Nieuw Commissie-Generaal vertrok vol optimisme DE TEXTIELPOSITIE Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: J Binnenkort nieuwe punten geldig Hoofdredacteur*. H. N. Smits; rayon-red acteur Fr. <jfc)tten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: fper editie 13 ct. p. m.m.t minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct NoorcUiollandsch Dagblad Zjjs Buiten God is 'i nergens veilig Vondel ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11028 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West- straat 80 tel. K 2230 SCHA GEN: Molenstraat 12 te) 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank GOEDE REIS Vandaag is de Commissie-Ge neraal naar Indonesië vertrok ken. Bij de installatie heeft Mi nister Jonkman er getuigenis van afgelegd, dat een vooruitstrevende' Regeering van een Christelijk land als Nederland, de gewichtige zending van deze mannen onder den zegen van 'God stelt. „Geve God aan Uwe zending zijn on- misbaren zegen", zei Minister Jonkman, en het is geen frase ge weest en dus is het van waarde; dit vast te stellen, is in de huidige politieke constellatie van ons land van belang! Minister Jonkman heeft nog meer gezegd, dat vandaag in her innering mag worden gebracht De Commissie-Generaal gaat, „bezield door den vredeswil van het Nederlandsch Volk".. Deze uit spraak zal niemand weerleggen. Zij maakt, kunsmatige en on vruchtbare petitionnementen, die altijd van betrekkelijke waarde zijn, overbodig. De Commissie-Generaal gaat „uitdrukkelijk bevestigen, dat Ne derland krachtens zijn historische roeping bereid en verlangend is, de samenwerking met de Indone sische volkeren, die haar grond slag vindt in een eeuwenoude verbondenheid, voort te zetten in een nieuwe staatkundige verhou ding, welke om duurzaam te zijn op de instemming van bei de volkeren zal ;moeten berusten", aldus de Minister. Die instemming is dr. van Mook op gelukkige wijze bezig voor te bereiden in het overleg met Sjah- rir. Die instemming zal nader be vestigd dienen te worden op de spoedig te houden Rijksconferen tie, waarop prof. Ron re de aan dacht heeïf gevestigd in een in terview met een vertegenwoor diger van het Engelsche 'weelcbiad „Catholic Herald". Volgens prof. Romme is een snelle bijeenroe ping van deze Rijksconferentie een deel van de taak van de Com missie-Generaal. Op die conferen tie, zoo weet men, zullen alle dee len van het Rijk worden uitge- noodigd, hetgeen voor Indonesië beteekent vertegenwoordigers van alle betrokken partijen. Of het, zooals prof. Romme ver klaarde, juist is, dat de Regeering van haar vroeger aanbod aan de nationalisten ook het referendum zal handhaven, na ongeveer een generatie te houden, om te beslis sen over den tijdelijken vorm van zelfbestuur, die de Regeering aan bood, weten wij niet. De instruc tie voor de C. G. is niet bekend en de Regeeringzal er wel haar goede redenen voor hebben, -om die niet publiek te maken. Die instructie is in elk geval gebaseerd op de Regeeringspoli- tiek, waarvan de principes en de algemeene uitwerking bekend is, en die de instemming van de meerderheid van het Nederland- sche volk heeft. Klaarblijkelijk heeft de Regep ring de plechtige installatie wil len benutten, om die politiek nog eens in enkele hoofdlijnen samen te Vatten. Naar onze wijze van zien past daarbij op den dag dat de Com missie-Generaal vertrekt geen critiek In dit historisch uur schaart het Nederlandsche Volk zich om de Regeering d.i. Koningin en Mi nisters! die wijze en onkreuk bare mannen heeft uitgezonden, om wederom ginds „iets grootsch te verrichten". Maar ook, dat mogen wij niet vergeten, om naar het woord van Minister Jonkman „van ganscher' harte bij te dragen tot. de voltooi ing van een eigen Indonesisch staatsverband, waarin alle bevol kingsgroepen zich thuis mogen voelen". En prof. Romme laat in het ge noemde Engelsche weekblad ver klaren. „dat het de hoop der Re- geering is, dat gezonde en reeele politieke denkbeelden de over hand zullen hebben en alle verte genwoordigers (op de komende Rijksconfereritie) kunnen overtui gen van de gemeenscnappelijke voordeelen, wanneer zij zich bij het Vereenigd Koninkrijk aanslui ten". Waar van zooveel kanten reëele Vier verklaringen op de valreep Hedenochtend om 6 uur steeg de „Skymaster NL 302", gezagvoerder G. te Roller, in het zonlicht omhoog om de tocht naar Indonesië te begin nen. Aan boord bevinden zich de drie leden van de Commis- sie-Generaal, die tot taak heeft haar stem bij de komende on derhandelingen te doen hoo- ren en een oplossing te vinden voor het