko ningin gezeten, terwijl achter in den wagen H.K.H. Prinses Juliana met haar drie dochter tjes had plaatsgenomen. Vele duizenden stonden langs de lanen en straten ge schaard. Overal werd de Ko ninklijke Familie uitbundig toegejuicht. H.M, de Koningin heeft bij Kon. besluit .van 23 Augustus 11. eenige uitbrïeding gegeven aan de bij Kon besluit van 29 April verlgende algemeene gratie van geringe straffen uit den bezet tingstijd Voor dit gunstbetoon werd een aantal personen voorgedragen, die veroordeeld zijn ter zake van tijdens de bezetting of kort na de bevrijding gepleegde straf bare feiten. De Ned. Bachvereeniging her denkt in September haar 25- jarig bestaan, hetwelk gevierd zal worden met een feest be staande uit een serie concerten te Naarden en te Amsterdam. De slotuitvoerïng wordt in de Groote Kerk te Naarden op 28 September gehouden. Uitgevoerd wordt „die Hohe Kiesse", met medewerking van het Residentie Orkest en solisten, o.a Jo Vin cent, Roos Boelsma, Willem Ra- velli en Herman Scheij. Vuurwerk te Apeldoorn De kroon op de geslaagde Koninginnedagviering in Apel doorn vormde 't groote avond festijn op „Marialust", waar, na een populair concert van het harmonie-orkest „Apel doorn", door „de Apeldoorn- sche Kunstgroep", onder regie van Jan den Duyvetter, een ballet en openluchtspel „Zo mernachtsprookje", gebaseerd op motieven van Shakespeare tot uitvoering werd gebracht, dat met feërieke effecten de duizenden toeschouwers ver mocht te-boeien. Een zeer bijzondere verras sing wachtte het publiek daar na toen, kort voor het vuur werk begon, het geheele Prin selijke gezin op het terrein ar riveerde. Onder enthousiaste toejuichingen namen de hoo- ge bezoekers plaats en het spreekt wel vanzelf, dat de drie - -insesjes, die waarschijn-, lijk voor de eerste maal een vuurwerk aanschouwden, vol op van het kleurenfestijn ge noten, al deden de zware knaleffecten de kleine Mar griet, die op moeders schoot een plaatsje had gevonden, haar nu en dan wel eens schrikken. Tijdens het slotnummer, dat een omlijsting vormde van de woorden: „Oranje-Nederland- Oost en West één", zette de harmonie het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen geestdriftig werd meegezon gen. Onder stormachtige ovaties nam het Prinselijk Gezin weer in de auto plaats, om naar het paleis terug te keeren. Naar wij vernemen meent de politie voldoende aanwijzingen te hebben, die een langere ge vangenhouding van den portier van het Hoofdpostkantoor te Rotterdam rechtvaardigen Hij is daarom naar het huis van be waring overgebracht. De politie ondervindt veel medewerking van het publiek en ook de drie luidruchtige jongelui, die zich 's avonds om kwart voor tien op het Roode Zand' hebben bevon den en die door middel van de pers werden opgeroepen, hebben zich gemeld en enkele inlichtin gen verstrekt, welke voor het onderzoek van belang kunnen zijn. Naar men verzekerde be staat er gegronde hoop, dat de zaak spoedig tot klaarheid zal zijn gebracht Het Centraal Distributiekan toor deelt mede dat houders van petroleumkaarten voor kook doel einden en verlichting gedurende de maand September 1946 op de bonnen 49 t.e.m. 52 der kaart UA 510 de bonnen 49 en 51 der kaarten U 510, den bon 73 der kaarten UC 510 en de bon 128 der kaarten UD 510 vier liter petroleum kunnen betrekken. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat houders van de kaarten UD 510 hqt lichaam de zer kaart, waarop de woorden „petroleum voor verlichting UD 510" voorkomen, zorgvuldig moe ten bewaren Prof. Dr. M. Cobbenhagen leidde gisteren het congres te Nijmegen in en wees er op dat het dien dag vooral de taak der Congressisten was zich bezig te houden met de sociale en economische problemen welke het huidige Nederland sche cultuurbeeld stelt. Dr. Kruyt vestigde speciaal de aandacht op het gezin als vorm van gemeenschap en een der voor. naamste dragers der cultuur Hij achtte gemeenschapshuizen nood zakelijk voor een goede samen werking onder alie lagen der be-" volking. Voorts achtte spr. een sociaal-economische zoowel als een