RADIO Op de jaarbeurs kweekt men deviezen VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw NoordhoMandsch Dagblad 3 Een agrarische afdeeling die er zijn mag Kijkenmaar ookkoopen Binnentandsch nieuws 20 jaar voor „Vuil Dienfje" Toenadering in Indonesië HET EXTRA- SUIKiRRANTSOEN UNCLE SAM WORDT STEEDS RIJKER SJAHRIR TERUG NAAR BATAVIA Levenslang tegen echtpaar geëischt Poolsche Boerenpartij in oppositie Buitenlandsch nieuws WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1946 (Van onzen eigen redacteur) VOOR wie vijf maanden geleden de eerste jaarbeurs na de bevrijding te Utrecht bezocht, stond^ perplex. Een over stelpende deelname, een lawine van bezoekers, een keus van artikelen op elk terrein, waren symptomen die erop duidden, dat het Nederlandsche bedrijfsleven alle mogelijke raderen in het werk had gesteld, om van niets iets te maken. Het kwam ondenkbaar voor, dat de lamgeslagen, vernielde Ne derlandsche industrie in zoo'n korten tijd zou kunnen bewij zen, dat met taai aanpakken de grens van het onmogelijke te bereiken is. Zoo'n demonstratie van geforceerd herstel was deze eerste naoorlogsche jaarbeurs, zoo'n uitgaan zelfs boven de vroegere opzet, dat ons toen uit de pen moest: Utrecht is op weg Leipzig te vervangen. Dat me, die uitlating geenszins te veel gezegd is, blijkt, nu deze najaarsbeurs haar poorten wa genwijd heeft opengezet, voor. het Nederlandsche en zeifs volop voor het buitenlandsche bedrijfs leven. Nu staan wij in ons opti misme van de voorjaarsbeurs niet meer alleen, doch zijn m gezelschap van de kopstukken van het Nederlandsche bedrijfs leven Nu ook komt het inter nationale cachet nóg meer tot uiting door de accentueering van den export. Export, zoo is ons' in den na.oórlogschen tijd in alle toonaarden voorgezongen, is het zout van ons bedrijfsleven. Die wetenschap is tot het uiterst mogelijke uitgebuit op deze na- jaarsbeuïs. Men heeft begrepen, dat men zich met alle kracht aan d'it axioma moet vastklampen. Vandaar ook de zeer gelukkige greep van twee extra export- dagen, die ongetwijfeld goede vruchten zullen afwerpen. Reeds dezen eersten dag was er een levendig contact met de buitenlandsche markt en kreeg men den indruk, dat hier de eigenlijke basis van ons uiteinde lijk herstel wordt gelegd Bedrie gen. de uiterlijkheden niet, dan zullen vooral dteze twee export- dagen in de nabije toekomst een kwantum deviezen opleveren om jaloerschr op te zijn. Dat is de directe winst, die zijn stempel zal drukken op het herstel van ons bedrijfsleven. Belangrijker nog zijn de perspectieven voor de verdere toekomst. Want de conracten hier in de jaarbeurs paviljoens gelegd met het bui tenland zijn van onschatbare waarde. Hoe belangrijk de voorjaars beurs dan ook was, hoeveel daar tot stand kwam en wat men daar al niet bereikte, een belangrijke hiaat wierp haar schaduw. Dat was het gemis aan de agrarische producten en materialen Dat heeft men toen wel heel erg aan den lijve ondervonden, zoo erg, dat mén het besluit nam, dat dit maal te voorkomen. En men heeft Het voorkomen Zoo zeifs, dat gezocht moest worden naar een ander terrein. Men is thans niet klaar met een bezoek aan het Vreeburg alleen. Honderden en duizenden richten thans hun schreden naar de pa viljoens aan de Croeselaan, waar de agrarische afdeeling het leeu- DONDERDAG 12 SEPTEMBER HILVERSUM X (361 M-.) KRO. 7.00 Nieuws octitendgymn. en morgenge bed; 8.00 Nieuws;; 8.15 Pluk den dag 9 00 Plechtige R. Mis; NCRV 10.00 Symphonie orkest; 10.15 Morgen dienst; KRO 11-00 Zonnebloem; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.03 Stafmuzjek