Onbegrijpelijke afdwalingen FILMS VAN DE WEEK Nieuw Noordhollandsch Dagblad Voor het Tribunaal f Naar de Passiespelen Een nieuw contigenf! MIJNHEER DE SENATOR Na afloop gevarieerd bal Voedselpakketten voor Hongarije „De laatste kans" POLITIE VERZOEKT INLICHTINGEN Farewell Party OVER DEN KOP GESLAGEN Gedetineerden gewond WEERBERICHT R.K. Tooneeïvereeniging jubileert' ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 Vrijdag heeft het Tribunaal de maatregelen bekend ge maakt, welke den schoen handelaar F. X. Netten uit Alkmaar zijri opgelegd: een jaar interneering met aftrek, dus heden vrij en verbeurd verklaring van zijn radio toestel. NV werd uit de kies rechten ontzet. De eerste van de nieuwe zaken was die tegen den bierhandelaar H Dito uit Den Helder, die sinds 1941 lid van de NSB was gefeest en in 1942 bier aan de Wehr. macht had geleverd. Voorts had hij een brief geschreven aan den directeur van het Arbeidsbureau, waarin hjj de aandacht vestigde op den met voor de Arbeids dienst opgekomen J Goes, ter wijl hij ook aan den NSB-burge- meesier van Den Helder een ver zoek had gericht het vervoer door de Alkmaar Packet naar Den Helder te doen herstellen. Dito zou wegens anti-commu nistische gevoelens lid van de NSB zijn geworden (hij was R. Katholiek) en kon nog niet be grijpen, waarom hij indertijd die brieven had geschreven. Hij had veel berouw en zou gaarne nog eenige dagen in de familiekring doorbrengen omdat zijn zoon binnenkort naar Indonesië gaat. Mr. dr. Berkhouwer, die dezen beschuldigde verdedigde, be pleitte clementie, er op wijzende, dat dezen man weer een kans moet worden gegeven. In zijn oude bedrijf zou dat niet gemak kelijk gaan, omdat de man van zijn vroegeren leverancier, Van Vollenhoven geen bier meer kan betrekken omdat hij NSB-er is geweest We mogen dus aanne men, dat de Duitschers tijdens de bezetting geen Van Vollen- hovens bieren hebben gedron ken De voorzitter v. d. Oranje vereeniging De onderwijzer A. W. Goed hart uit Texel had eeii heele was lijst van functies in de NSB be kleed, was bij de Nat. Jeugd storm werkzaam geweest, lid ge worden van het Opvoedersgild'e en had zangles gegeven aan de W A. Ook was hij tolk geweest bij vërhooren van menschen, die verdacht werden onderduikers te hebben geherbergd. Er waren ongunstige inlichtingen, welke de verdediger mr. W. F. H. Ze ers uit Den Haag échter dfs- walificeerde en daar tegenover vele goede inlichtingen, zoowel van het eiland TeXel als uit de kampen, waar beschuldigde ver bleven had. stelde Een getuige kwam verklaren, dat Goedhart familieleden van uitzending naar Assen gefed had, terwijl een an dere mededeelde, dat door Goed- hart's toedoen een aantal Texe laren die na de opstand der Rus sen op dit .eiland gefusilleerd zouden worden het leven was ge red. Ook Goedhart, die volgens deze laatste getuige zeer gezien was op Texel en voor de oorlog overal impt, zelfs voorzitter was van de Oranje-vereeniging, was uit anti-communistische gevoe lens NSB-er geworden. EEN OPPORTUNISTISCH JOURNALIST Pie er Kaas te Texel, die, werk zaam bij den Ned. Omroep, vrees de zijn baantje te zullen verliezen werd in '41 sympathiseerend lid der NSB. Daar hij bovendien "Sportverslaggever was bij de Ar beiderspers en hij een beter sala ris