Moeilijkheden slechts voorloopig van de baan Bericht maandag 23 september 1946 Bureaux: PLANNEN VAN MANSHOLT Buitenlandsch nieuws DE GROENTE NAAR DUITSCHLAND Pius XII sprak tof Zwitserland Binnenlandsch nieuws ERKENNING VAN SJAHRIR? Tien kippen voor iedereen TEGEN TROEPENUITZENDING Een doode bij demonstratie Treinbotsing in Frankrijk Nieuwe Generaal der Dominicanen Tengevolge van een Harriman opvolger van Wallace Pontificale Uitvaart van Mgr. Van Noort Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. SLgon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; iminimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. \Farn. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 42e jaargang - nummer 11035 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN «ELDER: West- straat 80; teL K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank ZIJN BELANGRIJKE REDE te Schagen heeft minister Manshoit benut om een van de socialistische lievelingsdenkbeel den te koesteren: een actieve ruilverkavelingspolitiek, die het begin mitsgaders den grond slag kan beteekenen van een socialistische grondpolitiek. Gelet op wat in socialistische kringen Zaterdag jl. toevallig nog voor de radio op het ge bied van be-cürijfssocialisatie wordt gepropageerd, lijkt 't ons nutitg, op de plannen van het departement bijzonder attent te zijn. De minister heeft groote en nuttige plannen voor den land en tuinbouw, die waarschijnlijk ook in ons land den invloed van de agrarische wereldomwenteiin- gen niet zullen kunnen ontgaan. Ook op het gebied van de ver kaveling zal wel een en ander kunnen en moeten gebeuren Maar degene», die bij het woord „verkavelen" denken aan „ruil- verkavelen" en op hoeveel verzet stuit deze soms niet! dienen te bedenken, dat dit ge heel iets anders is en dat Mans- holt c.s. er heel iets anders mee bedoelen. De minister verwees naar Denemarken, waar thans een wetsontvyerp aanhangig is, om binnen 2'5 jaar te bereiken, dat er geen bedrijf is van minder dan 10 na. Dit citeerend uit een na deren' tekst van den minister, corrigeeren wij tegelijk een fout in het eerste verslag van zijn Schager rede. waarin onze ver slaggever hem liet zeggen, dat er ook in ons land geen bedrijf beneden 15 ha zou moeten zijn; dit heeft de minister, niet gezegd. De minister sprak dus over Denemarken en over ingrijpende Slannen van de regeering daar. ie minister heeft noggeeri plannen. Wel wordt er aan ge werkt Het zijn plannen op lan gen termijn en ze zullen t.z.t. aan de boerenorganisaties ter discussie worden voorgelegd. Maar wel heeft minister Mans- holt persoonlijk uitgesproken denkbeelden op dit gebied en hij brengt ze b.v op Walcheren in praktijk. Wij moeten ons in Nederland z.i haasten, want voor ons land is de noodzaak minstens even groot (als voor Denemarken) Is dit eigenlijk wel zoo, als we de zaak in* vollen omvang bekijken? Wonen niet in Dene marken 4 millioen menseden en in Nederland 9 millioen? Kan ons land dus even „gemak kelijk" verkavelen, gezien zijn bevolkingsovei schot op het platteland en de practische on mogelijkheid, voorshands, tot emigreeren? Het probleem van de groote of kleine bedrijven is met een paar zinnen niet opgelost. Maar als minister Manshoit in socia- listischen zin vyil g.ien verkave len, bestaat er alle aanleiding op hem en zijn omgeving te letten. Hetgeen naar wij hopen, ook iri het kader van de samen- werkingspolitiek tusschen twee bevriende partijen, geoorloofd is. In elk geval kan de praktijk iee. ren, dat er nog andere mogelijk heden zijn dan socialistische grondpolitiek, om tot het over winnen van de economische moeilijkheden op agrarisch ter rein bij te dragen. SPANJE heeft een luchtlijn geopend van Madrid naar Buenos Aires. EEN AANTAL oorlogsmisda digers zal door de Amerikaan- sche bezettingsautoriteiten in Duitschland aan Tsjecho-Slowa- kije wordein uitgeleverd DE AMERIKANEN benutten 500.000 ton Duitsche munitie voor de fabricage van meststoffen en lucifers. DE