De wereldorde is thans bankroet Vijf October einde der commissievergaderingen DE COMMISSIE-GENERAAL GEÏNSTALLEERD Bureaux: Huidige machtspolitiek leidt tot oorlog DE TEGENSTELLING RUSLAND - ENGELAND Een Indische K.V.P.? De evacuatie op Java nog niet hervat De radio-rede van Minister Beel Audiëntie Commissaris der Koningin Vierde Constellation gearriveerd Italië vraagt een grootere vloot Doop van eerste Constellation De fraude te Haarlem Geen restitutie van zoengelden Historisch moment in het ministerie Zwarte Draak capituleert Euwe te Moskou gearriveerd ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: ©raafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank HENRY WALLACE, de Amerikaansche minister van handel, heeft verklaard, dat het „het toppunt van dwaasheid" zou zijn Engeland tot de sleutel van de Amerikaansche buij, tenkmdsche politiek te maken. De Britsche imperialistische politiek in het nabije Oosten, gecombineerd met de Russische wedervergelding, zal de Vereenigde Staten regelrecht ten oorlogleiden, tenzij wij een vastomlijnde eigen politiek voe ren, aldus Wallace. Geen van beide bedoelde groote mogend heden wenscht thans oorlog, doch het gevaar is dat, wat ook hun bedoelingen mogen zijn, hun huidige politiek uiteindelijk tot een oorlog zou kunnen leiden. Teneinde een oorlog te voorko men en ons een bestaan in een evenwichtige wereld te verzeke ren is het noodzakelijk, dat wij de wereld bezien door onze "eigen Amerikaansche oogen en niet door die van hej Britsche ministerie van Buitenlandscbe Zaken of van een pro-Britsche of anti-Russische pers. Wij moeten niet toelaten, dat de Britsche machtsbalans bepaalt of en wanneer Amerika in oorlog komt. Wij houden misschien niet van de wijze, waarop Rusland in Oos telijk Europa te werk gaat. De hervormingen, de industrieele onteigening en het onderdrukken van de fundamenteele vrijheden door de Sowjet-Unie kwetsen het overgroote deel der Amerikanen. De Russen zullen trachten hun in vloedssfeer te socialiseeren, zooals wij de onze trachten te democra- tiseeren. De Russische ideëen van sociaal-economische rechtvaardig heid heerschen weldra in een der de deel van de wereld. Onze denkbeelden van vrij initiatief en democratie zullen grootendeels in de rest van de wereld heerschen. Er moet op vriendschappelijke wijze een regeling worden gezocht. Wallace zeide verder, dat eigen lijk alleen de organisatie der V. N. atoombommen moest hebben en de controle van strategische luchtbases, die Engeland en Ame rika rond de geheele wereld heb ben gelegd. Geen enkel land dient meer dan misschien 15 procent van zijn uitgaven voor militaire doeleinden te besteden. Aan het eind van zijn rede, die Wallace op den bijeenkomst van de Nationale Burgerlijke Commis sie voor Politieke actie te New- York heeft gehouden, zeide hij: „Kortom, naar mijn meening is de wereldorde op het oogenblik bankroet en zijn de V.S., de Sow jet-Unie en Engeland de curato ren van het faillissement." „Dit zijn de naakte feiten van een machtspolitiek, waar wij de machtige organisatie der V. N. en de internationale rechtsorganisatie op hebben gebouwd. Daar wij de bouwers zijn, moeten wij het in het handvest der V. N. ontworpen leerstelsel van de rechten der Naar vernomen wordt zijn ka tholieke kringen te Batavia doen de om een Indische Katholieke Volkspartij op te richten. De op richtingsvergadering zal op 15 September gehouden worden. Naar te Batavia vernomen wordt is de evacuatie uit het binnenland, welke Donderdag hervat zou wor den, voor onbepaalden.tijd uitge steld. Ofschoon de Britten, zooals te Cheribon overeengekomen, de Indonesische republikeinen zekere faciliteiten hebben verleend, is op het geallieerde hoofdkwartier nog geen antwoord van kolonel Abdoel Kadir op den brief van generaal Mansergh ontvangen. Genoemd hoofdkwartier wacht op dit ant woord alvorens verdere stappen te ondernemen. kleine staten volledig uitwerken. Dit recht zou eigenlijk evengoed op Indonesië en GriekerVmd als op Bulgarije en Polen moeien wor den toegepast. Maar .practisch ge sproken kan deze toepassing wor den uitgesteld, totdat zoowel En geland als Sowjet-Rusland de nutteloosheid van hun methoden