kon verdiénen bij het NAF, stapte hij over. In '42 was hij ac tief lid der NSB geworden en sloot zich nadien aan bij het NAF. Doch 'oen hij in '44, om lid te kunnen blijven vande NSB, lid moest worden van de Landwacht, be dankte hij voor beide lidmaat schappen. Zijn raadsman. W F. H, Zegers, wees vooral op dit fe-t, dat blijk gaf van nog een greintje verstand. De President sprak vooral zijn verwondering uit over 'net feit dat iemand dié toch be hoorlijk op de hoogte is van het wereldgebeuren en die bovendien als zeer ontwikkeld beschouwd kan worden zich heeft kunnen la ten verleiden uit opportunistische modeven te heulen met een be weging. die haar verraderlijkheid allerduidelijkst bewees. „U ziet hoe onnoozel hij is" aldus Mr. A. V. M, Leesberg in zijn pleidooi voor den landarbei der D. Avis te Midwoud, die ervan beschuldigd werd in '42 lid der NSB te zijn geworden en nadien zich te hebben aangesloten bij de Ned. Oost-Compagnie. De mode- ven, die hij opgaf voor zijn lands- verraderlijke handelwijze zijn niet 'i'pnw p»"» WOTHPH aangevoerd, n.l. de tijdsomstan digheden. Als arm boertje zag hij in de beweging een nieuw licht stralen, het licht der bevrijding, hoewel hij nu wel inziet, dat het licht gedoofd is. In Rusland had hij 9 dorpen onder ziin hoede om daar den landbouw te controlee ren, hoewel hij, naar hij beweerde, niets te zeggen had, daar hij ge flankeerd werd door een mof Uit Rusland teruggekeerd, verlangde hij vrouw en kinderen te ontmoe ten doch zijn Groote Broer gunde hem dat genoegen niet en hield hem vast om opgeleid te worden voor landwachter. Daaraan vol deed hij noode. Wie in het schuitje zit, moet varen. Zijn raadsman vond het ie vergeven dat een dom landarbeider bezweken is voor de propaganda, waar zelfs intellectu- eelen er niet tegen opgewassen bleken. Mef een verzoek hiermee rekening te houden, liet hij gaar ne de uitspraak over aan het Tri bunaal. De uitspraak in deze beide, za ken heeft over veertien dagen plaats. Zondag 15, September 1946: Extra trein vertrek Alkmaar 5.08; idem Heiloo 5.19; idem Casfricum 5.31 idem Uitgeest 5.38; aankomst Tege len 1135. Terugreis. Vertrek Tegelen 18.21 aankomst Uitgeest 0.14; Castiricum 0.21; Heiloo 0.33; Alkmaar 0.43. Te Alkmaar zal 3/4 uur voor het vertrek van den trein een K Mis worden opgedragen in de St. Joseph., kerk aan den Singel; dus 4.15 uur. Na beëindiging gaan de deelnemers gezaftienlijk naar het, station alwaar de extra trein gereed staat. Voor óe deelnemers die niet in de gelegenheid zijn de H. Mis te Alk, maar bij te wonen; zal na aankomst te Tegelen gelegenheid bestaan al daar te 11.45 hun plichten te ver, vullen. Doch wij sporen de deelne, mers aan zooveel mogelijk in Alk, maar ter kerke te gaan en dan op reis1 Voor den geheelen dag moet brood worden medegenomen; hoogst dezen mcoien dag. 2. Helpt allen me, de dezen tfag te doen slagen door het opvolgen van de aanwijzingen welke de commissieleden zullen geven. Het is in ons aller belang; u verlicht hiermee de taak der commissie. Deze commissieleden zijn kenbaar aan een geelwitte rozet. 