2 jaar geleden Dolle Dinsdag Katholieke arbeiders bijeen ELLIOTT ROOSEVELT DOET ONTHULLINGEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 „Tanks naderen Amsterdam 7 Decern be r-divisie vertrekt Amer. schoenen zonder bon Oostenrijksche Joden naar Italië Russische activiteit in Oostzeehavens De spanning tusschen loonen prijzen Opvoering der productie en iooncorrecties noodzakelijk Hef" ongeluk ie Muiden Verwarring en verontwaardiging in Amerika H1 Hef vertrek van Britsche troepen uit Indië HET RAPPORT OVER DE NED, ÏJNIE Eindhoven's burgemees ter ge-irasfaüeerd Drie ton groenten en fruit door de lucht Econ. Recherche wil de sigaretten vrij N.S.B.-STESf OPNIEUW IN BEWARING Politieke delinquent verborgen Duitschers willen emigreeren DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1946 DE betaamde Dolle Dinsdag is heden twee jaar gele den. Het was een dag,'zoo vol van de vreemdste geruchten, dat slechts weinigen hem ooit zullen kunnen vergeten. En hoewel ons volk langzamer hand wel geleerd had sceptisch te staan tegenover geruchten en zelfs wel tegenover offici- eele berichten, was er dien dag geen mensch, die ieder nieuwtje van wie het ook kwam of hoe vreemd het ook klonk niet voor waarheid aannam en het met de heilig ste overtuiging van juistheid verder vertelde. He, zijn juist de geruchten ge weest, die dezen eersten Dinsdag in September 1944 ,zoo dol ge maakt hebben. En een belangrijk bericht yan de BBC deed al hee- lemaal ae deur. dicht. Maandag avond zeer laat had de Neder- landsche uitzending immers het innemen van Breda door gealli eerde eenheden bekend gemaakt. Vriend èn vijand lieten zldi in de luren leggen. De Duitschers zelf begonnen een overhaasten af_ tocht, daarmede demonstreerend dat hun vertrouwen in tiet DNB, dat toch al aan het wankelen moest zijn ge bracht. definitief in elkaar gestort was. Zij raapten alles wat rijden kon bij elkaar, sleepten hun gestolen spulletjes erop, staken den brand In. de .gasgeneratoren en plunderden toornen en struiken, in de meening, dat E'ngelsChe en Amerikaansche Jaibo-vlieg'ers hun wandelende braam bossohen zouden aanzien voor een vreedzaam folkloristisch i^rschljnsel. In èen zoo snel mogelijk tempo haastte zioh de krakende en prutte lende stoet over Noordholland's hoofdwegen naar het Zuiden daar bij de gevaarlijke open Afsluitdijk vermijdend. Bloed en Bodem uit de gratie. Den NSB-ars was de kolder in den kop geslagen. Alle schoone theorieën gingen subiet overboord en een wilde run naar het Oosten begon. De leiders, trouw aan hun leidersbeginsel voorop. Mussert, die in zonnige tijden beweerd had als gewoon sol daat in fle Wehrmacht dienst te nemen, zoodra de Ameri kaan voet over de grens had gezet, pakte Dinsdagmiddag zijn keffers en verplaatste bü de naderende donderbui zijn hoofdkwartier naar Almelo. Max Blokzijl, de gevaarlijkste man van dë heele bende, dook met de Ranitz plotseling te Groningen op. En Westerbork moes: inder haast door de Joden worden ont ruimd om plaats te schaffen aan de geringere goden, die op dat moment in de meest triestige stemming de perrons-in het' Wes ten bevolkten. Natuurlijk konden allen zich beroepen op Duitsche bevelen of „onmisbaarheid voor de Partij", doch de fanatieke kaste van Feld- meijer nam deze argumenten niet en een onherstelbare breuk tus- schen NSB-ers en zelfs SS-ers moesten in Duitsche gevangenis sen hun distancieering betreu ren Het misverstand. Hoe kwam het dat de bevolking geneigd werd alle berichten over het optrekken der Geallieerden voetstoots aan te nemen? Hoe kon b.v. in Noordholland, terwijl den geheelen dag niemand aan wer ken toe kon komen; de vaste overtuiging bestaan, dat Botter dam zou zijn gevallen en <fat; naarmate de middag' verstreek; Canadeezen zouden zijn opgerukt naar Den Haag en via Haarlem met hun tank_"spearheads" af zwenkten naar Amsterdam? De oorzaak van al de nervositeit was het beruchte radiobericht geweest van de inname van Breda, een en ander natuurlijk aangemoedigd door de op_uitbarsten_staande