ontdekken." President Truman heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de redevoering van Henry A. Wal lace, den Amerikaanschen minis ter van handel, die klaar ligt om uitgesproken te worden, „zijn vol ledige instemming heeft". Volgens Truman is deze redevoering „ge heel in overeenstemming" met de politiek van James Byrnes, den Amerikaanschen minister van bui- tenlandsche zaken. De rede, die Minister-Pre sident Beel Zaterdagavond te 20.05 over beide radiozenders zal houden, is bedoeld als een introductie van een nationale actie, welke „de welzijnsver zorging van burgers, en mili tairen in onze Overzeesche ge- biedsdeelen" ten doel heeft. De commissaris der Koningin in dë provincie Noord-Holland, dr. De Vos van Steenwijk zal niet op Donderdag 19 maar op Vrijdag 20 September audiëntie verieen'en, Woensdag landde de vierde Constellation op Schiphol. Het vliegtuig had den tocht als lijn- toestel gemaakt met passagiers aan boord. De registratieletters zijn PHTAW. De Secretaris-generaal van de Vredesconferentie heeft een mededeeling uitgegeven voor alle commissies, dat zij haar taak op 5 October beëindigd moeten hebben, willen de ver dragen nog in plenaire zitting behandeld kunnen worden voor 23 October, den datum van de bijeenkomst van de al- gemeene vergadering van de Vereenigde Naties. In de vergadering van de mili taire commissie heeft Italië giste ren gevraagd om een vloot van 82.007 ton, buiten de twee toege stane slagschepen, in tegenstelling me( de scheepsruimte van 67.500 ton, welke volgens het ontwerp verdrag zou worden toegestaan. Het verzoek van Italië omvat twee slagschepen, zes kruisers, acht destroyers, twaalf torpedo^ booten^ twintig corvetten, vier on derzeeërs, 24 motortorpedobooten, een mijnenlegger en een aantal mijnenvegers. Admiraal de Cour ten zette uiteen, dat Italië deze schepen noodig had ter verdedi ging van zijn lange kustlijn. Verder verzoekt Italië het aan tal manschappen voor de vloot te verhoogen tot 35000 in totaal, met inbegrip van officieren (volgens het ontwerp-verdrag 22.500). Generaal Majoor R. E. Urqu- hart, bevelhebber der Eerste Brilsohe divisie parachutisten, welke deel nam aan den slag om Arnhem, zal a.s. Woensdag het eerste Constellation vliegtuig, dat aan de KLM zal worden overge dragen, doopen. De generaal zal met zijn vrouw Maandag a.s. per speciaal vliegtuig naar Arnhem vertrekken en aldaar een her denkingsdienst ter gelegenheid van het feit, dat tvyee jaar ge leden de slag om Arnhem woed de, bijwonen. Ouderwetsche drukte op het cirquit van Assen. Verschillende rijders, die deel zullen nemen aan de T.T.-races te Assen, zijn ijverig aan het trainen. (Anefo P.) Naar aanleiding van dë mal versaties gepleegd op 't distribu tiekantoor te Haarlem zijn nog een aantal personen gearresteerd. Het blijkt dat circa 8000 rantsoe nen boter, kaas, tabak en ver snaperingen verkocht gjjn. De presidenten der tribunalen zijn Donderdag in vergadering bijeen geweest met de vijf hoog ste autoriteiten, die belast zijn met het fiatteeren van de uit spraken der tribunalen. Eenparig was men van oor deel, dat oplegging van boeten door dë tribunalen, in den vorm van terugbetaling van de tijdens de bezetting opgeëischte zoen gelden in de bestaande wetge ving nie mogelijk 'is. De oorlogsmisdadigers ontvangen bezoek Het bezoek dat Goerings vrouw Woensdag aan haar man bracht was het eerste sedert Goering in arrest werd genomen. Zij sprak: tot hem door een klein venster in den muur die in de bezoek- kamer dë bezoekers van de ge vangenen scheidt. Ook Frau Rib- bentrop is thans in Neurenberg en zij bracht vanmiddag het eerste bezoek aan haar man. Jodls vrouw, die gedurende het proces als secretaresse van den verdediger van haar man optrad, doch geruimen tijd weg was. is thans eveneens teruggekeerd. Von Papen, die geweigerd heeft zijn vrouw de emot/e van een bezoek te laten ondergaan, heeft gisteren bezoek ontvangen van zijn jongste dochter. De vrouw van Seyss zal waarschijnlijk he den aankomen. In het Ministerie van Over zeesche gebiedsdeelen heeft gisterenavond met groote plechtigheid de installatie plaats gehad van de onlangs benoemde Commissie-Gene raal. De commissie-leden wer den in