3. Men vei/- gete niet de deelnemerskaart die bij de belaling is uitgereikt. Wederom zijn een dertig kin deren uit Engeland hier aange komen, om in een tiental dagen ons land, bijzonder Alkmaar en omgeving eenigszins te leeren kennen Dit alles in het kader dei- WFA. Aan hét station werden de fasten en gastjes, er waren ook leinere bij, hartelijk ontvangen, om vervolgens in het' Gymna sium even op verhaal te komen, alvorens naar hun resp. adressen te gaan DINSDAG a.s presenteerl T. I. P. in het Wapen van Heemskerk het amusante spel:' 'p Kaarten bij Groothuizen, Huig- brouwerstraat 6. en aan de zaal Dinsdagmorgen van 101 uur. Nu Nederland zich langzaam gaat herstellen van den grooten voedselnood der voorbije tijden, is er overal een spontane wil ontstaan, om weer te gaan helpen d'aar waar levensmiddelengebrek tot groote hoogte gestegen is En als vanzelf zijn de gedach. ten uitgegaan naar net land van den Donau: Hongarije. Daar im. mers liggen voor ons land de beden in Tegelen tot het nuttigen van een bord of beker soep. Den deelnemers wordt aangeraden een jas mede te. nemen; deze kan in het openluchttheater goede diensten bewijzen; zij het niet tegen den re_ gen; dan wel om op te zitten. Een klein kussentje kan gedurende den rit in den trein en tijdens de voor, spelling heel aangenaam zijn. uiuuu wuiuei.' iiiraegeiiomen noogsi r. 1- 1 jt waarschijnlijk wordt gelegenheid ge £>^0016 Vriendschapsbanden, die - jaren terug zijn ontstaan in den zelfden wil van helpen en bij staan. Daar ook zijn voor vele Nederlanders dierbare, herinne ringen gebleven, die nu weer kunnen worden opgehaald. Er is een actie begonnen tot >.emng neei aangenaam zijn. kpttpT^naa^^f Vor hen die per fiets naar Alkmaar ketteil naar het geteisterde land komen; zal de rijwielstalling tegen, j van de puszta s Ieder, die er be over het station te Afkmaar zóó tij- j longstelling voor heeft, inlichtin- ?,AX g*°?e"d da* de rijwielen gen wenscht of steun in welken vóór het ter kerke gaan aldaar kun, Vorm ook wenscht te verleen en nen worden afgegeven. m vermenen, Tot slot: 1. Vooral op tijd aanwezig kan zich wenden tot don heer C zijn; bij te laat komen kpn geen ver, D. Kooter. Rozenstraat 37. Alk- goeding worden gegeven en mist u maar In de Harmonie wordt deze week een bijzonder programma ge bracht mei de Zwitsersche film „De laatste kans". Er zijn veel draaiboeken opgenomen die een of ander gebeuren ui, den oorlog be handelen maar wij aarzelen niet dit Zwitsersch product een van de beste rolprenen te noemen die er in omloop zijn gebracht. Dl, zoo wel wat het gegeven betreft als de samenstelling.van verschillen de prachtige opnamen en vooral zuivere close-ups. Zwitserland was in den twee den wereldoorlog een toevlucht voor duizenden en nog eens dui zenden en de weg daarheen was er een vol ontelbare gevaren. Dit alles is in „De laatste kans" in drukwekkend weer gegeven Deze uitgesproken eerlijke film werd een openbaring voor -de velen die van he, kleine bergland zulk een grootsch werk nimmer hadden verwacht. Er spelen verschillende jonge acteurs in, o.a. Johan Roy en Ray Regan, nauwelijks 20 jaar, die hiermede onmiddellijk naam ge maakt hebben Wij raden daarom ieder boven 14 jaar aan met dit apar, werk» kennis te maken Victoria-Theater Victoria brengt de al jaren be kende film van „De Jantjes" me, Aaf Bouber, Joh. Kaart. Cor Her mus, Jan van Ees e.a. He, is een stuk Ams'erdamsch volksleven met af en toe 'n paar