MASSAAL JONGEREN-APPEL RADIO BURGEROORLOG IN CHINA BREIDT ZICH UIT VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw NoordhollandscH Dagblad 5 Er is een tekort aan arbeidskrachten HET STAUNTON- TOURNOOI Euwe en Botwinnik weer ge!ijk Hef' circuit- van Assen Revanchewedstrijden in het Stadion Alleen vrede bij vertrek der Amerikanen Kampioenschappen op de schaats PRINS BERNHARD HAD AUTO-ONGELUK Doch bleef ongedeerd BYRNES NAAR DUITSCHLAND DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1946 Hierbij een overzichtsfoto drukte weergeeft. De Westfriesche Jongeren Landdag die Zondag te Hoorn op de ter reinen van het Missiehuis werd gehouden is in alie opzichten uitstekend ge slaagd. Er was 'n overweldigende belangstelling en met groote aan dacht volgden de vierduizend jonge menschen de rede van Kapelaan De Bot uit s-Graven- hage en het zin volle spel „El- ckerlye". De velen die te 'voet, per fiets, met trein en bus van heinde en ver waren geko men hebben op dien Landdag nieuwe ervarin gen opgedaan en zijn gesterkt naar <Ien geest huis waarts gegaan, die slechts een deel van de groote „Er is een tekort aan arbeids krachten, vooral aan geschool de arbeidskrachten", beves tigde de heer L. Bandsma, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar ons al te spontaan, toen wij hem dezer dagen spraken over de berichten, die ons dienaan gaande naar wij meenden in overdreven vorm bereikt had den. Overdreven dachten wij deze berichten, omdat de Hol landers maar al te graag ach en wee roepen, om zich ais het ware op vóór te dekken voor situaties, die zij meenen te zullen ontmoeten. Hoeveel vrees hebben de boeren niet gehad, dat hun zoo nauw luisterende aaardappeloogst niet tijdig ingehaald zou zijn? En de graanoogst? En zie, alles mar cheerde op rolletjes. Geen klacht van beteekenis behoefde beluis terd te wordtn. „Vraag niet hoeveel moeilijkhe den daarvoor overwonnen moes ten worden", was hierop het be scheid van den heer Bandsma, die bovendien in de toenemende be drijvigheid aan het Arbeidsbu reau een weerspiegeling zag van den opbloei van htt bedrijfsleven. Reeds ontplooit de overheid een groote activiteit bij de uitvoering van openbare werken, landbouw- herstel en wederopbouw. Maar behalve die activiteit komt ook he particulier initiatief in het be drijfsleven steeds meer tot uiting. Wel valt te beluisteren, dat hier de weerstand tengevolge van ge ringe grondstoffentoewijzingen, onstabiele loonen en de vervoers problemen nog steeds gelden, maar steeds meer worden deze moeilijk- htden overwonnen. PROGRAMMA VRIJDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I 301.5 M. KRO: 7.00 Nieuws; ochtendgymn. en morgen_ gebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk den dag; 10.00 Pianoconcert nr. 2 in Bes gr. t. op. 83 Brahms; ïl.OO Werken v. Tsjaikofeki; 11.30 Als de ziele luistert; 11.45 Familieberichten ut Indë; 12.30 Van man tot man; 13.00 Neuws;; 13.45 London Palladium Orchestra; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Grenadiers Guards; 17.00 Het achtste uur; 17.35 Jean Vaissade en Rina Ketty; 18.00 Hawaiian Muziek; 18.30 Ned. Strijd_ krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Rus_ sische muziek; 20.08 Stichtsch Ka merorkest; 21.20 Klankbeeld Rotter dam; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondge bed 23.00 Gram. muziek; Staunton- tournooi en sluiting. v