Nieuuu Sjahrir's kracht ligt in de Nederlandsche zwakheid DE ZAAK-DEGRELLE voor de Vereenigde Naties Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: De Sultan van Pontianak: NAAR VRIJWILLIG HEID EN VRIJHEID Nederlandsche troepen in Indonesië noodzakelijk Spanje van medeplichtig heid beschuldigd in September een kilo suiker extra NIEUWE BRAND- STOFFENBONNEN In totaal 3 eenheden De doodvonnissen tegen de Nazi-leiders 1000 ten tomaten extra naar Engeland Tragisch ongeluk te Vught Twee zusters in de vlammen omgekomen Fransch vliegtuig neergestort Alle inzittenden gedood SCHROKKERIGE GIJZEN De evacuatie uit het binnenland van Java Christelijk naaste-begrip 1946 Hoofdredacteur: H. N. Smite: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sfgon. Abonnementsprijs 3 40 per kwartaal: 1.20 per maand. Inclusief incasso. Advertentle-prtjs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m-xn.; minimum 4 Fam. ber, 20 ct p. num.; ln alle edities 30 ct MoUsch Dacrhlad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11019 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: Wet straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De Sultan van Pontianak, Ha- mid de tweede, die in gezel schap van den Malino-afge vaardigde voor Bali, den heer Soekawati, in ons land ver toeft, teneinde bij de Neder landers een beter begrip voor de Indonesische zaak te ver krijgen, heeft gisteren in de Residentie voor een aantal journalisten het woord ge voerd. En hoewel deze conferentie wei nig nieuwe gezichtspunten ople verde de Sultan is een zeer voorzichtig man zijn er toch wel eenige opmerkelijke dingen door hem gezegd. Zoo noemde de Sultan het een treffend feit, dat bij de verschil lende redevoeringen ter gelegen heid van het eenjarig bestaan der „republiek" een verrassende ge matigdheid en verzoeningsge zindheid aan den dag is getreden. Daaraan zullen de door Malino aangedane concurrentie en de binnenlandsche moeilijkheden wel niet vreemd zijn. Vooral die bin nenlandsche moeilijkheden zijn vele. Als voorbeeld noemde de Sultan de rijstlevering aan Britsch Indië, waarvan tot dusverre van de beloofde 700.000 ton slechts 6000 ton verzonden zijn. Dan zijn velen teleurgesteld in de verwachting, dat Sjahrir na zijn ontvoering een toenemende popularitetit zou genieten. Dat is alierminst het geval. Sjahrir blijft men echter als voorheen openlijk en in stilte tegenwerken. Daarom, zoo meende de Sultan, zou een eventueel tot stand gekomen nationaal kabinet weinig an ders zijn dan camouflage van de binnenlandsche verdeeld heid. „Sjahrirs kracht", aldus de Sultan, „ligt in de Neder landsche zwalaieid" en het zal niet aan hem liggen, wanneer dit niet volledig zal worden uitgebuit." Hamid de tweede had den in druk gekregen, dat de Engelschen het Nederlandsch-Indonesisch con flict beu worden, o.m. omdat een haard van onrust vlak naast Sin gapore en Malakka een onaange name buur voor hen zou zijn. Ook de ervaring op de Hooge Veluwe heeft de Engelsche stemming on gunstig beinvloed als gevolg van het feit dat de Britsche methodiek, zooals de Sultan het noemde, ge heel afwijkt van de Nederland sche. Om die en meerdere rede nen bestaat er voor Sjahrir alle aanleiding om Lord Kileam voor zich te winnen en met een glim lach van broederschap en verzoe ning te begroeten. Een andere krachtfactor voor de republiek ligt in het. gemeenschap pelijk wantrouwen tegen de wer kelijke Nederlandsche bedoelingen, die volgens haar achter schoone leuzen schuilgaan. Dit vond volgens Re Sultan zijn voedingsbodem in het te voorzichtig formuleeren door de Nederlandsche regeering en het feit dat het Rijksverhand teveel wordt geaccentueerd. In Indonesische kringen voelt men dit aan als een te enge verbintenis en een nieuw soort koloniale geest. „Het Rijksverband" aldus de Sultan, „wordt meer acceptabel naarmate de vrijwilligheid van de deelname van Indonesië meer op den voorgrond en de desbetref fende eisch van Nederlandsche zijde meer op den achtergrond staat". Het probleem zou voornamelijk dus op psychologisch terrein lig gen. Het leugenachtige propaganda- apparaat van Demasoemi heeft in de geesten overal spookbeelden op geroepen. De T.R.I, soldaten b,v, ontwaakten bij hun gevangenne ming als uit een booze droom toen zij bemerkten, dat zij niet op slag gedood werden zooals hen steeds was afgeschilderd. Soekarno zou volgens de Sultan door Sjahrir's eigen houding eerder aan reputatie gewonnen dan verloren heb ben. Daarop heeft ook de heer Soeka wati het woord gevoerd tot de journalisten. Deze stelde vast, dat bij hem, op de kleine Soenda- eilanden en in andere deelen van de Groote Oost de samenwerking weer volledig is hersteld. „Wat wij willen" aldus de heer Soekawati, „is zelfstandigheid en Van Mook heeft ons ver trouwen en ook Jonkman heeft bij ons een goede naam en ik waarschuw de Nederlanders tegen ongemotiveerde aanval len op het beleid van den lt.