ZIJN OF NIET ZIJN Schager tentoonstelling als #n kaartenhuis ineengestort zegt minister Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: „Misleidend gefluister en onverantwoordelijke propaganda" Grootsche taak voor de organisaties Orkaan veYoorzaakt verschrikkelijke ravage Belgisch vliegtuig vermist 48 man boord aan Geldigheidsduur van vleeschbón 523 OUD-MINISTERS ONDERSCHEIDEN AARDAPPELEN MAANDAG VRIJ (2aalsle nieuws HUURVERHOOCING VAN 20 PROCENT Wallace blijft j minister Maar hij zal zijn mond houden BEEL EN ROMME NAAR INDIë Herfst Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Stgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief Incasso. Advertentie-prijsper editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50: ln alle edities 26 et. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 et p. m.m,: ln alle edities 30 et Noonfliollandsch Dagblad mj Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11032 ALKMAARLangestraat 42A tel 2040 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Oraafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 21ijnen DEN HELDER: West straat 80: teL K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De kampioene in klasse A., rubriek 14 op de veekeuringen, welke op de groote landbouw- en veetentoonstelling te Scha- gen werd gehouden. (Anefo -P.) OVER DIT ONDERWERP sprak luitenant-generaal Kruis gisteravond voor de radio in het programma voor de Ned. Strijdkrachten, tot de troepen, die naar Indië vertrekken. Er zijn jl Maandag bij het beëin digen van het inschepingsverlof een aantal manschappen niet of niet op tijd teruggekeerd. Dit is onduldbaar en er zal streng te gen opgetreden worden. Hoewel ongeoorloofde afwezigheid van langer dan vier dagen en opzet telijke ongeoorloofde afwezig heid, waardoor een bevolen reis niet of niet geheel wordt mede gemaakt, een vorm van desertie is, waarop onder de huidige om standigheden een maximumstraf van 7V2 jaar staat, wat bij meer ernstige vormen van desertie kan worden verdubbeld, deelde gene raal Kruis mede, dat ditmaal nog van strafrechtelijke behandeling zal worden afgezien, en de zaken van hen. die onverwijld naar hun onderdeelen terugkeeren, 'slechts krijgstuchtelijk behandeld zullen worden..Dit omdat misleiding en gebrekkig i cht voor de over- groote meer erheid van de kleine groep, die achtergebleven is, de drijfveeren waren Generaal Kruis heeft alle man schappen ernstig gewaarschuwd tegen het misleidende gefluister en de onverantwoordelijke pro paganda van hen, die beweren, dat onze troepen naar Indië gaan om een kolonialen oorlog te voeren. Hij heeft er nog eens den nadruk óp gelegd, dat onze troepen gaan om vrede en veilig heid te verzekeren, welke de mogelijkheden moeten scheppen voor de volkeren van den archi pel, om waer vrij te kunnen leven Er moet een einde komen aan de rechteloosheid, die op het oogenblik nog op vele plaatsen heerscht en aan de daden van terreur, die worden bedreven. Tegen desertie e.d. zullen 'in het vervolg de strengste maat regelen worden genomen, die de wet ten dienste stelt. Generaal Kruis wekte de manschappen op, hun plicht met blijmoedigheid en opgewektheid te vervullen. De verliezen van onze troepen in Indië zijn gering en er is geen reden om te verwachten, dat ze hooger zullen worden, het tegen deel-is eerder waar Geve God u de kracht, den Nederlandschen plicht met opgewektheid te ver vullen en terug te keeren in de kringen van uw familie en vrienden, zooals gij gegaan zijt! In zijn gisteren op de LVT te Schagen gehouden rede, heeft Minister S. Mansholt gewezen op de moeilijke tij-- den die onze landbouw vóór den oorlog beleefde, en er op gewezen dat onze landbouw zelf daaraan geen schuld had, want hij stond aan den spits. Weer zijn voor onze agrari sche bedrijven de tijden moeilijk. De minister vermaande, zich te realiseeren, dat het op den duur niet mogelijk zal zijn door te gaan' met de kunstmiddelen die onzen landbouw