Het Katholieke thuisfront slaat een mijlpaal Nieuw Noordhollandsch Dagblad ONRUST BIJ DISTRIBUTIE- PERSONEEL Een tweede kapitein van Köpenick Vier jaar voor Mr. H. M. Fruin DE K.L.M. DEZEN WINTER HET VLEESCHRANT- SAMENWERKING EN SOEN Vervalschingen in Duitschland Even oppassen! TOENADERING Molotof en Smuts goede vrienden Katholieken doen in vaderlandsliefde voor niemand onder Heer qo? en. elecfccuciteiJf... duS to kaakje i5 tutte pilden tijd LnJiehaddot Kannen dromen. onze \faenden zijn MiggeKorm Werttoduz boetm dotfchen Laid. Soms Schiet zotfaMegdvMeenS uk '4# ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946 De Aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Frings, die de Duit- ,sche krijgsgevangenen in Engeland zal bezoeken, werd bij zijn aankomst in Londen verwelkomd door Kardinaal Griffin (rechts). Aartsbisschop van Westminster. (Ass. Press P.) Reeds meerdere malen heeft men in de pers artikelen kunnen lezen, waarin tot uitdrukking kwam de onrust, die momenteel heerscht onder het. distributie- personeel, Het' ontslag wegens inkrimping reorganisatie en concentratie en het ontbreken van ook maar eenigen vorm van rechtspositie is hiervan een der voornaamste oorzaken Deze ambtenaren hebben ge durende de moeilijkste jaren van de bezetting en ook daarna hun beste krachten gegeven aan het distributieapparaat, hetwelk ofschoon door het publiek niet altijd gewaardeerd, nu eenmaal noodzakelijk was in het belang van het Nederlandsche volk. Een gedeelte van hen werd gelukkig reeds overgenomen door 't particuliere bedrijfs leven, maar daar de econo mische toestand van ons land jammer genoeg nog lang niet normaal is, zal een modus gevonden moeten worden, om deze ambtenaren te vrij waren voor ontijdig ontslag en zal dezen menschen recht moeten geschieden. Teneinde zich hierover uit te spreken en hun standpunt te be palen, h^eft de Vereeniging van Distributiepersoneel in Neder land, die het overgroote deel van het distributiepersoneel van hoog tot laag in zich heeft vereenigd, plus minus 1200Ö leden telt en reeds meerdere malen met de overheid geconfereerd heeft over de rechtspositie van dit perso neel, besloten een congres te houden op 4 en 5 October a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam, waar alle afdeelingen uit den lande vertegenwoordigd zullen zijn Voor de krijgsraad te Amster dam verscheen dezer dagen een korporaal die in de dagen na de bevrijding, zonder daartoe be voegd te zijn, de uniform en on- dierscheidingsteekenen van vaan drig had gedragen De ijdeltuit hoorde f 100 boete of 25 dagen tegen zich eischen waartoe hij veroordeeld werd Gisteren veroordeelde het Tri bunaal te Utrecht mr. H, M. Fruin, gewezen presidentvan het Hof te Amsterdam, daarvoor president van de Rechtbank te Utrecht, tot 4 jaar interneering, eindigende 9 Juli 1949. Boven dien tot ontzetting van het be- kleeden van alle ambten, ook dat van advocaat en procureur en verbeurdverklaring van zijn ver mogen tot een bedrag van f 10.000 (tienduizend gulden) Mr. Fruin was er van beschul digd vanaf 1933 lid van de NSB, oprichter en leider van het Rechtsfront, plaatsvervangend leider van den hoogen raad van discipline in de NSB te zijn ge weest en het koopen van een aan een jood toebehoorend huis Er zijn omstandigheden, die 't de KLM noodzakelijk maken de zen winter het net- in geringe mate in te krimpen Deze beper king zal met ingang van 6 Oc tober geschieden voor de Euro- peesehe diensten De technische outillage van Schiphol waarvan de wederopbouw, die tevens een uitbreiding inhoudt, vertraagd is door de stakingen, laat de uit voering van een winterverkeer van hoogere frequentie niet toe, terwijl door het niet tijdig aan komen van nieuwe onderdeelen uit de USA het tempo der re visie der KLM-vliegtuigen bene den de verwachting is gebleven. De KLM zal dezen winter ook geen nachtdiensten verzorgen In den zomer van 1947 zal het bedrijf zijn vleugels des te breeder kun nen uitslaan, De grootste ontwik keling van het Europeesche lucht verkeer mag na 1 September 1947 verwacht worden, wanneer de KLM de beschikking zal krijgen