de hal van het minis terie welkom geheeten door drie ceremoniemeesters die hen naar den werkkamer van den minister geleidden. Hier waren aanwezig de Minis ter-President, dr. Beel, de vice- voorzitter van den Ministerraad, de heer Drees, de Minister van Buitenlandsche Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Sultan van Pontianak; voorts de secretaris-generaal der commissie en verscheidene andere autoritei ten. Na een kort samenzijn in het werkvertrek van den minister be gaven zich de aanwezigen naar de conferentiezaal. Hier werd de Commissie-Generaal plechtig bin nengeleid. Het was in de conferentiezaal van het ministerie, waar reeds vele historische bijeenkomsten zijn gehouden, een uitzonderlijk plech tig oogenblik, toen de secretaris generaal mr. Kiveron het K.B. tot benoeming van de leden der Com missie-Generaal voorlas, alsmede de machtiging, aan den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen verleend, om de drie aanwezige leden te beëedigen. Overeenkomstig de bepalingen hebben de leden der commissie in handen van den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen den eed afgelegd, waarna de instal latie vdigens de wet een feit werd In ben korte rede heeft mr. J. A Jonkman de commissarissen- géneraal toegesproken. De 'minis ter zeide o.a dat de'parlemen tair-democratische weg, waar langs men had te gaan om de instelling van een commissie- generaal voor Nederlandsch In. üië te bereiken, tamelijk lang was gebleken. De voorbereiding bevorderen van een nieuwe rechtsorde in Indië is een his torische taak. Ieder kan zich ge dragen voelen door groote groe pen van ons volk hier en in Indië en gaat uit, bezield door den vredeswil van het Neder- landsche volk. Gij gaat uit om bij te dra gen tot de voltooiing van een eigen Indonesisch staatsver band, waarfn alle bevolkings groepen zich thuis mogen voelen, opdat Indonesië. Ne derland, Suriname en de Nederlandsche Antillen, ieder voor zich "èn gezamenlijk, hun taak in de organisatie der vereenigde naties kunnen volbrengen. Moge uwe missie, nationaal hier en ginds, en interna tionaal overal, aldus worden verstaan en op haar waarde geschat En geve God aan uwe missie Zijn onmisbaren zegen, aldus besloot de mi nister zijn rede. De voorzitter der commissie, prof. Schermerhorn. hield een korte toespraak om den Minister van Overzeesche Gebiedsdeelen te antwoorden. Daarin uitte hij de groote er kentelijkheid aan-Hare Majesteit de Koningin voor het vertrou wen, dat zij door de benoeming tot commissaris-generaal voor Nederlandsch Indië den leden heeft geschonken. De commissie-generaal kan haar zending slechts aanvaarden, indien zij zich gedragen weet door het Nederlandsche volk en kan vermoeden, dat ook de Indo. nesische volken in haar een waardige vertegenwoordigster van het oppergezag zien. Ieder der leden kan zich gedragen achten door belangrijke groepen uit het Nederlandsche volk, waarbij, tengevolge van het na tionale karakter van het pro. bleem, dat om oplossing vraagt, van een strenge scheiding dier groepen geen sprake is De com missie-generaal zal daarginds spreken en handelen in over eenstemming met de wenschen van het Nederlandsche volk. Met een beroep op öen steun van volk en regeering besloot prof. Schermerhorn zijn toe spraak. De officieele plechtigheid, welke nog ten deele door den Minister van Financiën, prof. dr. P Lieftinck. werd bijgewoond, was hiermede ten einde. De leiders van de onder de Ja-' panners in Brazilië bestaande geheime organisatie „De Zwarte Draak" hebben een verklaring geteekend', waarin zij toegeven, dat Japan den ocglog verloren heeft en dat de Mikado niet lan ger oppermachtig heerscht over een onverslagen Japan. Deze or ganisatie veroorzaakte staking en onrust onder de Japanners in Brazilië. Max Euwe. die in de Russische hoofdstad gearriveerd is, ver klaarde tegenover een Tass-re- porter, met groote voldoening de invitatie der Russische schaak meesters te hebben aangenomen om mee naar Moskou te gaan. Hij noemde het aanstaand schaaktournooi tusschen de Ver. Staten en Rusland van zeer groot belang en roemde het spel der Russische meesters "te Groningen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1