Eenige aspecten van het Indonesische probleem DE PACHT VAN HET LAND Atoombom een machtig wapen Nieuw Noordhollandsch Dagblad 9 Naar aanleiding van het Congres van de Partij van den Arbeid Congres voor religieuze muziek Anti-semitisme in de pers Aanvragen nafionali- teifsbewijzen mofor- voerturgen Een antwoord aan S. Gevaarlijk voor bevolking Fongers jubileert Opvoeding en Onderwijs in Duitschland Het concordaat niet meer van kracht Sluiting der zitting van de Staten-Generaal DINSDAG 10 SEPTEMBER 1946 CR ZIJN op het Indonesisch Congres van de Partij van den Arbeid tal van interessan'.e en belangrijke dingen gezegd, die wij, terwille van het algemeen aspect, dat zij voor hei Indone sisch probleem hebben, gaarne nog even onder de loupe nemen. Men kan zich soms niet aan den indruk onttrekken, dat <*e verschillende stroomingen in ons land minder ver van 'elkaar af staan, dan uit veler schrijven en spreken zöu blijken. Maar even min drukt ieder zich bewust of onbewust altijd even dui delijk uit en daardoor, ontstaan nieuwe misverstanden. Kijk, in Indië wil men, In donesië heèït Nederland histo rische rechten. Dat erkennen bijv. ook Amerika en Engeland. De oorlog heeft ook in Indonesië een geestelijke revolutie aange moedigd. Zeker zoo fel als in de Europeesche landen na 1918, klinkt thans, na 19.45, in Aziati sche landen de roep om vrijheid en zelfbeschikking. Die roep ver staan wij voor ons Indië, dat graag Indonesië wil heeten. Maar vrijheid, ie.s dat behalve rechten, ook plichten en verant woordelijkheden meebrengt. is niet bet eenige recht, dat in de samenleving beslaat. Hoe men ook theoretische construc ties kan bedenken, om voor de Indonesische Natie alle recht op vrijheid te kunnen bedingen, in de wereld van het reëele hande-, len, (de staatkunde), telt de p r a c t ij k ook mee. Hier gaat het over onze verworvenheden en verantwoordelijkheden Nu is het typisch om vast te stellen, dat een man als oud minister Logemann op het PvdA- Congres spreekt over de „conti- nuitei in de vroegere verhoudin gen", natuurlijk aangepast aan de wenschen van de nationalisten. En belangrijk was, dat Logemann zei, dat dit ook de opvatting is van de leiders van de tegenwoor dige republiek. Er moet, zei hij verder, „met groote omzichtig heid" te werk worden gegaan en rekening worden gehouden me; den toestand in Indonesië. Het gaat om „vele verantwoordelijk heden, die deJNederlandsche Re geering niet van zich af mag schuiven". Wij gelooven, dat dui zenden buiten de PvdA er ook zoo over denken. Dit maakt de kwestie van de troepenzendingen zoo moeilijk, in verband met den eisch, die Sjahrir stelt als voor waarde voor het aanvaaraen van een wapenstilstand. Op verschillende punten nu heeft de Commissie-Generaal een bijzondere taak voor het leggen van een vertrouwensbasis. Zij moet niet zooals men dit op het Ams'erdamsche Congres wèl deed bepaalde standpunten van Indonesische zijde ,,a priori" als onaantastbaar aanvaarden. Zij moot ginds vertrouwen winnen door de redelijkheid van Neder- landsche opvattingen te beplei ten. Zou het onmogelijk zijn, de aanwezigheid en dus he; op^ peil houden van onze troe pen in Indonesië aannemelijk te maken terwille van onze taak voor recht en veiligheid? Men kan ook hard tegen hard gaan s'-aan. De gevolgen daarvan zou den niet te overzien zijn. Waar om zouden we de b"~'p opgeven, dat ook Sjahrir c.s, t "willen in zien, 'Maar algemeen ook in Indo nesië de wensch tot samenwer king me. Nederland bestaat, en internationale tusschenkomst. nog anders dan in den