WERELDVOEDSELRAAD VOORGESTELD DOSSIER-MYSTERIE bij Bureau Nationale Veiligheid VAN DEN HELD JAN TROMPETTER RADIO J Nieuw Noordhollandsch Dagblad EENICE UITKOMST VOOR DE WERELD „Anders krijgt- de Veiligheidsraad druk werk." Olympische vuur over het Kanaal! Buitenlandsch nieuws DE FRANSCHE GENERAAL Hulde aan Rotterdam Conferentie-sketch Binnenlandsch nieuws VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1946 Leden van de Nederlandsche delegatie, welke deelneemt aan de wereldvoedseïconferentie, welke in het parlementsgebouw te Kopenhagen wordt gehouden. V.l.n.r.: dr. J. A. Kaligis, prof. dr. de Vries, J. P. Bannier, de Minister van Landbouw en Voedselvoorziening S. L. Mansholt, A. H. Boerma en L. A. H. Peters. (Ass Press P.) De directeur-generaal van de F.A.O., Sir John Boyd Orr, heeft op de Kopenhaagsche conferentie zijn plannen ont vouwd voor een vvereldvoed- seliaad, die e'enerzijds den landbouw een permanente markt met loonende prijzei moet verzekeren en anderzijds ten doel heeft om honger te voorkomen. De staten kunnen kiezen tusschen twee mogelijkheden: wederzijdsche samenwerking of oorlóg. Dit vvereldvoedsel plan, aldus Sir John, zal en kele oorzaken van oorlog uit de wereld helpen en tot een heid leiden. Engeland en Ame rika steunden het plan volle dig. Forello Laguardia, de directeur- generaal van de Unrra noemde de FAO de hoop der wereld. „Wij moeten de prijzen stabiliseeren en speculaties van graanbeurzen uit schakelen. Er is nimmer een sur plus van voedsel geweest, slechts een surplus van hetgeen landen konden koopen. Een werkelijk surplus is dat, wat niet noodig is. De dienstmaagd van het econo mische leven, „juffrouw vraag en aanbod" heeft afgedaan. Er moet een directe uitwisseling van koop waar tusschen de landen plaats hebben." „Als de FAO 'n mislukking wordt, zal de Veiligheidsraad het druk krijgen", zoo besloot Laguar dia! Minister Mansholt steunde ite voorstellen van Boyd Orr en stelde voor, dat de natio nale landbouw-orgamsaties van alle landen nauw met de FAO zouden samenwerken ZATERDAG 7 SEPT. HILVERSUM I (301-5 M.): KRO: 7 00 Nieuws, ochtendgymn. en mor_ gengebe-d; 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 10.15 Pianorecital; ll.OO De Zon» nebloem; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.30 Metropoleorkest; onder broken door 13.00 Nieuws; 13.45 De Tooneelkijker; 14.00 Band van de week; 15.00 Voor de jeugd; 16.30 Gre-_ goriaanseh; 17.15 Jonge kunstenaars; 17.45 Middenslandsrubriek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; waarna piano_duo; 20.08 Lichtbaken; 20.40 Pa Pjnkeiman; 21.00 Die,Fledermaus; 22.00 Nieuws; 22-20 Avondgebed; 22.40 De Ricardo's; 23.45 Dinah Shore en Frank Sinatra; waarna sluiting'. HILVERSUM II (415 M.): VARA: 7 00 Nieuws, ochtendgymn. en gram.; 800 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.50 Piano en viool; 12.35 Accordeonband; 13.00 Nieuws; 13.45 Kamerkoor; 14.30 Radio-Philharmonisch orkest; 16.30 Men vraagt en wij draaien; 18.00 Nieuws; 18.15 Vaudeville_orkest; 19 00 Botterdamsch pianokwartet; 20.15 Parade der Vereenigde Volkeren; 21.15 Een "Schim" hoorspel; 22.15 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Staun» ton_tournooi; 23.30 Oude en nieuwe schlagers; waarna sluiting. LANGEDIJK GEEN DOORGEDRAAIDE PRODUCTEN MEER VOOR EXPORT De doorgedraaide producten, o.a. roode kool, welke tot nu toe voor export naar Duitschland wal*en bestemd, zullen de eerst komende 14 aagen niet meer kunnen worden geëxporteerd. In