ERGERNIS IN CEkLULOID Doodstraf geëischt tegen Marchant et d'Ansembourgh Niet alleen het '4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad DE 7 DECEMBER DIVISIE De Fransche bibliotheken Telepaath spoort kinderlijkje op Parapsychologie OOMPJES DROOM Charlotte Kohier op haar best De kip niet heelemaal geplukt Distributie gebruikte botervaten Minder klassenstrijd De rijksbegrooting voor 1947 komt op tijd! Uitloting 3,5 pCt. Staatsleening 1941 SLEEPDIENST TERUG Een beul van Ommen Episcopaat op een dwaalspoor DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1946 i. ALS het voor ieder die één „van deze kleinen", d.w.z. die één eenvoudige, een „kind in de boosheid" ergernis geeft, „beter ware, met een molensteen om den hals in het diepste der zee ver drenken te worden-", dan moet ons ontzetting aangrij pen bij de gedachte aan die moderne legende-figuren die men filmmagnaten en film sterren noemt! Het is haast naief om zich nog blind te staren op de zonden van ergenis die in kleinen kring, van mensch tot mensch worden be dreven. In onzen tijd dragen alle gebeurtenissen en verschijnselen een massaal karakter en ook d"e ergenis is massaal en van ont zaggelijke draagwijdte geworden. 't Ergernisgevende woord word; in honderdduizendvoudige oplage gedrukt en voor een naar centen aan huis bezorgd. Hef ergernis gevende beeld van een goddeloos leven wordt verfilmd, duizend voudig gecopieerd en dringt zich, van het witte doek af, aan mil- lioenen en millioenen oogen en harten op. Om een boek te lezen, moet men de taal kennen waarin het geschreven is, vaak heeft men een zekere ontwikkeling noodig om het te begrijpen en om het te kunnen* waardeeren, tenslotte eischt ieder lezen eenigQ. mate van actieve inspanning. Door deze omstandigheden wordt de werking van een slecht boek min of meer beperkt, (ook die van een goed boek!). De beeldtaal der film is echter internationaal; men heeft slechts oogen noodig die zien en zenuwen en instincten die het ge ziene verwerken, kunnen; actieve inspanning word't niet geëischt, een passief ondergaan en op zich laten inwerken is voldoende. Het overgroote deel van de moderne filmproductie is niet anders dan een wereld.vervullen- de en de geheele menschheid aan. tastende zonde van ergernis; een ergernis die zich niet tot he. paalde maatschappelijke kringen beperkt, doch in de rijen der "kleinen", der jeugdigen en een. voudigen van hart, ontzaggelijke verwoestingen aanricht. "Niet meer zoo erg?" Laten wij onszelf en elkaar toch niet wijs maken dat het niet erg', althans niet zoo erg of niet meer zoo erg is! Dat is noodlottige struisvogel, politiek o-P een zwak en oppervlakkig oordeel gebaseerd! Het is wel erg! Het is héél erg! Ja, misschien is het nog erger dantoen het "nog erger" was! De eerste tientallen jaren van de film bestond er noch in de filmpara. dij zen zelf noch in de landen waar de films werden vertoond, iets dat op een serieus toezicht, een moreele contróle of censuur geleek. Wat in die jaren op het witte doek aan de schunnigst^ zwijnerij en aan het onbeschaamdste nudisme werd vertoond, tart iedere beschrijving. Daar kwam niet, alleen het christelijk moreel besef doch ook de laatste rest van het burgerfatsoen tegen in op stand. Er kwamen landelijke en plaatselijke filmkeuringen, een katholieke keuring en speciale keu. ivnigten door de redacteuren van katholieke kranten; en in Hollywood zelf. trad de Ier «loe Breen, gerugge. steund door de "Legion of Decency" (het "behoorlijkheidslegioen") der Amer.kaansche katholieken; als' fel en scherp filmcensor op. En ja; zoo is er wel een en£ ander ten goede veranderd! De rondweg smerige si tuaties en de onverbloemde naakt- vertooningen kregen steeds minder kans om den weg van studio naar bioscoopzaal af te leggen. En hoezeer we dat ook moeten