HONGARIJE 't Engelsche en Amerikaansche boek 1939-1946 VAN DEN HELD JAN TROMPETTER HET LAND AAN DE DON AU J Nieuw NoordhollandscK DagblaH 5 ACHTER HET STALEN SCHERM Een geschiedenis van eeuwenlangen strijd en onderdrukking HONGARIJE De „Holland Tours" Het Engelsch—Egyptisch verdrag Eerste Belgische Bedevaart rtaar Fatima Generaal Spoor bevorderd El Dorado voor den boekenliefhebber DINSDAG 10 SEPTEMBER 1946 ER wordt veel geschreven en gesproken over de toestanden, die in de door Rusland bezette gebieden heerschen. De censuur laat vrijwel niets door en men kan slechts gissen naar wat zich daarginds afspeelt. Soms komen er berich ten binnen uit Hongarije, die een, zij het summieren, indruk geven van het leven en de moeilijkheden waar ender de Hongaarsche bevol king gebukt gaat. In een paar artikelen, die geenszins de pretentie hebben volledig te zijn, hopen wij U een en ander mee te deelen omtrent het land en zijn geschiedenis. Tevens zullen hieraan eenige actualiteiten worden toege voegd. Hoe gering was over het alge meen onze kennis over het mooie land aan den Donau: Hongarije. Men wist in heit buitenland practisch slechts aan de door Europa zwervende zigeuners Hongarije tot bakermat' fte geven. Vaak stelde men dit lancf voor als een zigeunerrijk bij; uitsltek en daardoor is he misschien te ver klaren, dalt het beschavingspeil van dit land niet al te hoog werd aangeslagen. Al is de leefwijze in Hongarije over het algemeen eenvoudiger dan die in West- Europa, de eeble beschavng is er niet geringer om. Zij is er na tuurlijker en minder aangeleerd, zij is er voornamer en niet 200 geraffineerd. Heit onderwijs staat in Honga rije op hoog peil. Op elk gebied van kunsten en wetenschappen hebben zich talrijke Hongaren n wereldvermaardheid verworven en getuigen van het vernuft en den kunstzin van dit ridderlijk volk. Voor den vreemdeling is 't evenwel niet gemakkelijk de Hongaarsche volkspsychose juist aan te voelen en te begrijpen. De Aziatische afkomst van dit volk met zijn geheel aparte taal, be- 1 van een waardee- moeilijkt het aanleggen van^een zuivere maatstaf van ring ten zeerste. Historische terugblik De na den eersten wereldoor log aangeknoopte vriendschaps banden f.usschen Hongarije en ons land hebben er echter veel toe bijgedragen dat de verkeerde meeningen omtrent land en volk plaats maakiten voor respect en bewondering. TJr Toen na den dood van Karei den Grooten het machtige rijk der Franken uiteengevallen was, de splitsing van de staten van het moderne Europa nog in de verre toekomst lag en er nog geen gra ven van Holland waren, die hun leengoed bestuurden, trok Arpad aan het hoofd van zijn ruiters de Karpaten over en vestigde zich met zijn volk- aan de oevers van Theiss en Donau, in het gebied waar vier eeuwen voordien ook hun stamgenooi'-en onder Attila hun kwartier hadden opgeslagen. In 1001 verhief Paus Silvester II Hongarije tot koninkrijk en Ist- van ontving de koningskroon. Het zou te ver voeren de op zich zelf belangrijke geschiedenis van Hongarije op den voet. te volgen; slechts enkele gewichtige gebeur tenissen kunnen we memoreeren. Koning Andreas II vaardigde in 1222 de „Gouden Bul uit, die tot 1848 als de grondwet voor Hon garije is te beschouwen. Onder Béla IV in het midden der der tiende eeuw vielen de woeste Tartaren Europa binnen, doch in Hongarije werden zij gestuit. De Hongaarsche dapperheid .bewaar de toen ons werelddeel voor een tweede Hunnenperiode. Het droevigste tijdperk in de Hongaarsche geschiedenis was wel de Turksche periode. Met hun leven en bloed hebben de Hongaren eeuwen lang de Wes- tersche cultuur tegen het opdrin gen van den Islam voor den on dergang behoed en zich hiermede jegens de beschaving onschatba re diensten verworven. Door de herhaalde Turksche aanvallen werd de Hongaarsche kracht evenwel verzwakt en toen door de verdeeldheid onder de Europeesche vorsten Hongarije aan zijn lot werd