vormkan de missie-Killearn, onigewenscht is. Nu viel het ook op, da'; op het congres van gezaghebbende zijde is gezegd, dat wij de republiek de „samenwerking in rijksverband" niet moeten opdringen, als blijkt dat de republiek in deze om schrijving steeds blijft zien „een terugkeer naar de koloniale ver houdingen". Het schijnt ons ech ter niet de taak van Nederland, in dit. fatale misverstand te be-, rusten, maar om de republikei nen te overtuigen, dat Nederland de zaak zoo niet ziet. De Commis sie-Generaal heeft ook 'op dit punt een belangrijke en niet on mogelijke taak! Wan. wij willen hoe ver wij ook gaan in de richting der republi- keinsche wenschen, niet „al on ze belangen in Indonesië liqui deeren'', zooals Logemann hek noemde in verband met de prac- tische noodzakelijkheid der troe penzendingen. Beide partijen zijn er van over tuigd, da), de oplossing niet van buiten af moet komen. Daarom moeten wij niet te grif de conse quent ie aanvaarden van uitla tingen van Palar, dat de Ver- eemigde Staten aandringen op een zelfde politieke onafhankelijkheid en zelfbeschikkingsrecht als Amerika aan de Philippijnen gaf. En nog onpre- tiger is het, uit zijn mond te hooren, dai ..Ne-, derland zich moet voegen naar de resultaten van den Engelschen bemiddelaar Killearn". De En gelschen zelf lalten niet na in alle toonaarden te herhalen, dat het hier een Nederlandsche aangelegenheid betreft. Geen in ternationale inmenging, „al zal het er van moeten komen, als wij niet slagen" meent prof. Loge mann. De ongewenschtheid van deze inmenging zal voor beide partijen ^gelden; die overtuiging moge beider leidster zijn. als de Commissie-Generaal straks.haar moeilijke en weinig-bemjdens- waardige taak aanvaardt! Van 16 tot 22 September zal te Duik het tweede internationaal congres voor religieuze muziek bijeenkomen, waaraan R.K., Prot en Isr. afgevaardigden van' een twaalftal landen zullen deel nemen. Onder de gedelegeerden bevinden zich o.a. Georges Alexis president van het musicologisch instituut te Luik; Pater Bonhome Ö.P., directeur van de school voor koorleiders te Rome. M. H. Franssen. voorzitter van de ver- eeniging van Katholieke orga nisten in Nederland en mgr Van Nuffel, directeur van het Lern- meninstituut te Mechelgn Dr Va- nek, chef van het departement van schoone kunsten van dë or ganisatie der Vereenigcle Volken heeft zijn adhaesie met het con gres betuigd. Het Canadëesch episcopaat zal een vertegenwoor diger naar deze bijeenkomst zenden De „Groningen IV", welke tijdens den hongerwinter 1944-'45 tengevolge van een aanvaring zonk, is thans gelicht en naar Enkhuizen versleept. Het wrak in de haven van Enkhuizen. Het bestuur van dë Ned. jour nalistenkring heeft een- motie aangenomen waarin naar aanlei ding van uitingen van anti-semi-, «tisme wordt gezegd dat dergelij ke uitingen in strijd zijn met de Nederlandsche tradities van menschelijlcheid en verdraag zaamheid. Van bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat vele houders van motorvoertuigen, die niet of niet meer in het bezit zijn van een bij zulk voertuig behoorenö na- tionaliteitsbewijs, zich persoon lijk wenden tot het bureau mo torrijtuigen van het ministerie van financiën met het verzoek om afgifte van een nieuw dan wel duplicaat-nationaliteitsbewijs. Veelal maken zij onnoodig een lange reis naar 's-Gravenhage in de veronderstelling dat, het na- tionaliteitsbewijs aldaar kan worden afgehaad. Dit is echter niet juist aangezien alleen schriftelijk ingediende verzoeken in behandeling kunnen worden genomen