Een „rehabilitatie"-centrum voor oorlogsslachtoffers NEDERLAND HEEFT GEBREK AAN HOUT Nieuw Noördhollandsch Dagblad Menschen, d're zes tot tien keer geopereerd worden Vorstelijk geschenk uit Amerika C. A. O. voor handelsreizigers Engeland de dupe jon Fabricius 75 jaar Mr. VAN MAARSEVEEN NAAR NEURENBERG ill li i§f li MIuMèaM I RELATIES MET ZUID AFRIKA DE SOVJET-RUSSISCHE FILMS Critfek der Communistische Partij Spoansch republikeinse!) leger Philips naar Zd.-Afrika Een driemanschap voor de K.V.P. Fransche douane-staking kostte millioenen Grieksche troepen contra „bandieten" Amerikaansche films naar Indië DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1946 OP HET GEBIED van re habilitatie zorg voor herstel van oorlogs- en andere invaliden is in ons land al het een en ander ge beurd. Er zal op dit gebied echter veel meer geschieden en wat ten aanzien daarvan de plannen zijn heeft de heer dr. f. F. Baesjou, hoofd der Medische afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis te Hoorn in een interessante voordracht voor de collectan ten van het meiüewerK Gasthuispenning verteld! Het gaat in de allereerste ataats om de zorg voor proauctieveh ar beid \oor de betrokkenen, niet alleen slachtoffers van den oor log, maar ook andere invaliden, die ten onrechte nog dikwijls, ook van officieele zijde, als „onvol- waardigen" worden betiteld, wat zij in werkelijkheid niet zijn. Productieve arbeid is een onmis bare voorwaarde voor geestelijk en stoffelijk welzijn van den mensch, dat geldt ook hier. Men kan den zieleloestand van patiën ten niet straffeloos verwaarloozen en om den patiënt volledig te „re- habiliteeren", moet de medicus de medewerking hebben t,an vele goede krachlen. Deze moeten voortkomen uit het op grooter schaal te onderne men „Rehabilitatie-werk", da' de spreker gaarne de naam zou wil len geven van een bekend medi cus op dit gebied, zooals de naam van het Kankerinstituut is ver vangen door „Anthony van Leeu wenhoek-huis". Het meest-aanbe- velenswaardig zou zijn de oprich ting van een Stichting, die het Rehabilitatiewerk coördineerend en centraliseerend ter harte neemt. Het gaat om drie soorten inva liden, ten eerste om menschen, die alleen lichamelijk invalide zijn, ten tweede om hen die al leen geestelijk invalide zijn, ten derde om degenen, die zoowel li chamelijk als geestelijk zorg be hoeven. De rehabilitatie moet beginnen bij de intrede in het ziekenhuis. Er moe,, gehandeld worden vol gens een vast schema, en wel psychisch, physiek, technisch en sociaal. Aan degenen, die zich met dit werk belasten moeten de hoogste eischen van vakkennis, beschaving en karaktereigen schappen gesteld worden. De Slichting, die het gehee- le terrein moet overzien, moet geen staatsinstelling worden, maar een Rehabilitatiecen trum, gesticht met staatshulp. Allereerst is zorg vereischl voor de groote groep van oor logsslachtoffers. Dit zijn er al meer dan 3000, zender de mi litairen. Onder die 3000 zijn meer dan 1000 geamputeer- den. Drie doktoren zijn naar Enge land geweest, om het daar op groote schaal verrichte Rehabili tatie-werk te bezichtigen en te onderzoeken. De resultaten van plastische chirurgie zijn prachtig. Tal van menschen, die door het oorlogsgeweld zeer gewond zijn, worden van uitgestootenen tot gelijkberechtigden omgetooverd. Vele patiënten ondergaan soms zes tot tien operatieve ingrepen, er waren zelfs gevallen van veer tig! Hierbij word, een aangename vorm van narcose toegepast; de operatie-techniek van de plasti sche chirurgie is niet nieuw, de resultaten zijn