overgelaten, be haalden de overmachtige Turken onder sultan Soliman in den Moe digen slag bij Mohacs, waarin koning Lodewijk II den dood vond, de overwinning (1526). Het grootste gedeelte van Hongarije het land, dat Nederland na aan het hart ligt door de vriendschapsbanden, die tusschen bewoners aan beide zijden zijn ge legd. Een bijzondere me dewerker publiceert over dit land, dat met andere Oost-Europeesche gebie den in de wereldbelang stelling staat, eenige ar tikelen. werd nu door Turken bezet en Soliman sloeg zijn zetel op in de burcht van Buda. Na veel partijstrijd koos het nog onafhankelijk gebleven ge deelte des lands Ferdinand van Habshyrg, aartshertog van Oos tenrijk tolt koning, om zich hier door de hulp van keizer Karei V te verzekeren tegen de Turken. Van de regeering der Habsbur- gers (1526 tot na den eersten we reldoorlog) hebben de Hongaren over het algemeen weinig vreug de beleefd. Hongarije werd be handeld als een wingewest, dat zoo spoedig en zoo volledig mo gelijk verduitschlt moest worden. Opbloei en hernieuwde terugslag. Keizer Frans Jozef, die in 1848 de regeering aanvaardde, zag spoedig in, dat een verdrukt en ontevreden Hongarije 'n voort durend gevaar was. Na lange onderhandelingen werd in 1867 een compromis gesloten, waar bij Hongarije in een losser ver band met Oostenrijk kwtftn te staan. Het kon zich vrij en on gestoord ontwikkelen en een reusachtige opbloei van het land was hiervan het gevolg. In den staatsman Deak hadden de Hongaren een leider, die om zijn onkreukbare eerlijkheid en groote vaderlandsliefde ue Hongaarsche Washington wordt genoemd. De literatuur werd verrijkt met de onsterfelijke werken van Petöfi; Jó_ kai en Vörosmarty, alsmede met die van Graaf Sfcéchényi (vooral in Ne derland bekend uit vertaalde werken) en József Eötfvos. De hoogst weten schappelijke vorming aan de Booge_ scholen van Budapest trok duizenden studenten naar de Hongaarsche hoofdstad; de bouw_; beeldhouw, en schilderkunst vierden triomphen en maakten Budapest tot een der schoonste en prachtigste steden van Europa. Zoo stond" in 1914 Hongarije na een -^nelle ontwikkeling als een gToot en welvarend land in den rij van Europa's staten, toen het onge wild in den oorlog van 19141918 werd meegesleept en waarin het zijn ondergang tegemoet zou gaan. Het was Hongarije dat door de politiek der groote mogendheden bij het op maken der vredesverdragen het zwaarst werd getroffen. Ongeveer 2/3 gedeelte van het duizendjarig rijk werd van het moederland losgerukt en toegewezen aan Roemenië, Tsje_ cho-Slowakije en Joegoslavië. Zoo ontstond wiat de Hongaren noemen: Csonka Magyarorszdg, geschonden; verminkt Hongarije. Toen dan ook de tweede wereld oorlog uitibrak was d e positie van Hongarije geheel verschillend van die waarin ons land zich' bevond. Hitier beloofde herstel van de vóór 1914 be_ staande gTenzen, waardoor de rijkstte gebieden, die waren verloren gegaan; weer aan het land werden toegevoegd. Als tegenprestatie moesten de* Bon- garen hurfr verleenen in den strijd tegen Rusland. Gedurende anderhalf jaar zijn Bongtaarsche troepen aan het Oostfront in actie geweest doch in 1943 toen de Duitschers Hongarije bij overrompeling bezetten; trokken de Hongaren hun troepen terug en werd ook in dat land de terreur toegepast zooals wij die gekend hebben. Toen dè Russen het land binnenvie len was er een deel» der Bongaren dat niet, een andër deel in het Westen dat wel tegen de Russen streed. Hoewel niet goed te praten; is deze handelwijze wel te begrijpen. Het kan geen verwondering wek ken, dat men huiverig was voor het communisme, gezien de ervaringen', opgedaan tijdens het schrikbewind van BélalfKun; na den eersten we reldoorlog. C. D. Ko. (Wordt vervolgd.) In Juli van dit jaar is het Dutch Allied Goodwill Commit tee begonnen voor Amerikaan sche soldaten in Duitschland, België en Frankrijk zoogenaam de „Holland Tours" te organi. seeren. Nu inmiddels