Amsterd. Politie; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; NCRV 14 00 Postillons; 15.00 Kamermuziek; 16.00 Bijbellezing door Johannes de Heer; 16.45 Zangrecital; 17.45 Rihap. sodia Sextet; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 10.00 Nieuws: 20.08 Studio-ster- tocht; 22.00 Nieuws; 22.30 C'haliapdn; 23.00 Beethovencyclus waarna g'xam. en sluiting. HILVERSUM II 415 M. AVRO 7.00 Nieuws ocJrtendgymn. en gram.; 800 Nieuws; 8.15 Vroolijke disooklanken; 8.45 Symphonie nr. 5 van Sibelius; 9.50 Arbeidsvitaminen; 11.10 Orgel concert; 12.35 Lyra_tlrk> om 13.00 onderbroken door nieuws; 14.20 Om roeporkest;.' 15:20 Confetti; 16.15 Ca mera loopti7.50 Rijk over zee; 18.00 Nieuws; 18-15 Metropole-orkest; 19.30 Een stief boerenkwartiertje; 20.05 Omroeporkest; 21.45 Skymas- ters; 22.30 Les Gars de Paris; 23*15 Holland Club Amsterdam, waarna gram. en sluiting. wenaandeel van het beziens waardige uitmaakt. Ons land is al te zeer agrarisch georiënteerd om deze afdeeling ais quantite negligable te beschouwen Dat heeft men zeer goed ingezien en d'aarom prijken thans de agra- .rfsche machinerieën in voile glorie op deze terreinen. De bui tenlandsche experts zijn er zelfs enthousiast over. Daarnaast is er in, deze paviljoens nog wat ruimte gebleven voor andere artikelen. Zoo heeft men op deze beurs door deze omstandigheid een zeer gelukkige spreiding ge kregen. Nóg meer bezoekers als in het voorjaar zal men thans kunnen verwerken, terwijl de opeenh'ooping bij de tourniquets zooals in het voorjaar en de menschenrijen langs den Cathe- rijnesingel desoncranks tot het verleden zullen behooren. Belangrijk is het terrein aan de Croeselaan vooral voor ons- gewest Onmiddellijk achter den ingang rijen zich de landbouw werktuigen aaneen en de expo sitieterreinen zijn een wagen park van tractors en trailers. Heit gebouw E bekoort wel heel bijzoncfer het oog door de centraal opgestelde bloemenin. zendingen Wij zouden vaktijdschrift wor den in plaats van dagblad, wan neer wij hierpver verder zouden uitwijden. Geneeg gezegd door de vermelding, dat vooral een gang naar de Croeselaan voor de agrarische bevolking van onze streek de moeite ten volle loont. Want het behoeft ditmaal in veei mindere mate als op de voor. jaarsbeurs bij kijken alleen te blijven. Men kan ook. daden stel len Men kan weer koopen. Dat is een omstandigheid, die in de- 'zen tijd wel bijzonder tot vreug de mag stemmen P S. Mr. A. J. D' AILLY is thans definitief benoemd tot burge meester van Amsterdam TE NIJMEGEN zijn de ge meenteraadsverkiezingen offi cieel vastgesteld op Vrijdag 27 September. BEHANGSELPAPIER wordt thans ten behoeve van nieuw bouw in distributie gebracht. Ma ximaal mag slechts 1000 rol per behanger worden aangevraagd; dit dsent te geschieden bij de bureaux van den Wederopbouw. DE NEDERLANDSCHE OPE RA zal Zondag 15' Sept. te Am sterdam een eerste voorstelling geven. GEN. MAJOOR DOORMAN zal morgen per vliegtuig naar Ba tavia vertrekken voor een inspec- ■tiereis DE NEDERLANDSCHE wiel renner Syem won de derde etappe in de ronde van Catalonië. Het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch deed Dinsdagmorgen uit spraak in de zaak betreffende den moord op burgemeester Moo- nen en de Gebrs Hoffmans te Waalwijk. Wegens blootstellen aan vervolging door den vijand den dood of zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, ver oordeelde 't Hof Joanna v. Geij- selLeijtens door den volks mond freffend'-raak „Vuil Dien- tje" genoemd tot 20 jaar ge vangenisstraf. Tegen haar was 15 jaar geëisoht Eenige vooraanstaande Neder landsche personen o.w. drv P, Koets en Prof. dr. Baas Becking, zullen