verband hiermede worden de tuinders verzocht zoo weinig mogelijk producten aan te voe ren, welke doordraaien. SORTEERING UIEN De uien, die aan de veilingen worden aangevoerd, moeten als volgt worden gesorteerd. Tot 35 mm: nep- van 3243 mm: drie lingen; van 4075 mm: uien; boven 70 mm: grove uïen WAARLAND TERUG UIT DE MISSIE Onze oud_plaatsgenoot en eerste priesterzoon van de St. Wulfram parochie, de Hoogeerw. Pater A- Stam, Missie_Overste van Bagamoja (Engelseh Oost-Afrika) is na een verblijf van 14 jaren in de Missie 26 Augustus jl. scheep gegaan met de "Winchester Castle". Zijn Hoogeerw. hoopt ong. i7 Sept a.s. met deze Engelsche boot in Londen aan te ko_ men; vandaar zal hij via Hoek van Holland in Waarland arriveeren om zijn familie, vrienden en bekenden de bezoeken. VERVOLG VAN "PAG. 1 HET DRAMA Of üET IJSSEL- MEER De passagiers, die zich in de achterkajuit en aan dek bevonden haddein, hadden zich op de „Jan van Nieveen" in veiligheid Kun nen brengen; degenen die in de tweede klas kajuit vertoefden, wa ren reddeloos verloren. De overlevende leden van de be manning, de matroos S. H, de stoker Ji. S., beiden uit Lemmer, alsmede de hofmeester E. M. D. uit Amersfoort, die overboord was gesprongen, gaven allen een gelijkluidend verslag van het gebeurde. Hun schattingen van het aantal slachtoffers in de 2e klasse hut varieeren tusschen 12 en 20. Andere overlevenden beweren echter met stelligheid dat er minstens veer tig' man in deze kajuit aanwezig wa ren. Geheel onwaarschijnlijk is dit niet. Het opgegeven aantlai van twin tig sloeg nl. op de "wettige" passa giers. Het is echter zeer goed moge lijk, zelfs waarschijnlijk, dat zich nog meerdere onderduikers eveneens daar hebben opgehouden. Hoeveel slachtoffers er in werke lijkheid te betreuren zijn, zal men eerst het eind van de vol&'ende week weten. Dezer dagen heeft men nl. het vaar tuig, dat anderhalf jaar aan het IJs- selmeerwater was toevertrouwd, op_ gebokt en weggesleept, naar Enkhui zen. Acht dagen lang hebben daarvoor twee duikers een geul onder het schip gegraven; om de kabel eronder door te trekken. En thans lig't in Enkhui zen het droevig bewijs van een vem. schrikkelijke tragedie uit onzen meest-benarden tijd. Het ruim voor de tweede klasse passagiers, waarin wij een kijkje konden nemen; is voor driekwart dichtgeslibd. Vier lijken steken met het bovenlichaam boven het leem uit.. Men kan hen thans echter niet ver wijderen vanwege de enorme zuig kracht van de klei. Het zou de iden tificatie der slachtoffers nog meer bemoeilijken. Nog deze week hoopt men klaar te komen met de bekisting van het vaartuig'; waarna men kan gaan pompen en de slachtoffers uit graven. Tot zoolang blijft men nog in on wetendheid hoeveel slachtoffers de verschrikkelijke tol betaalden voor hun hongertocht naar het Noorden. P. S. IN 1936 is voor de eerste maal een estafette gehou den van het Grieksche stad je Olympia naar Berlijn, waar toen de Olympische spelen werden gehouden, om het vuur, de vlam der Olympiade, naar de stad der Spelen over te brengen. Nu de Olympische Spelen in 1948 te Londen worden ge houden, zal het vuur wor den overgebracht van Olym pia naar Londen. De moei lijkheid, om het Kanaal over te komen, denkt men te overwinnen, door het vuur van Frankrijk naar Enge land te laten overbrengen door roeiers! De vertegenwoordigers der Arabische Liga zijn op weg naar Je conferentie te Londen over Palestina. Zoo dra het proces te Neurenberg achter den rug is, wil Truman de Duitsche groot- industrieelen gaan berechten. In NoorJ-Itahë zijn alle rijks ambtenaren m staking gegaan. Zij eischen 30 pet. loonsverhool ging Tusschen Engeland en Amerika wordt nog steeds onder, handeld over de toelating van 100.000 joden in Palestina. In DE GROOTE Fransche generaal de Lattre de Tassigny, wiens komst in ons land wij gisteren meldden, is na een luisterrijke ont vangst op het militaire vliegveld Valkenburg, in de Julianakazerne te den Haag ontvangen door lt.