DE SPELLING IN DE WET SLOOPER EN BOUWER Nieuw Noordhollandsc.h Dagblad 3 Hoe wordt het nu? Verraadster krijgt 15 jaar LEGER NIET VERGETEN BIJZ. GERECHTSHOF maar beiden voor de slechte zaak Amerikaansche pers over Stalin's verklaringen SPECIALE V.N.-WEEK TE LONDEN Gevechten in Perzië Naar het beloofde land De moord op de Chmeezeri Prawda kijft nog steeds Indonesische ministers bij Killearn DE ONGEWENSCHTE DUITSCHERS Tweede Kamer maakt1 front tegen communisten Draagt elkanders... vreugden DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 NA EEN KORT debat heeft drs. Lucas van de KVP met zijn belangrijk en on. verwacht amendement in. zake jde spelling, succes ge had' in de Tweede Kamer. De minister nam het amen dement practisch over en het werd z.h.s. aangenomen. De schrijfwijze van de Ned] taal is nu in de wet opge nomen en zal niet, zooals aanvankelijk in het ontwerp stond, bij maatregel van be stuur worden vastgesteld. Dit heeft het voordeel, dat we nu weten, waar we aan toe zijn. Volgens de nu in de wet (die nog door de Eerste Kamer moet wor den aangenomen} opgenomen bepalingen is de officieele schrijfwijze van de Nederland sche taai de schrijfwijze van de Vries en te Winkel, met inacht neming van de onderstaande regels: 1. De e wordt in open letter-' frepen niet verdubbeld. De ee lijft echter aan -het einde van een woord, alsmede in samen stellingen met en afleidingen van woorden op ee. Als samenstellingen van woor den op ee worden ook beschouwd samenstellingen, waarvan het eerste lid, op ee uitgaande, niet of niet meer als afzonderlijk woord voorkomt. 2. De o wordt in open letter grepen nief verdubbeld De oo Blijft echter in goochelen, goo cheme. loochenen, alsmede in hun samenstellingen en afleidin gen. Verkleinwoorden van woorden op o worden behandeld als de overeenkomstige woorden op a en u. 3. Sch wordt alleen daar ge schreven, waar de ch wordt uit-' gesproken. De ch blijft echter in het achtervoegsel -iscn. 4 De uitgangen -e en -en van het lidwoord een, van geen en, van de bijvoeglijke bezittelijke voornaamwoorden mijn, uw, zijn hun en haar mogen, behalve in staande uitdrukkingen, worden weggelaten. 5. De naamvalsuitgang -n bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden en daarmee gelijkstaande woorden mag. behalve in staande uit. drukkingen, worden weggelaten. 6. Op de schrijfwijze van Ned. aardrijkskundige namen zijn de regels 1 tot en met 3 niet van toepassing 7. In woorden, die van aard rijkskundige namen zijn afge leid en geen deel uitmaken van zoodanige namen, volgt het ach tervoegsel de regels 1 tot en met 3 diet grondwoord of het ge deelte daarvan,, dat in de aflei ding voorkomt, behoudt den vorm, dien het volgens het be paalde in regel 6 heeft, evenwel met dien verstande, dat de regels 1 en 2 worden toegepast op aen klinker van de lettergreep, die onmiddellijk aan het achtervoeg sel voorafgaat. In afleidingen van aardrijkskundige namen, die vol gens regel 6 sch aan het eind hebben, blijft s (sch) bewaard. 8. Namen van straten, lanen, pleinen en dergelijke worden niet als aardrijkskundige namen behandedd en volgen mitsdien de regels 1 tot en met 3 met inacht. neming van het in regel 7 be paalde 9. Namen van landen, zeeën, rivieren, steden, enz., buiten Nederland en België, 'waarvoor het Nederlandsch een eigen vorm heeft, alsmede hun samenstellin gen en afleidingen, volgen de regels 1 tot en met 3. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 47-iarige NSB-ster J. M. Oosterveen-Twisk uit IJmui- den-Gost tot een gevangenis straf van 15 iaar met ontzet ting uit de kiesrechten. De eisch was levenslang. Verd. had in Juni 1943 te Velsen, aan dën NSB-burgemeester T. van der Weide het adres van 'n ondergedoken joodsch echt paar bekend gemaakt, als ge volg waaryan het echtpaar benevens een tusschenpersoon en de eigenaar van het „on derduikadres" het leven ver loren. 10. Ten aanzien van het voor naamwoordelijk gebruik en het gebruik van tweede-naamvals. vormen als der, dezen zijner, enz. worden regels .gesteld bij algemeenen maatregel van be stuur Totdat deze van kracht wordt, richt men zich naar de woordenlijst de Vries en te Winkel. 