cultureele ordening niet overbo dig. Zoolang in Rusland de poli tieke- en gewetensvrijheid niet tot tastbare werkelijkheid zijn geworden, moet het communisme met het nationaal-socialisme en fascisme in een adem worden ge noemd als systemen die zich ken merken door geestelijk barbarisme. Zin des levens verloren Dr. Oldendorff zette uiteen hoe de moderne mensch alle zin van het leven feitelijk heeft vergeten en dat de groote waarden des le vens door velen worden gene geerd. Daardoor is o.a. de sport heden ten dage zoo ontaard. Ook het huidige onderwijs is veelal zonder zin. Men weet niet waartoe men leert. Beter inzicht bij de docenten is dan ook zeer wenschelijk evenals van perso- neelchefs die- een grooten invloed op geest en sfeer in de bedrijven kunihen uitoefenen. Van enorme beteekenis zijn radio en film voor het cultureele leven, doch wat momenteel gebo den wordt is niet bemoedigend. Men is er nog steeds niet in ge slaagd een goede Nederlandsche film te maken. Ontvangst ten stadhuize De burgemeester van Nijmegen Mr. Hustinx ontving in gezelschap van de wethouders de congres sisten in de raadszaal van het stadhuis en sprak zijn waardee ring uit over het feit dat dit be langrijke congres in de oude, helaas zoo zwaar geteisterde kei- zersstad was gehouden. Hij wees erop dat waar aan het stoffelijke nog zooveel ontbreekt het moei lijk was aandacht aan geestelijke goederen te schenken. Prof. Cobbenhagen constateerde dat in de frontstad Nijmegen de cultuur nog op hoog peil stond Taak der Pers 's Middags werd gesproken over de gevolgen van de „gelijkscha keling". Speciaal de pers werd aan een beschouwing onderwor pen waarbij Dr. Baselwitz consta teerde dat de pers ook in de niet geteisterde landen een vertrou wenscrisis doormaakt die reeds van voor den oorlog dateert. Na op de groote vrijheid van drukpers hier te lande te hebben gewezen waardoor ons land de bakermat der wereldpers werd. herinnerde spreker aan de dictatuur op dit terrein onder Napoleon en Hitier. Na de illegale pers vermeld te hebben kwam spreker op de he- dendaagsche verkiezingspropa ganda die soms methodes bezigt die voor ons volk niet geschikt zijn. Over de opleiding der jour nalisten sprekende achtte Dr. Ba. selwitz de praktijk bij een goede krant het beste, daarnaast moet de journalist veel kennis verga ren en vooral zijn karakter vor men. De tegenpropaganda tijdens den oorlog is van groot belang voor het tegen Duitschland en het na zisme strijdende volk geyieest. Het verwijt dat er in de Nederl. pers geen deskundigen inzake Indië medewerken, noemde spr. aan de hand van voorbeelden onjuis* Prof. Cobbenhagen wees op het belang der behandelde onderwer pen en sloot de zitting. DE EERSl'E KAMER heeft het wetsontwerp tot instelling van de Commissie-Generaal, welke zal worden uitgezonden naar Indië, aangenomen met 29 tegen 14 stemmen Ook in de Senaat bleven de A.R., C H en Vrijheidspartijen hardnekkig in hun tegenstand. Er waren, na een langdurig debat, aat scherpe redevoeringen opleverde en tot laat in den Vrijdagavond duurde, ook nog twee moties. Ten eerste een van den communist Koeje- mans, gericht tegen de uitzen ding van troepen naar Indone sië Deze motie kreeg echter alleen de stemmen van de vier communistische senatoren. Met 22 tegen 21 stemmen aeht katholieken voegden zich bij de oppositie werd aange nomen een motie van den heer mr. Stikker, Partij van da Vrij heid. waarin de 'Eerste Kamer den wensch uitdrukte, de in structie voor de Commissie- Generaal vertrouwelijk aan de Staten-Generaal bekend te ma ken, Dit goedkeuren van deze motie geschiedde tegen den wensch van de regeering, die overigens ae Commissie-Generaal met de verwachte stemmenverhouding in veilige haven zag komen. De oppositie was' niet malsch: prof. de Zwaan (c h.) betoogde, dat de Commissie-Generaal over bodig, ongeschikt en gevaarlijk was! De heer Algra (a.r.) vond het onjuist, dat men' 'zooveel macht legt in handen van drie onbekende personen, wier in structie niet bekend is. Verder vroeg hij, in hoeverre deze zaak bij de