waardoor bovendien een spoedige afdoening van het geval wordt bevorderd.. Indien houders van motorvoer tuigen meenen persoonlijk hun belangen aan het Bureau Motor rijtuigen. Kneuterdijk 22 te Den Haag, te moeten bepleiten, be staat daartoe uitsluitend gelegen heid van 's Maandags tot en met Vrijdags van 913 uur Met zeer veel balangstelling las ik in het nummer van 5 Sept. de hartekreet van S. over boj vengenoemd onderwerp. Ik zou er een paar kantteeken'ingen op willen maken. S raakt een pro bleem aan waaraan mogelijk door velen wel wat te weinig wordt gedacht en gedaan. Laat mij eenter eerst enkele onjuist, heden in zijn betoog recht zetten. Dat de prijzen van de landbouwl producten 4 tot 5 maal zoo hoog zijn dan in 1939 is zonder meer onwaar. S. moet niet overdrijven Dat verzwakt zijn betoog, dat in den grond juist is. Dat arbeids- loonen boven de Collectief.con- tractloonen dë arbeidsmarkt be derven is wel juist en het zijn bijv. de leiders van de arbeiders, organisaties, die het met ons allen eens zijn, dat deze onge zonde toestand zoo gauw moge lijk moet verdwijnen. Maar. het is voor de meeste boeren en tuinders niet waar dat zij dit doen omdat zij zooveel geld om handen hebben Het is de bittere noodzaak om het werk gedaan te krijgen a tout prix, omdat het anders niet klaar komt, omdat bepaalde groepen losse arbeiders misbruik maken (onze arbeiders leiders geven dit grif toe) van den toestand. Het is óók niet juist dat de bonden (S bedoelt hier blijk baar de land- en tuinbouwbon- den') wel de belangen van <Je pachters en niet die van de eige- De kapitein >er zee G. Salm, souschef van den marinestaf die met majoor dr. Bruinink als vertegenwoordiger van ons land aanwezig is geweest bij de atoombomprocven bij Bikini heeft een causerie over deze proeven gehouden, toegelicht ctoor lantaarn plaatjes. Zooals men zich nerinneren zal. werd de eerste bom uit een vliegtuig geworpen. De bom is êen bijzonder machtig en gevaar lijk wapen, doch ze bezit niet die onbeperkte verwoestingskrach);, welke er aan is toegeschreven. Er is veel fantasie naar aanleiding van de uitwerking der bommen op Japansche steden. Men be denke ecbj'.er, dat steden als Hi- rosjina voor een groot deel be staan uit hou en papier, zoodat daar een enorme vuurzee kon ontstaan. De eerste bom, welke te Bikini geworpen werd, is een' verbeter de uitgaaf van die, welke te Hirosjima gebruikt werd. Deze bom heefj gedaan, wat men er van verwacht had. De tweede bom is drie weken later onder water tot ontploffing gebracht. De kans voor het ge schiktste' weer was één op twee en het kwam goed ui^ Ér was zoodanige radio-a'ctivfteit in het water achtergebleven, dat de eerste dagen de lagune niet te bereiken was. Bij de ontploffing van de eer ste bom is eerst <den volgenden dag een der schepen naar den kelder gegaan. Bij de tweede proef zijn .twee schepen en wat „klein grut" gezonken. Ontstellend 6cvaarlijk acht men de bommen niet. Ze dienen van zeer groote hoog-e geworpen te worden, opdat het vliegtuig zelf veilig zij. Het gevaarlijks- achtte spr. de bommen voor de bevolking. Een atoombom kost 'n millioen, een kruiser is duurder. Wanneer Duitschland de be schikking zou hebben gehad over atoombommen, zouden de geal lieerden bij hun landing in Nor- mandië er veel schade van heb ben kunnen ondervinden. Maar vermoedelijk zouden de Duit- schers en de Fransche bevolking .de nadeelen daarvan ondervon den hebben. De bekende Groninger rijwiel- fabriek Fongers herdacht op 1 Sept. haar 50-jarig jubileum als Naamlooze Vennootschap. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit werd een gedenkboek uitge geven waarin de geschiedenis van het bedrijf in korte trekken wordt weergegeven Twaalf jaar vóór de oprichting der N.V. be gon de heer A. Fongers in een kleine smederij zijn rjjwielfabriek die uitgroeide tot een dér groot ste bedrijven van ons land. Werd in den vorigen oorlog veel belemmering ondervonden, deze oorlog en de bezetting heb ben het bedrijf in een totaal ont- rëdderden toestand achtergela ten. De Nederlandsche onderne mingslust is echter een waarborg dat het bedrijf zich spoedig her stellen zal en de naam van de Ned. rijwielindustrie hoog zal houden. naren zouden behartigen. Dat zou niet alleen in strijd zijn met onze beginselen (ik doel hier op de Kath. Bond) doch óók met de rechtstreeksche belangen van meer dan de helft van hun leden, die eigenaar zijn van hun bedrijf en nog een ander groot deel dat eigenaar en pachter gelijk is. Voor zoover dezen immers dé voorzieningen voor hun ouden dag moeten vinden uit de op brengst van hun eigendom, zou den zij bij verwaarloozing van hun belang op Hien ouden dag in dezelfde positie komen als waar over S zich thans beklaagt. Om deze zelfde reden is dus zijn conclusie onjuist dat er wel niets aan e doen zal zijn omdat de boeren- bonden in de Kamer een groot aantal _3 els beze.ten. De boerenbonden beze-. .en geen enkele zetel. Voor zciJver KVP.ers onderschrij ven de agrarische leden het program dezer partij, dat het recht op eigen •bezit en het op rechtvaardige wijze hieruit verkregen voordeel, uitdruk kelijk handhaaft. K'et is juist een van T> - de kernpunten in de Kamerrede van ïverK Zijn nu niGt van uien aard mr. Romme geweest, toen deze een i dat men met vertrouwen de toe- "rin.^fïhnlif ;clr oicnl-ito "Hon I 1j u-it Op de onlangs te Fulda gehou den bisschopsconferentie waarbij alle Duitsche kerkvorsten, be. halve de bisschop van Meissen die geen verlof van <fe Russische autoriteiten kon verkrijgen, aan wezig waren werden verschillen de moeilijke kwesties afmge. roerd. Een der voornaamste was wel: liet gevolg van de opheffing van het Concordaat dat Hitier indertijd met Rome had gesloten en waaraan hij zich nooit gehou den heeft doch cTat inderdaad bestond. Men had gehoopt dat de geallieerden, nu de kans» schoon was, dit concordaat zouden ge handhaafd hebben doch dit heeft niet zoo mogen zijh. Het geal lieerd bestuur ging van de mee ning uit dat daar er geen Duitsch bestuur meer was ook het con cordaat vervallen kon Dit is echter een vergissing die groote en onaangename gevolgen voor de Duitsche katholieken blijkt te hebben. Immers de ka tholieke kerk is momenteel ge heel rechteloos qn wat dit betee- kerit manifesteert zich vooral in onderwijs en opvoeding van het Duitsche volk. De vrijheid van godsdienstonderwijs wordt prac- tisch onmogelijk gemaakt en de houding die niet onchristelijke groepen aannemen tegenover de regeeringspoliiiek eischte welke den I Irnmsif fpppmnp+ bsn 71011 TiStpn toegang tot cte stoffelijke soedeTen" te8emoet Kan zien, .naren waaronder te begrijpen het verkrijgen van een eigen bezit, zou bevorderen. Maar.S. moge, en met hem vele anderen, nu persoonlijk de gevolgen van de ontwrichte maatschappelijke verhoudingen aan den lijve voelen; het woord ('onreeürt" is hier wat te dik. Ik sprak van een probleem; ik, doelde op het loonen. en prijzen. vraagstuk, een schier onoplosbaar probleem. Een zeer wijze regeering', gesteund door een Kamer, die de belangen van het- Nerf. volk .