op het oogenblik boven water houden. Men zal zich tot het uiterste moeten inspannen en de bedrijven zullen moeten aan passen aan de gewijzigde om standigheden. Wij waren steeds afhankelijk van het buitenland. Het geluid dat, wij ons moeten specialiseeren op de binnenlandsche markt, het geen men tegenwoordig zoo vaak hoort, is een zeer ge vaarlijk geluid, want wij zijn afhankelijk van het buiten land, niet in het minst van den opbouw van het econo mische leven in Duitschland. Dat is een kwestie van zijn of niet zijn. Onze landbouworgani saties moeten zich ernstig met dit probleem bezig houden. Men denkt vaak te optimistisch over onzen landbouw. Men bedenke echter dat de zwaarste tijden nog moeten komen. Men wijst naar de regeeringsmaatregelen als naar evenzoovele belemmeringen die een vrije ontwikkeling in den weg staan. Deze maatregelen zijn echter wel overwogen en worden EEN verschrikkelijke zuidwesterstorm, die te middernacht tot een ware orkaan aangroeide, heeft de Schager L.V.T. ge teisterd en daarmee in weinige oogenblikken omvergesme ten, wat in wekenlange voorbereiding met heel veel moeite en kosten was tot stand gekomen. Als een razende heeft de orkaan op het tentoonstellingster rein huisgehouden. Tenten storten als kaartenhuisjes in elkaar allerlei voorwerpen vlogen in het rond. De pluimveetent be zweek het eerst. De industrietent zag er uit als na een hevig bombardement. De aanblik van tent B. was al heelemaal de solaat. Het dekzeil wapperde als een vlaggetje aan een en kele nog overeindstaande paal. Met groot gevaar voor eigen behoud wisten enkele inzenders nog een deel der inzendingen te redden. Omstreeks half twee begaf ook de groote consump tietent het. Onder gekraak van palen en balken, die als luci ferhoutjes afknapten ging het zeildek met één zwaai tegen de vlakte. Een Skymaster van de Bel gische Luchtvaartmaatsebap*- pii Sabena is vermoedelijk ten Noord-Oosten van Gan der in New Foundland neer gestort. Heb toestel was op weg van he* Iersche vliegveld Shannon naar Gander en van daar naar New York. Er waren 37 passa giers aan boord alsmede 11 leden van de bemanning, onder wie 2 stewardessen. Volgens de Ameri- kaansche kustwacht. Is ten noor den van het vliegveld Gander het wrak van een vliegtuig waar genomen. Dit wrak bleek echter bij nader onderzoek van een mi litair vliegtuig je zijn. Ook de stad zelf bood een droevigen aanblik. De met zand verzwaarde sierbakens lefhgs de straten zijn vrijwel alle omver gewaaid en de, aarde ligt met kwistige hand over de straten gestrooid. Bewondering moet men wel hebben voor de menschen van het tentoonstellingsbe- stuur. Zij hebben den gan- schen nacht gewerkt om de verschillende dakloos gewor den inzendingen in het school gebouw onder te brengen. Het bestuur heeft de tanden op elkaar gezet en zegt: „Wij gaan door, met nieuwen moed". Naar wij bij het ter perse gaan nog vernemen, loopt het bedrag der schade in de tien duizenden guldens. Het Centraal Distributiekan toor maakt nader bekend1, dat bon 523 Vleesch ook gedurende de weeik van 22 t/m 28 Septem ber .a.s. geldig is. Bij Kon Besluit zijn aan de volgende oud-ministers onder scheidingen verleend: Prof. Ir Schermerhom, Groot Officier Oranje Nassau; Ridder in d'e Orde van den Ned Leeuw: Prof. dr De Quay, Ir, Van Schalk, Prof, Dr, Ir. Schmutzer, Drs Gispen, Mr. Kolfschoten; Mr, Meijnen, Dr, Van Royen, Ir. Tromp en Ir Wijffels gehandhaafd terwille van den boer. De beperkign van den var kensstapel Is noodzakelijk wegens het ontbreken van voedergranen. Wij hebben niets aan graan dat in de V.S. voorradig is. Het moet hier zijn. Onze organisaties hebben een grootsche taak. Zij moeten sti- muleeren tot kostprijsverlaging als het eenige middel om straits in het buitenland nog iets te be- teekenen. Verwezenlijking daarvan gaat ■niet in enkele -jaren. Wij hebben ons hiervoor een soort 25-jaren- plan voorgesteld en hoe eerder wij beginnen des te beter. De plannen