Nieuuu Menschen dieinde samenleving moeten terugkeeren Beroemde generaal decoreert zijn vader De Grieksche kwestie voor den Veiligheidsraad Bijeenkomst van de Groote Vier Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Waf zei de Koningin op 10 Mei 1941? „MATERIEELE BIJLTJESDAG" Vordering van woon ruimte en politieke delinquenten Mr. A. J. d'Ailly Burgemeester van Amsterdam Referendum ondemocratisch De „Boschfontijn" Zaterdag te IJmtfiden EEN OUDE RAMP De „Groningen IV" thans gelicht Zullen de Ver. Naties in Europa vergaderen? Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Si«on. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, inclusief Incasso. Advertentle-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50: in alle edities 26 et p. num.; minimum 4. Fam. ber. 20 et p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Daqblad ^Ji Buiten God is 'i nergens veilig Vondel DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11020 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draaftfngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West- Slraat 80; tel. KltSO SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2940) Bankrelatie: Noorderbank HET PROBLEEM van de zorg voor de vrijgelaten en voor waardelijk buiten vervolging gestelde politieke delinquen ten schept tal van moeilijkheden. Het is de Stichting „Toezicht Politieke Delinquenten", die sinds verscheidene maanden bezig is te trachten, die moeilijkheden op te lossen. Haar arbeid in samenwerking met het Directoraat-Generaal voor Bijzondere Rechtspleging en diverse departementale instan ties, mag inderdaad beschouwd worden als het sluitstuk van de door de Overheid geoefende gerechtigheid. In een persconferentie onder leiding van den directeur van de Stichting „Toezicht Politieke De linquenten" Mr. J. Le Poole, zijn de verschillende aspecten van de moeilijkheden belicht. Wij zullen naar aanleiding daarvan in ver- volgbeschouwingen over deze zaak, die heel het Nederlandsche Volk dient te interesseeren, eenige op merkingen maken. De Kerken' en de Regeering hebben, om tal van redenen, barm. hartigheid gevraagd. Er zijn op deze conferentie andere redenen genoemd. Er is daarbij terecht nog eens gewezen op het enorme ge vaar dat aan deze zaak vastzit, nl. da) tienduizenden a-sociale ele menten, voor wie in de bewa. ringskampen vrijwel niets aan sociale opvoeding kon worden ge daan, geestelijk en stoffelijk stuurloos op de samenleving wor den losgelaten. Om meer dan één reden gaat het niet aan te zeggen, dat wij, bij alle zorg die we al hebben, ons met deze menschen niet kunnen inlaten. Een van die redenen, welke tot nog toe weinig golden en waar mr. le Poole den nadruk oplegde, is deze dat de niet-ker- kelijken in de bezettingsjaren fe weinig houvast en te weinig lei ding hadden. Ook de Regeering te Londen schoot te kort. In het ont breken van financiëe'le weerstand werd eerst in Januari '44 door ga ranties uit Londen voorzien. Velen gingen overstag „om den broode". Wij mogen dit niet los zien van de sociaal-economische verhoudin gen tusschen 1940 en 1944. Wie de vrijlating der laatste maanden o'p groote schaal billijk wil beoordeelen moet o.a. niet over het hoofd zien, dat ingrij pende voorwaarden kunnen wor den opgelegd. Natuurlijk worden er fouten gemaakt, maar hoe kan het anders, als men weet, dat er tot nu toe 100.000 gevallen zijn afgehandeld en nog 200.000 in on derzoek zijn! Voor de bevrijding sprak men wel van Bijltjesdag. Welnu, zoo merkte de directeur van de Stich ting nog op, er is wel degelijk een Bijltjesdag geweest, in materieelen zin. Allerlei instanties en personen hebben zich wederrechtelijk op zoo groote schaal goederen van poli tieke delinquenten toegeëigend, da" men verbaasd zou staan, als men den omvang daarvan precies zou kennen. De normen van den rechtsstaat zijn daarbij allerminst aangelegd! En het meest verdrie tige is, dat de nieuwe bewoners van huizen van p. d.'s meermalen weigeren de meest-persoonlijke bezittingen van intieme waarde aan de vrijgekomenen af te geven! Ook hier moet naar herstel van den rechtsstaat worden gestreefd. Een veel gehoord misverstand is. dat HM. de Koningin inder