EEN OORLOGSDRAMA FILMS VAN DE WEEK vanaf met verraad als slot 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Vergissingen en nog iets Zondag a.s. 2.30 uur: Aim B0YS-ZEE3URGIA Rosmerholm Aanbesteding „BLOED EN LIEFDE" door Cantecleer De proefrit Feike Asma ETALAGE-WEEK De oudjes uit Ingeneveld Ned. kampioenschap windhondenrennei Wee het Sovjet-variété ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1948 Het drama, begonnen in December 1944 met de arres tatie van Dick Jupijn te Alk maar, zijn climax bereikend bij de arrestatie van Wim Kok en Wil Hollander vond voor het Bijzonder Gerechts hof zijn einde bij de rechts zitting tegen G. H, Jupijn, zuster van den gefusileerden Dick, Een tragische geschie denis' met op den achtergrond de perfide 'geraffineerdheid1 van de Sicherheitsdienst en de Nederlandsche Gestapo Begin Dec. 1944 werd Dick Jupijn door de SD. gearresteerd, omdat hij en zijn vriend Ben Speet, eveneens gearresteerd, illegaal gewerkt hadden, o.m. een krantje uitgegeven Dit bracht zeer veel onrust teweeg, niet in het minst bij de naaste bloedverwanten. De zuster van Dick heeft toen ten einde raad volgens eigen zeggen om haar moeder te kunnen helpen in haar verdriet contact gezocht met den landwacht - commandant Schoemaker en via dezen met den S.D. Een Nederlandsch Ge. stapoagent „Tony" v. d. Heuvel beloofde haar iets voor haar broer te kunnen doen, wanneer zij de verblijfplaats van Wim Kok, verdacht van het opruimen van den landwachter Meijer, aan hem bekend maakte Zij heeft daarop de koerierster Wil Hol lander gevolgld, omdat zij wist dat deze met W. Kok in contact stond. Zoo kwam zij het adres Nicolaas Beetskade 29 op het spoor, gaf dit over en daarna werden Wil Hollander en Wim Kok door de S.D., o.a Kriminal- sekretar Viebahn 'gearresteerd. Wim Kok wist vóór ae Wetering schans te ontsnappen, maar de koerierster heeft geruimen tijd vastgezeten. De ex landwachtcommandant Sehoemaker, als getuige gehoord' schilderde uitvoerig het verloop van dit drama; hoe verd in overspannen toestand bij hem was gekomen, hij haar in contact had gebracht met de S.D en het verdere verloop De President moest hem herhaaldelijk tot de orde roepen, omdat hij in zijn nog niet afgeleerde arrogantie dikwijls te ver ging. De S.D man Viebahn werd eveneens'als ge tuide gehoord, doch hij wist zich van de zaak weinig te herinne-- ren Verdachte was in een zeer overspannen toestand en kon af en toe niet verhoord.worden. De procureur-fiscaal schilderde alles als een leiddraad van broe. derliefde, waardóór verd. tot dit verraad was gekomen 'Uit de rechtzitting blijkt niet, dat het verraad in eerste instantie van haar is uitgegaan, maar een sug gestie van de S.D. is geweest. Hij eischte tenslotte 2 /aar met aftrek van preventief. De verde. 'diger Mr, Sluis teekende de ach tergrond van dit drama en wees er op, dat zijn cliënte in een zeer overspannen toestand had gehandeld Ook beschreef hij het leed van de moeder, die een zoon moest missen en een dochter ge vangen wist. Hij vroeg na een en ander uitvoerig te hebben toege licht een zoo licht' mogelijke straf Men heeft ons overigens ten onrechte een klein ver wijt gemaakt, dat niet alle prijswinnaars van de Land bouwtentoonstelling werden vermeld. De indrukken, dien dag opgedaan, waren zoo tal rijk ,dat er een heele krant van vier pagina's mee zou kunnen worden gevuld en er waren gevallen, dat er r een krant bij kon, maar o wee die papierbeperking! Veor een geval moet echter 'n uitzondering gemaakt wor den. In de Korenbeurs waar