Nieuuu BESPREKINGEN TE BATAVIA OVER WAPENSTILSTAND Churchill bepleit samengaan van Frankrijk met Duitschland Wij zijn nog verre van een echten vrede! Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Hatta over de Nederlandsche plannen MINISTER BEEL NIET NAAR INDIë BELGISCHE ONDER SCHEIDING VOOR PRINSES JULIANA DE MOGELIJKHEID VAN GRENS CORRECTIES BELGISCHE SKYMASTER TERECHT De tragedie van Europa De geestelijke strijd spitst zich toe Mgr. Huibers spreekt tot de L.T.B.-ers in Heiloo Sonei vraagt gratie Een boek van oud-min. Van den Tempel De Landbouw tentoonstelling te Schagen Weer een Belgisch vliegtuig vermist Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie A3 ct. jp. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber 20 ct. p. m-m.; ln alle edities 30 ct No ordhollandsch Dagblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11033 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Dra af singel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West- straat 80; teL K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Door den directeur-generaal van het Belgische Roode Kruis, dr. E. Bronsaert, werden in het hoofdgebouw van het Ned. Roode Kruis in den Haag onderscheidingen uitgereikt aan verscheidene leden. Ook H.K.H. Prinses Juliana werd als voorzitster van het Ned. Roode Kruis onderscheiden. Dr. Bron saert overhandigt de Prinses de onderscheiding. (A.N.P. P.) Uit gezaghebbende bron ver neemt men, dat de besprekin gen over wapenstilstand he den op het geallieerde hoofd kwartier een aanvang zullen nemen. Van Britsche zijde zullen aan wezig zijn gen. maj. J. F, R, For- man en brigadier-generaal I. C, A, Lauder; van Nederlandsche zijde de chef van den staf, gen. maj. D. H, Buurman van Vreeden en van republikeinsche zijde gen, maj. Soedibyo en de kapitein van de luchtmacht Soeriadan, namens de TRI op Java, kolonel Simbo- lon en luit. kol. Kawatimara, na mens de TRI op Sumatra de offi cier van den generalen staf van de TRI, luit. kol. Soekaridar. „Wij zijn bereid met de Ne derlanders als een onafhan kelijke natie samen te wer ken door hun economische preferentie te verleenen, bü voorbeeld door machinerieën uit Nederland aan te koopen", aldus heeft de republikein sche vice-president Hatta in een interview te Djogjakarta verklaard. Hij deed verstaan, dat de Ne derlanders klaarblijkelijk een mi litair plan bezitten om met behulp Van officieele zijde vernemen wij, dat het bericht als zou de minister-president Dr L. J. M. Beel het voornemen hebben zicli binnenkort naar Ned. Indië te begeven, teneinde zich persoon lijk van de toestanden aldaar op dte hoogte te stellen, als volko men uit de lucht gegrepen moet worden beschouwd. Een delegatie van het Belgi sche Roode Kruis bracht gisteren een officieel bezoek aan het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis te Den Haag Met een hartelijke toe spraak van den heer Edward Dronsart, den directeur-generaal van het Belgische Roode Kruis, overhandigde deze aan H K.H. Prinses Juliana het eerekruis van het Belgische Roode Kruis. Dit is de hoogste onderscheiding, welke het Belgische Roode Kruis kent. van de gewapende macht aan de onderhandelingen kracht bij te zetten, doch indien de strijd mocht uitbreken, „dan ben ik", aldus Hatta, „er volkomen zeker van, dat het Indonesische volk spontaan zijn toevlucht zal nemen tot een politiek van verschroeide aarde en de Nederlanders zullen hierbij dan niets winnen." Hij verklaarde verder, dat Lord Killearn de tusschen beide par tijen bestaande moeilijkheden uit den weg zou ruimen en drukte zijn vertrouwen erin uit, dat de Indonesische strijdkrachten zich aan een overeenkomst, indien de onderhandelingen over de staking van de vijandelijkheden mochten