't Engelsche en Amerikaansche boek 1939-1946 Montgomery brengt verslag uit Aan het graf van vier duizend Nederlanders 4 Nieuw Noordhollondsch DogbloH Belangrijke tentoonstelling te 's-Gravenhage geopend EEN KOSTBAAR GESCHENK De veldtocht in het Westen Onvergetelijke plechtigheid in Siam NOTRE DAME DE SION Beroemde bedevaart traditie wordt hervat MEER BRANDSPIRITUS Prijzen luxe-fruit vrij Reünie Vught Weer 1.000 ton tomaten extra naar Engeland Amerikaansche scheep vaart op Rotterdam er eind# rustof Onze renners Kudden peck by dewetgldkampioenscKaepeR11 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 Werven, schepen en droogdokken hebben steeds een bijzon dere plaats in het Nederlandsche bedrijfsleven ingenomen. Het stemt dan ook tot tevredenheid, dat nu reeds te Tandjong Priok het eerste droogdok weer bedrijfsklaar is en in dienst werd gesteld, 'n Nederlandsch patrouillevaartuig in reparatie. Het was met een zeker gevoel van nieuwsgierigheid, dat wij ons Vrijdagmiddag langs de imposante, statige regeerings- gebouwen van het Binnenhof naar de „Grafelijke zalen" be gaven, teneinde daar de ten toonstelling „He# Amerikaan sche en Engelsche boek 1939 1946" te gaan bezichtigen, die doo den Regeeringsvoorlich- tingsdienst is georganiseerd. Kon men tijdens den oorlog practisch geen kennis nemen van wat in het buitenland verscheen, ook na de bevrijding was het, on danks het feit dat met groote moeite wel eens een werk kon worden aangeschaft, toch ondoen lijk een beeld te krijgen van het geen er in de gepasseerde jaren op literair gebied in den vreemde gepresteerd is. Waar vooral de belangstelling voor 't Anglo-Amerikaansche boek in de laatste jaren geweldig ge stegen is, heeft de Regeerings- voorlichtingsdienst uitstekend werk geleverd door deze tentoon stelling te organiseeren. De officieele opening. Onder de vele genoodigden. die zich te 2' u. 30 in de „Rolzaal" verzameld hadden, bevonden zich vele autoriteiten, o.a. zagen wij dr. C Beekenkamp, regeeringsge- machtigde voor de pers, alsmede talrijke vooraanstaande figuren uit den boekhandel. De directeur van den R.V.D, de heer \V. Landre, heet'-e alle aan wezigen welkom, in het bijzonder de buitenlandsche gasten en re kende het zich tot een eer hen te midden van zooveel belangstel lenden te kunnen ontvangen. Hij dankjte allen die de organisatie der tentoonstelling gesteund had den en gaf daarna hef woord aan Z. Exc. dr. Gielen, minister van Onderwijs, Kuns-en en Weten schappen. Rede minister Gielen Dr. Gielen herinnerde eraan, dat een dergelijke tentoonstelling reeds was gehoaden iin Frankrijk, Italië, België en Zweden. Het doe; dezer tentoonstelling is het pu bliek voorlichting 'te geven en het in kennis te brengen met de gees telijke productie der Amerikanen en Engelschen. De expositie der boeken, die in de laatste jaren verschenen zijn, is van informs* tief karakter en dus is meer op de kwaliteit dan op de kwantiteit gelet. De minister herinnerde dankbaar aan de hulp van Engel sche en Amerikaansche zijde on dervonden en wees erop dat deze verzameling van 3500 werken een kerncollectie was. Vele wetenschappelijke werken waren reeds gezonden naar de universiteiten, andere naar de bibliotheken van Venlo, Tie!', Gou da en Apeldoorn, die geruïneerd waren door oorlogsgeweld of door den bezetter waren beroofd. Minister Gielen besloot met de verklaring, dat wij Nederlanders nooit de groote hulp van Enge land en Amerika zouden vergetten waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde. De Amerikaansche ambassad Dr. Hornbeck verklaarde, na dr. Gielen voor zijn vriendelijke woorden gedankt te hebben, dat de boeken gegeven waren om het Nederlandsche volk te helpen en het beter Vet Amerika bekend te maken. Uitvoerig weidde spr. uit- over de pers in zijn land. Met een woord van hulde aan het initia tief van den R.V.D. en de ver klaring, dat Amerika blij was, di't geschenk te hebben kunnen ge ven, besloot de ambassadeur zijn toespraak. Boeken spreken voor zich zelf Namens Sir Neville