- gouverneur generaal." De heer Soekawati verklaarde huiverig te staan tegenover de ge dachte aan een uittreden uit het rijksverbaryl. Indonesië heeft immers op' technisch en econo misch gebied en nog op velerlei ander terrein hulp van buiten noo- dig. Deze hulp willen wij bepaal delijk van Nederland hebben. Aan het einde van zijn toespraak sprak Soekawati den wensch uit, dat men aan Nederlandsche zijde de teekenen des tijds zou verstaan en aan de vrijwilligheid de hoog ste prioriteit zou verleenen. „Geef ons echter vooral een snelle ie- geering en reorganiseer he; ko ninkrijk op basis van gelijkheid. Dan zal het wel losloopen met het rijksverband." Op meerdere vragen heeft daar na de Sultan geantwoord. Desge vraagd deelde hij o.m. mede, dat hij de aanwezigheid der Neder landsche troepen ovexzee noodza kelijk achtte, n:f;t ais machtsmid del tegenover net nationalisme, vrijheid ën geen terugkeer van doch tegen terreur en rneord. oude koloniale verhoudingen. P. S. In een officieel communiqué zegt de Belgische regeering van meening te zjjn, dat de omstandigheden, waaronder Degrelle naar beweerd wordt Spanje verliet, het bewijs le veren van een directe mede plichtigheid der regeering van Madrid met den Belgischen verrader. In het communiqué, dat door Spaak zelf is opgesteld, wordt verder verklaard, dat de Belgi sche regeering .haar klacht tegen de Spaansche regeering, wier op treden, aldus beweert de Belgi sche regeering, bewijst, dat zij den wil heeft „degenen, die de agenten en medeplichtigen der, asmogendheden zijn geweest, te beschermen en te helpen" aan de V. N. zal voorleggen. Het voornaamste punt der he In de tweede helft van Septem ber, zal in verband met het feit. dat eenigen tijd geleden het sui kerrantsoen niet volled'ig kon worden gehandhaafd, thans voor alle leeftijdsgroepen een extra bon worden aangewezen voor 1 kilogram suiker. De bezitters van een brand- stoffenkaart T 606 dienen de daarop voorkomende bonnen 62 BV en 63 BV in het tijd vak van 5 September tot en met 20 Sept. a.s. bij den brandstoffenhandelaar in te leveren Op deze bonnen zul len in totaal drie eenheden vaste brandstoffen worden geleverd. Op bon 62 BV zal worden ge leverd één eenheid bruinkoolbri ketten of gascokes, naar keuze van den leverancier en op bon 63 BV twee eenheden vaste brandstoffen; wat de soort be treft, naar keuze van den leve rancier. Er wordt uiteraard naar gestreefd! om de verd'eeling der beschikbare soorten over den handel zoo gelijkmatig mogelijk te doen plaatshebben. De op de brandstoffenkaart „T 606" voorkomende bonnen 58 en 59 kunnen worden vernietigd. schuldiging van de Belgische re geering is het feit, dat op het oogenblik da* de Spaansche auto- ritetiten de Belgische ambassade te Madrid er van in kennis stel den, dat Degrelle uit Spanje zou worden uitgewezen, Degrelle in werkelijkheid Spanje reeds had verlaten. Volgens de „Evening Standard" zouden alle doodvonnissen tegen Nazileid'ers te Neurenberg in c'e gevangenis aldaar door ophan ging of met de guillotine worden voltrokken. De geallieerde be stuursraad te Berlijn zou richt lijnen hebben opgesteld voor d'e ten uitvoerlegging van de op 23 September uit te spreken von nissen. Binnen 20 dagen zullen de gevangenen een beroep mo-' gen doen op den geallieerden be stuursraad' De ter dood veroor deelden zullen op den 20sten dag nadat deze raad d'e uitspraak van het tribunaal heeft bevestigd, ge ëxecuteerd worden. Tot en met 7 September a.s. kunnen nog 1000 ton tomaten ex tra in Engeland worden inge voerd' De condities (minimum exportprijzen) blijven gelijk aan de laatste condities Aug. 1946. In het geneeskundig gesticht „Voorburg", onder de ge meente Vught, is Dinsdag morgen een tragisch ongeluk voorgevallen. Drie vrouwelijke religieusen waren in een magazijn van het instituut bezig een groot vat vloeibare boenwas leeg te ma ken. Toen de was verhardde, gooiden zij er benzine bij, maar het lukte niet de was vloeibaar te maken. Om nu te zien hoeveel vocht in het vat aanwezig was, staken zij een langen stok met aan het eind een stuk brandend katoen in het vat. De gevolgen waren ontzettend, een reusach