Nieuw I Tweede Kamer maakt front tegen de communisten O Belangrijke verbetering in treinenloop van ons gewest KINDERBIJSLAG BIJ HET EERSTE KIND De arrestatie van den Primaat van Joego-Slavië Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Zij zijn verantwoordelijk voor de gebeurtenissen in Amsterdam Vorrink: „Wij hebben 'n les gehad" Onze export in Het juiste licht Met ingang van 1 October a.s. PROTEST VAN KARDINAAL GRIFFIN Saaiste nieuws Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Pr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentie-prtJs: per editie 13 ct., p. m.m.; minimum I 2.50; ln alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum I 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; ln alle edities 30 ct Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11038 ALKMAARLangestraat 42A tel 204(5 (adm.); 2047 (redactie) K*200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Neorderbank K ZOO ALS TE VOORZIEN was, heeft de Tweede Kamer be trekkelijk korte metten gemaakt met de interpellatie-Wa- genaar, inzake de toestand, welke te Amsterdam en elders was ontstaan in verband met de demonstraties en de stakin gen tegen de troepenverschepingen naar Indonesië, waarbij Zaterdag te Amsterdam een doode is gevallen. Ondanks het feit, dat Wagenaar in den loop der discussies door verschil lende partijgenooten werd geassisteerd, liep de communisti sche rel te pletter tegen het eenheidsfront, dat in de Kamer werd gevormd. Zelfs de heer Vorrink was het op een oogen- blik met den heer Schouten eens! De motie, waarinstop zetting van de troepenverscheping werd gevraagd, is met 50 tegen 10 stemmen verworpen, hetgeen meteen uitwijst, dat veertig van de honderd Kamerleden ontbraken.... De communistische spreker stelde een aantal vragen aan den minister-president en den minis ter van Oorlog. Hij betoogde o.a. dat de "Burger die Zaterdag ge dood is, werd aangeschoten door de Amsterdamsche of de militaire politie. Minister Beel antwoord de, dat dit geenszins vaststaat. Blijkens de rapporten is noch door de marechaussee noch door' de politie van de vuurwapenen gebruik gemaakt, maar zelfs als dat wel geschied zou zijn, zou het volkomen terecht zijn gebeurd. Het optreden van de Amsterdam sche politie heeft de instemming, van den minister. De Regeetng wenscht de vrijheid van mee- ningstiiting te respecteeren maar de rust en de openbare orde mo gen'niet worden verstoord. Tegen een dergelijke verstoring moet met beleid maar met kracht wor den opgetreden. De minister rele veerde ook de radiorede van mi nister Jonkman, zonder bepaald te zeggen, dat hij met alles wat deze gezegd, had, instemde. Over de kwestie van de troepenuitzen-i ding heeft de Volksvertegen woordiging zich duidelijk uitge sproken, die uitzending is noodig, de hulp van Nederlandsche troe pen is onmisbaar. D t Regeering zal voortgaan met het treffen van die voor zieningen, welke zij noodig acht. De demonstranten tra den niet vreedzaam op en het is mogelijk, dat eenigen hur, ner bewapend waren. De Mi nister van Justitie is verait- woordelijk voor het optreden van de gewapende macht, en de minister-president stelt zich volkomen- achter hem Er is overigens nog een onder zoek over het gebeurde gaande en dit onderzoek geschiedt door de Justitie. Op de kwestie van de uitzending wenschte dr. Beel r.iet verder in te gaan, hij antwoordde, dus ontkennend op de vraag, of de Regeering die uitzending wil de stopzetten. Vervolgens heeft de minister 'van Oorlog, de heer Fievez, eeni- ge vragen van den interpellant beantwoord. Hij heeft geen op dracht gegeven, van de vuurwa penen gebruik te maken, m:~ar dit ook niet verboden, er Kunt. en omstandigheden zijn, dat het noo dig is dat te doen. Naar de overtuiging van den Minister Is het schieten Zaterdag vanuit het pubiieU gebeurd. De verantwoorde lijkheid voor het vallen van een doode ligt niet bij de mi litaire instanties, maar valt