11. De schrijfwijze van bas taardwoorden en historische namen alsmede die van z.g. tus- schenklanken in samenstellingen zal -nader worden geregeld vbij algemeenen maatregel van be. stuur Totdat deze van kracht wordt, geldt de schrijfwijze van de woordenlijst van de Vries en te Winkel Verder is aangenomen een amendement van drs. Lucas, waardoor bepaald wordt, dat de vaste commissie van advies op verzeek van den minister advies uitbrengt omtrent uitvoering, toepassing en wijziging van de bepalingen der spellingswet. Door den socialen dienst van het Ministerie van 0or- log is samengesteld een bro-r chure: „Het vergeten Leger? Neen!" Zooals bekend stelt genoemde dienst zich ten doel den militair in alle sociale moeilijkheden, zoowel gedu rende zijn diensttijd Ëfas bij demobilisatie bij te staan. De brocnure geeft een over zicht van de verschillende sociale voorzieningen, die met betrekking tot ons leger ge troffen zijn. De verschillende hoofdstukken zijn o.a. gewijd aan: pensioen in geval van invaliditeit, weduwen- en weezenpensioenen soldijen etc. van de dienstplichtigen bij uitzending naar Indië. Ook zijn in deze brochure aanwij zingen opgenomen met be trekking tot demobilisatie en terugkeer in de burgermaat schappij. Het Amsterdamsch Bijzonder Uerecötsüoï beliandelae gis teren de zaak tegen den 55- jarigen aannemer A. Hopman te Castricum, die in de beide laatste jaren van den oorlog zjjn onderneming in dienst had gesteld van de Duïtsche atbraaKwoede. in Castricum, Egmond aan Zee, Egmond- Binnen, Bergen, Akersloot en Den Helder had Hopman ettelijke huizen en Huizen blokken met den grond gelijk gemaakt om schootsveld te verkrijgen voor de Duitsehe vuurmonden, die een invasie van overzee moesten afwee- ren. Merkwaardig was in deze zaalc dat de rechercheur, belast, met 't onderzoek, een leidende functie had bekleed bij de B,S. en nu een brief aan den Procureur-Fiscaal gezonden had, waarin hij namens een aantal oud-illegale werkers te Castricum clementie vroeg voor dezen verdachte, die „anti- Duitsch gezind was!" In den brief was verder de interessante mel ding te lezen, dat m Castricum talrijke aannemers, die naar har telust gecollaboreerd hebben, vrij rondloopen. De Advocaat-Fiscaal meende dat het door dezen verdachte ge pleegde feit op zichzelf al erg genoeg was en vroeg een'gevan genisstraf van 4 jaar, waarvan 3 jaar .in een Rijkswerkinrichting. Millionair geworden De middagzitting bracht twee millionairs voor den Advocaat- Fiseaal. 't Waren de gebroeders J. E. en A. Holman uit Alkmaar en Heiloo. Met hun aannemers bedrijf hadden zij in den Duit- schen tijd opdrachten ten be hoeve van de Wehrmachf uitge voerd en voor een waarde van vier millioen gulden aan prikkel draadversperringen, .geschutsstel- lingen, bunkers, straatversperrin- De „Philadelphia Record" zegt dat Stalin de oprechtheid van zijn verkaringen, aangaande het niet bestaan van een werkelijke oorlogsdreiging en den Russi- soh'en wensch tot nauwer samen werking tussehen Groot-Brit- tannië en de V.S., zou kunnen bewijzen d'oor Andrei Gromyko, Sovjet-afgevaardigde bij dem Veiligheidsraad „die samenwer king met de Sovjet-Unie moeilijk, zoo niet onmogelijk heeft ge- maaiki", te loozen. De Philadel phia Record is een van de Ame- •rikaansche bladen, die de ver klaringen van Stalin sceptisch beoordeelen. Andere bladen zijn van meening, dat zij zeer be moedigend zijn. De New York Herald Tribune b.v. schrijft o.m. „Het Kremlin zoekt misschien naar een werkelijke basis voor den vrede en maakt zelfs toe spelingen op een nieuwe koers wijziging van zijn politiek om hiertoe te kunnen geraken" De tSanfrancisco Chronicle schrijft: Stalin maakt het duidelijk, dat hij niet aan een op handen zijn- den oorlog gelooft Als hij die meening is toegedaan, is die meening ook juist". gen, mitailleurnesten, munitie bergplaatsen en personeelbunkers aangelegd op het vliegveld Bei gen op Texel en verder in Noordhol-, land. In den overgebleven tijd; lieten zij en-passant ook nog tankgrachten om Alkmaar en Nijkerk -(Gld.) graven. Van de ontvangen 4 millioen waren er twee millioen schoone winst bij! Hoewel de verdachten, toen 't "Feldgrau plaats moest maken vaor het khaki, hun administratie ge deeltelijk hadden verbrand, bleek ter zitting uit overgebleven kas boekjes wei van hoe enormen omvang de opdrachten aan de' verdachten waren geweest. De, gebroeders verdedigden zich una niem met de stumperige opmer king, dat zij door de Duitschers gedwongen zouden zijn geweest.;.. De Advocaat-Fiscaal nam met dit argument geen genoegen en eischte yoor beiden 6 jaar, waar van -5 jaar door te brengen in een Rijkswerkinrichting, benei ens cfntzetting uit het recht om in de toekomst werkzaam te zijn bij een bouwbedrijf. Uitspraak 7 October. P ft O e F V CU c.HT "■Amsterdam 6 OCT - 6 WEDER LAND-ZUID-A.FR IK A Zooals bekend, vertrekt 6 Oc tober een K.L.M.