het wel, zooals dr. Baesjou met eenige sprekende voorbeelden aantoonde. Het meest-moderne instrumentarium word, gebruikt en penicilline toe gepast ter voorkoming van infec tie. Zijn voordracht, me, tal van bijzonderheden over de werkwijze en de successen van de verschil lende Rëhabilitatie-centra in En geland, besloot dr. Baesjou met de mededeellng. da, in Engeland verschillende specialisten worden opgeleid voor ons land, terwijl zes Nederlandsche Instrumentma kers in Engeland htm nole-ding ontvangen, met de bedoeling om onafgewerkte kunstledematen, die wij ui, Engeland kunnen ontvan gen, hier af te werken en aan te zetten. He, kostenprobleem voor dit. geheele Rehabilitatiewerk van oorlogsinvaliden zal moeten worden opgelost. Het zijn Chris telijke naastenliefde en ook eigen belang denk aan de bedragen van steunverleening en pensio neering, die kunnen worden uit gespaard die dringen tot de fi- nancieele interesse om tot die op lossing te komen. Urgent is voer Nederland het bezit van een orthopaedi- scne KlimeK, in commnatie me, plastische chirurgie. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft ten aanzien daarvan een vorstelijke aanbieding gedaan aan het Nederland sche Roode Kruis: een volle dige orthopaedische kliniek met 75 bedden! Dr. Baesjou besloot met te wij zen op de groote beteekenis van het werk van het Roode Kruis, dat ook internationaal steeds van grooter waarde wordt en knoopte aan zijn slotbetoog een opwek king vast om tegenover invaliden in het algemeen een juiste hou ding aan te nemen, welke van innerlijke beschaving getuigt. De bedrijfsunie van samen werkende organisaties van Jrandels- en kantoorbedienden heeft 'n arbeidsovereenkomst ontworpen, die op het oogen- blikjbij het College van Rijks bemiddelaars in behandeling is. Deze C.A.O. beoogt een einde te maken aan de ver schillen, die thans nog bestaan in de arbeidsvoorwaarden en is hoofdzakelijk gewijd aan een bepaald minimumloon, waarbij ruimte wordt gelaten voor het provisie-elerfient. De Britsche minister van Financiën, Hugh Dalton, heeft zich erover beklaagd, dat de neutrale landen Engeland, de U.S.A. en Canada 90 pet. van de kosten der UNRRA laten dragen. Dit zou nog niet zoo erg zijn, als de neutrale lan den, die tijdens den oorlog hun export ten koste van En geland konden uitbreiden, nu niet den invoer van Britsche goederen moeilijkheden in den weg legden. De neutrale lan den, zoo zeide Dakon, dienen te bedenken, dat zij anderen vor hun veiligheid hebben la ten vechten en bloeden. Zij moeten hun dankbaarheid too- nen door hun douanerechten te verlagen; dan pas zal En geland ook zijn invoerbeper kingen geleidelijk kunnen in krimpen. Minister lieftinck,die momenteel in Ottawa vertoeft, heeft tegenover de Pers verklaard, dat Neder land meer Canadeesch hout en koren noodig heeft. Het gebrek aan hout, is zoo groot, dat er kort voor het vertrek van den minister naar Cana da, in het kabinet sprake was den bouw van huizen te doen afnemen om hout voor ver pakking bij den export uit te sparen. Canada heeft aan Ne derland,, een crediet van 125 millicen dollar toegestaan, waarvan een groot gedeelte nog niet gebruikt was. De minister hoopte, dat de we deropbouw in 1950 voltooid zou zijn. De minister deelde nog me- Teneinde in zijn vaderland zijn verjaardag te kunnen vieren is de bekende schrijver Jan Fa- bricus dezer dagen vanuit Lon den naar Nederland gevlogen. Op Schiphol aangekomen begaf zich de nog krasse 74-jarige naar het gereedstaande vliegtuig, dat hém Noorden zou brengen. Te Assen zijn