over 12 Convairvliegtpigen met een kruissnelheid van 450 KM per uur. Nu, zooals in elk najaar, een ruim aanbod van slachtvee plaats heeft waartoe het ongunstige weer van den laatsten tijd heeft bijgedragen is reeds enkele malen een extra bon voor vleesch aangewezen. Hierdoor is de vleeschvoorziening tijdelijk ver beterd. Het" vleeschrantsoen kan echter niet blijvend worden ver hoogd, zelfs is een tijdelijke ver laging gedurende de wintermaan den niet uitgesloten. Door het aankoopen van buitenlandsch vleesch zal de règeering trachten het huidig rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per persoon per twee wéken, op het bestaande peil te handhaven. Naar de News Chronicle ver neemt, bestaan er geheime drukpersen in Duitschland, die massa's vervalschte reisvergun ningen en officieele documenten vervaardigen, welke aan solda len, verplaatste personen en Duilsche burgers verkocht wor den. Men vermoedt dat ver plaatste personen en deserteurs medewerken aan de organisatie die filialen heeft in alle zönès van Duitschland Af en toe wor den arrestaties verricht, maar men neemt aan, dal de organisa toren van de organisatie die on der leiding staat "van een «uiterst geslepen individu, nog steeds niet opgepakt zijn Een heer, die gistermiddag te Amsterdam argeloos op de tram stond te wach.en, zag een man met een kind aan de hand naar zich toekomen, die hem vroeg of hij even op de kleine wilde pas sen. De heer verklaarde zich daartoe bereid, waarop de man plotseling op de juist passeerende lijn 16 sprong en zijn helper met het meisje liet staan. Het. slacht offer is daarop naar de kinder politie getogen1 om het onver wachte geschenk weer kwijt te raken. Het kind, een 4-jarig meisje, beweert Tiny Lomeier te heeten en met haar moeder in de Albert Cuypstraat te wonen, maar de recherche is er nog niet in geslaagd de herkomst van het kind op te sporen. De samenwerking en toena dering tusschen Nederland, België en Luxemburg maakt goede vorderingen en dat is een verheugend verschijnsel, vooral in dezen tijd, nu de drie kleine naties van West- Europa elkaar zoo dringend noodig hebben. De oud-minister Jules Hoste sprak te Brussel voor het comité der samenwerking en verklaarde, dat de Belgische afdeeling tot stand is gekomen en op volle toe ren draait. Ter vergemakkelijking van de uitwerking der program ma's heeft men het comité ge splitst in een cultureele. econo mische, sociale, en technische af deeling, terwijl ook commissies voor sport en tourisme reeds zijn gevormd. In West-Vlaanderen, Antwerpen en Luik zijn d^werk zaamheden in vergevorderd sta dium. De secretaris-generaal van de Tolunie, de heer Jasper, verklaar de, dat reeds in het Bourgondi sche tijdperk gesproken werd over „les pays de par dela", waarmee dan het huidige Nederland, Bel gië en Luxemburg bedoeld wer den. Zijn mededeeling, dat uitwis seling van leerlingen der lagere en middelbare scholen een uitste kend middel^is de samenwerking te bevorderen, werd met groote instemming begroet, evenals zijn mededeeling. dat men in Neder land reeds voorbereidingen treft tot regeling der patenten. De Nederlandsche commissie beschikt over een basiskapitaal van 100.0CO gulden, terwijl er 33 locale commissies bestaan, die sa men meer dan 10.000 leden tellen en een vaste contributie betalen. De Soviet-minister van bui- tenlandsche zaken, Molotof, heeft gisteren ter eere van ge neraal Smuts, den Zuid-Afri- kaanschen premier., een. noen maal gegeven. Hij bracht een heildronk uit op Smuts en prees hem voor zijn staatsman schap en leiderschap in inter nationale aangelegenheden. Smuts dïonk op de schitte rende prestaties van de Sov- iet-Unie. Van onzen eigen redacteur) LIET „KATHOLIEK THUISFRONTheeft gisteren in de garnizoenstad Nijmegen de officieele opening van het dertigste R.K. Militair tehuis kunnen arrangeeren. Dat zulks niet onopgemerkt ging, is begrijpelijk voor een dergelijke heugelijke gebeurtenis. Het demonstreert onomwonden, dat de Nederlandsche Katholieken daadwerkelijk bezorgd zijn voor onze soldaten. Verblijdend was ook de belangstelling van regeeringszijde