Indonesisch probleem hetwelk thans zoo in het brandpunt van de belangstel ling staat. Omstuwd door familieleden en bekenden, stond het drietal mannen, waar de oogen van de heele wereld (v> gevestigd zijn, op het platform voor het vertrek. Onder de hoogge plaatste personen, die de com missie uitgeleide deden, merk te men op den minister presi dent, dr. J. M. Beel, den Mi nister van O. G., mr. J. A. Jonkman, Minister Mansholt, oud-minister Logeman, den Sultan v: n Pontianak. Verder waren aanwezig eenige lei dende figuren uit de P. v. d. Arbeid. Vlak vo<3r de inscheping gaven de drie leden en dr. Beel nog even kort hun meening over hun zending. PROFESSOR W. SCHERMER. HORN gaf het volgende te ken. nen: "Wij gaan inderdaad naar Indo_ neslë met den vasten wil, om, gedragen door de groote meer. derheid van het Nederlandsche volk en met een vaste parle. mentaire meerderheid achter ons, de verhoudingen zooals ze zijn gegroeid, een zoodanige wending te geven, dat daaruit ook voor de verdere toekomst zegeningen,, zoowel voor Indo. FUSIE N.V.V.-E.V.C Overeenstemming over de voorwaarden In een Donderdag te Amster dam gehouden oiieenkomst van vertegenwoordigers van NVV en EVC is volledige overeenstemming verkregen over de voorwaarden, waar op de fusie tusschen NVV en EVC tot stand kan worden gebracht. Overeengekomen werd, het fusierapport thans ter definitieve goedkeuring aan de organisatie instanties van NVV en EVC voor te leggen. Na bekrachtiging van dit fusierapport zullen de bespre kingen over samensmelting van de afzonderlijke bonden van NVV en EVC een aanvang nemen. Zoodra d<?ze besprekingen tot een goed einde zijn gebracht, zal een gemeenschappelijk NVV-EVC- usiecongres plaats vinden, ten einde de nieuwe centrale, het Algemeen Nederlandsch Ver bond van Bedrijfsbonden, te stichten nesië als voor het Nederland sche volk, kunnen volgen." De heer M. J. M. VAN POLL uitte zich als volgt: "Niet zonder zorg maar toch met vertrouwen aanvaard ik de mij opgelegde taak; de blijvende verzoening van twee gebieds_ deelen, opdat binnen afzien baren tijd de reeds begonnen samen leving tusschen Nederland en Indonesië tot een machtige sa. menwerking moge beklijven." De Heer F. DE BOER zeide: "Ik ga met optimisme naar In. donesië, omdat mij gebleken is, dat sedert het begin van dit jaar ook in Indonesië, andere en betere stemming ten opzichte van dit vraagstuk is gekomen. De hartstocht die oorspronkelijk hoog oplaaide, is aan het beda. ren en ook in Indonesië heerscht de wensch naar samenwerking, Waarbij te constateeren is', dat in het algemeen elk gevoel van haat afwezig is." DE MI NI STER .PRES ID ENT gaf ook zijn standpunt te kennen: "Ik hoop dat de commissie.ge- neraai er in zal slagen de sfeer van vertrouwen, die de noodza kelijke basis vormt voor het wel_ slagen van haar opdracht, te scheppen. Vol vertrouwen zie ik de naaste toekomst tegemoet. Het wil mij voorkomen dat er alle reden is voor optimisme." Lachend inamen allen afscheid van vrienden en bekenden en de heer de Boer maakte de opmer king, dat een tocht, die met zulk goed weer begint, ongetwijfeld tot een goed einde zal leiden. ARTHUR VAN SCHENDEL OVERLEDEN Op 72-jarigen leeftijd' is te Amslerdam overleden de beken de Nederlandsche schrijver Ar thur van Schenüel. Hii werd te Batavia geboren, werkte gerui- men lijd in Engeland bij het on derwijs, later in Hgarlem In 1696 verscheen zijn eerste werk .^Dragon" een romantisch Mid- deleeuwsch verhaal, Zijn bekend ste werken zijn wel: Een zwer ver verliefd en Hel Fregatschip Johanna Maria. Sinds 1921 woonde de schrijver in Italië en het is wonderlijk dal hij in deze omgeving zoo goed de Hollandsche sfeer kon weer geven. In November 1945 keer de hij met 'n geschokte gezond- hed in zijn vaderland weer In hem verliest Nederland een pro zaschrijver met groote kwalitei ten. Ook moeder Naar <!e Daily Express meldt, zal Mrs. Coke, een 71 jaar oude dame, deze week als oudste lid van een groep familieleden mee gaan -naar Arnhem om bij de herdenking aanwezig te zijn Mrs. Coke schreef aan de organisatoren van den pelgrimstocht om mee te mogen Het was haar groote en eenige wensch thans het graf te zien van haar zoon, die zich onder d'e achtduizend paratroo pers met de helroode baret ten bevond En Mrs. Coke wilde haar bedevaart rniet tot een volgend jaar uit stellen; dan zou het voor haar te laat kunnen zijn. V_. uitlatingen over het zoo belang wekkende Indonesische probleem worden gedaan, -daar mag zon der de oogen te sluiten voor de misère wélke Indonesië voor ons nog oplevert worden gezegd, da't het.vertrek