geboortepaats, zullen festivi- teien plaats vinden. Ook in de overige plaatsen van de provin cie Drenthe zal den verjaardag van den veelzijdigen auteur nie, vergeten worden. Een groot aan tal stukken van Fabricius zullen worden opgeveerd en de stad Assen zal hem tot eereburger Benoemen. de, dat de Nederlandsche oorlogs schade in. totaal 4 en een half milliard dollar bedraagt. Ook wees de minister er op, dat Ne derland belang heef, bij een ma tig, welvarend Duitschland. Ne derland zou een groote rol bij het economisch herstel van Duitsch land kunnen spelen. Nederlands welzijn berustte voor een deel op* he, feit» da, bet bemiddelde tus- schen Duitschland en *West- Europeesche landen. Nederland zou voor Duitschland kunnen in- en uitvoeren. De Minister van Justitie, mr. J. H. van Maa'rseveen, zal zich einde dezer week per auto naar Neurenberg bege ven ten einde Maandag en Dinsdag a.s. de zittingen van het Internationaal Tribunaal bij te wonen. Het staat thans vast, dat het Tribunaal Maandag om 10 uur des morgens bijeen zal komen om uitspraak te doen. De eerste dag zal gewijd zijn aan een resumé van de heele zaak. Dinsdag zal het vonnis worden uitgesproken over de zeven nazi-organisaties en de 21 beschuldigden in de getui genbank benevens Martin Bormann, wiens zaak bij ver stek is behandeld. De stakingen te Amsterdam, als protest tegen de uitzending van troepen naar Indonesië. Stakend personeel der gem.- gasbedrijven bespreekt de situatie voor het terrein der Wester gasfabriek (A.N.P. P.) De Zuidafrikaansehe Minis ter van Economische Zaken, de heer S. F. Waterson, brengt momenteel een bezoek aan ons land om na te gaan welke mogelijkheden aanwe zig z;jn om de contacten tus- schen de beide landen te verstevigen. Zuid Afrika en Nederland waren voor den oorlog commercieel en cultu reel zeer nauw verbonden. Nog- steeds kan de Unie van Zuid Afrika als een zeer belang- lijk afzetgebied worden be schouwd, vooral voor machines, spoorwegmaleriaal, electrische centrales en apparaten. Daarnaast bezit de Unie een omvangrijken uitvoer. De heer Waterson deelde me de, dat binnenkort emigratie commissies naar Europa zullen komen, teneinde in overleg met de betrokken regeeringen na te gaan welke krachten voor emi gratie in Zuid Afrika in aanmer king zullen komen. Een spoedige emigratie zal echter door tal van hindernissen nog niet mogelijk zijn. Voor Engelschen en Neder landers, die de voorkeur hebben, bestaan in dit land met z'n 2% millioen Europeanen op de ll millioen inwoners, groote moge- lijikheden. Het economische leven van de Unie is nog op geen stuk ken na op alle terreinen ontwik keld. Zuid Afrika hoopt tevens weer spoedig betrekkingen te kunnen aanknoopen met de Nederland- scne overzeesche gebiedsdeelen. In Zuid Afrika beslaat groote sympathie en een juist inzicht voor de moeilijkheden, welke Nederland in Indonesië onder vindt. Het bestuur der communisti sche partij heeft felle critiek ge leverd op een aantal Russische films en de'makers daarvan. De klacht luidt: gebrek aan Sowjet.ideologie. Een serie films van Eisenstein over Iwan den Verschrikkelijke wordt aange vallen. Eisenstein acht men on bekwaam tot het uitbeelden van historische feiten, omdat hij de vooruitstrevende leden van Iwan's garde voorstelt als ge degenereerde figuren, terwijl hij van Iwan, die een stalen wil had, een zwak karakterloos individu maakt. „Groot Leven", een film van Loekok welke den wederopbouw 'in het Donbekken schildert, zou een verwrongen beeld van het herstel *na den oorlog geven. De helden uit deze film zijn van