Nieuuu TRIEST UIT DE IMPASSE? Spreek niet laatdunkend over onze soldaten Rusland en Engeland zitten elkaar in het haar Koninklijke belangstelling voor Zeeuwsche nooden jur ragen dus: goud, ilen, Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Directe onderhandelingen Hoe zit hef- met de vakontwikkeling? »>Wij gaan en doen onzen plicht" In den Veiligheidsraad Commissies en commissies „EEN BESLISTE STAP' VOORWAARTS" Passagierslijst ter inzage Prins Bernhard naar Zweden? Geen audiëntie De Commissie-Generaal (2aalsïe Hteufos Minister Beel voor de radio Weinig vrijwilligers voor de R.A.F. pagd lichting kronen, en ling en ateriaal |s een fueter, ien 123 Bl. 2462 in Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-rédacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; f i£0 per maand: inclusief Incasso. Advertentlé-prijs: per editie 13 ct. t>. m.m.; minimum 2.50; In alle edities 26 ct. «p. man.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct p. m.m.1 in alle edities" 30 ct Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERBAG 12 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11026 ALKMAARLangestraat 42A - tel 2046 (adm.|; 8047 (redactie) 2200 HOORN: Draafsüigel 594 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen OEN -HELDER: West straat 80; tel. *C 2230 6CÖAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Duizenden voormalige krijgsgevangenen en gedeporlerden uit alle deelen van West-Europa zijn naar Lourdes gekomen. De bedevaartgangers voor het openluchtaltaar, dat voor de Basiliek was opgericht, tijdens de plechtigheid de zegening. Ass. Press P. INZAKE tfïUÊsT luiden de be. richten uit Parijs iets meer' hoopvol. Eerst is er een sub commissie benoemd, om het ge.' val nog eens apart te bepraten. Voorzitter daarvan is een-Neder- landsche afgevaardigde Toen zou er nog weer een subcom missie komen, öha de grens van Julia Venezia Je bekijken. Later is Joego Slavië op het denkbeeld' gekomen, om de zakeh.aizonder. lijk te bespre*ken metNde ®a- liaansche afgevaardigde!!;- De denkbeelden, die Joego Slavië daarbij voorstaat, en cTie oogen. schijrilijk aan .Italiaanschg wen- schen tegemoet komen, zijn ech ter vrijwel gelijk aan de gedach ten van-Molotoff, waar de Groote Vier indertijd niet aan wilden! In elk geval bestaat de kans. dat Itdlië en Joego Slavië het door de methode van directe onderhandeling eerder eens wor den, Maar misschien vinden En geland en Amerika dit "een ge- HET ZIT NIET GOED met de vakontwikkeling. De belang stelling voor de scholing aan de rijkswerkplaatsen voor vakorft. wikkeiing blijft beneden de ver wachting en liep o.a te Eindho ven en Venlo de laatste maan. den sterk terug. Het is duidelijk, dat dit ten zeerste moet worden betreurd, want er is een groot tekort aan vaklieden, in het bij zonder in de bouwvakken. Zou men niet mogen verwachten, dat alles op alles wordt gezet, om in dit tekort te voorzien? Het kath. Tweede Kamerlid van Vliet deelt aan den Minister van Sociale Zaken mede, dat de oorzaken van de te geringe deelneming aan de vakontwikkeling in de rijkswerkplaatsen in het bijzon der zijn te zoeken in te geringe propaganda, welke voor dit vak onderwijs wordt gemaakt en in de sterke verlaging van de ver goeding voor loonderving voor ongehuwde deelnemers, welke aan het begin van het jaar heeft plaats gehad. Hij vraagt, of de minister wil meehelpen om deze euvels te verhelpen en in het algemeen maatregelen wil be vorderen om de belangstelling voor vakonderwijs aan te moedi gen De ambachtsscholen zijn volgens cFen heer van Vliet „bij lange na niet bij machte het zich aanmeldende aantal leerlingen op te nemen en hij vraagt, of het in verband daarmede geen aanbeveling verdient, dea toe. latingsleefnjd tot de rijkswerk plaatsen voor vakontwikkeling te verlagen tot b.v. 15 jaar. vaarlijke wegDit neemt echter niet weg, dat er al een gunstig voorbeeld is; inzake Tirol hebben Italië en Oostenrijk ook directe onderhandelingen ge voerd en het resultaat werd door de conferentie aanvaard. Verder- dat 'Rusland* Luitenant-kolonel Hoiie, chef staf der eerste divisie,* hield onlangs een radio-praatje, waarin h;i o.a zei, dat ieder, die afbrekende critiek op het leger uitoefent, ieder die laatdunkend spreekt over „het zijn maar sol daten kortom ieder, die ver deeldheid zaait, als verrader je gens de Nederlandsche jongens in Indië moet worden gezien. Uit hetgeen wij tot nu