tijd voor Radio Londen gezegd zou. hebben, dat' er „voor deze menschen geen plaats meer is in de Nederlandsche samen leving" Maar. dit heeft de Koningin, zooals mr. le Poole liet uitko men, heelemaal niet gezegd. In e*n rede op 10 Mei 1941, dus by de eerste herdenking van de overweldiging van ons land, "heeft de Koningin de gebeurte nissen in die dagen in herinne ring gebracht en met afschuw gesproken over het gepleegde verraad. Zij sprak toen o.m over „dat handjevol landverraders, waarvoor in onze samenleving geen plaats meer is" Nu is het helaas zoo, dat hét getal wel een groote hand ver. eischt, of, zooals het ter confe rentie kernachtig werd uitge drukt „er zijn ver over.de dui zend aartsschooiers, die zich aan de laagste misdaden hebben schuldig gemaakt". Maar: met hen mag men de breede groep van tienduizenden pplitieke delinqeunten niet over één kam scheren. Deze laatsten behooren tot 'de' vrijgelatenen, die als regel onder toezicht van de Stichting worden geplaatst Over haar werkwijze zullen wij Naar wij vernemen is bin- kori de benoeming te ver wachten van mr. A. J. D'Ailly,, directeur van de Ne derlandsche Bank, tot burge meester van Amsterdam. Mr Arn. J. d'Ailly werd op 22 Juni 1902 te Franeker geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetinchem. Studeerde rechlen aan de Universiteit te Amsterdam en was daarna korten tijd werk zaam als waarnemend griffier van het Gerechtshof te Amster dam. Hierna was hij verbonden aan de Mij. Nederland. In 1929 werd hij benoemd1 tot derde secretaris van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel, werd vervolgens bij dezelfde in- stelling tweede, daarna eerste se cretaris en werd in 1938 benoemd' tot lid van den Raad van Beheer Hierna volgde zijn benoeming tot directeur van de, Kasvereeni- ging, welke functie hij bekleedde tot October 1945 toen hij direc teur van de Nederlandsche Bank werd. De heer d'Ailly is lid van de Partij van den Arbeid. een andermaal iets vertellen. Enkele practische punten roe ren we nu nog even aan. Daar is de zorg voor de huis. vesting, voor een minimum aan huisraad e.d. VERVOLG PAGINA EEN BIJZONDERE GAST van ofize Regeering arriveerde vandaag in Ne. derland op het militaire vliegveld te Valkenltmrg bij Leiden. Ket is de tfransdhe generaal J- J. M. G. de Lattre de Tassigny; chef van den Fransehren generalen staf en inspec. teur_generaal van het leger, tijdens den oorlog commandant ,van het eer. ste Fransche leger dat de Duitschers uit Zuid-Frankrijk en den Elzas verdreef. De Generaal die met zijn eigen vliegtuig* aankwam; zal drie dagen in ons land vertoeven; een bezoek brengen aan H.M. de Konin. gin; door tal van autoriteiten wor den ontvangen en met een speciaal gecahrterd vliegtuig van de K.L.M. de Zuiderzeewerken bezichtigen. Ge. neraal de Lattre vuurde zijn troepen op 11 November 1942 in* een opstand tegen de Duitschers aan; toen deze de demarkaielijn passeerden. Hij werd gevangen genomen en tot tien jaar veroordeeld. Uit de gevangenis van Riom ontsnapt; gelukte het hem naar Engeland over te steken. Hij werd uit. Londen naar Noord-Afrika gestuurd; veroverde met fret tweede expeditionaire corps het? eiland Elba; landde op 15 Augustus 1944 met zijn troepen aan de Zuidkust van Frank, frijk; maakte de beroemde marsoh door de Rhöne.vallei en voerde zijn leger aan door Duitschland tot aan het Oostenrijksohe Tirol. Men ziet den beroemden Franschen strateeg' hier op de foto met" zijn vader; zelf bezitter van het Grootkruis van fret Legioen van Eer; had hij dezer da gen de even eervolle als ontroeren, de opdracht; zijn vader; die burge meester is. in een Fransch dorp, het Ridderkruis van het Legioen van Eer uit te reiken, "Vive Monsieur le Maire", leve de burgemeester, ver melden de spandoeken. Ofe Veiligheidsraad behan delde gisteren de aanklacht van de Oekraine tegen Grie kenland. Manoeilsky Oekrai ne) begon zijn verklaring met een „geheime order -168" aan te halen, geteekend door gene raal Helisnos, gouverneur van oostelijk Macedonië waaruit, volgens Manoeilsky, bleek, dat door de vierde Britsch-In- dische divisie wapens werden verstrekt aan bepaalde boeren in bepaalde dorpen teneinde de regeering