maar liefst ruim 8000 kijkers zijn geweest, behalve de honderden in de vrije toe gangsuren was n.l. een zeer mooie fruitstand. waarop ver meld stond: „Ontworpen door fa. BroersenAchteraf bleek, dat deze stand toebe hoorde aan de L.T.B. en het Algemeen Belang en dat al leen de genoemde firma de zaak had opgesteld. Buiten twijfel was dit voortreffelijk. Niet voortreffelijk was even wel, dat de L/T.B. en het Al gemeen Belang onbekend moest blijven door een of an dere „handige" manoeuvre. Door wien?? Wij willen geen pluimen uitdeelen, waar die niet thuishooren en daarom wordt dit nog even gememo reerd ter rechtvaardiging van beide groote vereenigingen en ter leering van hen „wie deze schoen past". Tevens had de L.T.B. met zijn Zaadstand 'n eerste prijs od deze expositie behaald. Donateurs-, tribune- en seizoen kaarten op het terrein verkrijgb. Zoo beleefden we dan een sublieme opvoering van Ib sen s drama, den ondergang van een stel idealisten, die uit awakte en onmacht verloren gingen. De moreele bezwaren welke men tegen Ibsen's wer ken kan aanvoeren geiden ook hier. Maar ondanks dat valt er toch uit dit stuk de les te trekken, dat men het zonder God niet kan stellen. Overigens is dit stuk een meesterwerk vol psychologi- ii tigen, en moet de opvoering hiervan als een ar tistieke tooneeldaad worden gezien. Het gezelschap Come- dia regie Cor Hermus, heeft dit werk zóó voortreffelijk ge speeld, en de dramatische spanning tot het einde toe zóó prachtig vol gehouden als we hier maar zelden ervaren. Daarom was het jammer dat niet voor een uitverkocht huis werd gespeeld. De aanwezigen gaven door veel applaus blijk deze op Zéér hoog peil staande opvoe ring bijzonder te apprecieeren. Aan Julia Cuvpers welke een gastrol vervulde, werd na mens tooneelvrienden ter ge- lp^nheid van haar 75ste ver jaardag en 60 jarig tooneel- iubileum bloemen aangebo den. We hopen Comedia weer spoedig op het podium van 't Gulden Vlies terug te zien. S. Namens het bestuur van de Vereenfging voor Volkshuisves ting Al'kmaar, werd door den ar chitect C D. van Reijendam de bouw van 23 woningen aan de, Uittenboschslraat gegund aan den laagsten inschrijver den heer T. Abma te Enkhuizen. "Bloed en Liefde'» zeshonderd maal opgevoerd! Ik kan myn oogen niet gelooven, maar toch; het staateer en het zal dan ook wel zoo zijn. Het gezelschap dat deze jubileum>opvoering op zich neemt; heeft mij nu gevraagd een inleiding ,te schrijven. Ik doe dit graag daar een 600ste uitvoering (althans in Nederland) een ge. denkwaardige gebeurtenis is. De première, wanneer was dat? Hett moet in 1932 geweest zijn want ik was toen leerling van de vijfde klas gymnasium bij de Paters Augus. tijnen in Overveen. Ik schreef het stuk in de Kersfvaeantie op "E'er, kenrode" het woonhuis van de fami lie Bomans. Het moest stilletjes ge beuren want mijn vader was er geen voorstander van dat zijn oudste zoon naast zijn huiswerk nog litteraire bezigheden verrichtte en hierin had hii ongetwijfeld gelijk. Vaders hebben altijd gelijk, dat zie ik steeds beter in en de uitzonde ringen bevestigen den regel. Nog hoor ik het loeien van,de wind tegen de binten van de enorme zolder ruimte waar ik in een hoekje zat te schrijven met een rood hoofd en glin_ sierende oogen. In het derde bedrijf hoort u die wind ^veer loeien, hij komt regel recht van dien ouden zolder op Ber kenrode. Eet stuk werd tot mijn groote ver. hazing werkelijk opgevoerd en wel in de voormalige Jansschouwburg in Haarlem. Ik geloof wel dat de men- sehen het goed vonden maar de