Bland, den Engelschen ambassadeur, die \er- hinderd was. sprak de heer Paul Gray, secretaris der Engelsche ambassade. Dit is een tentoon stelling van boeken en boeken spreken wel voor zichzelf. Daar om wilde spr. over de tentoon stelling weinig zeggen. Hij wees op ne moeilijkheden, die Enge land had gekend en die niet zon der invloed waren gebleven op de boekenproductie De heer Gray hoopte, dat mzh een goed beeld zou krijgen van hetgeen er !n de oorlogsjaren is verschenen in En geland en was er verheugd over, Veldmaarschalk Lord Montgo mery, commandant van de gealli eerde strijdkrachten te land tij dens de mvasie in Normandië, heeft een officieel verslag het lichit doen zien van alle operaties, die onder zijn commando zijn uitge voerd vanaf D-day rtot aan de Duitsche overgave op den vijfden Mei 8 uur in den ochtend. Zooals wel verwacht kon wor den is dift verslag behalve een ge schiedkundig document van de eerste orde ook een interessant en zeer lezenswaardig geschrift voor den outsider. Het blijkt, dat de invasie en de daaropvolgende gevechten veel gunstiger voor de geallieerden verliepen dan ooit gedacht had kunnen worden. Hoofdzakelijk was deze meevaller te danken aan de oneenigheid ,J,u£c- schen Rommel en von Rundtstedt. De Duitsche pantserdivisies vie len te vroeg aan en konden zich later niet meer concenjtreeren. Twintig dagen na D-day stonden 23 geallieerde divisies in Frank rijk gereed om den Duitscher uit West-Europa te s'-odten. Op 6 Augustus werd het bevel tot den opmarschnaar het hart van Frankrijk gegeven en begonnen Engelschen, Amerikanen en Ca- nadeezen de Westelijke strook van het Continent schoon 'te vegen. Onder de onafgebroken slagen der gecombineerde luchtmachten en de onweerstaanbare stuwing der gepantserde sformformaties werd de tegenstand van de roemruchte Duitsche armeeën verpulverd. De Vicorie tegemoet Arnhem beteekende even een stilstand. Het moet voor den ge neraal een harde beslissing zijn geweest, die hij op 25 September f1944 gaf: het dapper verdedigde bruggehoofd bij Arnhem op te geven. Het Duitsche offensief in de Ardennen dreigde een tweede tegenslag te worden; met een uiterste krachtsinspanning werd de Duitsche opmarsch gesmoord. In het Oosten marcheerde het Roode Leger 'it zieltoogende Reich binnen. Kort daarna begon in het Westen de tangbeweging tusschen Rijn en Moezel. De Duitsche troe pen verweerden zich fanatiek en kregen de kans <iet meer over de Rijn terug te trekken. Verder naar het Zuiden race-de Patton meit dat het geschenk met zooveel waardeerirng ontvangen was. De aanwezigen maakten vervol gens een rondgang langs het ge- expeseerde. Een volledig overzicht te geven van 3500 boekwerken is ons op deze plaats niet, mogelijk, In een volgend nummer komen wij op deze interessante tentoonstel, ling, die tot 22 September geopend blijft, nader terug. L. S. Vrijdag 23 Aug. heeft op het geallieerde kerkhof te Kan- chanaburi (Siam) een plech tige kranslegging plaats gehad als laatste groet van de Ne derlandsche gemeenschap in Siam aan de aldaar ongeveer 4000 in krijgsgevangenschap overleden Nederlanders. Vanuit Bangkok waren daartoe een vijftigtal landgenooten naar dit op 135 km van de hoofdstad gelegen plaatsje gekomen. De plechtigheid werd geopend door het hoofd der Nederlandsche missie, majoor B. A. Piets, die namens de regeering een krans bij het kruis legde. Vervolgens werd een krans ge legd door den troepencomman dant, luit. kol. P. G Mantel, die in zijn rede de gebeurtenissen me moreerde: de capitulatie, daarna de afvoer naar vreemde gewesten, de slavenarbeid aan de spoorlijn, te weinig voedsel, gebrek aan me dicijnen, het verbreken van alle contact met de familieleden Als gevolg hiervan nam hei aantal dooden in steeds sneller tempo toe. „Hun allen brengen Wij he den een laatste groet", zoo zeide spreker. „Hun leven werd geno men,^ het onze bleef gespaard. Dat geeft ons verplichtingen, ook te genover hen, die wij moesten toe vertrouwen aan vreemden bodem" Hierna werd een krans gelegd door dn heer