jubelstemming na den bliksem snellen opmarsch door Frankrijk en België. Eerst veel later is gebleken dat een slechts lichte gemotoriseerde ver- kenningseenheid Breda genaderd was. Op het Stafkwartier .werd men mee gesleurd door het Enthousiasme en sprak reeds van de Hoofdmacht. De censor, die het rberlcht van den Re_ geeringsvoorlichtingsdienst kreeg voorgelegd, liet het passeeren; in de meening dat de RVD het uit eigen informatiebronnen had en denkend: "Als zij het niet weten, weet nie mand het!" De R.V.D. had er echter op Vertrouwd dat de censor het even tueel wej zou tegenhouden op grond van .zijn eigen informaties. Zoo werd Maandagavond Breda "bevrijd": de B.B.C. verspreidde het bericht in twee dozijn talen en de Dolle Dinsdag brak uit. Gistermiddag vertrok vanuit Amsterdam met de „Klipfontein" het eerste detachement yan de 7- Decemberdivisie naar Indonesië. Dit 1400 man sterke detachement zal de outillage voor het overige deel van de divisie inrichten. Om half vijf verliet het schip de kade, terwijl het muziekcorps van het 6e bataljon Territoriale Troe pen het Wilhelmus speelde. De stemming onder de diens.plichti- gen was zeer goed, al viel hen het afscheid voor zoo langen tijd van zelfsprekend niet lich'-. Minister Het restant van de uil Ameri ka geïmporeerde schoenen mag met ingang van 5 Sept. 1946 zon der bon worden verkoeld. Italië aal 10.000 joden uit Unrra_ kampen in Oostenrijk binnen zijn grenzen laten. Volgens een bericht uit Oslo is de Sovjet-Russische vloot op het oogenblik bezig het 41.700 ton metende slagschip Gneise nau te Gdynia waar het door de Duitschers lot zinken was ge bracht, te bergen. Ook andere 'gezonken Duitsche schepen wor den door de Russen gelicht en opgekalefaterd om lusschen de Sovjetrussische en de Poolsche vloot te worden verdeeld. t De Roode vloot in het Baltisch gebied is in twee deelen verdeeld met Kronstadt als meer naar binnen gelegen basis aan de Finsche golf en Reval, de hoofd stad van Estland, en Kaliningrad als vooruitgeschoven bases. Zwa re en lichte strijdkrachten zijn ook te Libau in Letland en te" Warnemuende gelegerd. Laatst genoemde plaats wordt in strijd met de overeenkomst van Pots dam door de Russen tot een zwaar versterkte vloolbasis ge maakt. Maar het tooneel van de grootste bedrijvigheid heerscht, thans te Gdynia (Poolsche haven aan de Oostzee), waar ook groote Duitsche transportschepen wor- Fievez en luitenant generaal Kruis c'en gelicht Duitsche vlootdes maakten de reis tot IJmuiden mee en bewogen zich ongedwongen tusschen de solda'ien. kundigen worden waar maar mo gelijk is gebruikt om hun vroe gere vijanden Ie helpen. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht kwam gisteren de Katholieke Arbeidersbeweging in tusschentijösehe verbonds- vergadering bijeen onder lei ding van den heer A. C. de Bruin, die in zijn openingsrede er op wees dat het ledental nog steeds stijgende is. Ook na de verbondsvergadering van April j.l., toen de 200.000 leden bereikt waren, is deze groei blij ven aanhouden, zoodat thans het gezamenlijke ledental van de vakbonden gestegein is tot 123 c/o van het aantal leden van voor de opheffing per 1 April 1941. Spre ker- noemde dezen opvallenden groei het meest duidelijke an- woord van het katholieke dei. van Nederland op de z.g. doorbraak pogingen. Overigens staat de Katholieke Arbeidersbeweging" voor de op lossing van tal van na-oorlogsche vraagstukken. Hef regeeringspro- gramma geef, een goede basis voor een samenwerking met het thans aan het bewind zijnde kabinet. Het schijn, aannemelijk, dat eveneens samenwerking mogelijk is met de Stichting van den Arbeid. Over het loon- en prijspro- bleem zei de heer de Bruyn, dat het er om gaat dis juiste De eerste „Viking", het nieuwe toestel van de British European Airways, waarmede tweemaal per dag, behalve Zondags, een luchtdienst AmsterdamLonden v.v. zal worden onderhouden, arriveerde op het vliegveld Schiphol. (A.N.P. P.) middelen te vinden om eener- zjjds onze momentecle armoe de