gebleken is, dat voor deze reizen groot enthousiasme bestaat, zullen zij deze week door major general Bolling officieel worden ge. opend Major general Bolling was in .1944 commandant van de 84ste Amerikaansche infanteriedivisie, die door Limburg heen naar Duitschland1 doorbrak. Nu is hij theatre chief vqn de special ser vices van het Amerikaansche leger in Europa. De Egyptische minister-presi dent Sidky Pasja, heeft mede gedeeld, dat de onderhandelin gen over de herziening van het EngelschEgyptisch verdras van 1936 binnenkort zullen worden hervat en dat hij den leider van de Britsche delegatie, lord' Stans- gate déze week nog zal spreken. De besprekingen zijn drie weken geleden afgebroken, toen Egypte de Britsche voorstellen verwierp Te Utrecht werd de traditio- neele Singelloop gehouden, waaraan 160 Nederlandsche athleten deelnamen. Lataster, van de vereeniging „Avion" uit Heerlen, passeert als eer ste de finish. (Anefo/'t Slicht) Op 12 en 13 Augustus 1946 waren* veertig Belgische bedevaartgangers' in Cova da Iria onder leiding van de paters Mgr. Justinus uit Leuven en H. Jongen, Monfortaan, de beken d'e schrijver van het boek: ''Onze Lieve Vrouw van Fótima; Missionaris van God". Met de Belgische bedevaart gangers waren er de pelgrims van 't diocees Leiria; ong. 50.000 personen; met den Bisschop van Leiria. Ook uit Lissabon was een bedevaart gekomen met de parochianen van de Kerk de Encarnagao. Bet retraitebuis was ge heel bezet door de pelgrims en de pensions te Cova da Iria waren over vol. Volgens gewoonte was op 12 Aug. om 22 uujj; de kaarsenprocessie met Rozenhoedje en gezangen. Te midd'er_ nacht was het uitstelling van het Heilig Sacrament; tijdens de plechtig heid preekte de groote kanselrede naar, de Portugeesche Franciscaner Diogo Crespo. De nachtelijke aanbid ding was tot des morgens zes uur. Op i3 Augustus werd om zes uur tot sluiting van de nachtelijke aan bidding de zegen met het Allerhei ligste gegeven; daarna volgde de H. Mis met algemeene H. Communie. Om 11 uur volgde de processie met het beeld van Onze Lieve Vrouw van Fótima, vanuit het Kapelletje der Verschijning' naar de trappen van de Basiliek. De "Andor" (draagbaar) met het beeld van Onze Lieve Vrouw werd gedragen door Belgische bede vaartgangers. Na de processie en de andere plech tigheden voègde de H. pis voor de zieken, gecelebreerd door Pater B. Joegen. Onder de H. Mis preekte Pater Diogo Crespo. Na de H. Mis volgde de gebruikelijke zegen aan de zieken met het Allerheiligst Sacra ment. Eenige zieken gaven zich als genezen op, waaronder een meisje van 15 jaren, Clarisse Rebelo Gam_ boa, dat; blind en verlamd was. Voor het gekroonde beeld, van de H. Maag'd werd de acte van toewij ding- voorgelezen aan het Onbevlekt Hart van Maria. LOUIS P. SCHOLS. Over den top der wereld. Te Seattle (Amerika) is men be zig een superfort B. 29 de „Pa- cusan" uit te rusten voor een nonstop-vlucht van Hawai naar Egypte via de Noordpool. Men hoopt dezen afstand bin nen 45 uur af' te leggen. De namen der leden van de be manning zijn op het toestel aangebracht. (I.N.P. P.) De NecT..Indische legercom mandant S| H. Spoor, die tijde lijk luit.-géneraal was, is giste ren benoemd tot luit.-generaal. Zeven jaren literatuur Hebben wij in ons nummer van Zaterdag jl. reeds eenige aan dacht aan de opening van de tentoonstelling- van het Engelsche —Amerikaansche boek gewijd, thans willen wij nader op het ge- exposeerde ingaan en een over zicht geven van hetgeen in de „Weeskamer" te 's-Gravenhage al zoo Mjeengebracht is. Het is uit den aard der zaak ondoenlijk alle 3500 boekwerken te bespre ken en in de uren die wij tus schen de uitstekend verzorgde stands doorbrachten konden wij slechts onze aandacht op een be perkt aantal exemplaren richten. Wij willen daarom volstaan met op enkele belangrijke werken de aandacht te vestigen. De verzameling omvat boeken op alle gebied des levens; zooals min