EN DE MODERNE TIJD DE ROZENKRANS oenschap nrennei Nieuw Noordhollandsch Dagblad uws v jet-variété Middel bij uitstek tot herkerstening De octobermaand Gen. Anders verliest' zijn nationaliteit Z.H. DE PAUS WEER NAAR ROME Radio Moskou contra het Vaticaan Staartloos vliegtuig verongelukt Aanval op Aartsbisschop van Bosnië Toenemende criminali teit' in Frankrijk De verkoop van Amerikaansche schoenen Mosselen naar Engeland BETER VOORBEELD GEWENSCHT Verheffing der vernederden Gemeenteraads verkiezing te Nijmegen Kardinaal Frings in Engeland Meening van Amerika over Tito PRINS BERNHARD NAAR PARIJS [EMBER 1946 zuinig licht- 1 goedkoop*' en edereen. Goed, ig licht voor koop en iedereen, nig licht ikoop en zuinig n. Goed, goed- t voor iedereen (Advertentie.) Start zooals het verleden week. De PPC.er. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946 i a omstandigheden Alkm. Windhon_ or den'Raad van igiseh Gebied in en om de kam- e b-aan voor dit aiseeren. 44 inschrijvingen :e op dien mid_ te verwerken; van groot ge. ijkheid zal het g niet aan be ken. Bovendien lag haar lO.jarig' jrijke dag dus H.H. WAARD gen we AFC op tten jullie deze ;e zijn niet voor een sportieve publiek. Heeren trouw de trai- indag na den -AFC 1 is er bij adering om tot ing van de sup- te geraken. AT ARMENHUIZEN EUWS ondag wederom bn 1. Er zal weer moeten worden; gehouden blijven, naar H)ugo Boys Zal zij hier een madhtigen? week aan de ALLANTSOOG R VLOT strande Ame- ende bok is door 'n sleep- lende pogingen ikken en op ten naarHam- illende lekken lichte schotten zoodat voors aar voor zin- «vezen in de ordt beschwl- iteit en gebrek opvoeringen bijdragen tot van een geest kader van het Dok de kwali- isische Staats- wordt becri- Lci zeggen dat itgang is te ontwikkeling ie Jazzmuziek, van die van gaat weer beginnen en dit is voor de Katho lieke: i het sein, om zich op te maken voor het bidden van den Rozenkrans:' Er is dit jaar geen spe ciale oproep van Paus of Bisschoppen en toch zul len avond aan avond de kerken weer gevuld zijn als op de Zondagen met geloovigen, die Maria ko men huldigen door den eeredienst, die Haar het aangenaamst is, het bid den van den Rozenkrans en daardoor van Haar verwachten de redding uit den nood, waarin de we reld nu nog verkeert. Dit is® het afdoend antwoord op de - meening van sommigen, die denken, dat de 'Rozenkrans zijn tijd gehad "heeft, dat men tegen woordig wel iets anders noodig heeft dan het bidden van Onze Vaders en Weesgegroeten. De 'Hemel zelf schijnt ook van een ander gevoelen te zijn. Is .het niet opvallend, dat bij aile ter- schijmngen van Maria te Dourdes, Fatima, Beauraing, Banneux, de H. Maagd steeds aandringt, op het bidden van den Rozenkrans? Juist onze tijd heeft dringend behoefte aan den Rozenkrans. Al leen de Rozenkrans kan de we reld nog redden! De rozenkransdevotie moet weer beoefend worden. Niemand minder dan de Hoog waardigste Pater M.S. Gillet lOI ■voor kort Magister Generaal van de Dominicanerorde heeft daar in een zeer merkwaardig rondschrijven op gewezen. Na een meesterlijke diagnose ge steld te hebben vain den toesitand waarin de hedendaagsc-he maat- sohappij verkeert er heersdhJi zoo schrijft hij, wanorde op stoffelijk, ze delijk en verstandelijk gebied zegt hij, dat de meest scherpzinnige staatslieden openlijk durven te ver klaren, dat er geen vrede lussdhen de volkeren ,kan komen, tenzij men openhartig terugkeert tot de begin selen van het Evangelie vooral op het gebied van de naastenliefde. "Maar hoe daartoe te komenl" vraagt p. Gillet. "Als wij de toestand in oogen_ schouw nemen dan zien vrij dat de geestelijke verwoestingen niet ge ringer zijn dan de materieele. Door nauwkeurige onderzoekingen is vast gesteld dat zelfs In Christelijke lan den de groote meerderheid de een voudigste godsdienstige begrippen, het zedelijk gevoel kwijt is. Zeker vroeger waren er ook tijdperken, waarin, de moraliteit niet honger stond dan nu. Maar men hield toen nog vast aan het geloof en men had het bewustzijn dat men zondigde. In onze dagen echter schijnt hat gewe ten totaal, verduisterd. Van het ge loof zijn alleen Wat uiterlijkheden er. bjjgelooviglheden over. Van