HILVERSUM H 415 M. VARA 7.00 Nieuws ochtendgymn. en gram; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.20 De Regen boog; 11.30 Eddy Walis speelt; 12.00 Chopifi; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO Braziliaansch plrotgr.; 14.20 Kamer, orkest; 15120 Carroll Gibbons; 16.00 VARA Operapro.gr.; 17.00 Pianore cital 18.00 Nieuws; 18.15 Sweetness and RJhythm; 19.30 Opbouw Drente; 20.05 Baohcantate; 21.00 Minister Drees spreekt; 21.30 Men vraagt en wij draaien; 22.15 Jazzuitzenddng; New Orleansstijl; 23.00 Nieuws gram. en sluiting. En het gevolg daarvan is dat de vraag naar arbeidskrachten met den dag toeneemt. Voral de vraag naar geschoolde arbeidskrachten over treft verre het aanbod. Speciaal in de metaal- bouw_ en textielnijver heid is eeen groot gebrek aan vak- krachten. En voorts in de beroepen van kleermakers kappers stoffeer ders en meubelmakers. Voor deze vakmenschen heeft het Arbeidsbu reau uitstekende plaatsingsmogelijk heden. Daarnaast is in vrijwelalle vrou welijke beroepen een ernstig tekort aan werkkrachten. Het zou een exceptioneel geval zijn; wanneer hetf Arbeidsbureau voor jeugdigen onder de 21 jaar geen plaatsings- mogelijkheid zou hebben. Deskundi ge voorlichting wordt hun zelfs ge geven; wanneer zij zelf niet tot een besluit kunnen komen over het be roep dat zij zich zouden willen kiezen. Uiteraard zijn deze adviezen; zoo_ als alle informaties die het Arbeids bureau verstrekt, geheel kosteloos. Uit het verdere verloop van dit onderhoud bleek ons opnieuw; wel ke belangrijke rol het Gewestelijk Arbeidsbureau; dat zijn kantoren door geheel Nederland heeft het bureau te Alkmaar omvat het ge_ bied van Noordholland gelegen tus- schen Zaanstreek en Vlieland; doch onderhoudt natuurlijk contacten met .de Bureaux in geheel ons land. in dezen tijd van wederopbouw speelt. Er zal mee bereikt worden dat het productiepeil zoo hoog mogelijk zal kunnen worden opgevoerd"- en de werkloosheid zoo laag mogelijk zal blijven; temeer; omdat dit bureau zich ook bezig houdt met de her scholing en omscholing cfer arbei ders; een interessant probleem; waarover wij gaarne een volgenden keer eens iets naders zouden willen vertellen. QiWU&iUiervieuwA AANVULLING BONNENLIJST voor de le helft van de 10e periode 1946 (1 t.m. 14 Sep-ember) Bonkaarten KA, KB, KC 610: algemeen 554 100 gram bloem 555 100 gram gedroogde zuid vruchten 556 100 gram koffie Bonkaarten LA, LB, LC 610: A 02 melk 2 liter melk B 02 C 02 melk 3 liter melk 510 aardapp. 3 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 610: 054 algem. 100 gram bloem 055algem. 100 gram gedroogde zuidvruchten E 14 reserve 200 gram bloem Bonkaarten LD, LE 610 D 02 E 02 melk 6 liter melk 010 aardapp. 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. T 46 2 rants, tabaksartikelen V 46 100 gram chocolade en/of suikerwerken X 46 100 gram chocolade en/of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 September a.s, worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 9 Sept.. