TOEZICHT OP VRIJGELATEN POLITIEKE DELINQUENTEN Een imperium stortte ineen D1 Nieuw Noordholkindsch Dagblad Verhoogde begrootingsposten en doorgangshuizen 8 September 1943: EEN HALVE EEUW KATH. ARBEIDERS- BEWEGING BEGINT DE E. V. C. OPNIEUW? Generaal de Lattre de Tassigny Nieuwe wapens in Amerika Over brekengesproken LEIDERS EN VOLK Naturalisatie van oud-Spanjestrijders De film over Arnhem ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1948 LIET TOEZICHT op de vrijge- laten en voorwaardelijk bui. ten vervolging gestelde politieke delinquenten is een te waardeé- ren poging, om een moeilijk so. ciaal probleem een constructieve, oplossing te geven. De Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, die zich daartoe heeft gevormd, met belangrijke financieele me dewerking van de Regeering, heeft op het oogenblik 25 plaat selijke afdeelingen met een bu. reau en correspondentschappen. Daar gaat veel geld inzitten, dat naar wij mogen verwachten ech ter goed besteed zal zijn, omdat het leiden en herleiden, men*kan zeggen, heropvoeden van de po litieke schipbreukelingen nood zakelijk is, om te voorkomen, dat zich op den duur een kaste van verongelijkten en verongelukten gaat vormen, die een wezenlijk gevaar wordt voor de volksge meenschap Toch duizelt men wel eens even, als men met zooveel ge. mak hoort spreken over de ge. tallen en over de zekerheid, waarmee ze worden uitgespro ken, alsof er geen volksvertegen woordiging bestaat, die budget ten moet goedkeuren. Er is aan vankelijk drie-en-halve ton uit getrokken, en dit wordt, deelde mr. Ie Poole op de in de vorige beschouwing genoemde pers conferentie mede, verhoogd met vijf ton, terwijl dit het volgend jaar P/2 millioen zal worden. Wij nemen dan maar aan, dat de di recteur van de Stichting, die met zooveel verve zijn zaak bepleitte, bedoeld moet hebben, dat die 1 Yi miliioen er zullen komen, als het Parlement dat goed keurtMisschien zou ook in dit verband een bedrag daar te genover gezet kunnen worden: tot 31 Augustus is bij het Haag- sche parket 1 en een kwart mil lioen gulden ontvangen aan boe ten, als gevolg van inderdaad vaak ingrijpende voorwaarden, welke bij de invrijheidstelling kunnen worden opgelegd, Mr. Ie Poole liet zich kennen als een enthousiast voorstander van de snellere berechting vol gens het besluit Politieke Delin quenten, liever dan volgens het Tribunaalbesluit, omdat ingevol ge de methode van dit laatste niemand meer op de ontslagenen let Wij laten dit overigens maar liever als een kluif aan de des kundigen over Als een delinquent zoover is, dat hij vrij en onder toezicht komt, treedt de Stichting Toe zicht P. D. in actie. Er zijn ge lukkig vele hoewel nog niet overal voldoende vrijwillige krachten beschikbaar om als toe zichthouder te fungeeren. Men houdt bij de keuze van den toe zichthouder rekening met geloof, stand, leeftijd, enz. van den de linquent Er wordt nauwkeurig toegezien, dat de voorwaarden, door den procureur-fiscaal opge legd, worden nageleefd. Ook hier zal ér wel eens iets en iemand door de mazen glippen, want het is ook weer niet zoo, dat men als een politieagent of kinder meisje van uur tot uur den be trokkene die immers „vrij" is, aan het lijntje houdt. Maar er bestaat natuurlijk geen vrijheid, om de gestelde voorwaarden te overtreden, en met name wordt gewaakt tegen politieke conspi raties e.d. terwijl een vrijgela tene, die zich misdraagt, altijd weer kan worden ingesloten. Zooals wij in het eerste artikel al deden