rechtvaardig ever alle Ne derlanders te verdeelen en an derzijds om zoo spoedig mo gelijk wederom tot redelijke welvaart, te komen. De arbei ders hebben niet de geringste behoefte aan de staking om de staking. De uiteindelijke 1-oonvaststellers dienen niet tot verzet te prikkelen door he voeren van een te enge loonpolitiek. Prof. dr. J. R. M. van de Brink; economisch adtviseur van het Ver bond; hield een inleiding over het probleem van de verhoudng tusschen loonen en prijzen; naar aanleiding waarvan een resolutie werd voorge steld. D'eze resolutie werd niet zon der meer aanvaard, doch het Ver- 'bondsbestuur verkreeg machtiging de redactie nader vast te stellen. De resolutie hield in dat: tl. alg'eheele wegneming van de spanning' tusschen loonen en prijzen slechts mogelijk is door gezamenlijke inspanning van alle in het bedrijf werkzame personen, bevrucht door doelmatige maatregelen van de over heid. 2. Teneinde de'productie te be vorderen moeten maatregelen wor den genomen: a. waardoor het aantal voor het bedrijfsleven beschikbare personen wederom meer in overeenstemming wordt gebracht met de voor den oorlog' bestaande verhoudingen;' tb. waardoor het aantal zichtbare fè'n onzichtbare) werkloozen wordt verminderd; c. waardoor de arbeidsproducten op een hooger niveau worden ge bracht. 3. Verzachting van de spanning tusschen loonen en prijzen 'kan in het bijzonder worden bereikt door maat regelen van prijs.politieken aard. Hierbij zjj in het bijzonder ffedaeht aan de invoering in -daarvoor ge- eigende takken van productie van het in Engeland met succes toegepaste utility system. 4. Looncorrecties zijn noodzakelijk m de takken van bedrijf waar het loon bij de algeheele loonontwikke ling is ten achter gebleven. 5. Het gewenscht is reeds thans in den toestand der in de in nood ver_ 'keerende middelgroote en groote ge zinnen verbetering te brengen door herziening' van de kinderbijslagwet op zoodanige wijze dat de kinderbij slag wordt gebracht van f2.40 op f3.60 per kind per week, terwijl het tweede kind een tijdeijke directe toeslag wordt gegeven van f 3.60 per week. In aansluiting op het bericht over (ie autobotsing op den Hijksstraatweg onder Muiden, word! gemeld, d'at het aantal slachtoffers thans gestegen is tol vijf. De schuldvraag is nog niet geheel opgelost, maar men neemt aan dat het ongeluk te wijten is ain onvoorzichtigheid van den chauffeur van den militairen wa gen. I ET Amerikaansche tijd schrift „Look" publiceert de tweede aflevering van uit treksels uit het boek van El liott Roosevelt, getiteld „As he saw it". Hierin wordt ge zegd, dat er geen Amerikanen in den Stillen Oceaan zouden zijn gesneuveld, wanneer de Franschen, Engelschen en Ne derlanders niet zoo kortzichtig en hebzuchtig waren geweest. Dit zou president Roosevelt aan zijn zoon hebben verklaard in "een gesprek onder vier oogen op de conferentie te Casablanca. Na met Churchill te hebben ge sproken, aldus Elliott, heeft mijn vader mij gezegd, dat een derde wereldoorlog zou plaats hebben, als het imperialistische koloniale systeem niet zou worden afge schaft e'n als men zou toestaan dat millioenen menschen tot een staat van halve slavernij terugkeeren. Volgens Elliott Roosevelt heeft Churchill steeds gewild, dat de Britsche invloedsfeer in Europa zoo Oostelijk mogelijk zou liggen na he, einde van den oorlog. Tijdens gesprekken met Chur chill, lord Mountbatten en andere Engelsche leiders, heeft president Roosevelt volgens zijn tzpon ge zegd: „Waarom willen dé Engel schen Burma terug hebben voor hun koloniale rijk?" Presiden, Roosevelt zou verder gezegd hebben, dat hij zich geen man kon voorstellen die hij meer zou wantrouwen dan de Gaulle. Giraud noemde hij een prul. Volgens den correspondent van de Daily Mail te New- York heeff de jongste aanval van El liet; Rcosevelt op Chur chill en het Britsche impe rium verwarring en bij velen verontwaardiging gewekt. Ook op het Witte Huis en op het departement van buitenlandsche In verband met de bekendmaking te Londen, dat de