- generaal Kruis en vervolgens door de ministers Beel, van Boetzelaer en Fièvez. Bij he( officiëele bezoek aan Rotterdam, werd hij toegesproken door burgemeester Oud. die het gesprek natuurlijk op den Rijn wist te brengen: De Rijn is voor ons. Rotterdam mers, een levensader en alles wat gedaan wordt langs de oevers van dezen Rijn, interesseert ons in het bijzonder. Wij stellen het buiten gewoon op prijs, thans in ons mid den hem te mogen begroeten die Frankrijk weer gemaakt heeft tot een oevers» aat van den Rijn. Generaal de Lattre de Tassigny roemde den geest, waarmede de Rotterdammers zich door deze moeilijke tijden hadden heengesla gen. Hij zeide daarom trotsch te zijn de Rotterdammers te mogen begroeten. Uw ruines en de onze geven ons denzelfden afschuw van den oorlog en hetzelfde ver langen om een oorlog in de toe komst te vermijden. Maar niet al leen een wil tot den vrede kan den oorlog vermijden, maar ook de macht, die gevormd wordt door de solidariteit van alle vredelie vende landen. Amerika is een zeeliedenstaking uitgebroken, die 400.000 arbei ders werkloos dreigt te maken. Men wenscht loonsverhooging. Het voedselrantsoen in Je Amerikaansehe zóne in Duitsch land zal van 1200 tot 1500 calo rieën verhoogd worden 's-Gravenhage, 5 September Naar aanleiding van in de pers verschenen berichten met be trekking tot de dossiers van hel Bureau Nationale Veiligheid, deelt de Regeeringsvoorlichtings- dienst het volgende mede: „Met ingang van 1 Augustus j.l, werd de heer W. E Sanders bij het Bureau Nationale Veilig heid ontslagen. Spoedig bleek, dat er zeer vele dossiers en andere documenten uit de administratie van dit bu reau verwenen waren. De heer Sanders bood den minister-pre sident aan deze stukken terug te bezorgen, Toen deze teruggave op 2 September j.l. zou plaats vinden en de heer Sanders, met honderden dossiers en duizenden kaarten betreffende verdachte personen, zich bij het kabinet van den minister-president ver voegde, bleken verscheidene stukken alsnog te ontbreken Bovendien was bekend gewor den, dal de heer Sanders eenige dagen tevoren opdracht had ge geven aan een particulieren fo tograaf, om grqote hoeveelheden processen-verbaal betreffende door hei B.N.V. gehoorde ver dachten te fotografeeren Aan gezien de fotograaf de mededee- iing, dat hier sprake was van een opdracht van het Rijk, niet vertrouwde, waarschuwde hij en kon de afgifte van de film aan den 'heer Sanders, die zich reeds in het atelier van den fotograaf bevond, om het bestelde in ont vangst te nemen, worden voor komen. Aan den fotograaf was mede gedeeld dat er groote haast was bij de aflevering aangezien deze foto-copieën met een vliegtuig naar het buitenland zouden wor den gezonden. De minister-president vond in dit alles aanleiding om de poli tie en justitie in de zaak te ken nen die nog bezig zijn met het verhoor van den heer Sanders. Aangezien deze zich vrijwillig hiervoor ter beschikking heeft gesteld is er van arrestatie geen sprake geweest Na het verhoor