ech., Hol- landsche sentimenteele liedjes en veel tooneelspel van bekende ac- •turs. „De Jantjes" heef, al jaren voor den oorlog zegetochten door Nederland gemaakt en het mag dus wel worden aangenomen, dat de film-inhoud nie, onbekend meer is. Het geluid is soms erg zwak en ook de beelden zijn niet meer zoo scherp als voorheen. Maar dit stukje Nederlandsch leven zal nog wel genoeg oubliek ■poWor» In het voorprogramma zien we de verjaardag van onze Koningin, de athletiek in Oslo en ander ac tueel nieuws Toegang 14 jaar Alkmaarsch Bioscoop Théater. Na een sensationeel adembe- nemend voorprogramma n.l. de 3 cowboy musketiers in „Prairie- duivels", waarin veel geschoten werd en nog meer gevochten, maakten wij kennis met den jeugdigen Amerikaanschen ster Tommy Ryan in ..Onschuldige Jeugd". Bijgestaan door zijn fraaie trouwe Duitsche herder, wist deze ster door zijn pedant spel en jongensachtige laconiekheid den toeschouwer te boeien. Het verhaal is niet geheel ori gineel meer De jongen die van zijn lievelingsschool wordt wegr gehaald om .in een weeshuis zijn verdere opvoeding te ontvangen, echter ontvlucht ea een serie avonturen beleeft, die eindigen met een terugkeer tot z'n vriend jes. Een aardige film welke door de jeugd ten zeerste zal worden geapprecieerd. Cinema Americain Bij het aanschouwen van de Joe Brown-film. I}e Waarzegger, kan men zich ongetwijfeld wel amuseeren, maar toch moet aan stonds erkend worden, dat deze film zeker niet tot de besten van dezen uitstekenden film-komiek gerekend kan worden Er zijn aardige momenten, waarin Joe Brown goed op dreef is, vooral aan 't slot in den boks wedstrijd Het voorprogramma bevatte, behalve Het nieuws en een teekenfilmpje, nog een ko mische film, welke echter beter achterwege had kunnen blijven. Het gegeven was niet bepaald smakelijk, terwijl ook de klee ding minder voldeed Daarom zouden wij voor ons den leef tijdsgrens zeker op 18 jaar willen houden DE waarnemend Commissa ris van Politie te Alk maar, verzoekt bekend te wor den gemaakt met de identi teit van een persoon, die zich noemt: Hendrik Bayer, gebo ren te Alkmaar. 3 Mei 1920, zoon van Antonius Bayer, ge boren in 1877 en van Anna Burger, geboren 28-3-1890; chauffeur Bedoelde persoon maakte zich te Epernay (Frankrijk) schuldig aan een diefstal van een auto, ten nadeele van een Fransche militaire ver pleegster, door wie hü liefde rijk was opgenomen, en' te Parfjs aan diefstal van bagage van Amerikaansche officie ren. Hij droeg toen de uniform met de insignes van een Ame rikaanschen kapitein. Hij werd op 19 Aug. 1945 te Parijs gearresteerd, doch wis' op 20 Aug. d.av. aan zijn bewakers te ontkomen en is sindsdien spoor loos Bij zijn verhoor verklaarde hij o.m. te Alkmaar de lagere school te hebben bezocht 'tot zijn 13e jaar. Daarna is hij te werk gesteld bij een boer, wonende te Heemskerk. In 1940 vertrok hij naar Amster dam en kreeg ais chauffeur werk bij een expediteur te Diemen, waar hij to; November 1943 ver bleef. Hij ontving in 1943 via een Arbeidsbeurs een oproep om in Dui'.schland te worden tewerkge steld. Hij voldeed hieraan niet, doch doók onder bij een boer te Veenbuizen, gem. Heerhugowaard. Hij werd op 7 Juni 1944 aldaar1 door de „Feldgendarmerie" gear resteerd en .overgebracht naar