ast :rij Nieuw NS gj DUITSCHLAND MAG GEEN ARMENHUIS WORDEN DE KOMENDE JAARBEURS 2 25 39 59 95 145 45 ar VEG 4 15-17 Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Byrnes spreekt te Stuttgart: Het wordt tijd voor vredesvoorwaarden Geen annexaties? NIEUW TERREIN IN GEBRUIK Agrarische afdeeling sterk uitgebreid Groote Vijf zijn 't nog niet eens Haarlem-Uitgeest weer electrisch (2aalsïe nieuws De Italiaansche herstelbetalingen Nederland eischt 110 millioen gulden De rede van Byrnes IER 1946 uw gezin heerlijke /AFELS een ln studie. |z. Ach- IBOVEN. van Am. uitzicht; slaapfk. keuken; en bo- ht.; tel. ■38 Vp. m. of Hei. dgeegen- f 40.p. bur. van Lip comb, lb. f1500; li 42 hooge 1 in salon, [jasjes m. igensjasje Impl. ge. [vafrt voor Kanaal Imet tent loerkleed; [kacheltje treden; op mas_ JLnnastraat Sevens in. deren. mik p IVz IIIIF n onze T. 1946 [MAAR Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P Sigon. Abonnementsprijs t 8.40 per kwartaal: 1.20 per maand; inclusief Incasso. Advertentie-prljs: per. editie 13 ct. p. mm.; minimum 2.50; la alle edities 26 ct. p. man.; minimum 1 4. Fam. ber. 20 ct p. man.: in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad a Buiten God it 'i nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11022 ALKMAAR; Langestraat 42A tel. 2046 (adm.): 2047 (redactie) K2200 HOORN: «Jraafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West- straat 80; tel. K2230 SCHAGÉN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bankrelatie: Noorderbank JAMES BYRNES, de Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, heeft in een te Stuttgart gehouden rede verklaard, dat hij Duitschland bezoekt, om een aantal op- bouwproblemen van nabij te bestudeeren. Te Potsdam is overeengekomen, dat Duitschland gedemilitariseerd moet worden. De V.S. en hun bondgenooten zullen daarop toezien. Zij zullen het 'Duitsche volk de gelegenheid geven, zich te, wijden aan werken des vredes. Eens kan Duitschland, dat geen pïfen of deelnemer moet worden bij een worsteling van militairen aard tusschen oost en west, dan een eervolle plaats temidden der vereenigde naties innemen. Byrnes deelde ver volgens mede, dat de Duitsche fabrieken uit de Sovjet-zone als herstelbetaling aan de Sovjet-Unie en Polen zullen komen. De overige gaan voor een groot deel naar de Westelijke geallieerden. UIT DE loopende productie kan Duitschland niet betalen. De beginselen van Potsdam leggen den Duitschers zware offers op, maar de mogelijkheid 'tot vooruit gang is hun niet ontnomen. 3&t uitvoering van Potsdam wo: echter bemoeilijkt door he feit, dat de geallieerde bestuursraad er niet in geslaagd is, van Duitsch land een economische eenheid te maken. Wil men het vereischte niveau voor de industrie bereiken, dan moeten echter de economische grenzen binnen Duitschland ver dwijnen. De vier zones zullen uitslui tend gebieden zijn. die uit overwegingen van veiligheid door de strijdkrachten van bepaalde mogendheden wor den bezet. De V.S. willen het voor 'Duitschland niet erger maken dan het al is. Vervolgens waarschuwde Byr nes voor het gevaar van inflatie. Duitschland moet in staat .ge steld worden om zijn intellect en energie aan te wenden tot ver hooging van de indus'.rieele pro ductie. Het moet kunnen expor teeren om zichzelf economisch te kunnen bedruipen. Duitschland is een deel van Europa en de herleving van dit continent zal langzaam gaan, wanneer het tot een armenhuis wordt gemaakt. De leiders of andere aanhan gers van het nazisme moesten uit de sleutelposities verwijderd wor den. Men wil echi'er Duitschland, zoo 'spoedig het daartoe in staat is, niet het recht ontzeggen, eigen binnenlandsche aangelegeheden te regelen. In de overeenkomst van Pots dam werd voorzien, dat de be stuursaangelegenheden v. Duitsch land geleid zouden worden in de richting van decentralisatie van de politieke structuur, om een overheerschende sterke cer.tr"'e regeering uit te sluiten. De geallieerden behooren thans onverwijld aan het Duitsche volk de essentieele voorwaarden van het vredes verdrag duidelijk te maken. Waarschijnlijk zullen nog lan gen tijd veiligheidstroepen in Duitschland moeien blijven. Wij trekken ons niet terug, zoolang als er een bezettingsmacht voor Duischland noodig zal zijn. De V.S. zijn geporteerd voor een spoedige, voorloqpige Duitsche re geering, samengesteld uit de vol gens democratische regelen ver antwoordelijke ministerpresiden ten van de verschillende staten in de vier