slagen, zouden houden. Naar wii vernemen zal de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Mr. W. C, G, H, Baron van Boetzelaer van Oosterhout en de Minister van Verkeer, Ir. H. Vos een tweedaagsch bezoek brengen aan het NederlandschDuitsche grensgebied, ten einde zich ter plaatse, zoowel in Nederland als over de grens, nader te oriën- teeren omtrent enkele grenscor recties, welke deze week onder werp van bespreking hebben uitgemaakt van het kabinet. De Belgische Skymaster, die op zijn vlucht van Europa naar New Foundland sinds Woensdag avond werd vermist, is gisteren op ongeveer 35 K.M ten Zuid- Westen van het vliegveld Gander waargenomen. Per parachute is voedsel neergelaten en een red dingsbrigade is over land onder weg Gisteravond stond wel vast, dat eenige personen tenminste het ongeluk hebben overleefd. Nader wordt vernomen, dat de reddingsbrigade bij het wrak van de machine is aangekomen. Zij treft voorbereidingen om dé overlevenden te evacueeren. Volgens Captain Jennings, die het wrak heeft ontdekt, liepen drie personen in de buurt er van rond, terwijl vier anderen gezien werden ongeveer 6 km van de kust af. De romp van het toe stel was uitgebrand met uitzon, dering van het' staartgedeelte. Onder de passagiers van het verongelukte vliegtuig bevinden zich o.a. de 56-jange Henri Pau wels, 'ex-minister en voorzitter van de christelijke vakvereeni. gingen in België en Jef de Schuijffeleeroud.nat voorzit, ter van de K.A.J., die op weg waren naar de internationale Arbeidsconferentie te Montreal. Winston Churchill heeft Don derdagmorgen in de, Universiteit van Zurich een rede g'ehouden, waarin hij als remedie tegen de kwalen, waaronder Europa thans gebukt gaat, de vorming "van een soort „Vereenigde Staten van Europa" bepleitte. Churchill vervolgde: „Ik ga nu iets zeggen, waarover gjj U zult verbazen: de eerste stap naar de her-oprichting van de Europeesche gemeen schap moet bestaan in een samengaan tusschen Frank rijk en Duitschland. Slechts op die manier zal Frankrijk het moreele en cultureele lei derschap over Europa kunnen herkrijgen". Churchill zei tenslotte, dat' er haast gemaakt diende te worden. De atoombom is nog steeds in handen van een staat en een na tie, van welke wij weten, dat zij haar nimmer zullen gebruiken dan alleen voor de zaak van recht en vrijheid. Doch de moge lijkheid bestaat, dat dit verschrik kelijk vernielingswerktuig binnen enkele jaren wijd en zijd in bezit zal zijn en de ramp, welke zou ontstaan door het gebruik ervan zal niet alleen alles wat wij be schaving noemen, vernietigen, doch mogelijk zelfs den aardbol uiteen doen vallen. De eerste practische stap, aldus Churchill, zou moeten bestaan in de vorming van een Europeeschen Raad, waarbij ook Sowjet-Rus- land de leiding zou moeten ne men want in dat geval zou alles goed komen. rui et achttienhonderd zjjn de leden van den L.T,B. gisteren naar de September-pro- cessie naar Onze Lieve Vrouw ter Nood getogen, waar de Bisschop- zelf, mgr. J. P. Huibers, de Pon tificale Hoogmis opdroeg. Mgr. werd daarbij geassisteerd door den hoogeerw. Deken g. Kuys van Poeldijk, pastoor a. g, de Boer van Egmond a d. Hoef, als diaken en dr, F. C, J, Holt- huizen te Alkmaar als subdiaken, troondiakens waren pastoor C. J. van Muyen van Heiloo en pas toor Th. J. van Beers van Ber gen. Na het evangelie heeft Z, H, Exc. een predikatie gehouden naar aanleiding van den tekst uit de 65e psalm: Ik treed binnen in Uw Huis met offeranden, om te volbrengen wat ik U beloofd heb." Mgr. zei, dat allen, die land bebouwen en daar de vruchten van trekken, zeker ook slacht offer zijn geweest van den schrikkelijken tijd die aohter ons ligt. God liet die beproevingen toe; de vijand had het met duivelach tige