ZEELIEDENSTAKING in Amerika is geëindigd. M. Mi Te Hilversum werden Zondag de baankampioenschappen 1946 der K.N.M.V. verreden. De finale seniores in de 500 cc- klasse. Links de winnaar P. Maller. (Stevens P.) DE AFZET van onze door gedraaide groenten naar de Britsche bezettingszone in Duitschland is met ingang van 12 September j.L hervat. Het is verheugend, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat bierdoor aan het overschot van onze late zo mergroenten toch nog een nuttige bestemming kan wor den gegeven. In het algemeen geeft deze afzet-regeling slechts ui, een sociaal oogpunt voldoening, daar de economi sche zijde van dezen export door het onzekere karakter en door den lagen vergoedings- prijs geen basis voor een gezond herstel van onzen ex port van tuinbouwproducten kan vormen. In dit opzicht is het dezer dagen afgesloten accoord met de Engel- sche jegeering voor de levering van wintergroenten aan Duitsch land ongetwijfeld gunstiger. In deze overeenkomst is opgenomen een levering van ongeveer 100.000 ton wintergroenten, hoofdzakelijk kool, peen, roode bieten en kool rapen, welke producten op kost prijsbasis van het vorige jaar dus tegen een redelijken export prijs ten behoeve van de bur gerbevolking in Rijnland en Westfalen door de Britsche bezet tingsautoriteiten zullen worden afgenomen. De leveringstijd loopt van ongeveer eind September '46 tot en met April 1947. Betaling geschiedt in ponden sterling. Voor de tuinders opent deze re geling ongetwijfeld prettige voor uitzichten. Niettemin is het afzet- probleem voor onze tuinbouwpro- ductie hiermede nog niet opgelost. Het afgesloten „wintercontract" biedt geen enkel houvast voor een verzekerden afzet in den volgen den zomer of in de verdere toe komst, zoodat de, moeilijkheden slechts voorloopig van de baan zijn. Hoewel de opbrengst van onze tuinbovtwproductie voor den ko menden winter uiteraard nog niet :n cijfers kan worden uitgedrukt, mag worden verwacht, dat de overeengekomen hoeveelheid van 100.000 ton in het algemeen niet veel van het werkelijk-surplus zal verschillen. De Britsche autoritei ten verlangden tijdens de bespre kingen de vaststelling van een be paalde hoeveelheid, welke onder alle omstandigheden geleverd zal moeten worden. Het uit te voeren kwantum bedraagt ongev. twee derde "edeelte van onzen jaarlijk- schen groentenexport naar Duitsch land gedurende de laatste jaren vóór den oorlog. Zooals bekend, worden reeds gedurende enkele maanden ook partijen groenten geleverd aan de Amerikaansche en Engelsche be zettingslegers in Duitschland. Ver wacht wordt, dat deze leveranties ook in den aanstaanden winter zullen kunnen worden voortgezet. Z.H. DE PAUS heeft een radio-rede gehouden tot de Zwitsersche katholie ken, waarin hij o.m. zeide, dat de ware vrijheid die is, welke het belijden en in practijk brengen van waarheid en gerechtig heid, volgens de Goddelij ke voorschriften en in het algemeen belang waar borgt. Na hulde te hebben ge bracht aan Zwitserland, voor de edelmoedigheid, die het te genover de slachtoffers van het wereldconflict heeft bewe zen, zei de H. Vader dat daar waar andere landen hun kracht en scheppende macht zochten in het nationalisme, Zwitserland die vond in een wedijver van hartelijke sa menwerking tusschen de ver schillende groepen der bevol- 'king. De Paus voegde hieraan toe, dat het Zwitsersche volk trots is op het democratisch karakter van zijn land en hij noemde dit terecht omdat zijn democratie niet kunstmatig gewrocht is, maar de vrucht is van de ondervinding gedu rende eeuwen. HEDEN wordt te Utrecht een vergadering van gepensionneer- den gehouden waarop de finan- cieele toestand wordt besproken. TE ROTTERDAM werden twee politie-beambten die zich schuldig hadden gemaakt aan verraad en hulp aan den vijand ter dood veroordeeld. De „Evening News" van Za terdagavond bevatte T min of meer sensationeele bericht van Associated Press, volgens het welk dé Commissie-Generaal den Republikeinsche