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen 510 aardappelen worden ingele verd Nadat Botwinnik eergisteren al een half punt op Euwe was inge_ loopen door zijn eigen zege op Kottnauer en Euwe's remise te gen Stoltz, heeft de strijd van gisteren de beide rivalen weer gelijk gebracht. Botwinnik maak te korte metten met Christoffel en Euwe bracht het tegen «Jen sterk spelenden Flohr niet verder dan remise. De beide laatste ronden van het tournooi beloven dus een bijzondere spanning. Botwinnik moet nog tegen Guimard en Najdorf spelen; terwijl Euwe het ongetwijfeld lastiger heeft teg'en Tartakower en Kotov. De strijd is echter nog geheel open. De stand luidt na de 17e ronde: Euwe en Botwinnik. ieder 13'/2 pt. Smislof ii pt,. en 1 afgebroken partij. Szabo 10 punten. Sfctoltz en Flohr ieder ÖVj pt. en 1 af_ - gebroken partij. Lundin 9Vj punt. Najdorf 9 pt. en 1 afgebroken partij. Kotov 8Vï pt. en 1 afgebroken partij. Denker 8V2 punt. Tartakower 8 pt. en 2 afgebr. part- Kotttnauer 8 v. en 1 afgebr. partij. Boleslafskiej 71/? pt. en 2 afgebr. part. Yanofsky 7V2 pt. Guimard 6V2 punt Steiner 5V2 pt. en 1 afgeibr. partij. Bernstein 4Vz punt en 2 afg'. part. Vidmar 4V* pt. en 1 afgebr. partij. Christoffel 4V2 pt. O'Kelly 4 punten. In het nationaal tournooi staat Kramer die gisteren met» Plinsinga remise speelde (met Vt pt. voorsprong aan den kop. Na hem volgen onmid dellijk Stumpers en Wellner met ieder 5V2 pt. en Bergsma en Samme- lius met ieder 5 pt. Ondanks de oorlogsomstandig heden is het circuit van Assen, waar op 14 September a.s. voor de eerste maal na den oorlog weer de nationale kampioen schappen der KNMV zullen wor den gehouden, nog in vrij goede conditie Slechts tusschen Assen en Hooghalen is een strook van 4 km door den veenachtigen on dergrond verzakt, zoodat aldaar een klinkerwegcek zal worden aangebracht. Van tribunes zal weinig spra ke kunnen zijn, daar vrijwel geen spaan van de toeschou wersaccommodatie is teruggevon den. Men zal dan ook genoegen moeten nemen met een zit plaats op een pak stroo of een staanplaats op den talud. Men kan de races ook weer volgen te Hooghalen en Laaghalerveen. Ex'tra treinen loopen o.a. vanaf Amsterdam. Tijdens de revanchewedstrijden van de wereldkampioenschappen, welke in het Stadion werden ver reden, slaagde de Rotterdammer Gieseler erin in de achtervolging den wereldkampioen Rioland te slaan. Bij de stayersweds'trijden over 100 km. was het na een zeer spannenden strijd, waarin de ver schillen miniem waren, Lemoine, die in 1 uur 22 min. 26 2/5 sec. won voor Chaillot, Frosio (den wereldkampioen), van der Voort, Besson en Bakker. Bij de sprin ters 'toonde van Vliet andermaal zijn overduidelijke meerderheid. Bij de achtervolging voor profes sionals sloeg de Nederlander Pe ters den Deen Petersen. DE CORRESPONDENT van de Times in New York geeft op grond van de laatste Amerikaansehe berichten een overzicht van de ontwikkelin gen in China. Hij schrijft o.m.: „De burgeroorlog breidt zich nog steeds uit." Er wordt mel ding gemaakt van gevechten in de buurt van Moel-.den (Mandsjoerije). In Peking voorspelt men, dat zeer spoe dig een» aanval van regec- ringstroepen op Harbin zal worden ondernomen. Generaal Tsjoe-en-Lai, de voor naamste communistische onder handelaar in Nanking, heeft ver klaard, dat de opschorting van Amerikaansehe hulp aan China en het terugtrekken van alle Ame rikaansehe troepen, een onmiddel- lijken vrede mogelijk zou maken. Hij ontkende, dat de Sovjet- regeering den Chineeschen com munisten hulp biedt. In Mandsjoerije wordt melding gemaakt van gevechten aan de ri vier Soengari, ten noorden van Harbin en Kirin, welke waar schijnlijk het doel van de regee- ringstroepen zullen zijn. Deze gevechten en de ernstige militaire