uitkomen,»is een be langrijk ding de huisvesting en zorg voor een minimaal bestaan. Waar de woningnood afdoende voorziening onmogelijk maakt,' moest men noodgedwongen wel overgaan tot de tijdelijke ope ning van doorgangshuizen, waar in de vrijgekomenen, die niet op normale wijze gehuisvest kunnen worden, onderdak kunnen vin den. Drie van die huizen zijn er thans en ze zijn overvol: te Haarlem, Delft en Vaals. Men hoopt in de naaste toekomst tot de stichting van zulk een huis in elke provincie te komen. En men hoopt ook, dat de samenwerking tusschen de verschillende in stanties, die met deze zaak te maken hebben, beter zal worden! Daartoe zaj een interdeparte mentaal overleg tot stand ko men. Zonder dat van eenigerlei bevoorrechting bij andere ge dupeerden sprake is, zal men trachten de vrijgekomenen te helpen aan een minimum aan huisraad en kleeding en levens onderhoud Inschakeling in het normale maatschappelijke proces moet plaats hebben. De Arbeids- bureaux werken hier op tacti sche wijze mee en zoeken over leg en steun bij de werkgevers en werknemers. Van alle kanten moet hier redelijke medewer king, maar dikwijls ook liefde volle toewijding worden ver leend; Alleen mag tenslotte worden verwacht, dat de -vrijgelatenen van hun. kant ook in alle opzich ten medewerken. Zij zijn gedu peerd, maar op de eerste plaats en in de meeste gevallen zeer zeker en als regel door eigen schuld. Zij zijn schipbreukelin gen, maar zij zijn op de wereld zee gesneuveld ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid en roe keloosheid Men hoort nog wel eens van gevallen, waarin vrij gelatenen verkeerd, onhandig, brutaal optreden, in elk geval niet met de bescheidenheid, wel ke hen in hun omstandigheden passend zou zijn. Dat is even verkeerd, als wanneer anderen hen niet met de noodige welwil lendheid en werkelijken socialen zin tegemoet treden! Moge het werk van de Stich ting Toezicht Politieke Delin quenten de waardeering en me dewerking ontvangen, die het verdient en volvoerd worden, met den werkelxjKheidszin wars van goedbedoelde oude. damesreclasseeringsmentaliteit die aan alle kanten in het kader van dit groote Nederlandsche probleem past. zie ons blad v. Donderdag jl. HET moet op 3 September 1943 een hard moment voor den oud-Abessinië-strij- der en chef van den nieuwen Ualiaanschen Staat, Pietro Badogiio zijn geweest, toen hij het document teekende, waarin met de onvoorwaarde lijke overgave het geheele Ro- meinschc Imperium aan de genade van de geallieerden werd overgeleverd. Het Italiaansche volk wild- enthousiast bij de majestueuze re devoeringen van den -Duce, maar niei de gave der volharding be zittend om een langen en- moei lijken weg tot het einde af te leg gen was den oorlog al lang beu. Een intensieve zenuwenoorlog en WAAROM SOVJET RUSLAND VAN DE OARDANEUEN EEN RUSSISCHE SLEUTELPOSITIE WIL MAKEN ae iucntraicls hadden het detinitiel murw gekregen. En he- moet een heele voldoening voor Church... zijn geweest te constateeren, a..t Italië in zijn eigen sop al méér dan gaar gekook. was. Midden Juli was Mussolini van het tooneel verdwenen en» zijn uitschakeling had den weg toi on derhandelingen geopend. Op 19 Augustus kwamen m ne. diepste geheim een Engëlsch en een Ame- rikaansch stafofficier te Lissabon bijeen om den Italiaanschen on derhandelaar te ontmoeten. Sici lië was al gevallen en de invasie in he. Zuidelijk bastion van de vesting Europa stond voor de deur. Onder die dreiging verliepen de besprekingen vlot en op 8 Sep