(dus ook de categorie waartoe S. behoort) wil behartigen, aal een toer hebben om het maatschappelijke leven weer in "normale" verhoudingen te brengen. Van haar te verlangen dat dit snel gebeurt is een onmog'elijke eiscih. Maar de excessen dienen met grooten spoed te worden bestreden Daartoe behoort ook naar mijn opvat.ing de wanverhouding die door de vermin derde koopkracht van den gulden is ontstaan tussc'hen huren en pachten en productenprijzen. Ik ben voicp voorstander van de PaohUve Er wa ren miss'ianden op dit gebied, zeer groote zelfs en de pachters dienden beschermd te worden tegen toestan den die wij vroeger meemaakten. Maar als er bij rechtvaardig'e pacht prijzen bijv. vóór den oorlog een pacht- en 'prijsverhouding was van 1 tot 10, dan voelt men dat het fout is 'als die verhouding nu j tot 20 zou zijn. "Het is hier niet alleen het par ticuliere belang dat in het gedrang is doch ook het algemeen belang. Meer nog dan bij 'pachtprijzen spreekt dit bij huren. Wij kun nen thans practisch niet bouwen, maar als er een oogenblik komt dat het weer wel kan, is er bij de huidige verhouding geen sterve ling die als particulier huizen zal gaan bouwen, omdat men voor uit weet dat de huur niet betaald zal kunnen worden. Het verkrij gen van een „eigen" huisje is om dezelfde reden al even onmoge lijk, En nu moet men niet te gauw gaan zeggen dat de Staat het dap maar moet doen. Laat men niet vergeten dat dé Staat dit practisch ook niet kan De Staat zijn wij zelf; het Ned volk. Welnu: de Staatsschuld overtreft op het oogenblik ver de gezamenlijke bezittingen van alle Nederlanders! Ik ga niet door op dit gewel dige probleem. God schenke de Regeering wijsheid om dit te trachten op te lossen. Maar-nog eens: de ergste uitwassen, óók op gebied van huren en pachten die nen spoedig te worden uitgesne den, Alle Nederlanders hebben recht op behartiging Hunner be langen: óók die tot de bezitters gerekend! worden doch waarvan er tegenwoordig heel wat tot de stille armen benooren Jac. Groen Az. wij hopen dat er spoedig ten deze een gunstige verandering zal komen SLECHT GEKLEED; SLECHT GEVOED; SLECHT BEHUISD EN SLECHT BESTUURD! De "Daily Mail" is naar aanleiding van de slechte oogstberichfcen zeer somber gestemd. Volgens het blad be_ seffen veel menschen niet; dat hun verloren week-end slechts een kenmerkend deel is van wat een verloren jaar wordt: "De hoop op een spoe_ dige oplossing der interna tionale vraagstukken is dit jaar verloren gegaan, over vredesverdragen en de toe komst van Duitschland is men het nog niet eens. De organi satie der V.N. zakt in den modder; onze regeering is een droevige teleurstelling; het voedsel is schaarscher dan ooit. Slecht-gekleed, slecht- gevoed, slecht.behuisd en slecht_bestruurd heeft het En. gelsche volk, zonder verwach tingen en zonder oogst, in dit verloren jaar 1946 zijn diepte punt bereikt." In hel Staatsblad is opgeno men een Kon Besluit, waarbij de minister van binnenlandsche zaken gemachtigd wordt dë bui tengewone zitting van de Sta len Generaal in naam van H.M. de Koningin te sluiten in een vereenigde vergadering der bei de kamers op Zaterdag den 14en September a.s. te drie uur. De minister van binnenland sche zaken ward voorts gemach tigd in naam van H.M. de Ko ningin de gewone zitting der Staten Generaal te openen in een vereenigd-e vergadering der beide kamers op Dinsdag den 17en September des namiddags te 1 uur. Naar uit Den Haag wordf ver nomen zal Prins Bernhail# .gedu rende eenige dagen in het buiten land vertoeven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3