situatie voor de communisten in de provincie Jehol, hebben Mao Tzetoeng. voorzi'.ter van de com munistische partij, en zijn voor naamste medewerkers doen be sluiten uit Yenan naar Harbin te vertrekken voor een bespreking van den toestand. De bewegingen der regeerings- Tijdens de wegwedstrijden voor de wereldkampioenschap pen geraakte onze 1 andge- noot Schulte wegens banden- pech in moeilijkheden en uit de kopgroep. Door onvermoeid doorzetten wist hij na een urenlange jacht de vijfde plaats te bezetten. Schulte re pareert zijn band. (Anefo'P.) troepen in de provincie Jehol en Hopei en hun recente successen aldaar, dreigen de communistische strijdkrachten in Jehol en Noor delijk Hopei volkomen' in te slui ten. Voor de kampioenschappen kunst en hardrijden 1947 zijn de data vastgesteld. Op 1 en 2 Februari worden in Davos de Europeesche kampioenschappen kunstrijden ge houden; op 1 en 7 Februari te Stockholm de wedstrijden hardrij den voor heeren; op 14 en 16Febr. de wereldkampioensch. kunstrijk den eveneens te Stockholm en op 15 en 16 Febr. komen te Oslo de wereldkampioenschappen hardrij^ den voor heeren aan de beurt. DRINS BERNHARD is ge- heel ongedeerd gebleven bij een auto-ongeval, dat hem gistermorgen te Londen is overkomen. Toen de Prins, in gezel schap van zijn adjudant en twee Nederlandsche officieren, per auto van het vliegveld „Hendon" kwam, geraakte de auto in botsing met een Ne derlandsche leger-vrachtwa- gen. De auto van den Prins werd zeer zwaar beschadigd, doch zoowel Prins Bernhard als de officieren, die hem ver gezelden, bleven geheel on gedeerd. Toen Prins Bernhard bii het hotel „Brown" aankwam, was hij vroolijk en glimlachte hij. De bestuurder van de Neder landsche legervrachtwagen, die in botsing kwam met de auto van den Prins,- heeft het volgende x er- klaard: „Mijn wagen slipte en toen ik probeerde te sloppen, kwam ik in botsing met de auto van den Prins. De Phins trachtte eveneens te stoppen, maar het was reeds te laat." Kort na het ongeluk ontving Prins Bernhard veel bezoek in zijn hotel in het Westend van Londen. Volgens mededeeling van eeri der inzittende officieren gebeurde het ongeval bij Berkley Square, in de buurt van het hotel, waar het gezelschap verblijft. De Amerikaansehe minister van buitenlandsche zaken, Byr nes, stelt zich voor Vrijdag een rede te houden in de Ameri kaansehe zone Van Duitschland'. Reuter mfeldl uit Parijs, dat Byrnes een uitnoodiging heeft ganvaard om te Stuttgart, te spreken voor het militaire be stuur en persoonlijkheden van het bezettingsleger. Drie Duit- sche ministers en de president van de zone zullen worden uit- genoodigd. 35. Wilt u die trompet voor mij eens pakken?" vroeg Jan beleefd, waarop de winkelier in de etalage dook en de trompet er uit vischte. Hij veegde met z'n mouw het stof eraf. „Alstu blieft meneer, drie gulden negentig." De trompet viel Jan erg tegen. Het ding zat vol deu ken en bovendien was alle glans eraf. Wat een snert- ding", zev, Jan teleur gestel 1. „Een snertdingstoof de winkelier op. „Meneer, de trompetter van den kalief van Bagdad heeft er nog op geblazen!" Nu was Jan toch wel on der den indruk. Eerbiedig veegde hij het mondstuk af aan zijn jasje (je kon even goed niet weten) en toen blies hij een hooge noot waarvan de beeldjes in de etalage zachtjes begonnen te trillen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5