van de Commissie- Generaal onder een gelukkig ge sternte geschiedt. Wij wenechen het Drieman schap een goede reis; God schenke het zijn onmisbaren zegen! INDIEN alle krachten wor den ingespannen, de productie op te voeren, zal het mogelijk zijn de distrjbutie van textiel te verruimen en beperkende bepalingen geleidelijk op te heffen. Het zal echter nog wel even duren doch het zal mogelijk zijn in den loop van de eerstko mende maanden weder om een aantal punten van de textielkaart geldig te verklaren. T.a.v. babypakketten wordt medegedeeld, dat misschien bin nenkort het aantal luiers dat beschikbaar wordl gesteld en dat zes bedraagt opgevoerd zal wor den. Overigens bestaat de mo gelijkheid luiers te koopen op gewone textielpunten Bij de textielvoorziening heeft men vooral te kampen mei de- viezenmoeilijkheden zoodat de aankoop van afgewerkte textiel- feoederen zeer beperkt is. Wal de binnenlandsche productie betreft er is te kort aan geschoold per soneel. Momenteel bedraagt de productie ongeveer 50 pet. van voor den oorlog Wil men tot een hoogere productie komen cap dient het machinepark aanmer kelijk vernieuwd en uitgebreid te worden. Dan dient men rekening te houden met de extra voorzienin gen aan leger en vloot, zieken huizen en instellingen die onge veer 30 pet. van de productie op- eischen. De mogelijkheden zijn nog groot in de textiel-industrie en de voorziening van ons volk hangt grootendeels af van d'e be reidheid mee te werken aan de fabricatie. Er is nog werkgele genheid- voor 15.000 arbeiders. Vooral is er behoefte aan vrou welijke arbeidsl. I achten. v Voorraad in de winkels Thans worden de winkeliers bevoorraad teneinde bij 'ij nieu we puntenaanwijzing er zeker van te zijn, dat ook alle punten kunnen worden gehonoreerd. Het ligt voorts in de bedoeling een zekere mogelijkheid lot con currentie tusschen de winkeliers te scheppen. Bij de nieuwe rege ling voor de babypakk-etten zal de achterstand' nog deze maand zijn ingehaald Daar er meer babyjcleeding ver krijgbaar i£ zal er geen wol meer bij de pakketten verstrekt worden De prijzen Dat de prijzen van Lextiel, zooals trouwens van alle artike- Wecr groenten naar Duitschland Als resultaat van de bespre kingen tusschen de Neder landsche en Ïïngelsche regee ring is de afzet van onze over tollige groenten naar Duitsch- land met ingang van 12 Sep tember 1946 hervat. De Denen roeren zich De Amer^kaansche Nieuws dienst in Duitschland meldt, dat de „Zuidsleeswijksche Vereeni- ging" de organisatie dér Deen- sche minderheid, een petitie heeft gericht tot de Deensche regeering en het parlement, waarin wordt verzocht, .dat Zuid- Sleeswijk onder Deensch of in ternationaal bestuur zal worden gesteld. Tevens wordt gevraagd1 Bij de Vredesconferentie 'n ver zoek om een plebisciet voor de bestemming van dit gebied in le dienen. Tegoed beneden honderd gulden vrij Alle geblokkeerd tegoed, in dien en voorzoover dit volgens den stand van 31 Augustus 1946 minder dan f 100,bedraagt wordt geboekt naar vrije reke ning. Bommen ontploft te T riest In verschillende deelen van Triest zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag zes bommen gelegd, waarvan vijf ontploften. Er waren geen ongevallen. Vier personen werden gearresteerd. Nieuwe status voor N.O. Nw. Guinea? De Australische gezant in Chi na, prof. Douglas B. Copland, heeft meegedeeld, dat de Austra lische regeering de algemeene vergadering der V.N. een ont- werp-overeenkomst zal voorleg gen, waarbij Australië zijn man daat over Noordoost Nieuw Gui nea ter beschikking stelt van de Vereenigde Naties. Australia's bedoeling is het volledige bestuur over dit gebied te verwerven maar dan als be heerder, aangewezen door de V.N. Het wil N. Guinea ook mili tair kunnen versterken, mede in verband met de verdediging van Australjë Het mandaat van den Volkenbond- biedt voor deze maatregelen onvoldoende gele genheid. len zoo gestegen is vindt haar oorzaak in het feit, dat zoowel de prijskosten der grondstoffen als die der productie zijn geste gen. Een beerencostuum dat voor den oorlog f 39 kostte moet nu f 62 opbrengen, In de toekomst zullen de handelsmarges nader worden bekeken en het ligt in de bedoeling deze ten tweeae male te verlagen De Commissie-Generaal voor Ne.-Indië is hedenmorgen per vliegtuig van Schiphol vertrokken, om haar taak te aanvaar den. Even voor het vertrek. V.l.n.r.: minister Jonkman, minister president dr. Beel, die de Commissie-Generaal uitgeleide deden, de heeren De Boer, Schermérhorn en van Poll. (A.H.F.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1