zones. Wij wenschen niet, dat Duitschland de satelliet wor de van eenige mogendheid of groep van mogendheden. De tijd is thans gekomen, om de grenzen van het nieuwe Duitschland vast te stellen. In het belang van den Euro- peeschen vrede zullen Duitschland en Oostenrijk op zichzelf hun eigen weg volgen. Steun is ver leend aan het Russische voorstel, de stad Koningsbergen aan Rus land over te dragen. Silezië en de andere oostelijke Duitsche provin cies werden door de Russen nog voor de bijeenkomst van «Potsdam aan Polen toegewezen. Poten heeft aan Rusland gebied *ten oosten van de Curzonlijn afge staan. ^Herziening van ~>Polen's noord- en westgrens zullen de V.S. ondersteunen, frankrijk, dat in zeventig jaren tijds driemaal een inval van de Duitschers had ite doorstaan, kon men zijn aan spraken op het Saargebied niet ontkennen. In geval van inlijving van dit gebied, zal Frankrijk ech ter zijn schadëvergoedingseischen moeten herzien. Behoudens wat hier ter sprake is gekomen, zoo zeide Byrnes, zullen de V.S. geen .steun verleenen aan eenigen aanspraak op gebied, dat on betwistbaar Duitsch is of van eenige verdeeling v. Duitsch land, welke niet oorspronke lijk door de betroffen bevol king wordt verlangd. Het Duitsche volk ondervindt thans het verwoestend effect van den oorlog, welke Hitier. en zijn trawanten over de wereld ge- brafcht hebben, doch andere vol keren ondervonden dat reeds lang voordat het in Duitschland zelf voelbaar werd. Het Amerikaan sche volk verlangt niet het Duit sche in slavernij te brengen. De V.S. kunnen Duitschland niet verlossen van de ontberingen, welke door den Oorlog door zijn leiders begonnen, ten deel zijn* gevallen. Zij zullen deze ontberin gen evenmin vergrooten en 'het Duitsche volk niet de gelegenheid ontnemen er "weer onder uit te komen, zóólang dit volk voort gaat op den weg des yredes. Het Amerikaansche volk wil het be stuur over Duitschland terugge ven aan de Duitschers. Het zal dit volk helpen op den weg naar een eervolle plaats onder de vrije en vredelievende volken van de wereld. Autoriteiten bij de tentoonstelling „Het Amerikaansche en Engelsche boek 19391946" in den Haag. V.l.n.r.: prof. Kra nenburg, mevr. Hornhecb, echtgenoote van den Amerikaan- schen gezant, minister dr. Gielen, dr. Hornbeck, burgemeester de Monchy. Geheel rechts de minister van Buitelanasche Za ken, baron van Boetzelaer Van Oosterhout. (Ned. Fotobur.) De Najaarsbeurs, de tweede na de bevrijding cfes lands, is in omvang de grootste beurs tot nog toe in Nederland gehouden. Stond de Voorjaarsbeurs met 22.237 m2 netto expositieruimte reeds aan de spits van alle voo-r gaande beurzen, de Najaarsbeurs met 32.120 m2 netto ruimte over-, treft haar voorgangster met 10.117 m2. Zij is bijna tweemaal zoo groot als de laatste vóór den oorlog gehouden beurs in 1939, toen de oppervlakte 17.079 m2 bedroeg. Het aantal deelnemers be draagt 1957 tegen 1629 tijdens de .Voorjaarsbeurs, waarvan ruim 725 deelnemers met buitenland sche fabrikaten ten beurze aan wezig zijn tegen 681 tijdens de vorige beurs. Tevens blijkt, dat het Nederlan'dsche element in de deelneming ditmaal met enkele percenten is toegenomen. Enge land is met »200 firma's 't sterkst vertegenwoordigd. Koning George II van Grie kenland, die tengevolge van de uitspraak van het overi gens nogal omstreden referen dum eerlang naar zijn land kan terugkeeren. Een nieuw terrein ter grootte van 3Vs ha is voor tijdelijke in gebruikneming voor de a s. Na jaarsbeurs afgestaan. De plannen welke het jaar-beursbestuur tot een noodzakelijke en spoedige uitbreiding der nu nog beschik bare ruimte voor oogen heeft, bestaan hieruit: naast het ont worpen vierde gebouw op het Vreeburg te komen tot de op richting van een aantal groote hallen op het nieuwe terrein. Van de noodige moderne outil lage voorzien zullen deze be stemd worden voor de technische jaarbeurs en zal voortaan de zware industrie, naast de agra- risohe afdeeling, aldaar een eigen geheel vormen. De bezoekerstornado van de Voorjaarsbeurs zal door sprei ding van het bezoek over twee terreinen zich tijdens de a.s. beurs zeker niet in die maté voordoen Men hoopt dat de be zoekers. die te Utrecht aanko men, niet allen aanstonds zich naar het Vreeburg zullen bege ven, maar na het verlaten van het station zich aanstonds zullen verspreiden over de beide ter reinen. Aan het vervoer van de bezoe kers zullen ook ditmaal de spoor, wegen door uitbreiding van de vervoersmogelijkheden alle aan