laatste Britsche troepen Nederl. Indië voor 30 No vember verlaten zullen hebben, verneemt Aneta uit bevoegde Bron, dal de ncodige regelingen voor hun vervoer getroffen zijn, zooda, een gestadig terugtrekken van de Britsche troepen oo 'tijd uitgevoerd zal zijn. Ook wordt vernomen, dat het zenden van Nederlandsche troepen naar Java volgens plan zal voortgaan. Naar wij vernemen is de op ver zoek van het driemanschap door prof. ir. W. Schermerhom be noemde commissie gereed geko men met haar rappor, overJ da Nederlandsche Unie en haar drie manschap, de heeren mr. L. Eint- hoven, mr. J Linthorst Homan en prof dr. J E de Quay. Het rapport is ter perse. In Eindhoven is Dinsdag de oud- Minister van Justitie Mr. H. A. M, T, Kolfscho en als Burgemeester geïnstalleerd. De fabrieken en woonhuizen van de Philipsstad vlagden om den opvolger van Burgemeester Verdijk te begroe ten. De nieuwe burgemeester en zijn gezin werden door den Nood- raad ontvangen, waarbij o.m. aan wezig waren Prof. Schermerhom, leden van Provinciale en Gede puteerde Staten, Deken Heeze- mans en andere autoriteiten op geestelijk en wereldlijk terrein De KLM-persdienst meldt, dat de KLM onlangs 3 ton Nederland sche groenten en fruit, die be stemd waren voor de inzending der Nederlandsche "tuinders op de jaarbeurs te Stockholm, heeft ver voerd. Volgens den heer J. Ba- rendse, voorzitter van den bond „Westland" zou deze inzending een enorm succes geworden zijn. Donderdagavond zal de heer Ba- rendse in een radio-vraaggesprek over een en ander nadere mede- deelingen doen. zaken zou men onaangenaam ge troffen zijn door zulk een.Vertoon van slechte manieren. Over het algemeen neemt men aan, dat sommige van Elliott's „onthullin gen" eenvoudig onwaar zijn. Men goeden „staat van dienst" wat spreekt daarbij van een minder betreft Elliott's persoonlijke aan gelegenheden. Er wordt op ge zinspeeld, dat Elliott geld noodig had om zijn schuldeischers te vol doen. Slijkhuis werd tijdens de inter nationale atletiekwedstrijden te Stockholm eerste op de 1500 meter, waarbij hij tevens een nieuw Nederlandsch record vestigde. Slijkhuis geeft een Zweedsch soldaat zijn auto gram. (B. v. L.) OP een Dinsdagmiddag ge houden persconferentie heef;, de chef van de Econo mische Recherche een lans gebroken voor den vrijen ver koop van importcigaretten. Er worden maandelijks millioe nen cigaretten ingevoerd, clandestien en legaal, waar van het grootste deel in den zwarten handel terecht komt. Vijfenzeventig procent van den zwarten handel leeft van de tabak en men,zou deze gifslan, van de samenleving de tanden kunnen uitrukken, als de cigareftein vrij en tegen een acceptabelen prijs in den handel konden worden ge bracht De economische recherche staa., in deze dan ook lijnrecht te genover het Rijksbureau voor Ta bak, dat van meening is, dal aan een vrijen, verkoop van import cigaretten niet kan worden ge dacht. Op 1 Februari 1946 werd in vrijheid en voorwaardelijk buiten vervolging gesteld Johanna Apol- lonia van der Schuyt, gehuwd met P. C. van der Giessen, oorspron kelijk wonende te Krimpen aan den IJssel. Omstreeks eind Juni heeft zij in haar woonschuit, ge legen 'te Warmond, een uit een bewaringskamp ontvluchten poli- tieken delinquent -gedurende eeni- ge dagen verborgen gehouden. Derhalve heeft zij zich niet als een goed Nederlander gedragen, hetgeen tengevolge heef; gehad, dat voornoemde procureur-fiscaal haar Maandag j.l. opnieuw heeft doen arresteereri. Haar buitenver- volgingsteliing is ingetrokken en zij is overgebracht naar de cellen barakken te Scheveningen, Vele Duitschers doen alle mo gelijke moeite om uit hun land weg te komen. Onder hen be vindt zich een'groot aantal ge leerden, die geen kans zien hun onderzoekingen in Duitschland voort te zetten. Volgens den assistent-chef van den staf van den Amerikaanschen geheimen dienst zou Duitschland een dun bevolkt landbouwgebied -worden, indien men alle verzoeken tot emigratie zou toestaan

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3