terug op degenen, die tot de demonstratie hebben aange spoord! In de repliek verklaarde de heer Wagenaar, dat er een on derzoek gaande is, wie geschoten heeft zal nog moeten worden af gewacht. Er is in vrede gedemon streerd, dat heeft spr. zelf gezien (Een stem: ik ook, maar het was niet zoo vreedzaam!) Het leek wel, of de communist niet zoo heel veel raad wist met zijn figuur Eerst moesten ten. minste eenige andere steden aan het woord komen, waarbij de heer v. d. Goes van Naters als woordvoerder van de Partij van den Arbeid krachtig van leer trok tegen de communistische tactiek. Hij verweet de CPN, dat ze hetzelfde spelletje spelen ais de Nazi's in Duitschland in 1933: onrust wekken, demonstreeren, en dan interpelleeren! Men wist nu toch wel, dat de regeering volkomen afwijzend staat tegen over een kolonialen oorlog en voor demonstraties was geen aanleiding. Door de methode, die nu gevolgd is, ondergraaft men het gezag van de regeering. Een minimum van troepen is noodig en straks zijn meer troepen noo. dig, als de Britten weg zijn Het gaat den communisten echter, niet om Indonesië, maar om de agitatie in West.Europa en in Nederland. Nadat de heer de Groot van'de CPN de staking in Amsterdam gekwalificeerd had als een uiting van een opgekropt gevoel van verzet, becritiseerde de heer Schouten van de AR enkele uitlatingen uit de rede van minister Jonkman, Hij keer de zich fel"tegen de wijze waar op de CPN de democratie mis. bruikt, en hier sloot de heer Vorrink zich bij den heer Schou ten aan VERVOLG PAGINA Dikwijls wordt er gezegd, dat wij beter de goederen in het land kunnen houden voor onze oorlogsgetroffe nen. Deze opmerking kun nen we begrijpen wanneer men alle ellende ziet, die in de zwaar geteisterde streken van Zeeland, de Betuwe, Noord Limburg on de Maaskant heerscht. Maar in onze export moeten wij enkel een middel zien o:n onze importen ten deele te betalen en op te voeren om dat er zoovele producten zijn, die wij aan ons ver armde volk ter beschikking zouden willen stellen, doch die wij alleen uit het bui tenland kunnen betrekken; aldus de minister van eco nomische zaken, dr. Huys- mans, in een rede, waar mede hij jie tentoonstelling op het gebied van handel, industrie en ambacht te Cuyk opende. De Nederlandsche Spoorwegen zijn bezig de menschen van ons gewest per 7 October een verrassing te bezorgen. Immers van dien datum af zal een aanmerkelijke verruiming en ver betering plaats vinden in den treinenloop in West-Friesland, hetgeen uit onderstaand staatje moge blijken: Vertrek van Hoorn naar Amsterdam: 6.43 9.07 13.07 17.09a 18.43 21,09 Vertrek naar Alkmaar: 8.13a 9.10 11.32a 13.10 15.39a 17,20a 19,40 21,20 Vertrek van Hoorn naar Enkhuizen: 7.00a 7.30 boot 9.54 11.30 boot 14.02a 15,30a boot 17.10a 19.30 boot 22.36 Aankomst te Hoorn van Amsterdam: ii 7.27 9.51 11.27 15.27a 19,27 22,33 Aankomst te Hoorn van Alkmaar: 6,58a 7.23 (ZF) 8.41a 11,24 14,00a 15,24a 17,06a 19.13 21.06 Aankomst te Hoorn van Enkhuizen: 6,41 8.11a 9,04 11,30a 13,04 15.30a 17,04a 18,40 21,04 a niet op Zon- en feestdagen; ZF alleen op Zon- en feestd. Het is niet uitgesloten, dat in dit schema nog enkele onbe langrijke wijzigingen gebracht zullen worden. VERHOOGING VAN DE PREMIE „Een verdere algemeene loonsverhooging wordt voor het oogenblik door den stand der arbeidspro ductiviteit niet gewettigd en zou den kostprijs van vele producten zóó doen stijgen, dat nieuwe prijs- verhoogingen zouden moe ten worden toegestaan, die het effect van de loons verhooging weer voor 'n groot deel te niet zouden doen en op den duur de mogelijkheid van export, die voor ons land een le vensvoorwaarde is, on gunstig zouden beïnvloe- den". Aldus de Minister van So ciale Zaken in de toelichting tot het thans ingediende wets ontwerp inzake verhooging van de uitkeering van den Kinderbijslag. De Minister merkt op, dat op deze voorzie- In den Haag werd het 25-jarig bestaan