toejuichen, toch aarzel ik niet om de vraag te stellen of de verdreven duivel niet reeds1 lang met zeven handlangers is telruggekeefrdmeer verhuld dan voorhen, "fesoenlijker", "salonfahig'er", maar toch zoo, dat 'het tweede kwaad wellicht erger1 is dan het eerste"? De verdrevene teruggekeerd Alles wat censureerde en keur de heeft ijverig den centimeter gehanteerd om de rokjes en hals uitsnijdingen te meten. Hier en daar werkte men met preeiese maatstaven, volgens welke een bepaalde ontblooting de toelaat baarheid der film tot volwassenen beperkte, doch nog verder gaande vrijmoedigheden het oordeel „af gekeurd" tengevolge hadden. En begrijp me goed: wij moeten dankbaar erkennen, dat deze ma nieren om de zedelijkheid te be schermen zeker veel onheil heb ben voorkomen en ook de film producenten en filmimporteurs in de richting van meer „fatsoen" hebben beïnvloed. Maar het is fatale bekrompenheid en gevaar lijke kortzichtigheid, wanneer wij in de brutale uitstalling van naaktheid, in de onomwonden film-pornographie, het eenige of het allervoornaamste gevaar van de film zien. Die bekrompenheid verleidt sommigen onzer tot de waan, dat de films tegenwoordig toch veel „netter" zijn dan vroe ger. De werkelijkheid is echter deze; de oude film-duivel toonde zijn liorens en bokspootenhij was voor iedereen als viezerik ken baar. Die is door de schaar van den censor en de ellemaat van, den keurder op de vlucht gedre ven. Hij, is echter; met verster king; teruggekeerd, doch als "dame en- heer" vermomd, po. seerend als beschaafd; gevoelig, goedhartig mensch, die op echte liefde en een beetje eenvoudig levensgeluk uit is. Dat' is zijn nieuwe, handiger taktiek! Wordt vervolgd. MARCUS Aan militairen behoorende tot de 7 December Divisie v/ordt me degedeeld, daj. zij die insche- Cingsverlof hadden tot en met- 15 September, laatste gelegenheid, terug kunnen komen op 16 Sep tember laatste reisgelegenheid. Het verlof is dus met 24 uur ver lengd. De Fransche bibliotheken ver loren tijdens den oorlog ruim 2 millioen exemplaren, waarvan velen niet. meer zijn te vervan gen. Vele duizenden handschrif ten, waarvan het oudste uit de zevende eeuw, zijn eveneens ver loren gegaan. Bijna duizend Londensche „squatters" hebben beslag gelegd op luxueuze flatgebouwen en verschillende huizen in West Londen. Verscheidene honderden personen wonen thans in de flats, welke gewoonlijk ruim 10 pond sterling en hooger iper week aan huur doen en toebehooren aan de hertogin van Bedford. Een der bewoonsters bezig met het voeden van haar kinderen, in afwachting van de komst van het huisraad. Een koffer dient de baby tof voorloopige wieg. (Planet News P.) IN DEN AVOND van den 27sten Augustus werd aan het Bureau van Politie in de Warmoesstraat te Amsterdam aangifte gedaan van vermis sing van den 8-jarige» Jaap- je Visser. Hoewel de politie een week' lang aan het dreg gen bleef in de grachten nabij de straat, waarin het jongetje gewoond had, kon men het lijkje niet vinden. Op Koninginnedag, zoo meldt het Parool, begaf de moeder zich naar de Oranjebijeenkomst in de Apollohal om den daar optreden den telepaath Jonglistho te raad plegen. Zij toonde hem een foto van het kind en nadat de tele paath zijn gedachten eenigen tijd op de beeltenis had geconcen treerd, zei hij: „Het kind is Dins dagmiddag om twaalf minuten over vijf verdronken in de Bur gemeester de Vlugthaven. Twee meter onder water zitten zijn kleeren vastgehaakt aan een_spij ker in een steigerpaal." De beschrijving, die hij van de plaats des onheils gaf, was zoo nauwkeurig, dat de vader besloot Zondagmiddag met den telepaath naar de aangegeven plek te gaan. Daar gekomen verklaarde Jong listho zonder aarzelen: „Onder dezen paal zit hij vast". Een der omstanders was bereid te duiken en haalde inderdaad het lijk