kabinetsformatie beklon ken is. De heer mr. Stikker (PvdV) had in het bijzonder be zwaar tegen het beleid van dr. van Mook. De heer Stufkens (PvdA) zag het voorstel als „een visioenair ingrijpen", een nieuwe mogelijk heid De heer P, A. Kerstens, de katholieke Indiêke'nner bij uit stek, constateerde, dat er reeds meer dan een jaar geleden in Indië om een Commissie-Gene raal gevraagd werd. Hij wees er verder op, dat het hier vooral een Het ziet er naar uit. dat ons in het a.s. tooneelseizoen meer geboden zal worden, dan het vorig jaar. De repertoire s der verschillende gezelschappen vertoonen tenminste een rijk dom en verscheidenheid, die onze verwachtingen hoopvol stemmen. Het ware echter te wenschen dat/niet alleen de groote steden, doch ook de provincie dit jaar moge genieten van de kunst der zonen en dochteren van Thalia en Melpomene. De opvoering van een groot aan tal buitenlandsche stukken kan tegemoet worden gezien alsmede van eenige Hollandsche. Het Amsterd.-Rotterd. Tooneei- gezelschap onder Albert van Dal- sum en A. Defresne heeft een uit gebreid repertoire waarop o.a. voorkomen JjRichard III" van Shakespeare, „Egmont" van Goe the, „Jeanne d' Arc au Bücher" van Claudel. Van het oude reper toire komen nog: „Paulus onder de Joden", „Maria Boodschap" en het successtuk „Er komt een vriend vanavond". Een zestigtal acteurs en actrices w.o. bekende figuren als -Paul Huf, Ko Arnoldi, Saalborn, Snoek, van Dijk, van Dalsum, Marie Faassen, Willy Haak en Mary Smithuysen zullen met eenige beginnende krachten de naam van het gezelschap in het komende seizoen hoog houden. zaak van vertrouwen geldt en de katholieke fractie is bereid dit te geven. Maar ook het Ned. volk moet dit toonen. De heer Baron van Voorst tot Voorst maakte zijn stem er van afhan kelijk .of de regeering haar stand punt ten aanzien van de repu bliek duidelijk kon maken Dit deed! de minister in een uitvoerige rede. die uitstekend partij gaf aan de oppositie Hij ontkende, dat bij de kabinets formatie op dit punt afspraken waren gemaakt en toonde aan, dat de rede van de Koningin van 7 December 1942 uitgangspunt blijft. De republiek is voor de regeering een politieke realiteit. Zij tracht met de groep-Sjahrir tot overeenstemming te komen en wil de besprekingen met hem hervatten. Van den wensch om een kolonialen oorlog te voeren, is geen sprake. Op 1 September zal de beschik king van het college van rijksbe middelaars in werking treden, waarbij wordt bepaald, dat bij verzuimd door 'n werknemer ter voldoening aan een oproep voor militaire keuring, het gederfde lo ir, over den ersien keurings. dag aoor den werkgever wordt doorbetaald, over den tijd dat de militaire keuring langer dan één dag duurt, zal een vergoeding worden gegeven vanwege het Mn i.her ie van Oorlog. Uiteraard wordt vergoeding alleen gegeven aan hen die wer kelijk loon derven, dus niet aan hen, wier loon door den werk gever wordt doorbetaald. De uit. betaling zal geschieden daar waar de keuring plaats vindt. -n vcor vergoeding in aan merking te komen moet de keu- ringsplichtige een werkgevers, verklaring overleggen aan het hoofd van den indeelingsraad. Deze werkgeversverklaringen zijn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. De werknemer is verplicht de oproep ter keuring aan den werkgever te toonen Zij die in 1946 vóór 1 Septem. ber zijn gekeurd en reeds om vergoeding hebben verzocht, kunnen een nieuw verzoek in dienen bij het hoofd der afdee. ling A III van het Ministerie van Oorlog. Het verzoek moet vergezeld gaan van een verklgring van den werkgever, waaruil blijkt, hoe veel het loon heeft bedragen ge. durende het verzuim en welk deel de werkgever voor zijn re kening heeft genomen. De beruchte Japansche beul Sonei van het vrouwenkamp Tjideng op Java was de eerste Japanner, die zich voor zijn misdaden te verantwoorden had. De „onaerdanige" beklaag de verschijnt hier buigend voor zijn rechters, onder voorzit terschap van kolonel mr. Petrie (midden). Links in toga Mr, Beer. (Anefo P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3