di. recteur was kwaad want om half een 's nachts was het nog steeds niet afgeïoopen. Hij stuurde ten einde raad een brandweerman het tooneel op, maar daar ook de andere spelers een helm op hadden dacht iedereen dat hij bij het stuk hoorde. Zijn na tuurlijk en ongedwongen spel werd zelfs mett een hartelijk applaus be loond. Later heb ik het stuk nog een enkele maal gezien maar dat is toch zoolang geleden dat de inhoud ervan mij nog maar flauw voor den geest zweeft. Daarom: deze voorstelling waartoe het gezelschap zoo vnen delijk was mij uit te nooüigen zal voor mij bijna net zoo nieuw zijn- als voor en eerlijk gezegd houd ik mijn hart vast. Niet. om de wijge van uitvoering want Cantecleer staat goed bekend maar om het stuk zeil. Zal het mij nog kunnen bekoren? Ik ben dus even nieuwsgierig als de nieuwsgierigste onder u. Rijs op dan schim uit mijn jeugd jaren rijs nog eenmaal op! En wa(t anderen er ook van mogen denken één is er in de zaal die u.met hei. melijke ontroering ^^atf^man. v- GODFRIED BOMANS Een inwoner van Akersloot trad op den Kennemerstraat- weg met een onbekend persoon over den verkoop van zijn fiets. De adspirant-kooper wiMe de fiets eerst even probeeren, maar hij keerde van zijn inspec tietocht nie,t terug. De gedupeer de begaf zich naar het politie bureau, waarop de recherche en de Rijkspolitie Heiloo terstond' het onderzoek openden en er in slaagden denzefden dag den man op zijn proefrit in Koog aan dé Zaan op te vangen. Deze de 35-jarige K (Duitscher) te Ber gen werd naar Alkmaar over gebracht en ingesloten KUNST, AVOND Ter bevordering van het cultureel® leven in Alkmaar heeft de directie van 't Gulden Vlies Mevr Hbnriëtte Bosnians ui+genoodigd om Woensdag 2 Oct. des avonds 8 uur een piano concert te geven. De vorige maal was er voor bet optreden van Hen„ riëtte Bosmans groote belangstelling en was het kunstminnend publiek opgetogen over de prestaties van deze kunstenaresse. Door medewer king van de Fa. Ypma zal zij dien "ivorkunnen spelen op een prach tige Bechstein. vleugel. Harmonie Melodie der Liefde; muziek van Frans Schubert. In beeld en Mank 'n deel van zijn leven waarin hij zijn grootste werken schiep. Vanuit een concertzaal wahr een zijner werken wordt gespeeld;- wordt, men ver plaatst naar Weenen waar Frans' Schubert leeft als onderwijzer. Alan Curtids speelt op treffende wijze de rol van den beroemden componist. r Prachtige tafereelen, indrukwek. keilde muziek, alles maakt deze film tot een waardevol geheel. In het voorprogramma een interes sante opname van een autotransport HollandTsjecho Slowakije door 't verwoeste Duitschland en een straat- avontuur van Mickey Mouse Toe gang 14 jaar. Victoria.theater. In het Victoria-theater kan men deze week het bekende Amerikaan- sche duo Stan Laurel en Oliver Hardy in actie zien. "Van den regen in den drop" is weliswaar een com binatie van een serie kleinere en oudere films van dit tweetal maar niettéinin is een aardig geheel Ver_ kjrejger^ Bij het aanschouwen Van de talrijke vermakelijke avonturen welke deze ras-komieken meemaken kan men zich uitstekend amuseeren. Van het* binnen^ en buitenlandse^ nieuws dient o.m. vermeld de her denking van den slag om Engeland en de grootsche viering van de vrij heidsfeesten in Eindhoven. Toegang 14 jaar. A.B.T. Na interessant nieuw* een muzi kaal Cowboy-programma "Raczzia in Texas". Als hoofdfilm "Ik was een Gevon_ gene". Een vermakelijk beeld van de gedragingen van een stelletje ex_ dieven die na in de maatschappij teruggekeerd te zijn, nog steeds' ge