te steunen. In Thessalie, zoo zeide Manoeil sky, «had een.gewapende monar chistische groep als politiek advi seur een Britsche officier, die een bekend Grieksch journalist uit een .rein had laten verwijderen en vervolgens had doodgeschoten. Mr. van Kleffens, aldus Ma noeilsky, 'heeft om meer documen ten gevraagd, ik zal- ze hem geven. Hier is een foto, die de activiteit van gewapende monarchistische benden moderne koppensnellers aantoont. Spreker s'.ond op en overhandigde hem een foto. Mr. vtan Kleffens bekeek haar aan dachtig, gaf de foto toen door met een gebaar 'dat op twijfel zou kunnen duiden. Gromyko (Sowjet-Unie) en Ca- dogan (Engeland) gaven echter, na er slechts een vluchtigen blik op te hebben geworpen, de foto door. Manoeilsky trok de conclu sie. dat het Grieksche '.plebis ciet een ernstige inbreuk op de beginselen van de democratie vormt. Hij besloot zijn rede met de ver zekering, dat de Sowjet-Unie, voorgegaan door Stalin, in weer wil van alle moeilijkheden en be- leedigingen, zou voortgaan met het bevorderen van den vrede tusschen de volkeren. Nadat Vassili Dendramis (Grie kenland) toestemming had gekre gen om zijn antwoord to; den «/olgenden dag uit te stellen, ver klaarde Sir Alexander Cadogan (Groot-Britannië), dat de Britsche regeering bijna even 'hevig was aangevallen als de Grieksche en dat hij, Cadogan, binnenkort de door Manoeilsky geuite beschul. digingen breedvoerig wilde weer leggen. De „Boschfontijn" die met 700 repatrleerenden en 11 passagiers _aan boord op weg is naar Ne- derland, wordt Zaterdagochtend om 8 uur te IJmuiden verwacht, om 2 uur 's middags wordt met de diebarkatie aan de Suriname- kade te Amsterdam ,'n begin ge maakt. 'I Sf'fl Het wrak van de Groningen IV, de boot die in den - nacht van 7 op 8 Januari 1945 onder Urk na aanvaring met de "Jan Nieveen*' is gezonken en waarbij naar schatting een vijf tigtal opvarenden het leven verloren; is gisteren geborgen en naar het Krabbersgat te Enkhuizen gesleept. Getracht zal worden de zich in de voorkajuit van het schip bevindende overblijfselen van de slachtoffers te identificeeren, hetgeen nog wel eeni. gen tijd in beslag zal nemen. Op het Binnenhof te den Haag werden aan zgn. pilotenhel- pers hooge Amerikaansche onderscheidingen uitgereikt. Jokfe Folmer, die een groot aantal geallieerde piloten uit handen van de Duitschers heeft weten te houden, ont vangt de „Medal of Freedom met den gouden palm" uit handen van Col. M. J. John son. (Ned. Fotobur. P.) De ministers van Buiten- Zaken der c-e-'e Vier kwam m gisteren te Parys bijetu „in Ir uera<ui£,«i£,cii ever de kwestie van het uit stellen van de algemeenc ver gadering der Vereenigde Na ties. Men kwam echter weer niet tot overeenstemming. Wisjinsky, die Molotof verte genwoordigde, deed drie voorstel len. le uitstel der algemeene ver gadering tol midden of eind No vember, 2e. de vergadering zal te Parijs of Genève gehouden wor den, 3e. indien de Vredesconferen tie te Parijs tot na 23 September duurt zullen de conferentie en de algemeene vergadering 'tegelijker tijd wor&en gehouden. Tjjdens de hierop volgende discussie bleek, dat Wisjinsky Genève verkoos boven Parijs. Byrnes en Bevin waren beiden gekant tegen uitstel der alge meene vergadering en tegen het houden er van te Genève. Bidault kon zich vereenigen zoowel met het voorstel tot uitstel als tot het houden der vergade ring le Genève, op voorwaarde, dat alle leden der Vredesconferen tie te Parijs en der V. N. zouden worden geraadpleegd en het mee- rendeel zijn goedkeuring hieraan zou hechten. Daar Wisjinsky op zijn stand punt bleef staan besloot men uit een te gaan, mét dien verstande, dat Bidault een nieuwe bijeen komst zou beleggen, indien er een wijziging in de meeningen of om standigheden was opgetreden. Men besloot tevens, dat de Chineesche afgevaardigde Wang Sjih Tsjien als vijfde lid van den raad der ministers van buitenlandsche za ken en den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken, Spaak, als president der algemeene vergadering der V.N. uitgenoodigd zouden worden de bijeenkomst bij te wonen, indien deze samen zou worden geroepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1