dacht schenken. Eên 5-tal extra treinen zijn bovendien ingelegd en het burvervoer zal zich ook niet onbetuigd laten. Voor de eerste maal na de be vrijding kondigt nu ook de agra rische jaarbeurs zich weder aan en met een sterke uitbreiding. Voor het eerst werd in 1936 eeri agrarische afdeeling aan de beurs toegevoegd. De belangstelling is hier zeer groot In totaal is meër dan 9000 m2 ruimte in beslag genomen door 112 deelnemers. Op ruime schaal zullen land bouwmachines. werktuigen en hulpmiddelen van Nederlandsch en vreemd fabrikaat aanwezig zijn. De zuivelwerktuigenindustrie vindt ditmaal een plaats op het Vreeburg, omdat deze meer prijs stelde op een plaatsing in het kader der a]»emeene beurs. De agrarische afdeeling zal op 10 September namens den minis ter van landbouw officieel wor den geopend door ing. C. Staf, directeur-generaal van den land-' bouw De ministers van buitenland- sche zaken van de Groote Vijf hebben vergaderd op het Fransche ministerie van buitenlandsche za ken. De kwestie van het al of niet uitstellen van de algemeene ver gadering van de V.N. is bespro ken. Men kwam niet tot overeen stemming. Het eenige nieuwe voorstel werd door China gedaan, n.l. uitstellen tot 11 November. Bidault was niet tegen uitstel-, len; hij vond het zeer ongewenscht de .vredesconferentie te onder breken Bevin was bereid een uitstel te overwegen, mits .het niet van al te langen duur was en de voorge stelde conferentie van de minis ters van buitenlandsche zaken over Duitschland niet in de war zou brengen. Bevin wilde wel omtrent 23 Sept. met de V.N. vergaderen maar dan met een beperkte agenda. Daar was Molotof te gen. Hij steunde het voorstel van China. Molotof wilde Trygve Lie, uitnoodigen, maar daar waren Engeland en Ame rika weer tegen. Dit diende h.i. van Spaak uit te gaan. Met ingang van Maandag 7 October zullen de baanvakken HaarlemUitgeest en Velsen IJmuidën Oost IJmuic'en weer elecrisch worden bereden. Op dien datum zullen ook de stop plaatsen VelsenZeeweg, IJmui dënJulianakadë en IJmuic'en Casembrootstraat worden her- De zeeliedenstaking in Amerika, die reeds 500.000 man omvatte, is thans uitgebreid tot de bemannin gen van de havensieepbooten, waardoor opnieuw 2200 schepen komen stil te liggen. Als ge volg van de rede van Byrnes zul len de Duitsche minister-presi denten een conferentie beleggen. De berichten omtrent raketten boven Griekenland worden door geen enkele Britsche instantie be vestigd Minister Beel houdt vandaag met de samenwerkende centrales van Overheidspersoneel een conferentie over de salarissen. r\E NEDERLANDSCHE de- legatie te Parijs heeft een eisch tof herstelbetaling inge diend aan Italië ten bedrage van 10.834,256 pond sterling, waarvan ongeveer 10 millioen pond wegens verliezen, ver oorzaakt door oorlogsgeweld met inbegrip van de verliezen van de Marine, de Koopvaar dij, van pensioenen en oorlogs uitgaven Tevens wordt geëischt een be drag van 834.256 pond wegens verliezen uit andere hoofde, zooals in beslag genomen en gestrande ladingen en de verliezen geleden door gearresteerde en in Italië ge- interneerde Nederlanders. De Nederlandsche delegatie ver klaart,' dat zij rekening wenscht te houden met de economische po sitie van Italië en geen eischen wil stellen, die 'de economische stabiliteit van Italië in gevaar zouden kunnen brengen of het herstel van zijn handel en indu strie zouden kunnen vertragen. Teneinde Italië in staat te stel len aan zijn verplichtingen ten opzichte van Nederland te vol doen, is de Nederlandsche rege ring bereid een deel van het Iia- liaansch oorlogsmateriaal, als ge deeltelijke betaling te aanvaarden. Hierbij wordt in het bijzonder ge dacht aan eenheden van de Ita liaansche marine, machinerieën en werktuigen. De rede van Byrnes, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, wordt in Amerikaansche kringen be schouwd als een antwoord op de beschouwingen, die Molo tof op 10 Augustus j.l. gaf. In Duitsche kringen is men zeer hoopvol gestemd. Frankrijk is teleurgesteld, vooral ten aan zien van de vooruitzichten van het Rijn- en Rhoergebied. Wat Byrnes zei over het centrale Duitsche bestuur, vindt men in Parijs voorbarig en vaag. Men rekent in bevoegde krin gen te Londen op instemming van Engeland met de woor den van Byrnes. Pater Mennens, rector van het college der Paters Jezuïten te Cosjlermanstad, is benoemd tot bijzonder gezant van den Heiligen Stoel in Abessinië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1