den an deren kant g'evóelt men behoede aan iets hoogers. Voorspellingen worden geraadpleegd, men hecht geloof aan draaiende tafels, men roept geesten op ofwel men verwacht de hervor ming van de wëreld door een even onvoorziene als gewelddadige omkeer van de maatschappij door middel van een nieuwe leer die al-het .vroegere omverwerpt ter bereiking van een uitsluitend tijdelijk doel: het sociale welzijn. Maar er is bijna niemand die zorg heeft om zich zelf te hervormen om het geloof te herwinnen, om het ge schonden geweten te herstellen. Een soort noodlot verlamt het verstand maar vooral den wil." En dan wijst hij den Rozenkrans aan als het middel bij uitstek tot herkerstening dèr moderne wereld. Dit behoeft geen lang betoog. De Rozenkrans immers bestaat niet al leen uit het bidden van Onze Vaders en Weesgegroeten bestond hij er wel uit dan was zijn waarde nog heel groot maar vooral ook uit het overwegen van de geheimen, die de voornaamste waarheden bevatten'van ons H. Geloof en die ons het leven van Jezus en de H. Maagd voor oogen stellen. Door het overwegen dier geheimen moet het geloof diep wortel, schieten in cfe harten der mensdhen, wordt hun hoop gevestigd op de hemelsdhe goederen, wordt hun liefde ontvlamd voor God en Zijn H. Moeder. Wie den Rozenkrans goed bidt wordi daardoor aangespoord om berouw te hebben over zijn zon den, om den evenmensch te hel pen, om de tegenslagen van het leven geduldig te dragen, om al lerlei deugden te beoefenen. De Rozenkrans geeft vertrou wen op God en op Maria's voor spraak. Hij doet ons als echte christenen leven. Daarom hebben de Pausen ten allen tijde den.Ro- zenkrans geprezen en aanbevolen als het groote middel tot herstel der sociale orde. Daarvan moet ook nu weer het heil verwacht worden voor de redding der we reld. „Vereeren wij dan steeds dp H. Moeder Gods door dezen eere dienst, die Haar het aangenaamst is opdat zij, die den christenge- loovigen op het gebed van den Rozenkrans zoo dikwijls gegeven heeft de aardsche vijanden te verslaan en te vernietigen hun ook moge toestaan eveneens de helsche vijanden te overwinnen." (Dominicaansch Brevier) P. fr. G. KEIJSER O.P, Officieel wordt te Warschau medegedeeld, dat volgens re- geeringsdecreet generaal An ders. bevelhebber der Poolsche strijdkrachten buiten Polen, en. 75 hooge officieren 'van de Poolsche nationaliteit verval len zijn verklaard. Z.H, de Paus zal zijn periode van rust te Castel Gandolfo be ëindigen en binnen 14 dagen naar het Vaticaan terugkeeren Z.H. bevindt zich in een veel beteren gezondheidstoestand. Voor deze vacantia moest Hij door middel van injecties zijn voedsel tot zich nemen, terwijl zijn eetlust thans is teruggekeerd. Radio Moskou heeft in een uitzending in de Russische taal het Vaticaan van inmenging in Italiaansche politieke aan gelegenheden beschuldigd. Die inmenging zou de vereehiging van reactionaire en conserva tieve machten beoogen. „In de kringen der geestelijkheid", aldus radio Moskou, „werkt men ijverig voor een fusie tus- schen de „partij van den klei nen man" en verschillende monarchistische groepeeringen en overblijfselen van de libe rale paTtij". In Engeland worden momenteel proeven genomen met een staartloos vliegtuig, de De Havilland 108, („De zwaluw"), met straalaandrijving. Tijdens de proefvlucht werd reeds een snel heid van meer dan 616 mijl per uur bereikt. Volgens latere berichten is de Zwaluw verongelukt, met den vermaarden testpiloot Geoffrey de Havilland aan boord. Een wrak van dezelfde kleuren als zijn machine, is door de R.A.F. in de monding van de Theems gezien. Berichten maken melding van het explodeeren in de lucht van een straalvliegtuig. Omtrent het lot van de Havilland is nog geen zekerheid, ge vreesd wordt dat hij omgekomen is. Voor het nieuwe ^vliegtuig werd als topsnelheid ruim 1200 km. per uur genoemd. Na de proefvlucht zou het een aanval op het wereldrecord doen. Een ooggetuige zag de vleugels afbreken, waarna het toestel omlaag stortte.