neigd zijn zich een andermans goed toe te eigenen. Met een "eerlijk duurt het langst" uit den mond van een der vroegere "zware" jongens eindigt .deze ietwat luchtige film. Toegang' 18 jaar. Cinema. Amerzeain vertoon;, de prachtige Zwitsersche film "Marie_Louise" welke film de beteekenis wil uitbeelden die dit bergland heeft gehad voor de talloos velen die daar een behouden onder_ dak hebben kunnen vinden. Evenals' "De laatste kans" heeft ook dit Zwitsersch product overal in de wereld succes gehad en niet zon_ der reden. De eenvoudige weergaWe van het gebeurde, de primitief ge zonde manier van opname en mon tage en de zuiver_sprekende close- ups zijn een verademing temidden van de massa-productie der laatste jaren. De echte filmliefhebbers zullen hierin een voldoening vinden ook al speelt het verhaal nog steeds (hoe lang nog?) in den tweeden wereld oorlog. Vooraf, actueel nieuws en korte flitsen van hier en over de grenzen. Toegang alle leeftijden waarbij de bioscoop-directie den zeer wijden maatregel voorschreef dat kindeken beneden 14 jaar onder geleide moe ten komen Men verzoekt ons h'eden, Za terdag, het volgende op te ne men; Dinsdag 1 October a.s., des avonds 8 uur, komt de vermaarde organist Feike Asma in de Ka. pelkerk te Alkmaar spelen. Zijn programma bevat een reeks be langwekkende orgelwerken van Jan Zwart, Bach. Handel, Men delssohn, Bonset, Feike Asma en een nieuw orgelwerk (Toccata II) van Bram Bruin Het secretariaat van de Con tact-Commissie voor den Mid denstand verzochtons heden, Zaterdag, het volgende te plaat sen: De overgroote belangstelling, die er van de zijde van het pu bliek wordt getoond voor den aan de etalage-week verbonden- wedstrijd, heeft ons den indruk gegeven, dat het letters zoeken in onze „sprookjes-stad" zooveel tijd vergt, dat er schade ontstaat aan het bezichtigen van de eta lages. Wij meenen daarom goed te doen. in -het belang van de deelnemende zaken zoowel als van de mededingers in den wed strijd, den termijn van inzending der oplossingen te verlengen en als sluitingsdatum te stellen: tot en met 8 October as. Men ver krijgt daardoor voor'hét oplossen meer tijd, die dan kan worden besteed aan een rustig bezichti gen der zoo keurig verzorgde etalages. Mede hierom zullen wij een tipje van den sluier oplich ten en u verklappen welke de eerste zinnen dér rijmen zijn. In serie I: Werkt allen mee. In serie II: Wij allen gaan inet vesi vertrouwen'. Serie III geeft geen moeilijk heden. Indien men goed kijkit en telt, mist men het juiste aantal niet. Dóet dus uw uiterste best om de oplossingen te verkrijgen, maar schenk dan toch ook aan de etalages die 'aandacht, welke zij zoo volkomen waard zijn. Wie evenals wij des avonds door de stad wandelt, zal de woorden van onzen burgemees ter moeten onderschrijven: Alkmaar leeft weer. Alk. maar streeft weer (De beide andere plaatse lijke bladen hebben gemeend zich aan het verzoek der in zenders van de twee boven staande berichten om deze eerst heden op te nemen, niet te moeten storen en publiceer den ze reeds gisteren Dezer dagen zijn de ouden van dagen van den Omval gezellig een dagje uit geweest. Nadat ze om 9 uur vertrokken waren, zaten zë om half elf al voor een heerlijk kopje koffie, waarna een interèssante rondvaart werd ge maakt door grachten en havens van Amsterdam. De middag ging al te snél voorbij in het City Theater en toen deelnemers en deelneemsters 's avonds om half acht weer aan den Omval terug waren, konden zij terug zien op een mooien dag; in de bakkerij van den heer