toe' uit de betrouwbare berichten, die ons uit Indië bereiken, hebben, kunnen lezen, blijkt overduide lijk, aldus spreker, dat zelfs de Indonesische volken op Java en Sumatra riiet in staat zijn tot, volledige zelfstandigheid en zeer, zeker niet in zulk een moeilijke en gevaarvolle wereld als waar-1 in wij thans leven. Zij zouden ën voor zichzelf èn voor de wereld orde 'een gevaar opleveren. „Zij, die beweren, dat wij gaan om de inheemsehen te onder drukken, zijn niet juist ingelicht of spreken "bewust onwaarheid". Dit waren de woorden van Gen| Spoor. Ook in onze gelederen is er stemming gemaakt om niet te gaan en onder te duiken. Zij, die zouden willen onderduiken, zijn in twee categorieën te verdeelen. Allereerst de groep, die princi pieel is en in Indië de wapens is het van belang thans goed gevonden beeft ook de meening van Zuid-Aïrika, .niet wil opnemen en vervolgens Australië en Nieuw Zeeland te de groep en dit 'is ,m.i, de hooren over de Italiaansche kolo. grootste die om een of andere niën. reden liever niet gaat, of niet durft gaan en nu met politieke factoren schermt en d'eze mis bruikt, om het figuur te redden en zich daarachter verschuilt. Ondanks alles, ondanks alle tegenwerking, wij al6 eerste ^dl- visie gaan naar Indië, hoe ook. Een speciaal woord richtte spreker tot de jongens. He com mandant van He eerste'divisie en het kad'er zijn -zich bewust van de verantwoordelijkheid, die op hun schouders -is gelegd. Men weet en begrijpt, dat de ouders hun kinderen noode en met eeni- gen angst in het hart laten gaan, want er dreigen gevaren voor hen daar in Indië. Spreker zei ten besluite o.m.-: „Maar ook gij, burgers van Ne derland, ook gij moet dienen*!, nl. door uw geestkracht en eens gezindheid te geven en ons te sterken, ons het vertrouwen te geven, dat vrijwel hej; geheele Nederlandsche volk -bij de uit voering van de door de regeering taak opgedragen staat." achter ons DE NEW YORKSCHE Deba tingclub pardon, de Vei ligheidsraad heeft de bespre.- kingen over Griekenland voort gezet. Be heer Gromyko ver scheen ten tooneele met zwaar geschut tegen Engeland. Hij yroeg aan "mister Cadogan, te bewijzen, dat jde Engelsche troe pen op wettelijke 'basis in Grie kenland zijn Hij moest niets hebben van het motief, dat ze dienden voor het evênwicht, want dit zegt men van de aan wezigheid van Amerikaansche schepen in de Middellandsche Zee ook.... De heer Cadogan bestreed meer in het bijzonder de beschuldigingen, die Manoe- iilski Dinsdag had geuit Hij pro testeerde tegen de aantijging, dat het Engelsche leger in Grie kenland democratie en vrijheid In Parijs hoopt men door het instellen van subcommissies uit de impasse te geraken. Dat is een merkwaardige opvatting, waar Nederlanders .zeker heel vreemd tegenover staan. Men zou zoo meenen, dat dergelijke ondercommissies van commissies de zaken nog meer commissio nair maken. Maar volgens de laagste berichten schijnl het te helpen. Er komt werkelijk een beetje schot in. Niet overal heeft men dat echter door De „econo mische en sociale raad tenminste heeft «een commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar voorstellen, welke afkom stig zijn van de.... subcommis sie van de.commissie voor d'e werkverschaffing uitcom missie voor d'e economische en sociale aangelegenheden. Wij ho pen, dat onze lezers - het kunnen volgen en ook dat het allemaal waar is; zoo niet, dan jokken wijin commissie! vertrapt. Dit alles is laster en dat neemt Engeland niet. Wat zou men zeggen, indien Enge land het Russische leger zou be schuldigen van roof en moord op niet-Russisch gebied!? Dat dit schot raak was, bleek uit de boosheid van Gromyko, die ver langde, dat Cadogan dit zou terugnemen. Het misverstand werd „opgelost" en d'e raad ging tot Vrijdagmiddag Vrijdag de Dertiende uiteen.... „In Indonesische kringen is men van oordeel, dat de na men Schermerhorn, van Poll en de Boer als leden van de commissie-generaal, een be slisten stap voorwaarts in de richting van de oplossing van de politieke problemen op Java beteekenen", zoo heeft de Hadji Agoes Salim, de republikeinscne onder-minis ter van buitenlandsche zaken te Batavia aan Aneta ver klaard Hij voegde er aan toe, dat deze drie personen voor de republi keinen beslist aanvaardbaar zijn. aangezien men vain alle drie per sonen objectiviteit kan verwach ten. Hun komst hier en de hoopvolle atmosfeer van de laatste dagen vormen zeker