sluwheid er op gezet, heel de wereld ïn rep en roer te brengen en los te maken van God. Maar wie weet, dat God onze Vader is vol liefde en rechtvaardigheid, die beseft, dat Hij dit over ons heef(. doen komen, tot welzijn van allen, die Hem liefhebben. Velen, die waren afgedwaald, zijn tof inkeer gekomen anderen heb ben gelegenheid gehad, hun ge loof vast te houden, hun liefde te vermeerderen. Onze Roomsche vaderland- sche mannen hebben niet ge wankeld, hebben hun geloof niet verloren. Hoe gelukkig is de mensch, die op God ver trouwt, die overtuigd was, dat God redding zou geven en Hij deed het op een oogen- blik, daf we ons verloren waanden. Hij heeft ons ge bed verhoord en wij ihebben onze toevlucht genomen tot O.L. Vrouw ter Nood, wij hebben da,. gebed met onze huisgezinnen herhaald en ziet, plotseling en onverwacht kwam de bevrijding op den eersten Zaterdag van Mei iets om nooit te vergeten. Wij hadden beloofd, dat wan neer ons land verder gespaard zou worden en de ramp niet erger zou worden, wij zouden doen wat De Japansche oorlogsmisdadi ger Sonei heeft tot den luit.- gouv gen, dr. Van Mook, een verzoek om gratie gericht. Een beslissing' zal worden genomen, wanneer de noodzakelijke advie zen zullen zijn ingewonnen in ons vermogen ligt. om deze bedevaartsplaats zoo groot moge lijk te maken opdat meer nog dan voorheen zou kunnen worden gezegd: „alle geslachten zullen mij zalig prijzen". Ontroerd richt te de Bisschop een dankwoord tot de Lieve Vrouw Ter Nood; Moeder wij danken "u duizend maal. Nu komen wij in het hei ligdom des Heeren met een dank offer. Geven wij God alleen de eer! Ik heb nu, aldus mgr. aan de Paters Montfortanen de geregelde zorg voor deze plaats opgedragen, opdat zij iedereen die hier komt, kunnen helpen, ook als er geen bedevaarten zijn. Op den tijd die daarvoor gegeven wordt, zullen wij hier een waardig bedehuis stichten. Dit zal er toe bijdragen, dat wij in ons hart de eer voor God en de glorie voor Maria zoo veel mogelijk zullen verheffen. Dan zullen wij de beproevingen' die kunnen komen, dragen als echte kinderen Gods, in de vaste overtuiging, dat Moeder Maria over ons waakt. Wij zijn nog verre van een echten vrede, er zijn nog veel moeilijkheden op stoffelijk en geestelijk terrein. De geeste lijke strijd is veel grooter ge worden. Er is veel meer scheiding gekomen tusschen geloof en ongeloof, wij moe ten partij kiezen wij moeten principieel zijn en waarlijk christelijk bandelen. Ik verwacht veel van de leden van den L.T.B, Jelui zijt kerels, dië bij duizenden weer in de or ganisatie bent gekomen. -Het is goed en nuttig, da;- al die bonden er weer zijn, maar laten wij altijd bedenken, dat dit niet genoeg is: de gèèst moet het doen. Bonden met alleen het praedicaat Katholiek ervoor, geven niets, als niet ieder lid degelijk principieel katholiek is. VERVOLG PAGINA -\ Binnenkort zal van de hand zaken^Dr^J^^^den^emMf *">oor Westfriesland klinkt thans het geluid van den een hoekverschijnen, getiteld: dorschvlegel. Het dorschen van erwten en boonen is in vollen „Nederland ln Londen". gang. (Anefo P.) MET MAN EN MACHT is gewerkt aan her stel en heropbouw van de L.V.T. te Schagen. De tentoonstelling zal nu ook a.s. Maandag en Dins dag geopend zijn en is dus met twee dagen'ver lengd. Schagen neemt revanche op den storm! Hedennacht heeft het weer flink gewaaid. De tenten zijn echter staan de gebleven. De stands zullen van heden af weer normaal bezichtigd kunnen worden. De moeilijkheden Zijn over wonnen, Schagen wacht druk bezoek. Het vliegtuig van de Sa bena, dat Maandag van Brussel met bestemming voor Leopoldstad in de Belgische Congo is ver trokken, is niet op tijd te Tripoli aangekomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1