tember Werd het verheugende feit van de capitula'-ie wereldkundig. Italië zelf moest echter zijn zware straf voor den verraderlij ken overval van 1940 nog krijgen. Bijna twee jaar duurde nog de milimeter-oorlog, waarbij geen duim van he: Italiaansche grond gebied onomstreden bleef. Chaos en verwoesting begonnen hun triest spel met 'n vplk, dat toen meer dan ooit een ruggegraat ont beerde. Op Zondag, 15 September a.s. zal te Nijmegen het 50-jarig be staan van de Katholieke Arbei dersbeweging worden herdacht. Mgr. Mutsaerls zal des morgens een Pontificale H. Mis uit dank- bairheiö opdragen, terwijl in d'e middaguren een receptie, herden kingsbijeenkomsten en feest®uit- voeringen op 't program staan. Lord Wavell, de onderkoning van Indië (in licht costuum op voorgrond) in gesprek met Brig. Sixsmith tijdens zijn bezoek aan Calcutta, in verband met de ernstige ongeregeldheden, welke in deze stad plaats vonden. (Ass Press P.) Op de gisleren te Amsterdam gehouden vergadering van dé afd. Transport der EVC heeft het bestuur zijn* leden geadviseerd: Hangende de Aintwerpsche ha venstaking, uit solidariteit, geen goederen uit schepen komend van af varend naar België te los sen of te laden. Nederlandsche- en transito-goederen welke voor België bestemd zijn zullen, zoo lang de havenstaking aanhoudt, worden opgeslagen Het bestuur wil voorkomen dat Nederland sche schepen gedeeltelijk met lading voor Belgi bevracht, ter wijl de rest van de lading be stemd is voor andere landen in de Belgische havens, als gevolg van de staking, onverrichterzake zouden moeten terugkeeren. De vergadering heeft het advies van het bestuur aanvaard. Als onderdeel van zijn kort bezoek aan Nederland maakte generaal dë Lattre de Tassigny Vrijdagmiddag op uitnoodiging van de K.L.M een vlucht per D.C. 3 boven dë Zuiderzeewer ken. Gedurende een groot gedeelte van den tocht verbleef dë gene raal in de cockpit, van waaruit hij een uitstekenden indruk kon krijgen van het wereldberoemde inpolderingswerk .Niet alleen dë Wieringermeer en den Afsluit dijk maar ook het grootste ge deelte van den Noord-Oostpolder kon vanuit de lucht in oogen- schouw worden genomen. Amerikaansche technici bes;u- deeren thams wapens voor de ver dediging in de loekomst. die wel licht nog effectiever zullen zijn dan de atoombom. Het is mogelijk- dat de atoombom nooit in een toekomstigen oorlog gebruikt zou Kunnen worden. Bedoelde technici houden zich met „geheele nieuwe" wapens bezig, waarbij men .het meeste materiaal, dat in een land oorlog gebruikt wordt, kan la'ten vervallen. Om veiligheidsredenen gaf men geen nadere bijzonder heden. E AMERIKAANSCHE vloot koerst in de wateren van de Middellandsche Zee, de Engelsche vloot zal daar een smaldeel aan toevoegen en de Turksche vloot vaart uit, om zich met de Amerikaansch- Engelsche vlooteenheden te vereenigen.Dat zijn alle maal manoeuvres, om den wereldvrede te beveiligen en- om Rusland figuurlijke tanden te laten zien in verband met de Dardanellen, waarbij Rus land wèl groote belangen heeft, zooals deze situatietee- kening laat zien. DE AMERIKAANSCHE vakbonden hadden indertijd voor de Nederlandsche arbeiders „van alle gezind ten" diverse goederen beschikbaar gesteld. Zij zouden .verdeeld worden via een commissie te Londen, die „toe vallig" uit drie leden van het N.V.V. bestond. In Amerika was men onlangs zeer bevreemd over het feit, dat van deze goederen niets terecht gekomen was bij leden van de confessioneele organisaties. En nu liet het