-toestel voor een proefvlucht naar Zuid- Afrika. De Posterijen gebrui ken voor de post, die met dit toestel wordt vervoerd, een speciaal stempel, waarvan hierboven een afbeelding. Zondag a.s. begint in Londen een propaganda-week voor de V.« N. Er zullen ongeveer .2000 bij eenkomsten worden gehouden, w.o. gala-voorstellingen van too- neel en film, concerten, sport wedstrijden .<en e.d. teneinde het publiek van het belang der doelj- stellingen der V.N. op de hoogte te brengen Ook de geestelijkheid zal haar medewerking yerleenen. Zoo zal d'e Aartsbisschop van Westmin ster in de gelijknamige kathe draal een preek houden over de V.N. terwijl .in de St Paul's ka thedraal een speciale dienst zal worden gehouden "welke de ko ning en de koningin zullen bij wonen. Een hooggeplaatste Perzische militaire woordvoerder heeft ontkend, dat Boesjir aan de Per zische Golf door'gewapende rui ters van de stam der Kaskais zou zijn veroverd. Ook zeide de woordvoerder, dat het eveneens niet juist -was. dat ér gevechten plaats gehad zouden hebben tussehen Perzische Troepen en de Kaskais, behalve bij Kazeroen, waar de Kaskais na een gevecht van drie kwartier zich terug trokken. In midden Egypte worden den" laatstenffcijd door de politie ge heime wapentransporten aange houden. Dinsdag werd bij Min-' qeh een aantal wapensmokke-, laars gedood tijdens-pen gevechi met „concurrenten in -deze bran che" Er werden 30.000 kogels in beslag genortjen. Naar het blijkt worden deze wapenen vanuit Lybia via het Nijldal naar de Roode Zee gebracht, vanwaar ze over dën Sinaï naar Palestina en ook wel naar Arabië worden ver voerd. Onder de Chineezen op Malak- ka heerscht verbittering over dën schijnbaar onuitgelokten aanval op de hulpelooze Chineezen te Bagansiapiapi aan de Oostkust van Sumatra. 200 Chineezen werden door meer dan 1000 goed gewapende Indonesiërs gedood. Verschillende delegaties van Chineezen en Indonesiërs zijn te Bagansi'apiapi aangekomen ten einde een onderzoek in te stellen. Ook de Chineesche consul is op de plaats des onheils aangeko men. In een aanval op opvoeders van het puikje der Russische jeugd schrijft de Pravda: „In vele komsomol - organisaties, vooral in de landbouwgebie den, wordt de politieke opvoe ding door zekere partij-com missies verwaarloosd. Onder vooraanstaande functionaris sen van de Komsomol-organi- satie heerscht een geest, die, een neiging tot slapheid en kleinmoedig opportunisme vertoont." Het schijnt in die, Komsomol heelemaal niet te deugen! Volgens een republikeinschen woordvoerder hebben dë Indo nesische ministers Soeaarsono ent Oetoyo gisteren voorbereidende besprekingen gevoerd met lord Killearn ten einde de formalitei ten in verband met de komende hervatting van de onderhande lingen te regelen Begrijpelijkerwijze heeft het in bewaring stellen van een aantal ongewenschte Duit schers in afwachjing van hun uitzetting over de Oos telijke grens nogal wat consternatie gewekt. Naar het Hoofd van den Rijks- vreemdelingendtenst center mededeelt, hoeft er bij den „bena-fiden" Duitscher hier te lande geen enkele reden tot ongerustheid te bestaan. Iedere Duitscher heeft inder tijd een met redenen omkleed verzoekschrift voor een Verblijfs vergunning moeten indienen, waarin hij ruimschoots de gele genheid heeft, gehad tot uiting te brengen op welke wijze hij zich als een oprecht vriend van het Nederlandsche volk heeft gedra gen. Een «Duitscher die illegaal werkte of zich op andere wijze voor ons volk verdienstelijk maakte hoeft zich geen zorgen te maken. Ook zij, die hierop niet kunnen bogen, doch wien niets ten nadeele van ons volk ten laste kan worden gelegd, zullen niet over de grens worden gezet. Na tuurlijk liggen de zaken voor teen illegaal werker sinds Dollen Dinsdag