autoriteiten in formeel zou hebben medegedeeld dat zij voornemens was het gezag van Sjahrir over Java en Su matra te erkennen. De secretaris van de Commis sie-Generaal heeft na deze bui- tenlandsche publicatie een be sluit van Tic Commissie van bo vengeschetste strekking echter gekwalificeerd als „volslagen nonsens". Terwijl het volgens de oude bepalingen alleen toegestaan was pluimvee te houden, wan neer men in het bezit was van een door het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren af gegeven vergunning, mogen particulieren thans zonder ver gunning ten hoogste tien kip-, pen houden. Voor landbou wers mag dit aantal niet hoo- ger zijn dan vijftig. Met in gang van 21 September ech ter is ieder vervoer van eieren dat niet door de vereischte formulieren is gedekt, verbo den. Evenals op andere plaatsen hebben zekere groepen Zater dagavond ook te Amsterdam ge tracht te demonstreeren tegen troepenuitzendiïig naar Indië, De gemeentepolitie, gesteund door Militaire Politie, greep echter on middellijk in en verspreidde de demonstranten. Op enkele plaat sen moest de pon'ie met kracht optreden, waarbij van dë vuur wapenen gebruik gemaakt werd. Een militair, die weigerde door te loopen, werdi zoodanig getrof fen, dat hij kort daarop overleed. Tengevolge van een bot sing tusschen een trein, die van Straatsburg naar Lyon reisde, en een goederentrein, die stilstond op het station van Bethencourt (een dorp nabij de Zwitsersche grens), zijn zeven personen gedood en negen zwaar gewond. In het te Rome gehouden ka pittel der Dominicaner-orde is tot generaal gekozen Pater Ema nuel Sueres, behoorende tot de Spaansche provincie. ernstige bedrijfsstoring die hedenmorgen optrad, i had het gereed maken I van de krant met groote moeilijkheden te kampen. Tot ons leedwezen moe- I ten vele berichten en ver-I slagen, ook van de sport- 1 rubriek, heden blijven lig- 1 gen. Een en ander nood- 1 zaakt ons, de clementie van onze lezers in te roe pen. Harriman, de ambassadeur der Ver. Staten in Engeland, zal Wallace als minister van Handel opvolgen. Harriman, die 54 jaar oud is, was gerui- men tijd de speciale vertegen woordiger van President Roo sevelt o.a. op het gebied van de Leen- en Pachtwet. Een groote schare priesters, van het dekenaat Amsterdam en het bisdom Haarlem, véle ge- noodigden, waarbij de wnd, bur gemeester van de noofdstadj wet houder B. C Franke en de wet houder mr. F. van Wijck, het gemeentebestuur van Stompwijk vertegenwoordigers van corpo raties en vereenigingen en tal rijke katholieke Amsterdammers vulüen de kerk van den Heilige Willibrordus buiten de veste. Met het bijwonen der ponti. ficale Mis van Requiem, die werd! opgedragen als uitvaart voor Mgr. Dr G. C. van Noort, be wezen zij dé laatste eer aan den verscheiden geleerden meester Z.H. Exc. Mgr J Huibersj Bisschop van Haarlem," celebreer de de Rouwmis, daarbij geassis teerd door plebaan F. Fiibry als êresb.-assistent, kanunnik van leursen (president van het Gr, Seminarie Warmond!) en kanun-1 nik W. J. Pompe, deken van Den Haag, als troondiakens, dr. A, Kat en prof. dr J. Wenners resp, als diaken en subdiaken. Een koor van 20 priesters uit het dekenaat zong de Grego- riaansche misgezangen. Prof dr J'. Willebrands van het Philosophicum Warmond hield de predicatie met als tekst: atecedebat me ista sapientiae, de wijsheid ging voor mij uit. Op de begraafplaats St.Bar bara werd het stoffelijk over schot van Mgr, van Noort in het priestergraf bijgezet, nadat Mgr. N L A Ammerlaan, vicaris vaii het Bisdom Haarlem, de absoute had verricht. Ook bij deze beaarding was de pieuze belangstelling van offi- cieele en particuliere zijde zeer groot. De hoogbejaarde zuster van den overleden oud-deken woonde het misoffer bij en ver gezelde haar beroemden en be minden broer op zijn laatsten tocht Overzicht van de groote paardenkeuring op de landbouw tentoonstelling te Schagen. (Niestadt P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1