een aanduiding, dat beide partijen verlangend zijn om tot een bevredigende oplos sing te komen". De mogelijke ontmoetingen tus- schen de commissie-generaal en/ of Lord Killearn en Soekar-no be sprekende zeide Salim veelbe- teekenend: „Soekarno zal, indien het kabinet hem dat om politieke redenen aanraadt, op den achter grond blijven." Oo onze bureaux ligt ter inza ge d'e passagierslijst van het s.s. „Johan dé Witt'', 'dat 15 Sept te Amsterdam verwacht wordt. Volgens „The Daily Telegraph" zal Prins Bernhard 22 September naar Zweden gaan om aldaar in gezelschap van koning Gustaaf aan de Elanaenjacht deel te ne men. Z_ H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 17 en Woensdag 18 September géén audiëntie verleenen. Tot secretaris-generaal van de Commissie-Generaal voor Ned. Indië is benoemd mr. dr 'P. San! fiers, secretaris-generaal' van het Departement van Algemeene Oorlogvoering. De Cngelsche regeering zal opt re den tegen de Communisten, die de z.g, „squatters" (oietisehen zonder behoorlijke behuizing) tot wederrechtelijk bezitnemen van leege flats hebben aangezet. Griekenland heeft het Joegosla vische protest tegen het vliegtuig incident afgewezen. De M.K.P, in Frankrijk heeft onverwachts het compromis met de socialisten inzake de Grondwet losgelaten, zooda gevreesd wordt, dat ook het tweede ontwerp zal stranden. De Grieksche regeering over weegt de Communistische Partij buiten de wet te stellen. Reeds zeven landen, o.a. Amerika en Engeland, hebben hun herstelbe- talingseiscben tegenover Italië la ten vallen. Italië critiseert de houding van Nederland, dat wel betaling eischt. Verondersteld wordt, dat Lord Killearn te Ba tavia de Commissie-Generaal zal ontmoeten Zondag wordt de Bulgaarsctie republiek uitgeroe pen. Minister Lieftinck vertrekt 18 September naar Amerika voor een bijeenkomst van het mone taire fonds; hij zal ook een be zoek brengen aan de Canadeesche Regeering. De minister-president dr. Beel zal zich Zaterdagavond te 20.65 uur over beide radio-zenders tot het Nederlandsche volk richten. Luohtmaarscfralk Tedder heefj; ge_ waarsdhuwd voor het gebrek aan vrijwilligers bij de R.A.F, De recru_ teering ïs een teleurstelling gewéest en de maarschalk vreest dat Engeland zijn invloed zal verliezen. HM. de Koningin heeft ziek gisteren voor een tweedaagsch bezoek naar Zeeland begeven. Nadat H M. in het middaguur te Vlïssingen was aangeko men en door den Commissaris der Koningin van Zeeland Mr. ^uarles van Ufford, wel kom was geheeten, begaf Zij zich per auto via -Koudekerkë naar Wesikapelle. Ondanks H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan Walche ren, waar Zij zich op de hoog te heeft gesteld van de werk zaamheden voor den weder opbouw. De Koningin bij haar aankomst in Westkapelle. A.N.P. P. het slechte weer hadden velen zich langs den weg ongesteld en juichten de Koningin har telijk toe. Bij het gemeentehuis van West kapelle werd H.M. door den bur gemeester verwelkomd en werden haar verschillende personen v«or- gesteld^ Daarna bezichtigde de Koningin de noodwoningen, on derhield zich met de ingezetenen en liej zich op het gemeentehuis uitvoerig inlichten over de vorde ringen der wederopbouw. Ver scheidene burgemeesters spraken over de schadevergoeding en uit voerig lier H.M.. zich inlichten over het probleem der materiaal voorziening. Baron v. Lunden sprak over de behoefte der landbouwers. Voor de meeste bedrijven-is een opper vlakte van minstens tien H.A. noodig. Ook andere menschen uit de praktijk kregen gelegenheid hun wenschen en nooden aan H.M. bekend te maken. Zoo spra ken nog een landbouwer, een tim merman en een introner van Westkapelle. De toestand in Vlissingen werd extra onder de loupe genomen en het verlangen naar een extra toewij zing van 500 tot 1000 woningen werd aan H.M. kenbaar gemaakt.. Ook 'heelt men behoefte aan arbeids krachten bij de "Scihelde" en waar deze niet in het binnenland te krij gen zijn; wilde men toestemming om deze uit het buitenland te be trekken. Tot besluit werd nog mede gedeeld dat men er prijs op zou stel- leijj indien Vlissingen als Marine basis behouden zou Mijven. In den namiddag vertrok H.M. naar Domburg en keerde via Oostkapelle, Veere' en Middelburg naar Vlissingen terug waar zij den nacht bl haar slaaprijtuig doorbracht. JHeden zat H.M. een bezoek aan Zeeuwsoh-Vlaanderen, brengen,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1