nog wel een beetje an- Üersi Door den Rijksvreemdelingen- dienst wordt ieder van de bijna 18.000 dossiers van Duitschers, die een verzoekschrift ter bepleitung van hun belangen indienden, nauwkeurig onderzocht. Daarbij zijn tevens getuigenverklaringen en informaties uit archieven ge voegd. Het uitwijzen van Duit schers. die hun leven nog niet im Duitschland waren, de taal niet kennen en er totaal geen familie of relaties hebben, behoort tot de uitzonderingen. Die-Duitscher, die zich als een oprecht vriend van het Nederlandsche volk heeft ge dragen, zal ook "in d.e toekomst de bescherming van dit volk on-' dervinden. Deze laatste gedachte ligt ten grondslag aan alle maat regelen, die in deze materie wor den genomen. Tenslotte verzekerde-het Hoofd van den Rijksvreemdelingen dienst dat deze ïlienst zich slechts laat leiden door de ondubbelzin nige Nederlandsche opvattingen van recht en billijkheid. VERVOLG VAN PAG. 1 De moreele schuld, van de gebeurtenissen in Amsterdam ligt bij de CPN, -stelde Schouten vast. De heer Vorrink prees d'e rede van minister Jonkman, maar verheugde zich, dat de regeering niet opzy wilde gaan voor het „ebeurde in Amster dam. Hij bestreed overigens de communistische beweringen, dat de betoogingen in "de hoofdstad zoo spontaan waren geweest. Zoo, dat men te voren al wist té verteilen, dat de staking 24 uur zou duren en spontaan kon men borden voor den dag halen, met allerlei opschriften! Interessant was de vraag van den heer Vorrink, of alle wapens die in den bezettings tijd over ens land waren ver sprei!!, we! bij de bevoegde instanties 'waren ingeleverd. Ieder die een beetje ingewijd is, weet dat de heer Vorrink naar den bekenden weg vroeg Het protest van de commu nistische mevr. v. d, Muyzen- bergh tegen'deze'„verdachtma king" maakte dan ook niet veel indruk. De Minister van Oorlog zei, dat onderzoek naar verboden wapenbezit de aandacht der regeering "heeft. En tenslotte is het van belang nog even te luis teren naar den heer Vorrink, als deze zegt: Wij hebben een les gekregen waarmee de commu nisten. willen dreigen; mijn par tij wenscht er voor te waar schuwen. dezen weg niet op te gaan (Deze waarschuwing mag in alle kranten en bladen van de PvdA wel vet gedrukt worden. Zij brengt immers op ander terrein consequen ties mee! Vandaag gaat het om dit, morgen om dat mo tief, maar het gaat altijd om - agitatie ed. Hoe 'veraer bonafide jJarlijen zich in alle opzichten distancieeren van de CPN, hoe beterhet is. Het is met voldoende in het parelment het optreden van de CPN te striemen, zooals de heer en v. d Goes en Vor rink dit hebben gedaan. Men moet er de consequenties uit trekken, dat op alle terrei nen voorschrijding van den communistischen invloed moet worden tegengegaan!) De heer mr, Romme was door de verklaringen van de regee ring volkomen "bevredigd en zei iets, wat ons niet heelemaal dui delijk was, nl d'at de radiorede van minister Jonkman door den minister-president terecht in het 'kader was betrokken. Hij be toogde, dat ook nu weer geble ken was. dat dergelijke inter pellaties de uitwerk-ing hebben van een boemerang Het vertrek der troepen had niet gepaard moeten gaan met een protest, maar met een eeresaluut. Met de communisten is het nu eenmaal niet mogelijk een discussie te voeren met een* kans op -resul taat. De Minister van Oorlog be toogde tegenover een opmerking van de communisten nog, dat het leger z.i. meer dan ooit wortelt in het volk. Hij gaf toe, dat er aan de voorlichting in het leger wel wat ontbreekt; dit zal ver anderd worden "QRAAGT de lasten van den ander" maar ook: draagt de vreugden van den ander! De christen stelt niet alleen .belang in het leed van den ander om dit met hem te deelen en daardoor te halvee- ren; doch eveneens in de vreugde van den ander, om daarin te deelen en ze daar door te verdubbelen! Toch schijnt mede-lijden sommigen menschen lichter te vallen dan mede-vreugde, ofschoon ook deze tot het wezen van de broederlijke liefde behoort. Talloos zijn de aspecten van de liefde en een belangrijk doch vaak-veronachtzaamd aspect is dit: „Zet geen dom per op de vreugde van een ander!", de Septemb er-spreuk van den Bond zonder Naam. Al mijn lezers aanbevolen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3