Ph. v. d Veen na mens de NIBEG (Nederlandsch- Indische Bond van ex-krijgsge vangenen en geïnterneerden). Nadat nog een katholiek en'een protestantsch geestelijke 't woord hadden gevoerd, werd met het in acht nemen van een minuut stilte en qjet het brengen van het mili taire saluut deze onvergetelijke plechtigheid gesloten. De nieuwe burgemeester 'van Amsterdam, de heer mr. A. J. d'Ailly, directeur van de Ne derlandsche Bank, wiens be noeming tot den 'hoogsjen post in de hoofdstad binnenkort kan worden verwacht. zijn pantserleger dwars door de Paltz en stak met. zijn duck's èn Buffalo's ongestoord de Rijn over. Mongomery zelf had op 28 Maart in een unieke gecombineerde ope ratie zijn bruggehoofd gevormd en de marsch naar de Elbe begon. De Victorie lag voor het grijpen. Op 4 Mei was zij een feit. Von Friedeburg bekrachtigde om half zeven in den avond van dien on- vergetelijken Vrijdag de capitu latie van zijn troepen in Montgo mery's Stafkwartier op de Lüne- burger Heide. Zaterdagmoren om 9 uur nam de veldtocht in het Westen een einde met het bevel: „Staakt het vuren". Na den Fransch-Duitschen oor log van 18701871 en na een wereldoorlog van 19141918 be gaven zich tal van bedevaartgan gers naar den Elzas alwaar na bij Notre Dame de Sion de „Col- line Inspiree" ligt. Deze traditie zql dit jaar met grooten luister worden voortgezet Men ver wacht heden en morgen een toe loop van meer dan 40.000 pel grims. De bedevaart heeft tot in tentie vrede en eenheid, waar mede men de hereeniging van Elzas en Lotharingen met Frank rijk zal herdenken. De plechtige heden zullen onder leiding staan van mgr. Maurice Du- bourg, aartsbisschop en melropo- 'liet van Besancon. Voorts zullen daaraan deelnemen de befaamde generaal J de Lattre de Tas- signy, die deze week in Neder land vertoefde dë zegelbewaar der Teitgen en de voorzitter van de MRP, Maurice Schumann, alsmede tal van parlementsleden uit Elzas-Lotharingen. Met ingang van begin October zullen dë handelaren met een grootere hoeveelheid brandspiri tus worden bevoorraad. Zij ont vingen den laatsten tijd een hoe veelheid, die gelijk was aan 40 procent van hun voor-oorlogschen omzet. Dit percentage wordt verhoogd tot 60 procent. Allebonnen voor brandspiri tus, die in den loop van den tijd zijn uitgegeven, verliezen met ingang van 1 October a.s. hun geldigheid. De prijzen van vruchten op sap snelgevroren vruchten, ker sen- en boschbëssensap fruit producten die een min of meer luxe karakter dfagen zijn door de overheid vrijgelaten. De reden hiervan is, dat de fruiiverwerkende industrie een gedeelte van hgt versche fruit slechts tegen buitengewoon hoo- ge prijzen heeft kunnen inkoopen en dat het om artikelen gaai, die wegens de hooge bewerkingskos- ten ook voor den oorlog slechts een beperkten kring van afne mers bereikten. De „oud-politieke" gevangenen die op Zondag 8 September a.s. aan de reünie'te Vught deel wil len nemen mogen, mits zij een be wijs van lidmaatschap der Landel. Vereen. Ex-politieke Gevangenen bezitten of een ui'tnoodiging heb ben ontvangen, van een auto ge bruik maken. Boven de hoeveelheid van'1.000 ton tomaten tot 7 September a.s. is thans tol 16 September a.s., nogmaals een extra contingent van 1.000 ton tomaten voor ver scheping naar Engeland toege staan. De condities blijven dezelfde als die van Augustus 1946. Op 14 October a.s. zal de scheep vaartcommissie der Vereenigde Staten o.m. de vraag behandelen, of Amerikaansche overzeesche diensten op Hamburg en Bremen beter kunnen worden onderhou den in verbinding met Rotterdam dan in verbinding met de Engel sche en Fransche havens, die thans worden aangedaan. Ook zal men nagaan, of het gewenscht is, Ant werpen en Rotterdam in te scha kelen bij de vaart op Engeland, Le Havre en Hamburg. ctöC.tteg/q' Vvonrocijj 'OOX--^ doen ze maar m dutjeV? De GriehScke kaxtënS Kr'ijqjgn önqtc-dmmkwh bezoeK/// v r Vanaf begin. Sepbember Krg'qenwe mggrKoeK voor op de kilmm1 Cs op deStodtórimSck laarbeiaS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4