zooals gemeld op uitnoodiging> van de Republiek een bezoek aan de binnenlanden van Java brengen. Het gezel schap komt daar eemge Infor- meele persoonlijke besprekingen voeren en den gang van zaSen in het door de republiek gecontro leerde gebied in oogenschouw nemen. Naar aanleiding van deze uit- noodiging schrijft het „Dagblad" te Batavia, dat er ook in ver band met andere symptomen van een beter wederzij dsch begrijpen een hoopvol .uitzicht begint te komen. Hel* bezoek aan Djocja- karta is aldiis het Dagblad een teeken van „goodwill", waar aan een jaar geleden eenvoudig niet te denken viel. Öat ihans de poorten worden opengezet, is een bewijs, dat men na.l jaar in staat is aan niet-republikeinen iets te laten zien, waar men ongetwijfeld tro'.sch op is, een bewijs, dat hun inspanning beloond is. Dit heeft tot gevolg gehad eein grooter zelf vertrouwen, waardoor ook het schenken van vertrouwen aan den politieken tegenstander mo gelijk wordt gemaakt. Van 1528 Sept. zal aan alle personen een rantsoen suiker, worden verstrekt van 500 gram, terwijl bovendien een extra hoe veelheid', eveneens van 500 gram voor die periode zal worden be schikbaar gesteld Deze extra 300 gram is de eerste helft van het reeds aangekondigde extra kilo gram. Einde September zal de tweede 500 gram worden ver strekt. Voor zoover de voorraden dit toelaten kan op deze bonnen een dubbele hoeveelheid jam of ge deeltelijk suiker en gedeeltelijk jam worden gekocht. Zooals bekend, wordt sinds 1 Sept. telkens in een periode van zes weken, elke eerste veertien dagen een bon aangewezen voor 750 gram suiker (1500 gram jam) in de tweede 14 dagen 500 gram suiker (1000 gram jam) en in de derde veertiendaagsche periode 750 gram suiker (1500 gram iaml Voor kinderen geboren in 1942 en later, luidt dit schema 750. 500 en 500 gram suiker of 1500 1000 en 1000 gram iam Terwijl bijna alle ls ('jen 'er wereld niet weten wat ,e doen om de deviezenbalans in even wicht te krijgen en te houden vertoont de staat van in- en uit voerwaarde in de U. S A. een exportwinst van bijna 400 mil- lioen dollar In de maand Juli n.l. vertegenwoordigde de invoer in ce Ver. StJTien een waarde van 432 millioen dollars, terwijl de uitvoerwaarde maar liefst een bedrag omvatte van 825.125.000 dollars. En dan schijnt men in Amerika nog bezorgd te zijn, omdat deze invoercijfers een re cord beteekenen van de laatste 20 iaas! Een woordvoerder van het re- publikeinsch Ministerie van Voorlichting maak»ê bekend, dat Soetan Sjahrir onverwachts ge noodzaakt fs heden naar Batavia terug te keeren In geallieerde kringen te Ba tavia is men van meening. dat Sjahrir's potselinge terugkeer in verband zou kunnen staan met de evacuatie der geïnterneerden, welke op den 12den September hervat zou moeten worden. Het aanvaarden van het laatste voorstel van generaal Mansergh door Abdoelkadir is echter nog niet door het geallieerde hoofd kwartier ontvangen. Officieel wordt vernomen, dat Lord' Killearn. die door een in fectie aan zijn voet te Singapore is opgehouden, in de .laatste helft van deze week te Batavia wordt verwacht. De 30_jarige J. de Jong en zijn 26-jarige vrouw J, Vermeulen hoorden levenslang' tegen zieh eischen, omdat zij een jongeman in den dood hadden gedreven, aoor hem aan den S.D. te ver raden. Het stel leefde tijdiens de be zetting in een z.g. „vrij huwe lijk". De vrouw onderhield ech ter nog feetrekkingen met een zekeren Schouwenburg, die sabo tagewerk verrichte. Na eenige moeilijkheden met' genoemden Schouwenburg bracht zij hem bij de Duitschers aan Bij het „pro ces" traden de vrouw en de man als getuigen op. Zij vergaten