hieromtrent zullen spoe dig in discussie komen. Efficiënte '.bedrijfsvoering, be tere rassenkeuze, uitbreiding van het landbouwonderwijs, rationa lisatie en mechanisatie der be drijven, zijn de -pijlers waarop wij voor de toekomst moeten bou wen, Dan kan voor ons land nog een goede toekomst zijn wegge legd. Op internationaal terrein ligt voor ons een groote taak. liet is noodzakelijk dat wij de ocide polen consument en producent tot elkaar brengen. Te Kopen hagen zijn reeds zeer belangrijke besluiten genomen t.a.v stabili satie van productie en prijs, om dat verwacht kan worden, dat binnen drie en vier jaren groote prijsdalingen zullen optreden. Het internationaal streven naar verwezenlijking dezer plannen moet onze doelbewuste mede werking hebben. In dit verband moven wij ons gelukkig prijzen reeds over een krachtig orgari- satieleven te beschikken, aldus Minister Mansholt. Met ingang van Maandag, 23 September, is de aanvoer en yer- koon van aardappelen vrij gege ven.' Dr. van Mook heeft een schrij ven gericht aan Sjahrir, waarin hjj aandringt op een hervatting der besprekingen, nu de commis sie-generaal in Indië is aangeko men. De katholieke aartsbisschop van Zuid-Slavië is gearresteerd, be schuldigd van misdaden tegen het volk. De Regeering stelt zich voor, zoo verneemt de Volkskrant, om in de maand Maart een verhoo ging van 20 procent over alle huren doorgang te doen vinden. Deze zal ook gelden voor alle reeds loopenoe Huurcontracten, zoodat met ingang van dezelfde datum alle huren in Nederland zullen stijgen met hetzelfde per centage. Morgen, Vrijdag 20 Sep tember zal een regeeringsverkla- ring worden afgelegd en in de avond van dien dag zal de mi nister-president Dr. Beel een radiorede houden. Wallace, de Amerikaansehe minister van handel heeft in een verklaring gezegd, dat hij tijdens een vriendschappelijke bespreking met 'President Xruman neei't besloten geen verklaringen meer af te leg- Sen of redevoeringen te hon en alvorens de conferentie van ministers van buiten- landsche zaken te Parijs is geëindigd, Wallace verklaarde, dat de Pre sident vol vertrouwen is wat be treft den vrede met Rusland Omtrent de reactie van Byrnes op het compromis, dat tijdens éen conferentie van twee en een half uur op het Witte Huis be reikt werd en geëindigd is in een overwinning voor Truman, die Wallace tijdelijk „gemuilkorfd" heeft, is nog niets bekend._ Men verwacht, dat deze politiek-op- portune overwinning Byrnes zal bewegen er genoegen_ mede te nemen met Wallace, die de bui- tenlandsche politiek van Truman en hem zelf afkeurt, in een ka binet te blijven Naar de Tijd meldt, zal Minis ter-President, Dr. L. J. M, Beel binnenkort naar Indië vertrek ken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie daar te lande. Ook Prof. Mr. C. P, M, Romme zal naar Indië gaan in verband met de heroprichting van__ een van de Katholieken in Indië. Het eerste Constellation-vliegtuig der KL.M. werd op Schiphol door generaal Urquehart, com mandant van de 1st Airborne Di vision gedoopt met den naam Arnhem "700ALS Gods genade bouwt op de natuur van den menschzooals ons eeuwig leven in .ons tijdelijk leven is ingezaaid en daaruit opbloeit, zoo is de liturgische jaarkring door Moeder Kerk geënt op den kringloop der seizoenen. De zomer is weer voorbij, dankbaar gedenken wij de geneugten die de zomer ons gaf: de oogst is binnen, dank baar erkennen wij dat ons lentegebed „voor de vruchten der aarde" verhoord werd; 't wordt herfst', het nieuwe jaar getijde biedt ons een eigen schoonheid en rijkdom aan rijpe vruchten. Doch nauw met het seizoen ineengeweven waren de vreugden van den Pinkstertijd. de genade-vruch ten van de Zömerzondagen-na- Pinkster en een rijke oogst van Herfstzondagen-na-Pink- ster wacht ons. Dqnkbaarheid voor den zomer, goede voor nemens voor de Herfst, daar voor bidden en vasten wij op de drie Quatertemperdagen van deze week. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1