een „besmette mentaliteit". Poedofkin maker o.a. van „De Moeder" en Storm over Azië", een groot practicus en theoreticus der Russische film kunst wordt gecritiseerd om zijn film over Admiraal Naki- mof, bevelhebber op de Zwarte Zee gedurende den Krimoorlog. Den minister voor filmaange legenheden, Iwan Bolsjakof en den raad voor de kunst in het ministerie wordt een gebrek aan verantwoordelijkheid ten laste gelegd Zij, die op deze wijze door gaan zullen uit de Sowjetkunst geweerd worden. Tot besluit eischt de resolutie: de film moet de Sow jet-maatschappij in den zin van het communisme beïn vloeden. Naar Reuter verneemt, zijn eenige weken geleden Spaan- sche republikeinen, die in En geland vertoeven, namens de Spaansche republikeinsche re geering in ballingschap uit- genoodigd te teekenen voor 'n republikeinsch leger, dat in geval van nood in Spanje zou kunnen ingrijpen, Naar wij vernemen, zijn de Philips' fabrieken te Eindho ven voornemens om in de Unie van Zuid-Afrika een gloeilampenfabriek te bouwen, teneinde in de groote behoef te van electrische lampen al daar te kunnen voorzien. In de Zuid-Afrikaansehe vraag naar radio-lampen zal zooveel mogelijk van Nederland uit worden voorzien. Met belanglooze medewer king der Westlandsche kwee kers zijn de Westlandsche af- deelingen van het Ned. Roode Kruis in staat gesteld, een pakket, inhoudende 1 kilo druiven, aan alle oud-illegale strijders en ex-politieke gevan genen, die in Nederlandsche en Zwitsersche sanatoria ver pleegd worden, te zenden. De pakjes met het heerlijke fruit worden gereed gemaakt. Het partii bestuur van de Katholieke Volkspartij besloot Zaterdag 21 September j.l. aan den Partijraad voor te stellen, in stede van een voor zitter, een presidium van drie personen te benoemen. Elk der voorzitters zal met een belangrijk onderdeel der poli tieke leiding belast worden. Voorts is besloten aan den Partiiraad voor te stellen het Partijbestuur uit te breiden met een landbouwdeskundige, een Indisch deskundige en een vertegenwoordigster der vrou wen. Mede op verzoek van de katholieken in Indië zal een vertegenwoordiger der K.V.P. zich ter plaatse op de hoogte stellen van het Indische pro bleem. Op het program staat de organisatie van een tweetal kaderdagen, die waarschijnlijk op 2 en 3 November a.s. ge houden zullen worden en waarin 't Indonesische vraag stuk zal worden behandeld. De staking der Fransche douanen" heeft de Fransche schatkist millioenen gekost. Gedurende de laatste dagen zijn eindelooze colonnes Fran- schen de aangrenzende landen binnengetrokken om daar le vensmiddelen, tabak, zijde en andere artikelen waarop zwa re invoerrechten geheven worden, te koopen en naar Frankrijk mede te nemen. Aan de Fransch-Belgische grens was het verkeer zoo in tensief, dat de Belgische auto riteiten het douanepersoneel moesten uitbreiden en den export van zekere artikelen naar Frankrijk moesten stop zetten. Volgens een bericht uit Sa- loniki heeft het Grieksche leger, bijgestaan door gen darmes, in een gevecht tegen gewapende communistische benden in de buurt van het stadie Descate 100 Albanee- zen gevangen genomen. Des cate zou door „bandieten" die uit de richting van de Alba- neesche grens kwamen, vero verd zijn. 80 „Bandieten" zou den gedood zijn. De Ned.-Indische regeering heeft met de MPEA een overeen komst gesloten waardoor de Amerikanen in de gelegenheid zijn een veertigtal speciale films naar Indië te zenden. De distri butie zal door de Ned'-Indïsche regeering geschieden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4