het Huis van Bewaring te Amster dam, waarin hij ongeveer 4 dagen heeft vertoefd en toen is overge bracht naar Vught, waar hij ge registreerd stond onder nr. 909216. Tot nu toe is ren deze verklarin gen geen enkele bevestiging te krijgen. Hij is vervolgens naar Frankfort am Main gedeporteerd en aldaar werkzaam geweest bij de Standard Oil Compagnie, tot hij einde Maart 1945 door het Amerikaansche leger werd be vrijd. Hit is daarna getransporteerd naar het verzamelkamp Saehscnlhausen en vervolgens gerepatrieerd naar Eper_ nay (Frankrijk). Hij nam met 500 andere Nederlanders vrijwillig dienst als ''Dutch Guard"', om wacht diensten te verrichten bij het Ameri kaansche leger; waar hij uiteindelijk is weg.geloopen omdat het hem niet meer beviel Hij trok 'oen naar Parijs; doch maakte te Mourrnelon kennis? mef een Kollandsch meisje; genaamd Marie van Zijtsel. Aangezien het vermoeden bestaat dat de personalia van den zich noe_ menden Bayer en zijn verklaringen valsch zijn, kan toch worden aange_ nomen dat hij in Noord-Holland goed bekend is, waarom een ieder, die meent inlichtingen te kunnen verstrek ken omtrent bedoelden persoon; ver_ zocht wordt hiervan schriftelijk of in persoon, kennis te geven aan het Bureau van Politie te Alkmaar; Afd. Recherche. Het vermoeden bestaat dat hij in middels naar Nederland is uitgewe ken. Zijn signalement luidt als volgt: lang 1.84 M.: postuur flink; haar blond; oogen grijs-blauw en gelaats vorm ovaal. Hij spreekt slecht Franseh; maar behoorlijk Duitsch; Engelsch en Nederlandsch Gisteravond werd ter gele genheid van het vertrek van de Engelsche gasten een af scheid gegeven in de vorm ,van tooneelvoordrachten en liederen, zoowel Engelsche als Hollandsche, waarbij vanzelf sprekend het Tipperary niet ontbrak. De zaal was letterlijk tot de nok toe gevuld en 't kostte den conferencier, die gekleed was in het costuum van het kaasdragersgilde dan ook wel moeite om de jonge lui stil te krijgen. De heer G. A. M. Snijders sprak bij den aanvang van den avond een kort woord tot de gasten, die vanmiddag met de trein van 3 uur 45 zullen terugkeeren naar hun eigen land met een prettige herin nering aan het land en de stad waar zij eenigen tijd mochten doorbrengen,' om persoonlijk kennis te maken met Alk- maat, waar zij zoo dikwijls over hadden hooren spreken. EXAMEN Bij het te Aalsmeer gehouden examen slaagde voor het Rijks, diploma Bloemschikken en Bloembinden onze plaatsgenoot G A Wessels Hedenmogen om 7,20 uur had er op den weg langs het Noord hollandsch Kanaal in de omgeving van Koedijk een ernstig ongeluk plaats. Een vrachtauto met 7 of 8 personen, waarvan 2 lifters en 5 of 6 gedetineerden die vapuit Texel op weg waren naar Alk maar om dezer dagen voor het Tribunaal te verschijnen, sloeg plotseling door tot heden onver klaarbare oorzaak over den kop en kwam terecht in een sloot langs den weg. Allen werden min of meer ern stig gewond, o.a. de chauffeur W. D. uit Hoorn, die een ernstige hersenschudding opliep. Ook bij de gedetineerden waren er ver schillende met hersenschuddin gen. Men vennoedtw dat een ge wonde een neup-fractuur heeft opgeioopen. Ook een bewaker, F J. V., werd vrij ernstig gewond Onmiddellijk waren 3 zieken auto's van de Kennemer Garage Pauwels aanwezig. Twee zeer ernstig gewonden werden terstond overgebracht naar he. Centraal ziekenhuis 'p Alkmaar. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt. geldig' van Zaterdagavond ttet Zondagavond; WEINIG VERANDERING! Wisselend bewolkt; verspreide buien; zelfde temperatuur als vandaag; zwakke tot matige zuidelijke wind. ZON opk. 6.12; ond. 19.13 MAAN opk. 18.36; ond. 151 AFC-NIEUWS Zondag as. AFC 2Vrone 2 2.30; AFC welpenDe Randers welpen 12 uur; AFC adsp. dDe Randers b Randers aAFC c (Oudorp); te Ber_ gen: BSV welpen—AFC welpen 12 u. BSV a—AFC a 4 uur. Het eerste heeft rust- Het tweede komt met eenige nieuwe spelers uit tegen Vrone 2. Succes! Van de adsp. en welpen verwachtten wij evenals verleden week een paar overwinnin gen. Laai, zien wat jullie kunt jon gens. Tevens moeten alle adspiran- ten a.s. Maandag 9 September ©m 7 uur aanwezig zijn in de* Adelbertus- school. Voorloopig programma volgende week i5 Sept. AFC 1—KGB 1 2.30; AFC jun.—KGB jun. 12 uur. Belangrijk! A.s. Woensdag 11 Sept. ledenvergadering bij A. Haring' Oude Gracht 130. Allen aanwezig. Ook als u geen uiinoodiging ontvangt. Geeft uw medewerking; het is voor het belang der R. K. sport in Alkmaar. DE RIJP Het -is een goede idee van de „zilveren" Tooneeïvereeniging Benedictus XV om op haar feest een tooneelwedstrijd te organi- seeren. Blijkens het feestpro gramma hebben vier tooneelver. eenigingen hun medewerking toegezegd, te weten: „Cantecleer" uit Alkmaar met „De Ebbenhouten Olifant"; „De Vriendschap" uit Ilpen- dam met; „Vier mannen en een meisje"; „Akersloot" uit Akersloot met: „Hof Terhove" en „T.I.P." uit Alkmaar met: „Mijnheer de Senator". De jury word't gevormd door den Zeereerw. Heer H. Coppens, pastoor te De RijP: den heer M. Hemmer. Hoofd ULO te Beem. ster en den heer J G. Wegdam, arts te De Rijp De prijzen, die beschikbaar zijn gesteld, worden verdeeld en toegewezen aan de vereeniging die het beste spel levert, verder voor den besten regisseur en voor de volgende beste rolvertolkers: heeren hoofd rol, dames hoofdrol, heeren bij rol, dames bijrol. De uitvoeringen worden gege ven tijdens de kermisweek van 9 t.m. 16 September a.sin de zaal van den heer C. Blokdijk Op 13. 14 en 15 October a s. wordt het jubileumfeest gesloten met een opvoering van „Het ver leden spreekt", buiten mededin. ging gegeven door Benedictus XV zelf Op 13 October zullen, onder de pauze de zilveren jubi larissen, t.w D. Blokdijk, Jo Beumer en Jac Groothuizen (Alkmaar) worden gehuldigd Het belooft een festijn te wor den, De Rijp waardig. Op de uitvoeringen zelf komen we nog nader terug. BENOEMING WETHOUDERS Tot wethouders van De Rijp zijn benoemd de heeren J. P Poel en D Nat HEILOO STORMVOGELS - EXCELSIOR Op het geheel herziene terrein van de Forester^ waar o.a. de kleedkamers zijn verhield, zullen Zondagmiddag de beide eerste klassers Stormvogels en Excel, sior een vriendschappelijken wedstrijd spelen. Onze mterna- tional-keeper Kraak zal het doel van Stormvogels verdedigen. Hl i dat komt, zicht lukkij overa krach zichtb houdt zichtb stand, linqu< toege: door legd, zal e: door is oo als e< meisj trokk aan besta om d overt gewa raties tene, weer Zot al de langr zorg Waar voorz moes overf ning in de

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2