door de aanwezigheid van den minister van Oorlog» A. H. J. L. FiévezMgr. Mutsaers, bisschop van 's-Hertogenbosch, was tot zijnleedwezen verhinderd de plech tigheid bij te wonen, terwijl de Hoofdlegeraalmoezenier, ko lonel H J. J. L. van Straelen, wegens autopech niettijdig genoeg aanwezig was om in de kerk aan den Groesbeeksche- weg de plechtige H. Mis op te dragen. het tehuis is géén zaak met winst bejag. De militaire tehuizen worden opgericht, zoo zeide spr., omdat bewezen is, dat de diensttijd be slissend kan zijn voor het geheele latere leven. Het is voor de ka tholieke soldaten geen overbodige luxe, zoo'n tehuis. Wanneer de katholieke -militairen door de sfeer van de militaire tehuizen hun geloof blijven beleven, is dat tevens in het belang van het land. Want de katholieke soldaat doet in vaderlandsliefde voor niemand onder. De Hoogeerwaarde Heer Deken van Nijmegen sprak daarna in gelijken geest. „De geest van het Nederlandsche leger", zoo zei hij, „moet er niet een zijn van bru taal machtsgeweld; doch van of fervaardige vaderlandsliefde. De bisschoppen houden u voor,' dat de liefde voor het vaderland een der eerste Christenplichten is. Wij hebben dat in den oorlog gezegd en zeggen dit ook nu voor het winnen van den vrede. RONDOM het fraaie, moderne militair tehuis was zoo tegen half elf veel militaire bedrijvig heid te bespeuren. Tien pelotons van de expeditionnaire macht stonden op dat tijdstip vóór het gebouw aangetreden. Opper-offi- cieren hielden zich op in de hal. Precies om half elf kondigde luid bazuingeschal de komst van den Minister van Oorlog aan. De militairen gingen extra-stram in de houding. Het gezelschap begaf zich in het gebouw. Luidsprekers zorgden er voor, dat ook de militairen en belangstellenden op straat de plechtigheid op den voet konden volgen. Kapelaan van het voormalige katnolieke jonge- rengebouw, die de bijeenkomst opende, voelde zich verplicht idjn dank te uiten aan de parochie van den H. Antonius, die zoo spontaan het prachtige gebouw ten koste van het jeugdwerk had afgestaan. Hij wees erop, dat de militairen hier steeds welkom zul len zijn. Zij moeten zich hier thuis voelen en kunnen dat ook, want Wij sporen u aan, den mili tairen plicht, die het vader land u oplegt, te vervullen als een heiligen plicht, on danks groote offers die van u worden gevraagd. Niet minder zijn wij ons bewust, dat wij alles moeten doen tegen de gevaren van den dienstplicht. Overal zult gij de zorgen van de Kerk vinden, die gij noodig hebt om flink en gezond van. lichaam en geest te .blijven. Het moreel is een der voornaamste uitrustingen van den militair. Daarop wendde de Minister van Oorlog zich tO(. de soldaten. Z.Exc. was overtuigd dat ook thans naast de algemeene clubs voor de militairen confessiorieele tehuizen noodzake lijk zijn, omdaj de soldaat er de sfeer moet vinden, zooals hij dfe thuis gewend is. Er is veel geschreven over het lage moreele peil in het leger. Daarvan is veel over dreven, maar ook veel waar. Hier is hetzelfde beeld te vin den als onder de burgers. Er is een algemeene daling in het moreele peil te constateeren. Het is mijn verantwoordelijk heid en uw taak, aldus Z.Ex., weer een moreele sfeer te scheppen in het leger, die door en door gezond is. Dat zou bijdragen tot de ver heffing van het moreel van de be volking. Vormt daarom, zoo vroeg de minister, in uw onderdeel en met goede collega's, moreel hoog staande kernen. Wanneer gij. over eenige weken naar Indië zult vertrekken, houdt dan vast die sfeer van thuis en van dit gebouw, en vormt ook daar weer kernen. Laat uw invloed uitstralen tot uw eigen heil en dat van het vaderland, zoo besloot de minister. Alle aanwezigen begaven zich daarop naar buiten waar de mi nister de peloton inspecteerde. Met fiere pas marcheerde dan de compagnie af. Het Katholieke Thuisfront had alweer een mijlpaal geslagen op een noodzakelijken weg. P. S. Tetm Luilp slaan aan'tpKtöteeri Is zullen.'t vM nooit ante \m&\) De zatocte Pieten qaair hog naar zui, rnflai...oolylflflrkDntfvMRSchii^iri.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4