hetwelk op 2 September door den off. van jus titie is afgenomen, werden den volgenden dag weer groote hoe veelheden nieuwe stukken, wel ke aan het BNV toebeljooren door den heer Sanders ingele verd. Het justitieel onderzoek zal dienen te worden afgewacht." PLAATS der handeling Palais de Luxembourg, Parijs Personen: Hoogstaande diplo maten (van de tweede soort) ter Parijsche Conferentie. Tafereel: Een vergadering van de economische commissie voor Italië. Albanië: Mag ik er ook bij ko men zitten? Joego Slavië: Van mij wel, je bent toch een vriendje van mijn vriend. Griekenland: Ik ben ar tegen. Hij pest me altijd. Rusland: Waar bemoei jij je mee Kun je niet een beetje net. ter zijn tegen mijn vriendjes? Jij bent altijd zoo hatelijk tegen een kleine jongen. Engeland, die de surveillance had: Ja, ja. maar hij hoort er eigenlijk niet bij Hebben we een besloten club of niet? Hij mag er wel bij zijn, maar dan moet-ie achter mij staan. Dat deden we vroeger ook altijd en met ande. ren gaat het ook zoo. Rusland: Dat vind ik flauw van je. Je wil ook nooit wat, als het mg ar een vriendje van mij is (Geroep en lawaai, gedreig en gefluit. Wel doen, niet doen, wat moet hij z'n neus in onze zaken steken Engeland: Laten we nou gaan stemmen en geen ruzie maken Rusland: Wie begint er met ruzie te maken? Is dat de orde handhaven? Het lijkt gewoon weg nergens op. Ik wil Albanië er bij hebben en midden in den kring. Verward geroep: Tegen, voor, niet doen, hij mag niet, hij mag wel Engeland: Stemmen Wie is er voor. Niéuw rumoer. Gedrang, ge- dreig. Stompen, schelden. Zwak geroep van den Engelschen voor zitter: StemmennnnDoek Aldus zou men gevoegelijk kunnen weergeven het bericht van den Parijschencorrespon dent van Reuter over een verga dering van de economische com. missie voor Italië, waarin volgens den berichtgever een waar pan demonium losbrak, over een ver zoek van Albanië, om in den kring van de andere gedelegeer den te mogen zitten, terwijl Griekenland en Engeland meen den, dat hij slechts buiten den kring, achter den stoel van den voorzitter mocht plaats nemen.. Vredesconferentie Parijs, anno September 1946. Zou je ze niet! De voetbalmatch Engeland Nederland zal op 27 November a.s. te Hurdersfield worden ge houden. Veertig Viaamsche bibliothecarissen bezoeken mo menteel ons land1 Zij bezochten gisteren Amsterdam Het Zd.- Nederlandsch Toonéel vertrekt op 17 September as. naar Enge. land. In Mddelburg is een begin ge maakt met het herstel van de zwaar beschadigde huizen. De Japansche oorlogsmisdadiger Sonei is te Batavia ter dood ver oordeeld 36. Daar stonden al vele jaren een herder en een herderinnetje die nog nooit waren verkocht. Zij zouden nog vele jaren achter de ramen hebben moeten staan als de trompet van Jan ze niet levend had gemaakt. Het zilveren geluid had hun oor getroffen en nu dansten ze vroolijk tus schen een tooneelkijker en een koekepan. Daarna namen ze een sprongetje waardoor ze in den winkel terecht kwa men. En voor de winkelier, Marjolein en Jan van hun verbazing waren bekomen, waren ze de deur al uit. „Dat is een toovertrom- pet", riep Marjolein opgeto gen. „Blaas nog eens Jan!" Weer blies Jan, dat het schalde door de uitdragers winkel. Een paardje dat met zijn voorpooten om hoog op een oude klok stond, begon te stijgeren en draafde de winkel uit. Dat werd den winkelier te bar. „Ga gauw naar buiten", riep hij angstig, „anders ben ik straks alles kwijt!" V_ r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3