van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding herdacht. Tijdens de receptie van links naar rechts: Mgr. Huibers, Kardinaal de Jong, Mgr. Verhoeven, de Pauselijk internuntius Mgr. Giobbe, baron van Wijnbergen en Mgr. Mutsaers. (Ned. Fotobur. P.) lossing in deze richting te zoe. ken, daar het rijkspersoneel, het spoorwegpersoneel en het perso neel van de mijnen reeds kinder bijslag van het eerste kind af ontvangen, zoodat door een alge. meene invoering hiervan de ge- nmg thans den nadruk moet wenschte vergelijkbaarheid van. vallen, daar loonsverhooging dé loonen en salarissen wordt voorloopig in den regel slechtsbevorderd, mogelijk zal zijn in verband De voorgestelde maatregel zal met vergrootinq van de ar- erarooting r^Statie. beidspn Voortaan zal niet slechts voor het derde kind en vol gende maar voor elk kind, kinderbijslag worden verstrekt. Dit beteekent voor een arbei der met één kind een vermeer dering van het weelonkomen met f 2.40 per week, voor een arbeider'met meer kinderen een vermeerdering met f 4.80 per week. Er is te meer reden een op. een verhooging van de premie van 2.25 pet. op 5.2 pet noodig maken. -Deze verhooging zal niet mogen worden doorberekend in de prijzen. De minister acht 't gewenscht de voorgestelde wijziging zooi spoedig mogelijk in werking te doen treden De aangewezen da. turn is dan- 1 October 1946, om. dat het dan mogelijk is de ge gevens, aan de hand waarvan de kinderbijslagverzekering in het jaar 1947 zal worden uitgevoerd, mede dienstbaar te maken voor het doen der uitkeerincen over het vierde kwartaal 1945. Kardinaal Griffin, de Aarts- Disscnop van Westminster, heeff een verklaring uitgege- .ven, waarin de arrestatie van den Aartsbisschop van Za greb en den primaat van Joe go-Slavië Stepinac wordt ver oordeeld. De Aartsbisschop wprdt „een der grootste te genstanders van de nazi-ti rannie" genoemd. In de verklaring dringt men er bij de Britsche regeering op aan alles te doen om de onmiddellijke vrijlating van „dezen groolen verdediger der vrijheid" te be werkstelligen. Naar aanleiding van de gevan genneming van den Aartsbisschop van Zagreb, mgr. Luigi Stepinac, schrijft het Fransche katholieke blad „La Croix", dat de commu nistische propaganda het wil doen voorkomen, alsof mgr. Ste pinac. oorlogsmisdadiger is. Het blad stelt de vraag of het "liet vreemd is, dat deze beschuldiging eerst 18 maanden na het oeëindi- gen der Vijandelijkheden kamt. Volgens de Engelsche rad.o was de prelaat de verdediger van hen, die door het nazi-regiem ver volgd werden, inzonderheid de joden. Zoo verdedigde hij o.m. Svenko Raich, die op het oogen blik aan de radio «te Belgrado propaganda voert, alsmede van anderen die in de hoofdstad een vooraanstaande positie bekleeden. Het blad voegt hieraan toe, dat hef geen zuiveringskwestie is, die de arrestatie van -mgr. Stepanic tengevolge had, maar eenvoudig een binnenlandsche politieke aan gelegenheid. Na de moeilijkheden veroorzaakt door het Amerikaan- sche ultimatum en de kwestie van Triëst acht maarschalk Tito het noodig om zijn bewind te ver sterken. Ondanks den druk op de katholieke en de orthodoxe ker ken uitgeoefend hebben deze zich niet onderworpen en daarom gaat men tot bedreigingen over. Tegelijkertijd met mgr. Stepinac werden ook Serviscne politieke leiders gearresteerd. Tito tracht hierdoor het Kroatische volk van zijn geestelijken leider te beroo- ven. De betoogingen van de veree- niging Nederland-Indonesië, die Zaterdag te Den Haag en Rotter-, dam zouden worden gehouden, zijn afgelast. Volgens geruchten, die in Bel gië de ron ie doen, zou de Prins- Regent Karei van België zien verloven met Miss Mary Chur-< chili. Joego-Slavië neeït ae sluiting verzocht van de Amerikaansche ambassade te Belgrado, ornaat bulletins waren verspreid die ger richt waren tegen Tito. Op 39 Sept. zullen karnemelk en yoghurt weer op den bon gaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1