aan de oppervlakte. De bevoegde in stanties. toonden minder verwon dering dan men verwacht had; zij verklaarden, dat meer van deze gevallen bekend waren en dat zij al eerder uitstekende hulp onder vonden hadden van dergelijk be gaafde lieden. Een stampvolle schouwburg in Amsterdam was getuige van de première van „Oompjes Droom", een humoristische novelle van Dostojewski, die door Charlotte Kohier werd voorgedragen. De kunstenares, die de decla matie door haar groot talent tot een zeer aparten vorm van kunst weet te maken, werd voor haar prestaties met een langdurig ap plaus beloond. In een memorandum aan de Vredesconferentie wordt de door Italië aan Frankrijk berokkende oorlogsschade begroot op 2 mil liard 350 millioen dollar. Van Fransche zijde is echter reeds verklaard, dat men slechts over dracht van Italiaansch eigendom op Fransch gebied zal eischen. Irak Begroot zijn oorlogsschade eveneens in een memorandum aan de conferentie op 1.602.436.190 dinar. Het Rijksbureau voor hout heeft de distributie in gebruikte boter vaten kunnen opheffen.' De han del in dit artikel is dus vrij. De republikeinsche zender van Djokjakarra heeffc bekend ge maakt, dat bij de Indonesische Spoorwegen de 4e klasse in de treinen wordt afgescfiaft. Deze maatregel is niet alleen gebaseerd op economische overwegingen, zoo zegt genoemde zender, maar heeft tevens ten doel de over blijfselen van de Nederlandsche koloniale politiek te doen verdwij- De Tweede Kamer houdt Dins dag 17 September des namiddags te half twee een vergadering, waarin aan de orde komt: aan- bieding van de' Rijksbegrooting yoor 1947 en opmaken der nomi natie voor het voorzitterschap De bekende parapsycholoog, Dr. Tenhaeff, verklaarde naar aan leiding van dit gebeuren, dat er werkelijk menschen zijn. die din gen te weten kunnen komen bui ten eenige zintuigelijke waarne ming om. Verschillende geleerden die zich met deze nog jonge we tenschap bezig houden, zijn van meening dat het bewustzijn van eiken mensch en elk levend we zen een onderdeel is van het Z-S- „wereldbewustzijn". Het bewust zijn van een mensch zou dus geen afgesloten wereld en geen geheim zijn. Er zou een voortdurend con tact bestaan, dat echter slechts weinigen bewust wordt. De minister van financiën heeft het bedrag- van de schuldbeken tenissen der 3%V« staatsleening 1941, welke op 15 November 1946 aflosbaar zullen zijn. vastgesteld op vijf en twintig millioen gulden. De uitloting dezer schuldbekente nissen zal in. het openbaar plaats hebben op Maandag 23 Septem ber 1946, des voormiddags om 10 uur in het gebouw van het minis terie van Financiën te 's-Graven- hage. De Belgische regeering heeft besloten den kosteioozen sleep, dienst te hervatten tusschen Ant werpen en Dordrecht voor goe deren, vervoerd langs den Rijn met bestemming naar of komende van Straatsburg, overeenkomstig de bepalingen van het accoord van 3 April 1939 tusschen België, Ne derland en Frankrijk. De Bijz. Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Maarten Scheffer uit Koog aan de Zaan, die een der beulen van Ommen is geweest, en in deze functie tallooze gevangenen mishandeld heeft. Scheffer was door het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld; de Procureur-Fis caal had 15 jaar geëischt, doch de Bijz. Raad veroordeelde Scheffer tot 20 jaar gevangenisstraf. DE BIJZONDERE RAAD van Cassatie behandelde gisteren het beroep van den voormaligen Commissaris crer Pro vincie Zuid-Limburg, E. V. H. J. M. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourgh, die door het Bijz. Gerechtshof te Maastricht tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld was. Aan dezen vroe- geren officier in het Duitsche keizerlijke leger en eigenaar van verscheidene bedrijven in het Nazi-Duitschland, was mis bruik van zijn positie als commissaris, het houden van rede voeringen in nationaal-socialistischen zin en het aangeven van Nederlanders bij Duitsche instanties ten laste gelegd, ter wijl hij voorts in ernstige mate afbreuk had gedaan aan het verzet van de geestelijkheid. Nogmaals passeerden de beschul. digingen de revue; de verdachte (had een ambtenaar oneervol ontslag ver. Teend omdat deze geweigerd had enkele NSB_dames in zijn tennis, cluib op te nemen; voorts was hem ten laste gelegd dat hij in een twee. tal brieven personen bij de Duit. schers had aangegeven. In hoofdzaak ging het echter niet om deze inci. denteele misdragingen. Het Nederlandsche en meer in het bijzonder het Limburgscihe volk klaagt dezen man aan omdat hij door zijn medewerking aan de Duitschers; aan het verzet afbreuk deed en om dat hij door zijn reputatie van goed katholiek en als iemand uit de hoog st e standen zijn plichten; voort vloeiende uit een zeer hooge verant_ woordelijkheid; op ernstige wijze heeft verwaarloosd, door den slech ten invloed dien hij op het minder ontwikkelde deel van de bevolking uitoefende. Zijn eenigszins overhaast vertlrek uit Limburg m September 1944 mo tiveerde de verdachte door te zeg gen dat Limburg toen ingelijfd was bij dè Gau Düsseldorf' van het Duit sche Rijk; zoodat hij ge^'n commis saris meer was. Hierbij ontspon zich de volgende dialoog: Pres.: Waarom ging u op 10 Sept. 1944 naar Duitschland? Verdachte: Omdat ik voorzag.... Presdat het, hier misliep. Verdachte: O nee; omdat ik voor zag dat de uitingen van het publiek zeer onaangenaam zouden kunnen worden. "Hij was geen scherp slijper. Mr. R van Oppen; de raadsman van den verdachte; analyseerde den gedachtengang van den graaf en be toogde dat men hem het aanvaarden van het Commissariaat van Limburg niet kwalijk kon nemen; daar im mers dr. Colyn in ztfn brochure "Op de grens van twee werelden" ern stig rekening had! ge-houden met de mogelijkheid van een Duitsche over winning. De verdachte wilde slechts een vrijen Itfederlandscthen staat binnen het kader van een Germaan- schen Statenbond. Uitvoerig ging de verdediger in op verdachtes houding tegenover het Nederlandsche Episcopaat. De Mar. chant meende; aldus Mr. van Oppen; dat de Nederlandsche Bisschoppen zich op een dwaalspoor bevonden; daa* de Duitsche bisschoppen zicli niet zo fel /tegen het nationaal_socia. lisme kantten. De verdachte zou seeds getracht) hebben tot een com. promis te komen tusschen de Kerk en het Nationaal Socialisme; zooals hij voor zijn gewetèri ook een com. promis gesloten had. Daar hem in Nederland de Sacramenten gewei, gerd werden; ontving hij deze in Duitschland. De verdediger achtte de doodstraf; die hij bovendien reeds op princi. pieele gronden meende te moeten verwerpen; in dit geval onevenredig zwaar; ook de in Maastricht opge^' legde vijftien jaar gevangenisstraf vond hij1 te hoog. Hoewel politieke hartstochten den verdachte wel eens parten hadden gespeeld; was hij; al dus pl.; geen scherpslijper. De Procureur-fiscaal Prof. Lange_ meijer achtte de zeer bezwarende ten laste gelegde feiten terdege be wezen. Wellicht is verdachtes schuld niet zoo zwaar als die van Mussert; persoonlijke tekortkomingen hebben dit verschil echter ruimschoots op gevuld. Mr. Langemeijer zeide ten slotte tot geen andere conelusie te kunnen komen dan de doodstraf. Noch de verdachte noch zijn ver dediger maakten gebruik van de ge legenheid het laatste woord te voe ren. De uitspraak werd bepaald op 9 October a.s. Vroegere nazileiders wachten op hun vonnis. Boven v.l.n.r.: dr. Schacht verorbert zijn rantsoen; Hermann Goering, ont daan van zijn decoraties, maakt zijn maaltijd klaar; Julius Streicher. Onder v.l.n.r.: Kaltenbrunner, ex-Gestapoleider; maarschalk Keitel. (Ass. Press P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4