tige steekvlam sloeg omhoog en twee zusters stonden direct in vlammen. Later heeft men hun lijken verkoold' ferugge vonden. De derde zuster wist nog te ont komen door uit een raam ie springen. Met behulp van de brandweer van het Instituut en die van de gemeente Vught werd' de brand gebluscht. Het magazijn brandde ech'ter geheel uit. De namen der beidé slachtof fers zijn zuster Lubina, mej. N. C. Buil (50 jaar) afkomstig uit Eindhoven en zuster Gemella, mej M. van Diest (26 jaar) af komstig uit St. Oedenrode. Een Fransch vlieguig, dat ui» Kopenhagen naar Parijs was vertrokken is ten Zuiden van Kopenhagen omlaag ge stor». Alle een ën twintig inzittenden kwamen om het leven. Ooggetuigen zagen het vlieg tuig brandend neerstorten in de nabijheid van het plaatsje Hol- tug op Seeland, kort qadat -het van het vliegveld te Kastrup bij Kopenhagen was opgestegen met bestemming Parijs. Volgens oog getuigen sprongen drie personen uit de machine alvorens zij te pletter vielen. De vlammen kwa men uit dén motor en de machine scheen van koers te veranderen om boven land te komen. Aan boord van het veronge lukte Fransche vliegtuig waren 17 passagiers en een bemanning van vier Onder de passagiers bevonden zich een Engelschman, een Amerikaan vier Franschen, twee Noren, een Spanjaard', een Zweed en zeven Denen. De be manning bestond geheel uit Franschen. Post voor de Voedsel- en Landbouworganisatie der V.N en Roode Kruispakketten voor Frankrijk gingen verloren. Op den Coolsingel te Rotterdam zijn Maandag 90 officieren van het corps mariniers beëedigd. Een moment tijdens de plechtigheid. (A.N.P. P.) In verschillende bladen, o.a. in het „Vrije Volk", lazen wij on langs een berichtje over de schrokkerige Gijzen. U weet wel, zij schrokten groote brokken en gunden een ander niets! Wellicht is zelfs het „Vrije Volk" reeds Jot de conclusie geko men, dat er ook in de politiek schrokkerige Gijzen bestaan. Tot de merkwaardigheden, wel ke zich op het oogenblik bij de wethoudersverkiezingen in den lande afspelen, behoort onder an dere de schryjikerige inhaligheid van de Partij van den Arbeid. Waar ze maar even kans ziet, pikt ze de meerderheid van de wethouderszetels en om de baan tjes. van de heeren uit de vorige periode veilig te stellen, vindt men in tal van plaatsen handlan gers om het aantal wethouders uit te breiden. Zonder dat een bij zonder gemeentebelang dit eischt, worden nieuwe functies gecreëerd en de berooide gemeentekassen moeten maar bloeden, terwill# van de zetelvastheid van divers» democratisch - personalistisch - socialistische figuren. Zoo ging het in Rotterdam, in Groningen, in Utrecht. En in andere plaatsen, niet het minst in ons gewest, aarzelt d» P.v.d.A, niet, zoo te manoeuvree ren, dat zij, hoewel dikwijls min derheid in den Raad, toch dn meerderheid van de wethouders-* zetels of zeiijs alle zetels, verkrijgt Dat geschiedde dan als regel met de bekokstoofde of toevallig? medewerking van de Communis ten. en in naam van de democra tie, omdat de meerderheid beslist. Voor ons beteekent democratia echter nog iets anders dan da macht van het domme getal en wij meenden ook, dat de politiek® vernieuwing, waarover wij to 6 voor kort nog wel eens hoorden spreken, er een andere opvatting over had! Het is jammer voor de gunstig® ontwikkeling van de ^politieka verhoudingen in ons land, dat d® Partij van den Arbeid ook bij d® wethoudersverkiezing de zelfge noegzaamheid, aanmatiging ert zelfoverschatting als het systeem van den politieken sc'hrokkerigen Gijs huldigt! Uit officieele bron wordt vernomen, dal de evacuatie van geïnterneerden uit het binnenland van Java binnen 10 dagen zal worden hervat. QIT STOND in het Oude Testament (Lev. 19:18): „Neem geen wraak en blijf ook geen wraak koesteren tegen de zonen van uw volk, maar be min uw naaste gelijk uzelf". De Jood beschouwde dan ook als zijn naaste: zijn volks- en geloofsgenoot en daarmee uit. Het oude naastenbegrip is star, het beperkt zich tot hen die eens en voorgoed als onze naasten zijn gegeven: ouders, bloedverwanten, vrienden, ras- volks-, geloofs-, stand-, kaste- genooten enz. Het christelijk naaste-begrip omvat te allen tijde de hierboven genoemde „vaste" naasten, doch daar naast potentieel alle, alle, alle menschen; en actueel die men- schen, die ons pad kruisen, die wij, al of niet in persoon „ont moeten". Moderne vervoers middelen, dagbladpers en radio hebben het aantal dezer „wis selende" naasten voor iedet onzer zeer vermeerderd! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1