het geval spoedig en traden in het huwelijk, doch anderen vergaten hun laf verraad niet De laatste berichten- uit Polen wijzen er op, dat de onderhande lingen over dé vorming van een kiezersblok tussclien de Poolsche Boerenpartij van Mikolajczyk, vi ce-premier van Polen en de an dere, door de communisten ge leide regeeringspartijen misge- loopen zijn. Hetr centraal bestuur der Poolsche socialistische partij waarschuwt in een door het pers agentschap van zijn partij gepu bliceerde verklaring, dat er voort eek enen zijn. dat de par; tijen die de zoogenaamde „Lu blin" groep vormen bij de stem ming niet met de boerenpartij zullen samengaan De wijze waarop te Warschau in dë laatste dagen de demon straties tegen Byrnes' toespeling op de westelijke grenzen van Po len op touw werden gezet en de incidenten, welke tijdens deze demonstraties plaats hadden, wij zen in dezefde richting De Poolsche boerenpartij was Zon dagmorgen niet vertegenwoor digd hij de sprekers op dé pro- tesibijeenkomst van alle partij- De prinsesjes ontvingen van den Franschen generaal de Lattre de Tassigny tijdens zijn bezoek aan ons land een paar echte Fransche poppen. Prin ses Beatrix en prinses Irene met haar nieuwe aanwinst aan boord van het jacht „Piet Hein". (Anefo P.) De AMERIKAANBCHE legatie te Cairo zal tot ambassade ver heven worden DEENüCllE' COMMUNISTEN hebben er bij hun regeering op aangedrongen de betrekkingen me. Franco te verbreken DE AARTSBISSCHOP van Canterbury heeft aangedrongen op de eenheid der prolestantsche kerken. De wereldraad der ker ken moe. de stem van het chris telijk geweten worden, aldus de Anglikaansche bisschop NABIJ KEBONSIR1H heelt de Militaire Politie een massagraf ontdekt van acht Europeanen, die na ontvoerd te zijn, werden ver moord. DE HELP-HOLLAND Council heeft bij de slotverantwoording gepubliceerd, dat ia totaal aan giften 252.223 pond sterling is ont vangen KNGÈLSCHE VOETBALLERS dreigden in staking te gaan om een salariskwestie. De regeering heef, zich echter in het conflict gemengd. NOORWEGEN vindt de con tributie voor he, lidmaatschap der U.N.O. te hoog, Vooral de hooge kosten, verbonden aan het lidmaatschap der Vlucntelingen- organisatie doen de Regeering twijfelen om toe te treien. HET- 45.000 TON metende Amertkaansche vliegtuigmoeder schip „Franklin D. Roosevelt' is met een kruiser en d-ie torpedo jagers te Valetta op Malta aan gekomen. TE BERLIJN moesten eenige prolestantsche geestelijken hun preeken door de Russen laten censureeren, alvorens ze uit te spreken. Deze censuur zou om „veiligheids" redenen geschieden. TE MONTREAL zal in 1947 het eerste Internationale katho lieke arbeiderscongres worden ge houden. VIERDUIZEND Katholieke Verkenners zijn door den Paus ontvangen en toegesproken. '"N 40. Jan Trompetter had het jammer gevonden dat de tralies van de gevange niscel niet als banketstaaf- jes waren doorgebogen. Dat de steenen leeuw in een dier van vleesch en bloed was veranderd, was eigen lijk voor Jan een verras sing geweest. Toch was hij 'n heel klein beetje trotsch omdat h ij daar toch maar voor gezorgd had! Bovendien kon hij nu ge makkelijk zijn vrienden uit het cachot halen, want de bewakers waren op de vlucht geslagen en Jan Trompetter had niet anders te doen dan uit het rekje naast den poort de sleutel te grijpen en de gevange nisdeur te openen. Uit vreugde om hun pas verkregen vrijheid begon nen de mannen onmiddel lijk een vroolijke marsch te blazen, waarbij Jan Trom petter de maat sloeg. In het midden van de marsch werd hun oor getroffen door een onheilspellend ge brul.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3