J. Bol bleef men nog een uurtje 'in de vroolijkste stemming bijeen Het was hier dé beer J. Schipper, 'voorzitter van de voorbereidende commissie, die aan allen, die bij droegen tot het slagen van dezen dag, den hartelijksten dank Bracht Gisteravond' Iaat reed een vrachtauto op de Geestersingel bij het Gerechtsgebouw, toen plotseling de radiateurdop van den motor lossprong en als ge volg daarvan damp en kokend water in de lucht werden gespo ten. Hierdoor besloegen dé cabi- ne-ruiiten, waardoor de chauf feur het zicht werd ontnomen Hij remde nog krachtig, doch kon 'niet voorkomen, dal de wagen uit de bocht vloog. Na eerst een lan taarnpaal geramd te hebben bot ste het voertuig tegen een boom op en bleef zwaar gehavend staan. De bestuurder werd door glasscherven aan het gelaat ge wond. Dokter Louis verbond hem ter plaatse A". F. C. «NIEUWS SVW I—AFC I 2.30. AFC IIZeevogels n 2.30. Alkm. B. IV—AFC m 12 uur. De ad'spir. spelen vriendschappelijk Wij rekenen er op dat nu de uitslag anders ls als de" laatste malen. Het eerste gaat naar de HH.Waard. Het tweede begint de competitie Goed, goedkoop en zuinig licht- voor ieaereen. Goed goedkoop*" en zpinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht vooii iedereen-Goed, goedkoop zïïHSyHBSjH^r iedereen, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen (Advertentie.) tegen Zeevogels H. Start zooals het hoort. Het derde doet als verleden week. Toen was ie af! Nu tot Zondag! De PPC_er. e Door bijzondere omstandigheden werd sinds kort de Alkm. Windhon denrenvereemg'ing door den»Raad van Betheer op Etnologisch Gebied in Nederland aangewezen om de kam pioenschappen vlakke baan voor dit jaar te mogen organiseeren. Niet minder dan 44 inschrijvingen heeft de Alkmaarsclre op dien mid dag; nl. a.s. Zondag, te verwerken; een programma dus van groot ge halte. Gezien de belangrijkheid zal hef daarom dien middag niet aan be langstelling ontbreken. Bovendien viert zij nog dien dag haar 10jarig' bestaan. Een dubbel belangrijke dag dus voor A.W.R.V. H.H. WAARD SVW-N7' UWS A.s. Zondag krijgen we APC op bezoek. Onderschatten jullie deze heeren niet, want ze zijn niet voor de poes. We rekenen op een sportieve wedstrijd en veel publiek. Heeren van SVW bezoekt trouw de trai ningsavonden. Zondag na den wedstrijd SVW 1AFC 1 is er bij H. Veenboer vergadering om tot definitieve oprichting van de sup- portersvereeniging te geraken. "W ARMENHUIZEN VIOS-NIEUWS Vios I speelt Zondag wederom thuis nl. tegen Bergen 1. Er zal weer geducht aangepakt moeten worden; willen de punten behouden blijven. Vios 2 gaat te gast naar Hugo Boys te Heerhugowaard, Zal zij rner een puntje weten te bemachtigen? Denkt vooral deze week aan de training. Succes! CALLANTSOOG BOK WEER VLOT De onlangs gestrande Ame- rikaansehe drijvende bok is Donderdagavond door 'n sleep boot na verschillende pogingen weer vlot getrokken en op sleeptouw genomen naar Ham burg. De verschillende lekken zijn door waterdichte schotten geneutraliseerd, zoodat voors hands geen gevaar voor zin ken bestaat. Het va>riété-wezen in de Sovjet-Unie wordt beschul digd van vulgariteit en gebrek aan ideeën. De opvoeringen zouden weinig bijdragen tot het aankweeken van een geest die past in het kader van het viifjarénplan. Ook de kwali teit van de Russische Staats- band red.) wordt becri- tiseerd. De critici zeggen dat er weinig vooruitgang is te bespeuren in de ontwikkeling van de Russische Jazzmuziek, welke verschilt van die van West-Europa.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2