^ De militaire aanklager te Se- rajewo heeft dr. Ivan Sjaritsj, aartsbisschop van Bosnië, be schuldigd van „misdadige acti viteit", tijdens een proces tegen een aantal Bosnische „collabora teurs" onder wie drie priesters, die werden beschuldigd van het vergaderen in een Franciscaner klooster, waar zij, naar wordt be weerd, wapenen en munitie had den verborgen. Deze bisschop, zei de aanklager, heeft noch God, noch rijn volk gediend Hij heeft moordpartijen goedgekeurd' en zelf meegeholpen om plannep te ontwerpen voor het vermoorden van Serven, Joden en Moham medanen. De directeur-generaal van de „Sureté Nationale" heeft op een persconferentie enkele cijfers^ medegedeeld over de toenemen-' de criminaliteit in Frankrijk. Voor den oorlog verklaarde hij arresteerde men gemiddeld 135 moordenaars per jaar. In 1945 bedroeg dit aantal 500 en tijdens de eerste zes maanden van 1946 werden 368 moorden of pogin gen tot moord vastgesteld en 226 arrestaties verricht. De economische politie heeft een flinke bedrijvigheid aan den dag gelegd, In den loop van 1945 werden er 5095 zaken behandeld 9680 personen in staat van be schuldiging gesteld en op 398 millioen francs beslag gelegd'. Tijdens de eerste 8 maanden van 1946 heeft dezelfde politie 4019 zaken behandeld, 10.771 personen in staat van beschuldiging ge steld' en op 788 millioen francs beslag gelegd. De vakgroep detailhandel in schoenen deelt ons mede, dat het zich laat aanzien, dat de Amerikaansche schoenen pas over eenige weken weer door de winkeliers zullen worden verkocht, De verdeeling en af zet van dit schoeisel leveren als gevolg van de aanwezige sorteeringen eenige moeilijk heden op, die echter weldra zullen zijn opgelost. De Britsche minister van voedselvoorziening deelde gis teren mede, dat tot het einde van December a.s. de volgen de hoeveelheden mosselen en kokkels uit Nederland in En geland mogen worden inge voerd door dezelfde importeurs als vóór den oorlog: 300 ton Noordholl. mosselen, 1200 ton jZuidholl. mosselen en 14700 'gallons kokkels. IJ ET MOET helaas gezegd worden, dat in verschil lende gevallen op verschillen de terreinen door meer-intel- lectueelen, hoogere ambtena ren ea. geen overdreven goed voorbeeld gegeven wordt ten aanzien van de geneigdheid laat staan de toewijding om het katholieke vereenigings- leven te steunen.vooral dan op sociaal en economisch gebied. Een tvpeerend voorbeeld daarvan is de terughoudend heid van de hoogere katholie ke ambtenaren, om lid te wor den van de Algem. Rooms'ch Katholieke Ambtenaren-ver- eeniging. Er zijn gelukkig met name in ons gewest verschil lende Katholieke burgemees ters. die een goed voorbeeld geven, maar er zijn er ook die in dit opzicht achterblijven. Dat in het algemeen nog tal van hoogere ambtenaren in ons land lid zijnen lid blijven van neutrale bonden, is een verkeerd voorbeeld, dat door niemand minder dan Zijne Eminentie Kardinaal de Jong, mede namens de andere Hoog waardige Bisschoppen, in een brief aan het A.R.K.A-bestuur wordt gegispt. „Als leidinggevende ambte naren en in menig opzicht vooraanstaande "katholieken mo"en zii toch wel bedenken, welk een groote invloed ten goede of ten kwade van hun al of niet volgen der Bisschop pelijke richtlijnen uitgaat, op de aan hen ondergeschikte ambtenaren." Ziine Eminentie herinnert in dit verband aan de volgende passage uit den laatsten Vas tenbrief: „In het huidige- tijdsge wricht. Tietwelk een periode is van groei en .wording der nieuwe maatscha~ - de. moeten Wij neutrale en zuiver humanistische ver- eenigingen afwijzen. Om de vestiging van een nieuwe maatschappelijke orde op h°chte fundamenten te waar borgen. *ziin principièele or ganisaties ook thans onmis baar. Alles schijnteer immers op te wijzen, dat in de naas te toekomst het zal afhan gen van de innerlijke kracht der nrincipieele organisaties en haar onderlinge" samen werking, of zij bij machte ziin haar gewichtige taak te vervullen in onze samenle ving: om met name tegen over het communisme den heilzamen en reddenden in vloed harer beginselen van sociale rechtvaardigheid, on- derlingen vrede en liefde bij de ordening der hedendaag- sche maatschappij te doen inwerken. Daarom is neutraliteit als altijd, zeker nu onaanvaard baar en is de -plaats van den katholiek niet in de alge- meene, neutrale organisatie, maar heeft hij den plicht de