N.V.V., deswege ter verantwoording geroepen, doodleuk weten, dat er geen goederen waardevolle zendingen voor arbeidersgezinnen meer zijn. Doch: als de Katholieke bonden een aantal vrouwen van leden naar de rust huizen van het.... N.V.V. sturen, dan kunnen ze toch nog in aanmerking komen voor een pakket. (Hoewel er geen goederen meer zijn!?!?) A propos: de voorzitter van de K.A.B., de Bruijn, constateerde overigens, in ander verband, dat de „doorbraak" ook op het terrein van het sociale leven is mislukt. Gelet op de gebeurte nissen met de Amerikaansche goederen, zijn we geneigd te "zeggen: inderdaad, de „doorbraak" is mislukt, maar de „inbraak" blijkbaar niet.... De JEZUÏET CHAILLET, lei der van het verzet tegen de Nazi's in Frankrijk en oprichter van de vroeger clandestien ver schijnende „Temoignage Chré- tien", heeft in de volkshooge- schoolweek van Drakenburgh verleden week gesproken over de gevaren, die het christendom bedreigen. Hij gaf een ontleding van die gevaren, welke de massa vervreemden en losmaken van het christelijk levensideaal. Als oorzaak noemde hij: ver. breking van het contact tusschen leiders en massa. Doordat leiders niet leven mid den onder het volk, kennen zij niet voldoende de nooden, voe len zij niet mee de verlangens van de massa. Zij zijn er niet levendig van doordrongen, dat de menschen eischen en zeker nü eischen van den nieuwen tijd de volledige en practische erken ning van hun rechten Waar in het verleden door onkunde, on gevoeligheid en nalatigheid in de uitvoering der christelijke be ginselen veel is verzuimd, die beginselen niet zijn beleefd, zoo als ze beleefd hadden moeten worden nü. in den nieuwen tijd wordt door de menschen ver wacht, dat de sociale en econo mische structuur grondig ver anderd zullen worden m een waarachtig christelijken geest. Als zij niet zien een ernstig pol gen, om dat te bereiken, dan gaan velen hun heil zoeken in het communisme Wie het volk leiden wil moet niet naast het volk staan en moet zeker niet van uit de hoogte van zijn stand tot het volk willen. afdalen! Hij moet leven, oprecht en eerlijk, onder de menschen in wie hij ziet en met christelijke liefde bemint: zijn mede-men- schen. Wie het volk leiden wil moet beleven wat hij belijdt en wat hij leert. Het volk kan langen tijd door huichelarij worden mis leid, maar, als de oogen dan open gaan, barst de reactie naar alle kanten uit. Zoo zal een christen, die de betrekkelijke waarde van het tijdelijke belijdt, een ergernis worden, als blijkt, dat hij in zijn levenspractijk met al zijii vermogens aan dat tijde lijke zit vastgeklonken dat in één voorbeeld uit vele. Verbreking van het contac* tusschen leiders en massa is oor zaak van groote gevaren van de zijde van het moderne heiden, dom, aldus constateerde pater Chaillet zeer terecht Bij de Tweede Kamer is door den minister van justitie inge diend- een wetsontwerp tot natu ralisatie van een twintigtal oud- Spanjestrijders. Op wensch van Koning George van Engeland zal op Dinsdag 17 September ter herdenking van den slag om Arnhem tegelijker tijd met de premiere te Londën, Arnhem en Ottawa de film „Theirs is the Glory" in besloten kring in het Balmoral Castle worden vertoond Nederlandsche meisjes van dë voormalige ver zetsbeweging zullen per vliegtuig van Arnhem naar Londen over gebracht worden om daar bij die premiere in Gaumont Cinema programma's te verkoopen ten bate van het Fonds voor Lucht landingstroepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3