Gielen zei. Oorlogsliteratuur, opge steld rondom ©en vervaarlijke mi trailleur; was uiteraard rijk verte genwoordigd. Daaronder waren zoo wel dagboeken van soldaten als le vensbeschrijvingen van groote man nen zooals Eisenhower; Churchill; Milrailovitch e.a. Frontvertellingen; werken over de vrouw in den oorlog; geheime dienst, luchtbescherming; statistieken vulden den stand. Zeer interessant waren Hutchinson's ge_ teekende oorlogsgeschiedenis en de •'Stem van China"; samengesteld door 39. Voor het distributie bureau bleef hij staan. Waarom dat juist voor het distributiebureau gebeurde zal wel altijd een raadsel blijven. Misschien las hij wel op het bord dat er kaarten voor zwaren arbeid werden uitgereikt en meen de hij dat ook een leeuw hiervoor in aanmerking kwam. Voor het distributie bureau stond een agent die zijn revolver trok en den leeuw een kogel door den kop wilde jagen. Tot zijn schrik bemerkte hij dat de revolver niet geladen was, waarop hij het veiliger oor deelde om maar aan den haal te gaan. Het zag er voor den ar men agent niet al te best uit. Hij liep zoo hard hij kon, maar wat begint een agent tegen een leeuw? Het zou niet lang meer duren of het ondier had zijn slachtoffer ingehaald en dan V- Maarschalk Tsjang Kai Sjek en zijn vrouw. Een prachtige verzameling oorlogs herinneringen vormt het uit vijf en twintig deelen bestaande "Pictorial History of the war" Aan Wederopbouw, Industrie, Geld en Credietwezen, na_oorlogsche pro- Dlemen waren aparte stands gewijd. Onder de werken over geneeskunde troffen ons een speciaal kanker nummer van het "Medical Clinics" en de toepassing van het wondergenees middel Penicilline, beschreven door Kolmer. Belangrijk voor verplegenden leek ons ''The nursery Years" toe van Susanne Isaacs. Romans en Novellen waren rijk vertegenwoordigd. Wij noemen slechts namen als Pearl Buck, Agatha Chris tie, Cronin, Sheila Kaye.Smith, Priestly, Upton Sinclair; B. G. Wells; vertalmgen van Francois Mauriac en Daphne du Mourier; om er enkelen te noemen. In de afd. Letterkunde trokken ons vooral twee prachtuitgaven van W. Shakespeare's werken. Een Ameri kaansche van 1944 en een Engelsche van 1945; alsmede gedichten uit bezet Nederland van Marsman. De achterstand aan kennis omtrent de Anglo-Amerikaansche literatuur in te halen is practisch ondoenlijk; doch wil men een goed overzicht krijgen van de Engelsche en Ameri kaansche letterkunde; dan zullen tlwee werken van onschatbare ver dienste blijken te zijn; nl. "On na tive .grounds" en "The literature of England". Ook aan kinderboeken was aan dacht^ besteed. Onder de groep Godsdienst en Wijsbegeerte viel ons °oe op ''Christendom en Democratie1' van Jacques Maritain en "De Katho. heike Kerk en haar sociale roeping" van R. Smith. In de afd. Boekwezen trok de aan oacj;4."Opkomst en verval van 't huis Ullstem In de afd. Kunst zijn prachtige reproducties van oude en moderne meesters. Wij zagen o.a. een schitte rend werk over v. Gogh. Wij besluiten dit overzicht met te vermelden een uitvoerige collectie pamfletten en blaadjes zooals er des tijds vele door de Geallieerde vliegers boven ons land werden uitgeworpen en velen zullen niet dan met ontroe ring de prachtige series van "de Vlie gende Hollander" en de "Wervelwind' weer eens, en nu zonder vrees; ter hand nemen. Wij kunnen een ieder, die be langstelling koestert voor het Anglo-Amerikaansche boek, aan raden deze zeer leerrijke tentoon stelling te bezoeken. Dames van den R.V.D en een keurig uitgege ven caitalogus zullen den gang door den doolhof vergemakkelijken en evenals wij zal men niet alleen tevreden, doch dankbaar gestemd jegens onze bondgenooten, die zoo goed begrepen, dat de mensch niet van „brood alleen" leeft, huis waarts keeren. Vele der tentoongestelde wer ken zijn via den boekhandel te koop. De tentoonstelling is tot en met 22 September geopend. L, S.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5