nieuwe maatschappij te hel pen opbouwen in en door or ganisaties, die zich bij haar werkzaamheden 'uitdrukke lijk laat leiden door de christelijke beginselen." Deze woorden zijn duidelijk genoeg. Zij mogen de betrok kenen overtuigen van de nood zaak, om ten spoedigste een befer voorbeeld te geven en zich te gedragen overeenkom stig de richtlijnen van gezag hebbende mannen, die-niet al leen in den bezettingstijd een zoo geprezen iuisten kijk op het wereldgebeuren bezaten, maar dien nu nog hebben. Bovendien is de lezing en herlezing ook voor leidingge vende en vooraanstaande figu ren uit andere kringen een op wekking! Tenslotte kan het nuttig ziin. even in herinne ring te brengen, dat voorzitter van de afdeeling van de A. R. K. A. is de heer H. Nolet. bur gemeester van Warmenhuizen, Sp7*rotaris de heer F. Berend- sen. Korte Lvceumstraat 11. Van de afdeeling Westfries land ziin de resp. functionaris sen de heeren J. Elders, bur gemeester van Bovenkarspel en E. A. Tros. gemeente-ont vanger te Bovenkarspel. "U/IE zich vernedert, zal ver- heven jvorden". Ook de ze onfeilbare repel, evenals haar tegendeel. moet men niet in domme bekrompenheid op dit aardsche leven toepassen. Zeker, het kan wel eens ge beuren, dat mijn bescheiden heid van vandaap, morpen door eer bij de menschen „beloond" wordt. Maar daar op te reke nen is reeds met ware nede- ripheid in strijd. Dit kunnen wij echter reeds in ditleven verwachten: de hoogmoedige schijnt bij-de-hand, hij proeit echter in domheid, want hij is er steeds meer van overtuigd, dat hij beter is dan vele ande re menschen (illusie!), den ne derige echter zal de ware wijs- heid omtrent de verhouding tusschen God en mensch en tusschen de menschen onder ling worden geopenbaard; al leen de nederige kan a l zijn naasten gelijkelijk liefhebben. In de domheid van den ver waande is zijn vernedering reeds begonnen; de vernederde wordt in de verheldering van zijn aeestelijke blik op de juis te verhoudingen, reeds in dit leven verheven. MARCUS In. Nijmegen werd gisteren ge meenteraadsverkiezing gehouden In totaal werden uilgebracht 46.747 geldige stemmen. Daarvan werden uitgebracht op de KVP 29.561 stemmen, op de Pariij van den Arbeid 9.218, op de gecombi neerde lijst., van christelijke his torische uinie en anti 'revolutio nairen 2.905, op d'e partij van»de vrijheid 1.433, op de CPN (de Waarheid) 3 433 en op de lijst ■Smits 197. De kardinaal-aartsbisschop van Keulen, mgr. Joseph Frings, ver toeft op he»- oogenblik in Enge land, waar hij een bezoek aan d'e kampen der Duitsche krijgsge vangenen brengt. Vandaag be zocht hij het kamp te Notting ham.. Naar mgr. Frings ver klaarde waren er geen klachten van de gevangenen over hun be handeling, wel leden zij aan heimwee De kardinaal zal in de komende dagen ook de andere gevangenenkampen bezoeken. Ctader den kop „ijzeren scherm van Tito" wijdt d'e New York Times een hoofdartikel aan den eisch der Joegoslavische regee- (geering tot opheffing van den in lichtingendienst van de Ameri kaansche ambassade te Belgrado. „Deze eisch", aldus de New Yoilt Times" bewijst, dat een totali taire dictatuur niet kan beslaan ift een land, als er ook maar een greintje vrije meeningsuiting is. Het regiem-van Tito moet onfeil baar schijnen Het verbieden van Amerikaansche berichtgeving duidt op zwakte en vrees Z.K.H. Prins Bernhard wordt Zondag a.s. omstreeks 2 uur per eigen vliegtuig uit Nederland verwacht op het vliegveld Le Bourget bij Parijs Des Maandags 30 September, 's ochtends 11 uur, zal Z.K.H. een wapenschouw afnemen op het „Cour d'Honneur des Inva lides". De minister van oorlog, de heer Michelef, zal Prins Bern. hard een hooge onderscheiding uitreiken. Na deze plechtigheid gaat de Prins bij de Are de Triomphe een palmtak neerleg, gen Vervolgens zal hij aanzit ten bij een lunch, te geven door minister-president Bidault. Des namiddags te 6 uur geeft Z.K.H. een ontvangst in het ge bouw 'van de Nederlandsche am. baSsade, waarna een diner volgt, dat' te zijner eere aangeboden wordt door den minister van oorlog. Dinsdag 1 October wordt de Prins te Soesterberg terug ver wacht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3